Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ako sa pripraviť na reguláciu, či úplný zákaz sprotredkovateľský provízií

Ako sa pripraviť na reguláciu, či úplný zákaz sprotredkovateľský provízií

Viacerí komentátori odvetvia finančného poradenstva stále hlasnejšie tvrdia, že províziám plateným poskytovateľmi finančných služieb už celosvetovo odzvonilo. No je tomu skutočne tak? Všetci vieme, že Veľká Británia a aj niektoré ďalšie regióny už od týchto provízií prešli na priame platby platené zákazníkmi. No sú aj jurisdikcie, ktoré touto cestou síce vydali, no následne narazili na odpor svojich vlastných regulátorov.

Zoberme si napríklad takú Južnú Afriku. Čítal som niekoľko komentárov o tom, že tam dôjde k úplnému zákazu provízií. Podľa mojich informácií, ale tamojší regulátor (Rada pre finančné služby – FSB) smeruje skôr k obmedzeniu výšky provízií, čo je podstatný rozdiel.

Iní zasa poukazujú na možný „zákaz“ provízií v Spojených arabských emirátoch. Výkonný riaditeľ Dubajského úradu pre finančné služby (DFSA) však kategoricky vyhlásil, že podľa jeho úradu nič také potrebné nie je. Pravdou je, že Dubajský úrad pre poistenie (DIA) nedávno zákaz provízií ohlásil, no už teraz to vyzerá tak, že by k nemu v skutočnosti mohlo dôjsť až za pár rokov.

Prečo na tom záleží? Nejde o provízie, ale o transparentnosť. Ak si nedáme pozor, môže debata o zákaze provízií zastrieť to najpodstatnejšie v meniacom sa finančno-sprostredkovateľskom svete. Finanční poradcovia a ako aj sprostredkovatelia vo väčšine tzv. vyspelých krajín by sa mali zamerať na to, aby ich obchodné modely boli v prostredí transparentného odmeňovania, a to bez ohľadu na to, či už formou provízií alebo poplatkov, efektívne a funkčné.

V posledných rokoch často vystupujem na konferenciách organizovaných po Európe a takmer vždy sa venujem aj téme, aké ponaučenie by si Európska únia mala vziať zo zmeny spôsobu predaja finančných služieb vo Veľkej Británii. Aj z tohto konkrétneho počinu sa samozrejme môžeme poučiť, väčšina zvyšku Európy by však možno ponaučenie mala hľadať skôr v prechode Veľkej Británie na systém zverejňovania provízií v 90. rokoch minulého storočia.

Regionálne rozdiely

Už roky sa snažím zoznamovať sa s trhmi finančných služieb v jednotlivých európskych krajinách a porozumieť im pokiaľ možno najlepšie. Jedna vec ma zaujala viac než všetko ostatné: každá krajina má odvetvie finančníctva a poradenstva vyformované inak, a rozdiely medzi rozvojom sú v jednotlivých krajinách výrazné.

Zdá sa, že regulačné orgány si to čím ďalej viac uvedomujú a prichádzajú k záveru, že to, čo sa realizovalo inde, napríklad vo Veľkej Británii, nemusí byť tým správnym riešením pre ich vlastný lokálny trh.

Mal by som povedať, že nie som zástancom provízií na úkor poplatkov, ale ani naopak. Snažím sa len, aby sa naše odvetvie v správnu dobu zameriavalo na to najpodstatnejšie.

Zamerajme sa teda na to, aby bol klient stále stredobodom všetkého, čo robíme. Prinášajme hodnotu vo forme podstatných výhod, ktoré by klient mal spoluprácou so sprostredkovateľom dostať. Vždy robme to, čo je správne, no správne z pohľadu klienta, nie z pohľadu poradcu či poskytovateľa daného produktu. Potom transparentnosť hravo zvládneme.

Ak si zákaz provízií časom nájde cestu až na váš trh, budete zároveň dokonale pripravení sa s ním vysporiadať a možno prinesie výhody tak klientom, ako aj poradcom.

Autor je výkonným riaditeľom Federácie európskych nezávislých finančných poradcov (FEIFA) a generálnym tajomníkom Európskej federácie finančných poradcov a finančných sprostredkovateľov (FECIF).
Ako sa pripraviť na reguláciu, či úplný zákaz sprotredkovateľský provízií

Ako sa pripraviť na reguláciu, či úplný zákaz sprotredkovateľský provízií >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Peter Apolen | 29.06.2017 00:00 Podnikáte vo financiách? Za inzerciu cez Google zaplatíte najviac

Firmy podnikajúce v oblasti financií zaplatia za jeden klik budúceho zákazníka hľadajúceho cez Google najviac. Ich kľúčové slová sú totiž v systéme Google AdWords najdrahšie. Financie obsadili hneď prvé štyri priečky najdrahších kľúčových slov v jednotlivých sektoroch na Slovensku. Najviac platia poisťovne. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 08.08.2017 05:55

David Charlet | 27.06.2017 00:00 Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Európska únia vznikla pôvodne ako združenie zaoberajúce sa produkciou uhlia a ocele. Dnes je širokospektrálnou úniou oveľa viac angažovanejšou ako napríklad Spojené štáty americké. V USA by sme napríklad nikde nenašli režim podnikania na báze tzv. passportingu. Znamená to, že ak v jednom štáte USA pôsobíte ako finančný sprostredkovateľ alebo poradca, nemáte právo pôsobiť tak v inom štáte. Iba v tom, v ktorom ste získali licenciu. Teda úplne iná situácia ako v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.06.2017 00:00 Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.06.2017 17:04

Petr Stuchlík | 08.06.2017 00:00 Britská regulácia: Rana pre chudobnejších klientov

Veľká Británia zaviedla v roku 2012 reguláciu distribúcie finančných produktov. Tá zásadne obmedzila provízie pre poradcov vyplácané inštitúciami a naopak podporila poradenstvo platené klientom. Dôsledkom je zásadné obmedzenie dostupnosti finančného poradenstva. Tí chudobnejší zostali celkom bez poradenstva a tí bohatší musia platiť viac ako predtým. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

15.08.2017 09:07 ČNB trestá investiční zprostředkovatele

Česká národní banka (ČNB) dohlíží nad finančními zprostředkovateli. A uděluje pokuty. Za co ČNB trestá? A jaké prohřešky si naopak „vystačí“ s opatřením k nápravě? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.08.2017 10:19 ČNB trestá Broker Consulting. Za co?

Česká národní banka v rámci dohledové činnosti udílí též sankce za porušení povinností zprostředkovatelů. Poslední „velký případ“ je pokuta 800 tis. Kč pro Broker Consulting. Za co ČNB trestá? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

01.08.2017 11:15 Sberbank a Prima banka sa oficiálne zlúčili

Značka Sberbank odo dnes na Slovensku definitívne končí. Aktivity banky prebrala Prima banka. Klienti tak majú k dispozícii sieť jej pobočiek, ako aj jej internet banking.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

31.07.2017 10:23 Milan Matějíček: Mezi našimi finančními poradci je nejvíc učitelů

K finančnímu poradenství lidé přicházejí z nejrůznějších oborů. Odkud přišly do zemského ředitelství Milana Matějíčka z Fincentra? A jaké je být finančním poradcem na Ostravsku? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.07.2017 09:13 Na vlastní kůži: Pojišťovací zprostředkovatel NN životní pojišťovny

Nikdy neodmítám nabídku setkání s finančním poradcem, investičním či pojišťovacím zprostředkovatelem. A tak jsem také uvítal telefonát z NN životní pojišťovny, která mi nabídla setkání s jejím zástupcem. Co nabídl? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »