Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ako zabezpečiť svoj domov pred neželanými udalosťami

Pred neželanými návštevami zlodejov či nepríjemnými škodovými udalosťami sto percentná ochrana neexistuje. Jednoducho, každého sa môžu pokúsiť vykradnúť, u každého hrozí, že praskne vodovodné potrubie, vytečie práčka alebo sa stane iná nepríjemnosť. Preto je rozumné vopred sa na to čo najlepšie pripraviť.

Ak ste kúpili nehnuteľnosť, v ktorej už pred vami niekto býval, jedna z prvých vecí, ktorú ste zrejme urobili, bola výmena vložky. To však ešte pred zlodejmi nikoho neuchránilo.

Prieskumy ukazujú, že počty vlámaní do bytov na Slovensku z roka na rok klesajú. Nemajú to však na svedomí unavení či prieberčivejší zlodeji, je to dôsledkom aj toho, že čoraz viac ľudí si svoje nehnuteľnosti chráni kvalitnými bezpečnostnými dverami.

Ak o nich uvažujete, mali by ste vedieť niekoľko faktov, pretože nie všetko, čo má ceduľku bezpečnostné, je aj v skutočnosti zlodejmi neprekonateľné. Neprekonateľné dvere neexistujú, „no kým do jedných stačí kopnúť, aby povolili, iné treba páčiť desiatky minút a nebude na to stačiť len tak hocijaká výbava, ktorá sa dá nenápadne schovať do vrecka,“ hovorí Juraj Hroš, bezpečnostný analytik zo spoločnosti Sherlock ASSA ABLOY. Skúsení zlodeji dobre poznajú rôzne modely dverí a vedia, ktoré sa ani neoplatí pokúšať otvoriť, pretože by im to buď trvalo príliš dlho a niekto by si ich mohol všimnúť, alebo by pritom narobili veľa hluku.

Aby si dvere oficiálne zaslúžili prívlastok „bezpečnostné“ a aby ich tak potom vnímali napríklad aj policajti v prípade vyšetrovania alebo poisťovňa, musia spĺňať niekoľko kritérií. Bezpečnostné dvere sa musia testovať v akreditovaných skúšobniach, kde sa ich pokúšajú rôznymi spôsobmi prekonať. Podľa spôsobu a času potrebného na ich prekonanie sa potom dvere zaraďujú do bezpečnostných tried. Bezpečnostné dvere preto musia mať certifikát potvrdzujúci ich zaradenie do spomínanej bezpečnostnej triedy podľa európskej normy ENV1627.

Certifikované dvere sa zaraďujú do bezpečnostných tried od 1 po 6, pričom jednotka je najnižší stupeň bezpečnosti. Takéto dvere sa hodia na zabezpečenie priestoru, v ktorom nie sú cenné a citlivé veci, napríklad pivnice. „Podľa mojich skúseností sú pre bežnú rodinu najvhodnejšie bezpečnostné dvere tretej triedy, ktoré majú certifikovaný vysoký stupeň ochrany a odolnosť voči mechanickému napadnutiu skrutkovačom, drevenými a plastovými klinmi, kliešťami, hasákom, páčidlom či ručnou mechanickou vŕtačkou,“ hovorí J. Hroš.

Na certifikátoch hľadajte aj informácie a záruku o tom, že dvere chránia pred ohňom a hlukom.

Čo všetko sa dá poistiť?

Okrem bezpečných dvier potrebuje každá nehnuteľnosť aj poistenie, ktoré v prípade poistnej udalosti rýchlo nahradí vzniknuté škody, aby sa minimalizovalo zníženie životnej úrovne a komfortu bývania. Na trhu je veľa komerčných produktov na poistenie domu či bytu s rôznym krytím a rôznym rozsahom. Je potrebné poistiť si nehnuteľnosť a aj domácnosť, tak aby bola chránená nielen samotná stavba, ale aj vnútorné vybavenie. “Určite sa treba poistiť voči nebezpečenstvám a ohrozeniam, ako sú napríklad živelné pohromy, škody spôsobené požiarom a vodou, atmosférické zrážky či vlámanie a lúpež,“ hovorí Dana Macková, manažérka produktového oddelenia poisťovne Aegon.

Štatisticky najčastejšie poistné udalosti súvisia s takzvanými vodovodnými škodami, teda so škodami, ktoré spôsobila unikajúca voda alebo iná kvapalina v dôsledku roztrhnutého, prasknutého či poškodeného vodovodného, kanalizačného, teplovodného potrubia alebo parovodu. Môže to však byť aj vytopenie práčkou, havária na potrubí, zlé tesnenie či nedotiahnuté vodovodné kohútiky. Tieto škody sú ešte nepríjemnejšie a závažnejšie, ak práve nie ste doma a váš domov zostal bez dozoru. „V kontexte s vodou bol čiernym dátumom 31. júl minulého roka, kedy Slovensko postihli silné búrky,“ hovorí D. Macková z poisťovne Aegon.

„Mnoho ľudí už ocenilo aj výhody poistenia domácnosti, ktoré zahŕňa elektroniku, cennosti, nábytok, oblečenie či škodu spôsobenú elektrickým skratom,“ dopĺňa D. Macková. V neposlednom rade treba myslieť aj na škody, ktoré členovia domácnosti spôsobia iným, či už vytopia susedov, alebo im nechtiac oškrú auto, deti niekomu loptou rozbijú okno alebo pes zaútočí na drahú susedovu mačku.

Praktické je napríklad takzvané poistenie lomu skla alebo poistenie skla v domácnosti. V prvom prípade poisťovňa nahradí škodu, ak sa rozbije alebo pukne sklo vo dverách, na balkóne alebo na okne, poistenie skla v domácnosti zase kryje rozbitie skla na nábytku, ale aj akvária, zrkadla či sklokeramickej varnej dosky. „V rámci poistenia bývania sme mali len za uplynulý rok hlásených 926 poistných udalostí, čo v priemere znamená, že sa každý deň udiali viac ako dve udalosti, na ktoré ľudia využili svoje poistenie,“ uzatvára D. Macková.

Ako zabezpečiť svoj domov pred neželanými udalosťami

Ako zabezpečiť svoj domov pred neželanými udalosťami >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Poistenie

Mark Kuchta | 17.05.2017 00:00 Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Slovenské poisťovne sa museli od januára vyrovnať s novou povinnosť voči štátu – odvodom z neživotného poistenia vo výške ôsmych percent z tržieb. Pri schvaľovaní zákona, koncom minulého roka, zviedli poisťovatelia s ministerstvom financií tvrdý boj a všetci si vydýchli, keď sa rozhodlo, že odvodové zaťaženie sa bude týkať iba nových zmlúv. Ako sa však ukazuje radosť bola predčasná. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 11.05.2017 00:00 Pozor na staré poistky nehnuteľnosti a domácnosti

Klienti nahlasujú škody, ktoré spôsobili záplavy z prívalových dažďov v oblasti Liptova, Kysúc a východného Slovenska koncom apríla a začiatkom mája. Väčšina hlásení sa týka poškodenia nehnuteľnosti a domácnosti. Ponúkame preto niekoľko rád, ako postupovať pri nahlasovaní škody a ako neprísť o svoje peniaze. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 21.04.2017 00:00 Ako predísť zamietnutiu poistného plnenia pri krádeži auta

Prišli ste ráno na parkovisko a Vaše auto nikde? Aj keď pre každého vodiča je to určite stresová situácia, netreba panikáriť. Ak Vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a taktiež aj poisťovni. Ponúkame niekoľko rád, ako postupovať pri nahlasovaní krádeže vozidla a na čo nezabudnúť pri komunikácii s poisťovňou.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 16.04.2017 00:00 Veľkonočné poistné udalosti: Pozor na vodu a alkohol

Veľkonočné sviatky sú nepochybne jedny z najkrajších v roku a na Slovensku sú už tradične spojené so šibačkou a oblievačkou. Práve v tomto období však poisťovne evidujú nárast hlásení škôd na zdraví či majetku, ktoré sú spojené práve s oslavou Veľkej noci. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 12.04.2017 00:00 Cenu Hypotéka roka 2017 získala VÚB banka

Hypotéku roka 2017 ponúka VÚB banka. Rozhodla o tom odborná porota už štvrtého ročníka súťaže najlepších bankových inštitúcií. Podujatie organizuje spoločnosť Fincentrum a týždenník Trend. Okrem najlepšej hypotekárnej banky sa oceňujú i stavebné sporiteľne, poisťovne a najlepší bankoví a poistní manažéri. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 14:26Ďalšie články »

Krátké správy z Poistenie

23.05.2017 08:50 Odškodnění při dopravní nehodě: Nahradí snížení tržní ceny vozidla?

Ústavní soud vydal v nedávné době významné rozhodnutí v problematice náhrady škody na vozidle z povinného ručení. Lze požadovat odškodnění rozdílu mezi tržní cenou vozidla před dopravní nehodou a po jeho opravě? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 09:41 Jak provize ovlivňují prodej životního pojištění

Provize, provize, provize… kolem nich se točí jádro regulace distribuce životního pojištění. Provize ovlivňují prodej ale i zcela nečekaným směrem. Jak? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

12.05.2017 11:05 Na trhu je prvé špecializované poistenie bicyklov

Sezóna bicyklov je tu. A s ňou prichádza na slovenský trh aj prvé poistenie cyklistov a bicyklov, vrátane elektrobicyklov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.05.2017 09:34 Odškodnění při dopravní nehodě: Jaká je výše odškodnění pro pozůstalé?

S účinností nového občanského zákoníku došlo k podstatným změnám v odškodnění újmy na zdraví. Dnes se zaměříme na problematiku odškodnění nemajetkové újmy pozůstalých po zemřelém následkem dopravní nehody. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.05.2017 12:30 AXA dosiahla vlani v ČR a SR zisk vo výške 19 mil. eur

Zisk skupiny vlani medziročne vzrástol o 28 percent. Celkové hrubé výnosy vo výške 0,6 mld. eur a náklady klesli o tri percentá. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Poistenie za posledných 14 dní

Mark Kuchta | 17.05.2017 00:00 Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Slovenské poisťovne sa museli od januára vyrovnať s novou povinnosť voči štátu – odvodom z neživotného poistenia vo výške ôsmych percent z tržieb. Pri schvaľovaní zákona, koncom minulého roka, zviedli poisťovatelia s ministerstvom financií tvrdý boj a všetci si vydýchli, keď sa rozhodlo, že odvodové zaťaženie sa bude týkať iba nových zmlúv. Ako sa však ukazuje radosť bola predčasná. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 11.05.2017 00:00 Pozor na staré poistky nehnuteľnosti a domácnosti

Klienti nahlasujú škody, ktoré spôsobili záplavy z prívalových dažďov v oblasti Liptova, Kysúc a východného Slovenska koncom apríla a začiatkom mája. Väčšina hlásení sa týka poškodenia nehnuteľnosti a domácnosti. Ponúkame preto niekoľko rád, ako postupovať pri nahlasovaní škody a ako neprísť o svoje peniaze. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »