Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ako deti naučiť narábať s peniazmi

Ako deti naučiť narábať s peniazmi

V škole boli najúspešnejší tí z nás, ktorí nerobili chyby. V živote sú úspešnejší tí, ktorí chyby síce robia, no učia sa z nich. Dovoľme teda deťom robiť užitočné chyby už teraz, minieš si = nemáš, neodložíš si = bude ti chýbať. Schopnosť finančne dospieť je u každého iná. V každom prípade, ale platí, že rodičia by mali pri získavaní tejto dispozície deťom aktívne asistovať. 

V škole so to nenaučia

Podľa detského psychológa by sa deti mali naučiť niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Dieťa do 12 rokov by malo dostávať vreckové raz za týždeň a rodič by mu mal zo začiatku pomôcť so správnym načasovaním, kedy peniaze použiť.  Zmyslom je, aby mladý človek vôbec dokázal pochopiť podstatu používania peňazí. Táto schopnosť sa u detí vyvíja v rozdielnom veku, v niektorých prípadoch už vo štvrtom roku života, u iných nemusí byť rozvinutá ani v siedmom.

Primárne pritom nejde o IQ dieťaťa, hoci aj to je jedným z faktorov, ale o rozvoj a zrelosť nervovej sústavy. Skúsenejšie deti vo veku od 12 do 18 rokov by mali dostávať peniaze dva krát mesačne a dospelí študenti raz mesačne. Podľa psychológov je dobré, ak si chce mladý človek niečo vysnívané kúpiť a sám si na to nasporí.

Aké výhody prináša detský účet

V prípade, že sa niečo udeje a rodič nie je v priamom kontakte s dieťaťom, či už v tábore alebo na školskom výlete, rodič môže okamžite reagovať a prevodom na účet poslať potrebnú sumu peňazí. Ďalšou výhodou je prehľad nad výbermi a platbami – ak rodič zaregistruje podozrivý výber alebo nákup, môže transakciu prekonzultovať a včas predísť rizikám. Ak by dieťa nosilo so sebou vyššiu hotovosť, vzniká riziko straty, krádeže alebo šikany.

Hlavným benefitom, ale určite ostáva zážitok a skúsenosť nadobudnutá v reálnom svete s reálnymi peniazmi. Obava z Orwellovskej kontroly nie je vôbec na mieste, nad úplným vylúčením hotovosti z platobného styku dnes uvažuje napr. Švédsko. Ak to zvládnu Švédi, slovenské deti určite tiež.

Ako založiť dieťaťu účet

Na založenie detského účtu vo väčšine bánk stačí, ak rodič príde do banky so svojím občianskym preukazom a rodným listom dieťaťa. Pri študentskom účte už treba predložiť občiansky preukaz mladého majiteľa účtu. Stredoškoláci a vysokoškoláci starší ako 18 rokov úkon zvládnu sami, vhodné je priniesť potvrdenie o návšteve školy.

V minulosti poskytovali niektoré bankové domy sprievodný benefit v podobe poistenia pre prípad straty či krádeže dokladov, kľúčov, peňaženky alebo tašky zadarmo. V dnešnej bankovej ponuke sme už takýto účet nenašli, ale je možné, že sa časom objaví.

Rada nad zlato

K finančnej gramotnosti patrí aj vedieť si sporiť. Malo by platiť pravidlo, že zo získaných prostriedkov je potrebné odložiť si bokom desať percent. Ak deti odmalička učíme, aby si z každých peňazí, ktoré dostanú alebo zarobia, odložili bokom túto časť, postupne si prirodzene osvoja dôležitý návyk – vytvárať si rezervu. Ak sa to dnes naučia, v budúcnosti nebudú mať ťažkosti s bývaním, dovolenkami, či dôchodkom.

Ak by ste chceli dieťaťu založiť detský účet hlavne kvôli sporeniu, nechajte si radšej poradiť nejakú inú, ziskovejšiu, alternatívu, keďže úroky sú na tomto produkte veľmi blízke, často až rovné nule. Najvyššie úročenie na trhu poskytuje Primabanka a to vo výške jedného percenta, no maximálne do výšky vkladu tisíc eur.

Ako správne odmeňovať a motivovať dieťa

Keď som bol dieťaťom ja, bolo v móde motivovať potomkov k dobrým známkam hroziacim trestom. Z prirodzeného rešpektu som sa preto snažil dosiahnuť čo najlepší prospech. Potom, ale prišiel niekto múdry a povedal, že deti nie je správe viesť bičom, ale cukrom. To znamená, že rodičia majú svoje ratolesti motivovať k dobrému prospechu, pomoci s vysávaním, či s umytím riadu, sľúbenou odmenou. Dnes však už vieme, že ani táto metóda nie je tak celkom ideálna.

Psychológovia radia, aby sme dieťa nehodnotili my, pretože je to veľmi stresujúce, ale aby sme ho naučili hodnotiť samé seba. Napr. „Zdá sa, že sa ti to páčilo!“ alebo: "Aké to bolo?“. Veľké povzbudenie a podporu vyjadríme aj slovami: „Som rád, že si to urobil, vyzeráš so sebou spokojný!“. Alebo „vďaka, že si sa so svojim kamarátom podelil, mal z toho dobrý pocit – a ja tiež.“ Kedykoľvek je to možné, je dobré spýtať sa vášho dieťaťa na jeho vlastné sebahodnotenie. Napríklad: „Ako si prišiel na tento nápad?“ Záujmom o vnútorný pocit potomka výrazne obohatíte váš vzťah a podporíte jeho sebaúctu.

Na záver prikladám inšpiratívne názory jednej z mojich klientiek, o ktoré sa so mnou podelila počas prieskumu, ktorý som si robil pri príprave tohto článku:

1. Dostávajú vaše deti vreckové? Ak áno na účet alebo v hotovosti? Od koľkých rokov?

Naše deti dostávajú peniaze na účet aj v hotovosti. Z môjho účtu im chodí trvalý príkaz na 23,52 eur (detské prídavky od štátu). Je to pre nich motiváciou, pretože som im povedala, že dostávam detské prídavky iba dovtedy, kým budú študovať. Všetky platby, ktoré im treba uhradiť v škole alebo za krúžky, im prevediem cez IB na ich účty, a v tej chvíli  nechávam zodpovednosť v ich rukách, aby si tak sami vyrovnali finančné záväzky s organizáciami a školami. Týmto sa deti učia finančnej zodpovednosti voči druhým. Inak si zarábajú brigádami.

2. Dávate deťom pravidelnú sumu a musia si ju vedieť ustrážiť, alebo dostanú vždy toľko, koľko práve potrebujú?

Starší syn má 19 rokov a okrem prídavkov a vreckového nedostáva nič viac. Deti sa musia učiť, ako ťažko si je v dnešnej dobe zarobiť peniaze, ktoré nespadnú len tak z neba.

3. Používajú vaše deti akúkoľvek platobnú kartu alebo inú platobnú službu (paypal , IB)

Synovia používajú IB od roku 2010 a majú k svojim účtom aj vlastné platobne karty. Často sa stane, že ostanú aj týždeň sami doma, tak im dám moju kartu, nie hotovosť, aby si mohli sami nakúpiť a navariť, ale vždy mi musia povedať, čo plánujú kúpiť. Sú to zodpovední mladí ľudia. Nemajú prehnané nároky a určite ich finančne nerozmaznávame. Ak sa rozhodnú, že by chceli niečo drahšie, alebo s ich zamýšľaným nákupom nesúhlasíme, musia si naň sami zarobiť.

Prehľad detských účtov, ktoré banky poskytujú zadarmo

Banka

Služby v balíku a podmienky

úrok

Vúb

Od 8 do 14 rokov, IB pre rodiča, 2 výbery z Vúb bankomatu zdarma

0,1%

Tatrabanka

Od 6 rokov, IB len pre rodičov, VIAMO, sporiaci systém, výbery z bank. doma aj v zahraničí za 0 eur

0%

Unicredit Bank

Od 8 rokov, pasívny IB iba na nahliadnutie

0,1%

Mbank

Zvýhodnené sporenie 0,5% pri vklade rodiča

0%

Primabanka

Vek od 0 do 15r, vklad do 1000 eur je úročený 1%, nad 1000 eur je úrok 0%

1%

Autor je exkluzívnym finančným sprostredkovateľom Fincentra. 
Ako deti naučiť narábať s peniazmi

Ako deti naučiť narábať s peniazmi >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Ostatné správy

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 07.07.2017 00:00 Prenos účtu - užitočná služba, o ktorej málokto tuší

Preniesť si bankový účet za lepšími službami, či nižšími poplatkami môže byť lákavé, mnohých však odrádza množstvo formalít spojených s rušením starého a nastavovaním nového účtu. Málokto pritom vie, že banky už umožňujú zbytočnú administratívu obísť. Stačí podať jednu žiadosť a nová banka vybaví všetka za klienta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Ostatné správy

19.07.2017 11:52 Mileniáli si nepotrpia na fyzické pobočky bánk

Millennials odkladajú manželstvo, využívajú zdieľanú ekonomiku a spravujú svoje financie cez smartfón. Aj v 30-tke bývajú stále s rodičmi. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 14:53 mBank na Slovensku má nového šéfa

Digitálna banka mBank mení svoje vedenie. Na pozíciu generálneho riaditeľa a vedúceho organizačnej zložky nastupuje dlhoročný obchodný riaditeľ, Robert Chrištof. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.07.2017 16:50 Tento rok plánuje do modernizácie bývania investovať zhruba každý tretí Slovák

Najčastejším dôvodom, pre ktorý si ľudia berú spotrebný úver, je rekonštrukcia bývania, nasleduje vybavenie a zariadenie domácnosti a tretím najčastejším dôvodom je kúpa osobného auta. Tento rok si chce svoje bývanie, podľa prieskumu, vylepšiť každý tretí Slovák. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

12.07.2017 15:59 Na Pohode sa vo veľkom platilo platobnými kartami

Tohtoročná Pohoda opäť priniesla finančný rekord. Po vlaňajšom pol milióne eur vybratých z bankomatov, spravili návštevníci najväčšieho slovenského festivalu rekord v počte platieb kartou. Ich počet presiahol hranicu 12 tisíc, čo je medziročne o 70 percent viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

12.07.2017 11:09 Úrokové sazby spořicích účtů zamrzly na dně

Úrokové sazby spořicích účtů zamrzly poblíž nuly a téměř se nehýbou. Lépe úročené účty klient již téměř nenajde. Ani nejmladší retailová banka již nezaujme. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Ostatné správy za posledných 14 dní

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Marek Mittaš | 07.07.2017 00:00 Prenos účtu - užitočná služba, o ktorej málokto tuší

Preniesť si bankový účet za lepšími službami, či nižšími poplatkami môže byť lákavé, mnohých však odrádza množstvo formalít spojených s rušením starého a nastavovaním nového účtu. Málokto pritom vie, že banky už umožňujú zbytočnú administratívu obísť. Stačí podať jednu žiadosť a nová banka vybaví všetka za klienta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »