Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Absurdita bankového sveta v Európe: dva člny v rozbúrených vlnách mora (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Absurdita bankového sveta v Európe: dva člny v rozbúrených vlnách mora (Týždeň vo financiách očami komentátora)

V piatok večer som otvoril okno a chcel nahlas kričať: „Hurá, ropa stúpa, sme zachránení!“ Ale potom som si uvedomil, že by som zo seba robil hlupáka, lebo aj keď ceny ropy poskočia, neznamená to, že inflácia začne rásť. Silná stredná vrstva je potrebná všade na svete a na Slovensku sa ešte viac pootvorí raj pre úžerníkov.

Na trhoch prevláda strach, čo bude ďalej. V popredí je neistota a obava z celosvetového vývoja, dokonca sa objavujú názory, že svet opäť môže spadnúť do krízy, ktorá bude možno aj väčšou než tá z roku 2008. Tento neistý vývoj ešte viac podkurujú ceny ropy a výsledok je ten, že zlé správy z trhov, ktoré pravidelne prichádzajú, sú podporou pre vývoj cien drahých kovov a obchodníci hromadia zlato z obáv pred možným začiatkom novej finančnej krízy. Smutny

Myslím si, že v konečnom dôsledku nemusí ísť len o plané obavy vyplývajúce z uspôsobenia ľudskej psychiky, lebo v hre sú aj tvrdé údaje. Podľa organizácie Bureau of Economic Policy Analysis globálna hodnota tovarov v medzinárodnom obchode vlani klesla o 14 percent, čo je vôbec prvý pokles medzinárodného obchodu od roku 2009. 

Väčšina poklesu ide na vrub spomalenia čínskej ekonomiky a ďalších rozvíjajúcich sa krajín a podľa analytikov J&T banky Stanislava Pánisa a Rudolfa Vrábela táto slabosť medzinárodného obchodu môže poukazovať na to, že v hre je viac rizík ako sa pôvodne očakávalo. O týchto rizikách sa hovorilo aj na víkendovom zasadnutí krajín G20, kde sa na žiadosť čínskych predstaviteľov i predstaviteľov Medzinárodného menového fondu (IMF) mala preberať a dohodnúť koordinácia ekonomickej politiky najväčších ekonomík sveta združených v G20, čo by pomohlo podporiť svetové hospodárstvo a zlepšiť situáciu na finančných trhoch. Cool

Riziká, šok a vydieranie

Ale ako som celý víkend pozorne sledoval tlačové agentúry a ich správy, jediným zmysluplným výstupom zo zasadnutia Gé-20tky bolo oficiálne komuniké, kde okrem všeobecných fráz a nič nehovoriacich konštatovaní bola jediná konkrétna a celistvá myšlienka, a to, že odchod Británie z EÚ by globálnej ekonomike spôsobil šok.

Je to vraj väčšie a vážnejšie riziko, než všetky ostatné riziká, o ktorých chceli a mali v Gé-20tke cez víkend diskutovať. Britský minister financií George Osborne pre médiá povedal, že “téma Brexitu bola preberaná veľmi vážne” a položil si rečnícku otázku, že ak odchod Británie z EÚ by bol pre svetovú ekonomiku šokom, čím by potom bol pre ekonomiku Británie a Únie?! Niektorí britskí opoziční politici sa vzápätí nechali počuť, že vyhlásenia z prostredia G20 sú len bohapustým vydieraním Britov, ale tí sa v referende (23. júna) i tak budú rozhodovať podľa svojho vlastného svedomia. Big grin

Môj názor: Myslím si, že s blížiacim sa termínom referenda bude nervozita a volatilita na finančných trhoch stúpať a riziká spojené s možným Brexitom aspoň na istý čas zatienia aj také geopolitické problémy ako Rusko, islamský svet či utečenecká kríza v Európe. A z tejto nervozity budú ťažiť drahé kovy, najmä teda zlato.

Ako bude na blížiace sa hlasovanie britskej budúcnosti reagovať pani Ropa, to sa bojím presnejšie odhadnúť. Nateraz totiž starú dámu skôr zaujímajú správy, ale najmä šuškandy o možných stretnutiach producentov a ich ničím nepodložených možných dohodách o údajnom zmrazení ťažby alebo aspoň o jej nezvyšovaní, teda ponechaní na doterajšej úrovni, keďže previs ponuky ropy nad dopytom naďalej gniavi finančné trhy.

Čierne zlato vz. inflačné očakávania

Ropa prešla minulý týždeň zaujímavým vývojom, lebo prvýkrát po dlhšom čase zaznamenala týždenný rast. Jej ceny počas týždňa ovplyvnili informácie z Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA), podľa ktorých nadbytočná ponuka na globálnom trhu bude pokračovať aj v roku 2017, ale i nádeje na blízku dohodu o obmedzení nadmernej ponuky medzi členmi OPEC a nečlenmi.

Pravda, ukázalo sa, že stratégia kartelu je naďalej nejasná – najmä veľkí producenti ako sú Saudská Arábia a Irán zamietajú návrhy na obmedzenie ťažby. Potom došli správy o raste ropných zásob v Spojených štátoch na nové rekordy – zásoby v hlavnom ropnom uzle v Cushingu vzrástli v období od 19.2. do 24.2. nad 67,5 milióna barelov, čo bol rast už štvrtý týždeň po sebe a do toho prišla správa, že Rusko neplánuje tento rok zvyšovať produkciu ropy, ale chce ju udržať na minuloročnej úrovni.

Minister energetiky Alexander Novak zároveň dodal, že dohoda o stabilizácii ťažby by sa mohla upraviť v podobe spoločnej deklarácie už v polovici marca na stretnutí štátov OPEC i štátov mimo ropného kartelu. Vyplazly jazyk

Táto správa nepotvrdená členmi OPEC sa postarala o to, že ceny ropy sa koncom týždňa dostali na maximá. Počas piatka rástli, keď reagovali na výpadky v dodávkach ropy z Iraku a Nigérie i na pozitívne údaje z americkej ekonomiky (vo 4. kvartáli vzrástla o 1 percento, pričom odhady boli na úrovni 0,7 percenta). Severomorská zmes Brent uzatvorila týždenné obchodovanie na hladine 35,10 USD, počas dňa vyskočila až na 37 USD. Americká ľahká ropa WTI uzatvorila obchodovanie na úrovni 32,78 USD, v priebehu dňa viackrát prekročila hranicu 33 USD.

To bol ten moment, pre ktorý som v piatok večer chcel otvoriť okno a nadšene na celú ulicu kričať “Hurá!”, keďže vďaka vzostupu cien ropy sme zachránení, ale potom som si povedal “Hop!” Uvedomil si, že aj keď ceny ropy poskočia, neznamená to, že inflácia začne rásť. Múdrejšie ako ja to určite napísal hlavný ekonóm Poštovní spořitelny Jan Bureš slovami o strachu z toho, že inflácia ani po odoznení efektu nízkych cien ropy nezačne poriadne rásť.

Práve preto v eurozóne od decembra 2015 tak výrazne prepadli dlhodobé inflačné očakávania. Trhy totiž čakali, že sa prepad cien čierneho zlata zastaví a éra nízkej inflácie skončí s rokom 2015. Nestalo sa a už vo februári sa inflácia v mnohých krajinách dostala do záporu, z ktorého sa celý polrok nevymotá. Zmateny

Burešovym slovám dali zapravdu piatkové údaje z Nemecka, že miera inflácie vo februári zostúpila do záporného pásma. Spotrebiteľské ceny po 0,4-percentom raste v januári klesli minulý mesiac medziročne o 0,2 percenta, čo je podstatne horší výsledok než očakávania analytikov. Inflácia sa do záporu dostala aj v druhej najväčšej ekonomike eurozóny – vo Francúzsku, kde spotrebiteľské ceny medziročne spadli o 0,1 percenta.

Je tu čoraz hlbší strach o osud európskej i svetovej ekonomiky. Ako upozorňuje Jan Bureš, je to strach z toho, že nízke ceny ropy nie sú až tak odrazom vyššej ťažby (pozitívny ponukový šok) ako skôr strachom z nižšej dynamiky globálneho dopytu, pričom stredobodom obáv zostáva Čína ako druhá najväčšia svetová ekonomika. Jej spomaľovanie sa už zahrýzlo do nálady európskych podnikateľov. Smutny

Keby ale čínske problémy rástli ďalej, inflačné očakávania v Európe by šli ešte nižšie.

Karikatúra vzťahu banky a štát

Ukazuje sa, že v rámci Európy Taliansko teraz dominuje všetkým prepadom a talianske akcie sa potýkajú s 20-percentnou stratou. Krajinu trápi vysoký dlh, pomalý rast a neochota k zásadným reformám. Tamojšie banky trápi zhoršujúca sa kvalita úverových portfólií, pričom objem nesplatených úverov sa pohybuje okolo 16 percent!

Na tému možnej záchrany talianskych, ale i ostatných bánk v rámci eurozóny sa v kontexte tzv. bankovej únie a faktu, že počas minulých rokov sa naplno prejavilo prepojenie bánk a štátu, pozrel analytik Tomáš Mikulík zo spoločnosti TRIM Broker, konštatujúc, že po finančnej kríze z rokov 2008 a 2009 museli štáty zachraňovať svoje banky, aby sa vyhli ich krachu, ktorý by spôsobil finančný chaos.

Mikulík zároveň upozornil na karikatúru, ktorá prostredníctvom siete Pinterest obletela svet a poukazuje na absurditu. Na rozbúrenom mori sa banky a vláda snažia navzájom zachrániť a vláda hovorí: “Emitujeme dlhopisy, aby sme vám mohli pomôcť tým, že vám požičiame.“ Bankár na to: “Požičiame si od vás peniaze, aby sme mohli nakúpiť dlhopisy, ktoré emitujete.“ Karikatúru si možno pozrieť tu

Získajú väčší priestor úžerníci s tučnými krkmi?

Nemám rád zjednodušenia a zjednodušením by bolo, keby som napísal, že za otvárajúcim sa rajom pre úžerníkov na Slovensku je samotný princíp EÚ. Faktom ale je že nadmerná regulácia finančného sektora v Únii je realitou, ktorá neustáva, ale hrôzostrašnejším faktom je podľa mňa skutočnosť, že vďaka posledným – a dosť prehnaným, zbytočným a úplne nelogickým úpravám slovenskej legislatívy, ktoré si presadil vládnuci Smer-SD (zákaz poskytovania pôžičiek v hotovosti či zákaz telefonovania a osobnej návštevy klientov po 18. hodine a cez víkend) – začínajú z domáceho finančného trhu odchádzať nebankovky.

Minulý týždeň oznámila svoj zámer najväčšia nebankovka na Slovensku spoločnosť Provident Financial a vďaka zbytočne buzerujúcej legislatíve končia s poskytovaním úverov i ďalšie spoločnosti. Provident pritom už skôr upozorňoval, že zákaz kontaktu s klientom po 18-tej je nelogický, keďže spojiť sa so zákazníkmi v čase, keď sú v práci, je ťažké a neraz aj nemožné. Toto obmedzenie spôsobilo, že stúpol počet úverov, ktoré sa nesplácajú včas.

Môj názor: Ak sa z trhu dobrovoľne vypratá viacero nebankoviek, ktoré podnikajú legálne a pod drobnohľadom Národnej banky Slovenska, ktorá má aj možnosť dohľadu pod utajenou identitou (mystery shopping), ešte viac sa otvorí priestor, resp. lepšie povedané – raj pre úžerníkov, ktorých žiaden zákon a dohľad centrálnej banky netrápi. Hovorí sa im tzv. rómski úžerníci, ale vôbec nejde o to, že ich klientmi sú, resp. musia byť Rómovia a “dobrodincom”, ktorý im pokútne poskytne pôžičku, vôbec nemusí byť Róm, to je len taká slovná foskula – označenie pre chlapov s tučnými krkmi. Niektorí majú vo vrecku malé zápisníčky, niektorí ani to, veď si dobre pamätajú! Cool

Nebudem tému ďalej rozvádzať, predpokladám, že odchod Providentu z trhu bude predmetom ďalších článkov a diskusií na našom portáli a tak radšej pripomeniem, že úžera je rovnako stará ako ľudstvo a jestvujú na ňu rôzne etické a filozofické názory (Dostojevského chudobný študent Raskoľnikov v románe Zločin a trest či Balzacov úžerník Gobseck sú len jednými z mnohých príkladov). Všetko to – od Svätého písma až po súčasných slovenských úžerníkov – som aj z hľadiska práva, etiky i psychológie – pred rokmi zhrnul v seriáli Nevýhodné pôžičky: Úžera, ty najhnusnejšia z húseníc! Pri názve seriálu som si vtedy pomohol citátom z P. O. Hviezdoslava, ktorý tému úžerníkov spracoval do pôsobivej básnickej podoby konštatujúc, že nad úžeru i kolomaž je čistejšia.

A tu sú tri diely spomínaného seriálu – vznikol cca pred 6 pol rokmi a odvtedy sa mnohé zmenilo:

Nevýhodné pôžičky: Úžera, ty najhnusnejšia z húseníc! – 1. časť, 2. časť a 3. časť

Silná stredná vrstva alebo ABBA namiesto pointy

Pracujem celú noc, pracujem celý deň, aby som zaplatil účty, je to smutné, lebo mi nezostane ani vindra… Je to zlé, ale snívam o tom, že raz budem boháč a nemusel by som vôbec pracovať. Toto je stručný obsah voľakedy legendárneho hitu Money, Money, Money švédskej skupiny ABBA, ktorá hviezdila v 70-tych a začiatkom 80-tych rokov svojimi diskotékovými slaďáčikmi a odrhovačkami. Boli to skutočne svetové hity, ale bez nejakej väčšej umeleckej hodnoty a bez hlbšieho obsahového významu. Pieseň Money, Money, Money je z roku 1976, ale aj po 40 rokoch pripomína veľký rozdiel medzi chudobnými a bohatými.

Ale žiadnej vláde na svete sa ten bolestný rozdiel nikdy nepodarilo a zrejme nikdy nepodarí zlikvidovať. Ide len o to, aby ten rozdiel ďalej nenarastal. A to sa dá len posilnením tzv. strednej vrstvy. Všetky frázy, predvolebné sľuby politikov a lákavé ideológie sú len hlúpe reči. Aspoň ja to tak vidím.

Súvislosť s blížiacimi sa parlamentnými voľbami (5. marca), s programami kandidujúcich strán a s tým, že len máloktorá má v programe konkrétne kroky na zlepšenie podnikateľského prostredia a posilnenie strednej vrstvy, je čisto náhodná… Nastvany

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračná koláž v záhlaví článku: Laura Furmaníková, zdrojové foto: www.sxc.hu (freeimages).
Absurdita bankového sveta v Európe: dva člny v rozbúrených vlnách mora (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Absurdita bankového sveta v Európe: dva člny v rozbúrených vlnách mora (Týždeň vo financiách očami komentátora) >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
Reklama

 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Stanislav Pánis | 25.05.2016 00:00 Lesk a bieda investícií do nehnuteľností

Reality predstavujú pre istý typ investorov stávku na istotu. K ich nadobudnutiu totiž nie je potrebné nijaké zvláštne know-how a považujú sa za investíciu bez rizika. I nehnuteľnosti však dokážu stratiť. Vedia o tom všetci tí, ktorí si kúpili byt, či dom v prvej polovici roku 2008. Navyše pri nehnuteľnostiach je veľmi ťažké diverzifikovať, či rýchlo ich predať. Zaujímavejšou alternatívou sa javia rôzne druhy fondov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 23.05.2016 00:00 Iba jediná banka ide osamelo proti prúdu (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Dve mohutné tučné ženské nohy to nepotiahnu! Ratingová agentúra Fitch upozornila, že Brexit by nepoškodil len Britániu, ale aj všetky ostatné ekonomiky EÚ a vedenie Microsoftu sa nechalo počuť, že zastaví investície. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 18.05.2016 00:00 Veterány boli vlani najlepšou alternatívnou investíciou

Alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o sedem percent, čím jasne prekonali svetový akciový index MSCI World. Najviac pritom rástli ceny automobilových veteránov, mincí a vín. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 16.05.2016 00:00 Americkí kapitalisti nám nariadili euro a odvtedy sa máme zle (Týždeň vo financiách očami komentátora)

„Zeman je veľký človek, ten sa nedá dirigovať Američanmi a preto Česi nemajú euro, majú sa dobre a nemusia počúvať cudzie mocnosti,“ hovorila moja susedka z vedľajšieho bloku, inak vášnivá psičkárka. Okrem iných dobrých vlastností má aj tú, že rada sleduje TV správy a nahlas ich komentuje pri stretnutiach s ďalšími majiteľmi psíkov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Miroslav Zajac | 13.05.2016 00:00 Dôchodok s tretím pilierom? Možno drobné na sladkosti pre vnúčatá

Tretí pilier by mal byť dôležitou súčasťou dôchodkového zabezpečenia. Napriek tomu sa mu, či už ide o počet sporiteľov, alebo o zhodnotenie, veľmi nedarí. Prečo nedokážu dôchodkové fondy zarábať a pritiahnuť tak väčší záujem sporiteľov? Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 17.05.2016 08:45Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

24.05.2016 21:57 Akciové trhy sa zazelenali

V utorok boli v Európe zverejnené dôležité dáta z Nemecka, najmä HDP. To rástlo na kvartálnej báze počas prvého kvartálu 2016 o 0.7%, rovnako ako za predošlý kvartál a dokonalo v súlade s očakávaniami. Na ročnej báze rástlo HDP o 1.3%, čo je taktiež dokonalo v súlade v predpoveďou analytikov a číslom za predošlé obdobie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2016 11:16 Deflácia na Slovensku v apríli klesla

Spotrebiteľské ceny v apríli medziročne klesli o 0,4 %, čo oproti marcu predstavuje mierne zmiernenie deflácie. Rovnako sa mierne zvýšil aj index harmonizovanej inflácie (na –0,4 % r/r). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2016 10:29 Saudská Arábia chrlí ropu bez ohľadu na OPEC

Saudská Arábia bude pravdepodobne naďalej prekážkou v nájdení dohody vo vnútri organizácie OPEC na obmedzení ťažby. Organizácia tak zrejme nedosiahne zníženie ťažby ani na júnovej schôdzke.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2016 10:17 Ranný prehľad trhov 24. mája

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2016 22:18 Európa znova červená

Týždeň začal pozitívnymi správami pre Japonsko, kde boli zverejnené čísla obchodnej bilancie, ktorá nečakane vzrástla z 755 miliárd na 823 miliárd, pričom bol očakávaný pokles prebytku na 540 miliárd. Import znova klesol, keď splnil očakávania a klesol na ročnej báze o 23.3%, rýchlejšie ako minulo mesačné číslo na úrovni 14.9%. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 18.05.2016 00:00 Veterány boli vlani najlepšou alternatívnou investíciou

Alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o sedem percent, čím jasne prekonali svetový akciový index MSCI World. Najviac pritom rástli ceny automobilových veteránov, mincí a vín. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 16.05.2016 00:00 Americkí kapitalisti nám nariadili euro a odvtedy sa máme zle (Týždeň vo financiách očami komentátora)

„Zeman je veľký človek, ten sa nedá dirigovať Američanmi a preto Česi nemajú euro, majú sa dobre a nemusia počúvať cudzie mocnosti,“ hovorila moja susedka z vedľajšieho bloku, inak vášnivá psičkárka. Okrem iných dobrých vlastností má aj tú, že rada sleduje TV správy a nahlas ich komentuje pri stretnutiach s ďalšími majiteľmi psíkov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 09.05.2016 00:00 Americká centrálna si počká na Brexit, Madonna zabojuje s eurosvätuškármi (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Mal raz jeden chlapík poschodový dom. Furt na ňom dačo vylepšoval, skrášľoval, do okien na poschodí nainštaloval žalúzie so senzormi, ktoré sa prispôsobujú intenzite slnečného svitu, do jedného okna si namontoval veľký ďalekohľad, aby sa mohol kochať pohľadom na krajinu. Nevšimol si však, že so základmi stavby nie je čosi v poriadku a vyčačkaný dom nakoniec spadol. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 11.05.2016 00:00 Na čo si dať pozor pri prenájme nehnuteľnosti

Hoci môže byť prenájom nehnuteľnosti jednou zo zaujímavých príležitostí na vedľajší príjem, prináša so sebou i viaceré rizika. Je to napríklad poškodenie nehnuteľnosti alebo jej vybavenia, alebo neochota nájomcu platiť riadne a načas. Pri prvej skupine rizík pomôže dobré poistenie, na druhú treba myslieť pri koncipovaní nájomnej zmluvy.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 12.05.2016 00:00 Tradičný slovenský bankový model nie je ďalej udržateľný

Zisky bánk na Slovensku vlani vzrástli o 12 percent. Perspektíva na ďalší rast v budúcnosti sa však výrazne zhoršila. Dôvodom je pokles úrokov na úveroch a cenová vojna na úverovom trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »