Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ako zabezpečiť svoj domov pred neželanými udalosťami

Pred neželanými návštevami zlodejov či nepríjemnými škodovými udalosťami sto percentná ochrana neexistuje. Jednoducho, každého sa môžu pokúsiť vykradnúť, u každého hrozí, že praskne vodovodné potrubie, vytečie práčka alebo sa stane iná nepríjemnosť. Preto je rozumné vopred sa na to čo najlepšie pripraviť.

Ak ste kúpili nehnuteľnosť, v ktorej už pred vami niekto býval, jedna z prvých vecí, ktorú ste zrejme urobili, bola výmena vložky. To však ešte pred zlodejmi nikoho neuchránilo.

Prieskumy ukazujú, že počty vlámaní do bytov na Slovensku z roka na rok klesajú. Nemajú to však na svedomí unavení či prieberčivejší zlodeji, je to dôsledkom aj toho, že čoraz viac ľudí si svoje nehnuteľnosti chráni kvalitnými bezpečnostnými dverami.

Ak o nich uvažujete, mali by ste vedieť niekoľko faktov, pretože nie všetko, čo má ceduľku bezpečnostné, je aj v skutočnosti zlodejmi neprekonateľné. Neprekonateľné dvere neexistujú, „no kým do jedných stačí kopnúť, aby povolili, iné treba páčiť desiatky minút a nebude na to stačiť len tak hocijaká výbava, ktorá sa dá nenápadne schovať do vrecka,“ hovorí Juraj Hroš, bezpečnostný analytik zo spoločnosti Sherlock ASSA ABLOY. Skúsení zlodeji dobre poznajú rôzne modely dverí a vedia, ktoré sa ani neoplatí pokúšať otvoriť, pretože by im to buď trvalo príliš dlho a niekto by si ich mohol všimnúť, alebo by pritom narobili veľa hluku.

Aby si dvere oficiálne zaslúžili prívlastok „bezpečnostné“ a aby ich tak potom vnímali napríklad aj policajti v prípade vyšetrovania alebo poisťovňa, musia spĺňať niekoľko kritérií. Bezpečnostné dvere sa musia testovať v akreditovaných skúšobniach, kde sa ich pokúšajú rôznymi spôsobmi prekonať. Podľa spôsobu a času potrebného na ich prekonanie sa potom dvere zaraďujú do bezpečnostných tried. Bezpečnostné dvere preto musia mať certifikát potvrdzujúci ich zaradenie do spomínanej bezpečnostnej triedy podľa európskej normy ENV1627.

Certifikované dvere sa zaraďujú do bezpečnostných tried od 1 po 6, pričom jednotka je najnižší stupeň bezpečnosti. Takéto dvere sa hodia na zabezpečenie priestoru, v ktorom nie sú cenné a citlivé veci, napríklad pivnice. „Podľa mojich skúseností sú pre bežnú rodinu najvhodnejšie bezpečnostné dvere tretej triedy, ktoré majú certifikovaný vysoký stupeň ochrany a odolnosť voči mechanickému napadnutiu skrutkovačom, drevenými a plastovými klinmi, kliešťami, hasákom, páčidlom či ručnou mechanickou vŕtačkou,“ hovorí J. Hroš.

Na certifikátoch hľadajte aj informácie a záruku o tom, že dvere chránia pred ohňom a hlukom.

Čo všetko sa dá poistiť?

Okrem bezpečných dvier potrebuje každá nehnuteľnosť aj poistenie, ktoré v prípade poistnej udalosti rýchlo nahradí vzniknuté škody, aby sa minimalizovalo zníženie životnej úrovne a komfortu bývania. Na trhu je veľa komerčných produktov na poistenie domu či bytu s rôznym krytím a rôznym rozsahom. Je potrebné poistiť si nehnuteľnosť a aj domácnosť, tak aby bola chránená nielen samotná stavba, ale aj vnútorné vybavenie. “Určite sa treba poistiť voči nebezpečenstvám a ohrozeniam, ako sú napríklad živelné pohromy, škody spôsobené požiarom a vodou, atmosférické zrážky či vlámanie a lúpež,“ hovorí Dana Macková, manažérka produktového oddelenia poisťovne Aegon.

Štatisticky najčastejšie poistné udalosti súvisia s takzvanými vodovodnými škodami, teda so škodami, ktoré spôsobila unikajúca voda alebo iná kvapalina v dôsledku roztrhnutého, prasknutého či poškodeného vodovodného, kanalizačného, teplovodného potrubia alebo parovodu. Môže to však byť aj vytopenie práčkou, havária na potrubí, zlé tesnenie či nedotiahnuté vodovodné kohútiky. Tieto škody sú ešte nepríjemnejšie a závažnejšie, ak práve nie ste doma a váš domov zostal bez dozoru. „V kontexte s vodou bol čiernym dátumom 31. júl minulého roka, kedy Slovensko postihli silné búrky,“ hovorí D. Macková z poisťovne Aegon.

„Mnoho ľudí už ocenilo aj výhody poistenia domácnosti, ktoré zahŕňa elektroniku, cennosti, nábytok, oblečenie či škodu spôsobenú elektrickým skratom,“ dopĺňa D. Macková. V neposlednom rade treba myslieť aj na škody, ktoré členovia domácnosti spôsobia iným, či už vytopia susedov, alebo im nechtiac oškrú auto, deti niekomu loptou rozbijú okno alebo pes zaútočí na drahú susedovu mačku.

Praktické je napríklad takzvané poistenie lomu skla alebo poistenie skla v domácnosti. V prvom prípade poisťovňa nahradí škodu, ak sa rozbije alebo pukne sklo vo dverách, na balkóne alebo na okne, poistenie skla v domácnosti zase kryje rozbitie skla na nábytku, ale aj akvária, zrkadla či sklokeramickej varnej dosky. „V rámci poistenia bývania sme mali len za uplynulý rok hlásených 926 poistných udalostí, čo v priemere znamená, že sa každý deň udiali viac ako dve udalosti, na ktoré ľudia využili svoje poistenie,“ uzatvára D. Macková.

Ako zabezpečiť svoj domov pred neželanými udalosťami

Ako zabezpečiť svoj domov pred neželanými udalosťami >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Poistenie

Peter Apolen | 19.07.2017 00:00 Nútená správa Rapid life prišla pre klientov poisťovne neskoro

Klienti košickej poisťovne Rapid life nedostanú zo svojich poistiek takmer nič. Poisťovňa poputuje do konkurzu, no neskoro. Nemá už takmer žiadny majetok. Nároky 14 tisíc klientov očistené od ich budúcich platieb poistného dosiahnu zhruba 25 miliónov eur. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 18.07.2017 00:00 Chystáte sa na dovolenku autom? Nezabudnite na havarijné poistenie

Výdatné letné búrky, krupobitie, ale aj pád stromu na cestu či stret s lesnou zverou vedia narobiť poriadne škody na vozidle. Ak sa to stane ešte aj počas dovolenky autom, vedia narobiť ďalšie starosti posádke. Povinné zmluvné poistenie pritom na zmiernenie škôd a nárok na poistné plnenie v takýchto prípadoch nestačí. Treba uzatvoriť ďalšie poistenia.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.06.2017 00:00 Čo je najčastejšou príčinou invalidity

Hlavným dôvodom, pre ktorý si ľudia uzatvárajú poistenie je krytie rizika finančných problémov v prípade nepredvídateľných a väčšinou nepríjemných životných situácii, na ktoré nemajú dostatočné vlastné rezervy. Jedným z takýchto rizík je invalidita. Pozreli sme sa preto na to, aké choroby najčastejšie vedú k takto klasifikovanej strate pracovnej schopnosti. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.06.2017 17:01

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 18.06.2017 09:51

Marek Mittaš | 02.06.2017 00:00 Nie ste spokojní s poistným plnením? Môžete ho reklamovať

Dôvodom uzatvorenia poistenia je nárok získať pri nepriaznivých udalostiach kompenzáciu formou poistného plnenia. Poisťovňa vtedy posudzuje, či je škoda poistkou krytá a v akej miere má je klient nárok na náhradu. Toto rozhodnutie sa však u klientov vždy nestretáva so spokojnosťou. V takých prípadoch nastupuje procedúra námietok, sťažností, ktoré môžu skončiť aj súdnym sporom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Poistenie

24.07.2017 15:16 Ako si uchrániť majetok pri búrke a víchrici

Počas víkendu zasiahli silné búrky najmä východ Slovenska, kde napáchali desaťtisícové škody. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu pred búrkami pre celé územie Slovenska aj na najbližšie dni. Ľudia tak môžu škody na majetku pri búrkach minimalizovať. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 11:27 Šéf Rapid life chce podať trestné oznámenie proti nútenej správe poisťovne

Bývalý predseda predstavenstva poisťovne Rapid life Peter Talán sa ohradil voči nútenej správe. Odmietol obvinenia nútenej správkyne Ireny Sopkovej, že bývalý manažment poškodil klientov nevyplácaním nárokov a pripravil spoločnosť o majetok. Plánuje preto podať trestné oznámenie.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 12:05 Sociálna poisťovňa posiela nové výmery odvodov na ďalší rok

Samostatne zárobkovo činné osoby v týchto dňoch dostávajú od Sociálnej poisťovne listom výmeru výšky odvodov na nasledujúcich 12 mesiacov. Časti SZČO vzniká alebo zaniká odvodová povinnosť ako taká. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

12.07.2017 15:27 Allianz - SP ponúka ako prvá na slovenskom trhu poisťovacieho chat bota

Odchádzate do zahraničia a potrebujete sa poistiť, no v poistení sa veľmi nevyznáte, nemáte čas ísť do poisťovne ani chuť študovať poistné podmienky či stretávať sa s poisťovacím agentom? Obráťte sa na Borisa Bedekera – prvého poisťovacieho chat bota na Slovensku, ktorého vyvinula Allianz – Slovenská poisťovňa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

07.07.2017 11:05 Ako si počas dovolenky nenechať vykradnúť byt

Zlodeji čakajú často na letné mesiace, kedy sa ľudia vyberajú za oddychom do zahraničia a svoje domovy nechávajú opustené. Existujú však viaceré spôsoby, vďaka ktorým môžeme zlodejom zabrániť, aby sa do nášho príbytku dostali. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Poistenie za posledných 14 dní

Peter Apolen | 19.07.2017 00:00 Nútená správa Rapid life prišla pre klientov poisťovne neskoro

Klienti košickej poisťovne Rapid life nedostanú zo svojich poistiek takmer nič. Poisťovňa poputuje do konkurzu, no neskoro. Nemá už takmer žiadny majetok. Nároky 14 tisíc klientov očistené od ich budúcich platieb poistného dosiahnu zhruba 25 miliónov eur. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 18.07.2017 00:00 Chystáte sa na dovolenku autom? Nezabudnite na havarijné poistenie

Výdatné letné búrky, krupobitie, ale aj pád stromu na cestu či stret s lesnou zverou vedia narobiť poriadne škody na vozidle. Ak sa to stane ešte aj počas dovolenky autom, vedia narobiť ďalšie starosti posádke. Povinné zmluvné poistenie pritom na zmiernenie škôd a nárok na poistné plnenie v takýchto prípadoch nestačí. Treba uzatvoriť ďalšie poistenia.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »