Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Absurdita bankového sveta v Európe: dva člny v rozbúrených vlnách mora (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Absurdita bankového sveta v Európe: dva člny v rozbúrených vlnách mora (Týždeň vo financiách očami komentátora)

V piatok večer som otvoril okno a chcel nahlas kričať: „Hurá, ropa stúpa, sme zachránení!“ Ale potom som si uvedomil, že by som zo seba robil hlupáka, lebo aj keď ceny ropy poskočia, neznamená to, že inflácia začne rásť. Silná stredná vrstva je potrebná všade na svete a na Slovensku sa ešte viac pootvorí raj pre úžerníkov.

Na trhoch prevláda strach, čo bude ďalej. V popredí je neistota a obava z celosvetového vývoja, dokonca sa objavujú názory, že svet opäť môže spadnúť do krízy, ktorá bude možno aj väčšou než tá z roku 2008. Tento neistý vývoj ešte viac podkurujú ceny ropy a výsledok je ten, že zlé správy z trhov, ktoré pravidelne prichádzajú, sú podporou pre vývoj cien drahých kovov a obchodníci hromadia zlato z obáv pred možným začiatkom novej finančnej krízy. Smutny

Myslím si, že v konečnom dôsledku nemusí ísť len o plané obavy vyplývajúce z uspôsobenia ľudskej psychiky, lebo v hre sú aj tvrdé údaje. Podľa organizácie Bureau of Economic Policy Analysis globálna hodnota tovarov v medzinárodnom obchode vlani klesla o 14 percent, čo je vôbec prvý pokles medzinárodného obchodu od roku 2009. 

Väčšina poklesu ide na vrub spomalenia čínskej ekonomiky a ďalších rozvíjajúcich sa krajín a podľa analytikov J&T banky Stanislava Pánisa a Rudolfa Vrábela táto slabosť medzinárodného obchodu môže poukazovať na to, že v hre je viac rizík ako sa pôvodne očakávalo. O týchto rizikách sa hovorilo aj na víkendovom zasadnutí krajín G20, kde sa na žiadosť čínskych predstaviteľov i predstaviteľov Medzinárodného menového fondu (IMF) mala preberať a dohodnúť koordinácia ekonomickej politiky najväčších ekonomík sveta združených v G20, čo by pomohlo podporiť svetové hospodárstvo a zlepšiť situáciu na finančných trhoch. Cool

Riziká, šok a vydieranie

Ale ako som celý víkend pozorne sledoval tlačové agentúry a ich správy, jediným zmysluplným výstupom zo zasadnutia Gé-20tky bolo oficiálne komuniké, kde okrem všeobecných fráz a nič nehovoriacich konštatovaní bola jediná konkrétna a celistvá myšlienka, a to, že odchod Británie z EÚ by globálnej ekonomike spôsobil šok.

Je to vraj väčšie a vážnejšie riziko, než všetky ostatné riziká, o ktorých chceli a mali v Gé-20tke cez víkend diskutovať. Britský minister financií George Osborne pre médiá povedal, že “téma Brexitu bola preberaná veľmi vážne” a položil si rečnícku otázku, že ak odchod Británie z EÚ by bol pre svetovú ekonomiku šokom, čím by potom bol pre ekonomiku Británie a Únie?! Niektorí britskí opoziční politici sa vzápätí nechali počuť, že vyhlásenia z prostredia G20 sú len bohapustým vydieraním Britov, ale tí sa v referende (23. júna) i tak budú rozhodovať podľa svojho vlastného svedomia. Big grin

Môj názor: Myslím si, že s blížiacim sa termínom referenda bude nervozita a volatilita na finančných trhoch stúpať a riziká spojené s možným Brexitom aspoň na istý čas zatienia aj také geopolitické problémy ako Rusko, islamský svet či utečenecká kríza v Európe. A z tejto nervozity budú ťažiť drahé kovy, najmä teda zlato.

Ako bude na blížiace sa hlasovanie britskej budúcnosti reagovať pani Ropa, to sa bojím presnejšie odhadnúť. Nateraz totiž starú dámu skôr zaujímajú správy, ale najmä šuškandy o možných stretnutiach producentov a ich ničím nepodložených možných dohodách o údajnom zmrazení ťažby alebo aspoň o jej nezvyšovaní, teda ponechaní na doterajšej úrovni, keďže previs ponuky ropy nad dopytom naďalej gniavi finančné trhy.

Čierne zlato vz. inflačné očakávania

Ropa prešla minulý týždeň zaujímavým vývojom, lebo prvýkrát po dlhšom čase zaznamenala týždenný rast. Jej ceny počas týždňa ovplyvnili informácie z Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA), podľa ktorých nadbytočná ponuka na globálnom trhu bude pokračovať aj v roku 2017, ale i nádeje na blízku dohodu o obmedzení nadmernej ponuky medzi členmi OPEC a nečlenmi.

Pravda, ukázalo sa, že stratégia kartelu je naďalej nejasná – najmä veľkí producenti ako sú Saudská Arábia a Irán zamietajú návrhy na obmedzenie ťažby. Potom došli správy o raste ropných zásob v Spojených štátoch na nové rekordy – zásoby v hlavnom ropnom uzle v Cushingu vzrástli v období od 19.2. do 24.2. nad 67,5 milióna barelov, čo bol rast už štvrtý týždeň po sebe a do toho prišla správa, že Rusko neplánuje tento rok zvyšovať produkciu ropy, ale chce ju udržať na minuloročnej úrovni.

Minister energetiky Alexander Novak zároveň dodal, že dohoda o stabilizácii ťažby by sa mohla upraviť v podobe spoločnej deklarácie už v polovici marca na stretnutí štátov OPEC i štátov mimo ropného kartelu. Vyplazly jazyk

Táto správa nepotvrdená členmi OPEC sa postarala o to, že ceny ropy sa koncom týždňa dostali na maximá. Počas piatka rástli, keď reagovali na výpadky v dodávkach ropy z Iraku a Nigérie i na pozitívne údaje z americkej ekonomiky (vo 4. kvartáli vzrástla o 1 percento, pričom odhady boli na úrovni 0,7 percenta). Severomorská zmes Brent uzatvorila týždenné obchodovanie na hladine 35,10 USD, počas dňa vyskočila až na 37 USD. Americká ľahká ropa WTI uzatvorila obchodovanie na úrovni 32,78 USD, v priebehu dňa viackrát prekročila hranicu 33 USD.

To bol ten moment, pre ktorý som v piatok večer chcel otvoriť okno a nadšene na celú ulicu kričať “Hurá!”, keďže vďaka vzostupu cien ropy sme zachránení, ale potom som si povedal “Hop!” Uvedomil si, že aj keď ceny ropy poskočia, neznamená to, že inflácia začne rásť. Múdrejšie ako ja to určite napísal hlavný ekonóm Poštovní spořitelny Jan Bureš slovami o strachu z toho, že inflácia ani po odoznení efektu nízkych cien ropy nezačne poriadne rásť.

Práve preto v eurozóne od decembra 2015 tak výrazne prepadli dlhodobé inflačné očakávania. Trhy totiž čakali, že sa prepad cien čierneho zlata zastaví a éra nízkej inflácie skončí s rokom 2015. Nestalo sa a už vo februári sa inflácia v mnohých krajinách dostala do záporu, z ktorého sa celý polrok nevymotá. Zmateny

Burešovym slovám dali zapravdu piatkové údaje z Nemecka, že miera inflácie vo februári zostúpila do záporného pásma. Spotrebiteľské ceny po 0,4-percentom raste v januári klesli minulý mesiac medziročne o 0,2 percenta, čo je podstatne horší výsledok než očakávania analytikov. Inflácia sa do záporu dostala aj v druhej najväčšej ekonomike eurozóny – vo Francúzsku, kde spotrebiteľské ceny medziročne spadli o 0,1 percenta.

Je tu čoraz hlbší strach o osud európskej i svetovej ekonomiky. Ako upozorňuje Jan Bureš, je to strach z toho, že nízke ceny ropy nie sú až tak odrazom vyššej ťažby (pozitívny ponukový šok) ako skôr strachom z nižšej dynamiky globálneho dopytu, pričom stredobodom obáv zostáva Čína ako druhá najväčšia svetová ekonomika. Jej spomaľovanie sa už zahrýzlo do nálady európskych podnikateľov. Smutny

Keby ale čínske problémy rástli ďalej, inflačné očakávania v Európe by šli ešte nižšie.

Karikatúra vzťahu banky a štát

Ukazuje sa, že v rámci Európy Taliansko teraz dominuje všetkým prepadom a talianske akcie sa potýkajú s 20-percentnou stratou. Krajinu trápi vysoký dlh, pomalý rast a neochota k zásadným reformám. Tamojšie banky trápi zhoršujúca sa kvalita úverových portfólií, pričom objem nesplatených úverov sa pohybuje okolo 16 percent!

Na tému možnej záchrany talianskych, ale i ostatných bánk v rámci eurozóny sa v kontexte tzv. bankovej únie a faktu, že počas minulých rokov sa naplno prejavilo prepojenie bánk a štátu, pozrel analytik Tomáš Mikulík zo spoločnosti TRIM Broker, konštatujúc, že po finančnej kríze z rokov 2008 a 2009 museli štáty zachraňovať svoje banky, aby sa vyhli ich krachu, ktorý by spôsobil finančný chaos.

Mikulík zároveň upozornil na karikatúru, ktorá prostredníctvom siete Pinterest obletela svet a poukazuje na absurditu. Na rozbúrenom mori sa banky a vláda snažia navzájom zachrániť a vláda hovorí: “Emitujeme dlhopisy, aby sme vám mohli pomôcť tým, že vám požičiame.“ Bankár na to: “Požičiame si od vás peniaze, aby sme mohli nakúpiť dlhopisy, ktoré emitujete.“ Karikatúru si možno pozrieť tu

Získajú väčší priestor úžerníci s tučnými krkmi?

Nemám rád zjednodušenia a zjednodušením by bolo, keby som napísal, že za otvárajúcim sa rajom pre úžerníkov na Slovensku je samotný princíp EÚ. Faktom ale je že nadmerná regulácia finančného sektora v Únii je realitou, ktorá neustáva, ale hrôzostrašnejším faktom je podľa mňa skutočnosť, že vďaka posledným – a dosť prehnaným, zbytočným a úplne nelogickým úpravám slovenskej legislatívy, ktoré si presadil vládnuci Smer-SD (zákaz poskytovania pôžičiek v hotovosti či zákaz telefonovania a osobnej návštevy klientov po 18. hodine a cez víkend) – začínajú z domáceho finančného trhu odchádzať nebankovky.

Minulý týždeň oznámila svoj zámer najväčšia nebankovka na Slovensku spoločnosť Provident Financial a vďaka zbytočne buzerujúcej legislatíve končia s poskytovaním úverov i ďalšie spoločnosti. Provident pritom už skôr upozorňoval, že zákaz kontaktu s klientom po 18-tej je nelogický, keďže spojiť sa so zákazníkmi v čase, keď sú v práci, je ťažké a neraz aj nemožné. Toto obmedzenie spôsobilo, že stúpol počet úverov, ktoré sa nesplácajú včas.

Môj názor: Ak sa z trhu dobrovoľne vypratá viacero nebankoviek, ktoré podnikajú legálne a pod drobnohľadom Národnej banky Slovenska, ktorá má aj možnosť dohľadu pod utajenou identitou (mystery shopping), ešte viac sa otvorí priestor, resp. lepšie povedané – raj pre úžerníkov, ktorých žiaden zákon a dohľad centrálnej banky netrápi. Hovorí sa im tzv. rómski úžerníci, ale vôbec nejde o to, že ich klientmi sú, resp. musia byť Rómovia a “dobrodincom”, ktorý im pokútne poskytne pôžičku, vôbec nemusí byť Róm, to je len taká slovná foskula – označenie pre chlapov s tučnými krkmi. Niektorí majú vo vrecku malé zápisníčky, niektorí ani to, veď si dobre pamätajú! Cool

Nebudem tému ďalej rozvádzať, predpokladám, že odchod Providentu z trhu bude predmetom ďalších článkov a diskusií na našom portáli a tak radšej pripomeniem, že úžera je rovnako stará ako ľudstvo a jestvujú na ňu rôzne etické a filozofické názory (Dostojevského chudobný študent Raskoľnikov v románe Zločin a trest či Balzacov úžerník Gobseck sú len jednými z mnohých príkladov). Všetko to – od Svätého písma až po súčasných slovenských úžerníkov – som aj z hľadiska práva, etiky i psychológie – pred rokmi zhrnul v seriáli Nevýhodné pôžičky: Úžera, ty najhnusnejšia z húseníc! Pri názve seriálu som si vtedy pomohol citátom z P. O. Hviezdoslava, ktorý tému úžerníkov spracoval do pôsobivej básnickej podoby konštatujúc, že nad úžeru i kolomaž je čistejšia.

A tu sú tri diely spomínaného seriálu – vznikol cca pred 6 pol rokmi a odvtedy sa mnohé zmenilo:

Nevýhodné pôžičky: Úžera, ty najhnusnejšia z húseníc! – 1. časť, 2. časť a 3. časť

Silná stredná vrstva alebo ABBA namiesto pointy

Pracujem celú noc, pracujem celý deň, aby som zaplatil účty, je to smutné, lebo mi nezostane ani vindra… Je to zlé, ale snívam o tom, že raz budem boháč a nemusel by som vôbec pracovať. Toto je stručný obsah voľakedy legendárneho hitu Money, Money, Money švédskej skupiny ABBA, ktorá hviezdila v 70-tych a začiatkom 80-tych rokov svojimi diskotékovými slaďáčikmi a odrhovačkami. Boli to skutočne svetové hity, ale bez nejakej väčšej umeleckej hodnoty a bez hlbšieho obsahového významu. Pieseň Money, Money, Money je z roku 1976, ale aj po 40 rokoch pripomína veľký rozdiel medzi chudobnými a bohatými.

Ale žiadnej vláde na svete sa ten bolestný rozdiel nikdy nepodarilo a zrejme nikdy nepodarí zlikvidovať. Ide len o to, aby ten rozdiel ďalej nenarastal. A to sa dá len posilnením tzv. strednej vrstvy. Všetky frázy, predvolebné sľuby politikov a lákavé ideológie sú len hlúpe reči. Aspoň ja to tak vidím.

Súvislosť s blížiacimi sa parlamentnými voľbami (5. marca), s programami kandidujúcich strán a s tým, že len máloktorá má v programe konkrétne kroky na zlepšenie podnikateľského prostredia a posilnenie strednej vrstvy, je čisto náhodná… Nastvany

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračná koláž v záhlaví článku: Laura Furmaníková, zdrojové foto: www.sxc.hu (freeimages).
Absurdita bankového sveta v Európe: dva člny v rozbúrených vlnách mora (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Absurdita bankového sveta v Európe: dva člny v rozbúrených vlnách mora (Týždeň vo financiách očami komentátora) >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Christopher Dembik | 19.01.2017 00:00 T. Mayová verí v silný štát. Vláda má byť podľa nej riešením, nie problémom

Z utorkového prejavu britskej premiérky Theresy Mayovej môžeme cítiť závan nového vetra. Je to razantnosť, odhodlanosť a rozhodnosť, ktoré by sa mohli stať črtami novej britskej politiky. Krajina bude stáť pre zásadnými výzvami, pričom bude potrebovať spojencov. Jedným z nich by mohlo byť i Slovensko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 17.01.2017 00:00 Akcie, ktoré sa minulý rok tešili najväčšej popularite...

Aké akcie boli najobchodovanejšie v minulom roku? Nie je prekvapením, že išlo najmä o veľké tituly. Investori sa nezameriavali na inovátorov. Rozhodujúca bola značka. V štatistike najobchodovanejších akcií, ktorú zostavila Saxo Bank, sa umiestnili tak kupované, tak i predávané akcie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.01.2017 00:00 K dobrému dôchodku je potrebná zodpovednosť a iniciatíva

Slováci ešte nie sú od mladosti zvyknutí sporiť na dôchodok, no zároveň sa radíme ku krajinám, ktoré výrazne rýchlo starnú. Kombinácia týchto dvoch parametrov neveští príliš ružovú budúcnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieruzek | 13.01.2017 00:00 Koľko sa dá skutočne zarobiť na nehnuteľnostiach

Často sa stretávam s názorom, či už od realitných maklérov alebo od finančných poradcov) že investovanie do nehnuteľností na Slovensku sa neoplatí. Typický je najmä komentár: „V nehnuteľnostiach viete zarobiť tak tri, štyri percentá ročne, a pri tých všetkých starostiach s nájomníkmi to nestojí za to.” Je to ale naozaj tak? Celá správa »

Komentárov: 5 / 5 Posledný komentár: 17.01.2017 21:09

Redakcia | 12.01.2017 00:00 Perspektívne investičné príležitosti na rok 2017

Máme za sebou pomerne turbulentný rok 2016 a pred každým investorom teraz stojí logická otázka, ako byť ziskový aj v tom novom roku. Aj keď na to nemá nikto zaručenú odpoveď, pokúsili sme ale nájsť niekoľko investičných tipov, ktoré sú hodné pozornosti.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

18.01.2017 23:51 Britská nezamestnanosť stále rekordne nízka

Stred týždňa bol znova bohatý na makroekonomické dáta, v Nemecku boli zverejnené čísla inflácie, ktorá na mesačnej báze vzrástla z 0.1% na 0.7%, v súlade s očakávaniami analytikov. Na ročnej báze zase zrýchlil nárast spotrebiteľských cien z 0.8% na 1.7%, taktiež v súlade s očakávaniami analytikov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.01.2017 10:34 Ranný prehľad trhov 18. januára 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.01.2017 09:12 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.01.2017 16:37 Británia by v procese brexitu mohla získať podporu zo strany krajín nášho regiónu

Počas rokovaní s EÚ bude Veľká Británia určite čeliť neústupnosti mnohých krajín, najmä Francúzska. Na prvý pohľad je rozloženie síl priaznivejšie pre EÚ ako pre Spojené kráľovstvo. Európsky export do Británie totiž predstavuje iba tri percentá HDP EÚ, zatiaľ čo britský export do EÚ predstavuje až okolo 13 percent výkonu ekonomiky Spojeného kráľovstva.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.01.2017 11:03 Ranný prehľad trhov 17. januára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Katarína Muchová | 09.01.2017 00:00 Vyhliadky slovenskej ekonomiky pre tento rok sú naďalej priaznivé

Minulý rok sa slovenskej ekonomike darilo celkom dobre, aj keď rast oproti predchádzajúcemu roku spomalil. V predchádzajúcom roku rástla ekonomika o 3,8 percenta, a to najmä pre výraznú podporu EÚ fondov. Očakáva sa, že priemer za minulý rok by mohol byť 3,3 percenta.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.01.2017 00:00 Bude finančnými trhmi kývať klamárka slečna Lisa? (Prelom rokov vo financiách očami komentátora)

Prefarbia Francúzsko a Nemecko mapu Európy? Rok 2017 sa bude niesť aj v znamení krutého omylu: členovia kartelu OPEC a ďalší producenti v dohodách o znížení ťažby s cieľom zvýšiť ceny totiž vo veľkej horlivosti zabudli na starú mamu. Nič to zato, mladé krásavice uprednostňujú diamant pred manželstvom a sexom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.01.2017 00:00 Perspektívne investičné príležitosti na rok 2017

Máme za sebou pomerne turbulentný rok 2016 a pred každým investorom teraz stojí logická otázka, ako byť ziskový aj v tom novom roku. Aj keď na to nemá nikto zaručenú odpoveď, pokúsili sme ale nájsť niekoľko investičných tipov, ktoré sú hodné pozornosti.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Christopher Dembik | 03.01.2017 00:00 Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy

„V živote existujú dva druhy problémov. Politické, ktoré sú neriešiteľné a ekonomické, ktoré sú nepochopiteľné,“ vyhlásil Sir Alec Douglas-Home, ktorý v 60. rokoch minulého storočia krátko zastával funkciu britského premiéra. Nepovedal to zle.  Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Tomáš Pieruzek | 13.01.2017 00:00 Koľko sa dá skutočne zarobiť na nehnuteľnostiach

Často sa stretávam s názorom, či už od realitných maklérov alebo od finančných poradcov) že investovanie do nehnuteľností na Slovensku sa neoplatí. Typický je najmä komentár: „V nehnuteľnostiach viete zarobiť tak tri, štyri percentá ročne, a pri tých všetkých starostiach s nájomníkmi to nestojí za to.” Je to ale naozaj tak? Celá správa »

Komentárov: 5 / 5 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »