Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Slovenské poisťovne sa museli od januára vyrovnať s novou povinnosť voči štátu – odvodom z neživotného poistenia vo výške ôsmych percent z tržieb. Pri schvaľovaní zákona, koncom minulého roka, zviedli poisťovatelia s ministerstvom financií tvrdý boj a všetci si vydýchli, keď sa rozhodlo, že odvodové zaťaženie sa bude týkať iba nových zmlúv. Ako sa však ukazuje radosť bola predčasná.

Pôvodne to vyzeralo tak, že ten, kto už poistku má, môže ostať pokojný. Tohtoročné úpravy cenníkov ale hovoria o opaku. Poisťovne totiž vo väčšine prípadov nezdvihli celoplošné ceny nového poistného, ale upravili segmentáciu cien pre rôzne skupiny zákazníkov tak, že v niektorých prípadoch rástla cena aj pre dlhoročných klientov. Poznám napríklad prípad dôchodkyne s VW Touareg, ktorá predtým v jednej z poisťovní za PZP polročne platila 85 eur. Jej nová cena ale po zdražení vyskočila na 124 eur.

Plošné zdraženie nových poistiek sa nekoná

Poisťovňa Wüstenrot uvádza, že v produktoch ako cestovné poistenie alebo poistenie bývania ceny nezvyšovala, no s účinnosťou od 1. marca pristúpila smerom k vyšším cenám k úprave vernostných zliav. Okrem toho zvýšila poistné pri havarijnom poistení a pri  poistení zodpovednosti za škodu pri výkone povolania (s oprávnením viesť motorové vozidlo).

‘’V našej poisťovni sme nepristúpili k celoplošnému zvýšeniu cien poistenia naprieč celým segmentom neživotného poistenia. Najbližšie obdobie ukáže, či je tento model udržateľný. Pri cenotvorbe nových produktov však už bude osempercentný odvod zohľadnený,‘‘ uvádza Generali.

Vo väčšine poisťovní sa vyššie náklady nepremietli do cien poistenia nehnuteľností, domácností, či zodpovednosti za škodu a ani do cestovného poistenia.

Zmena sadzieb v neživotnom poistení sa ale najviac dotkla cestných dopravcov. Koncom roka ich niektoré poisťovne prekvapili až dvoj- či trojnásobným zdražením

Zdražie PZP?

Zvýšeniu cien sa ale tak či tak pravdepodobne nevyhneme. Pri porovnaní s inými krajinami vychádza Slovensko z pohľadu cien PZP veľmi lacno. Za Škodu Octaviu s motorom 1896 cm3 a výkonom 77 kw zaplatí poistník pri najlacnejšej ponuke na Slovensku 103 eur ročne. Taliani si pre svoju svižnejšiu jazdu a vyššiu škodovosť, musia trochu priplatiť – hradia priemerne 421 eur ročne. No najvyššie poistné majú v Rakúsku. Pri takejto špecifikácii zaplatí človek 66 eur mesačne, čo je 792 eur ročne. 

Na základe tohto stavu sa môžeme domnievať, že bez ohľadu na reguláciu a nový odvod sme cenové dno pri poistení áut už dosiahli. Kvôli dlhoročným stratám poisťovní v tomto segmente nás pravdepodobne čaká zdraženie a korekcia cien s cieľom ozdraviť sektor, aby nemusel byť dotovaný z iných produktov.

Vplyvom zmien v segmentácií v PZP a havarijnom poistení vznikli aktuálne medzi poisťovňami výraznejšie cenové rozdiely. Moje odporúčanie preto znie, porovnať si ponuky viacerých poisťovni. Dnes to má totiž ešte väčší význam, ako v minulosti. Vzhľadom k tomu, že poisťovne hradia odvod z neživotného poistenia dvakrát ročne, predpokladám, že ďalšie zmeny cien uvidíme ku koncu roka.

Autor je exkluzívnym finančným sprostredkovateľom Fincentra.
Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Poistenie

Mark Kuchta | 17.05.2017 00:00 Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Slovenské poisťovne sa museli od januára vyrovnať s novou povinnosť voči štátu – odvodom z neživotného poistenia vo výške ôsmych percent z tržieb. Pri schvaľovaní zákona, koncom minulého roka, zviedli poisťovatelia s ministerstvom financií tvrdý boj a všetci si vydýchli, keď sa rozhodlo, že odvodové zaťaženie sa bude týkať iba nových zmlúv. Ako sa však ukazuje radosť bola predčasná. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 21.04.2017 00:00 Ako predísť zamietnutiu poistného plnenia pri krádeži auta

Prišli ste ráno na parkovisko a Vaše auto nikde? Aj keď pre každého vodiča je to určite stresová situácia, netreba panikáriť. Ak Vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a taktiež aj poisťovni. Ponúkame niekoľko rád, ako postupovať pri nahlasovaní krádeže vozidla a na čo nezabudnúť pri komunikácii s poisťovňou.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 16.04.2017 00:00 Veľkonočné poistné udalosti: Pozor na vodu a alkohol

Veľkonočné sviatky sú nepochybne jedny z najkrajších v roku a na Slovensku sú už tradične spojené so šibačkou a oblievačkou. Práve v tomto období však poisťovne evidujú nárast hlásení škôd na zdraví či majetku, ktoré sú spojené práve s oslavou Veľkej noci. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 12.04.2017 00:00 Cenu Hypotéka roka 2017 získala VÚB banka

Hypotéku roka 2017 ponúka VÚB banka. Rozhodla o tom odborná porota už štvrtého ročníka súťaže najlepších bankových inštitúcií. Podujatie organizuje spoločnosť Fincentrum a týždenník Trend. Okrem najlepšej hypotekárnej banky sa oceňujú i stavebné sporiteľne, poisťovne a najlepší bankoví a poistní manažéri. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 14:26

Zuzana Salajová | 06.04.2017 00:00 Ako sa poistiť proti finančným následkom rakoviny

Keď sa povie rakovina, snáď každému prejde mráz po tele. Štatistiky totiž hovoria jasnou rečou, počet onkologických pacientov stúpa a vek pritom nehrá rolu. Proti rakovine neexistuje zaručený spôsob prevencie, existuje však spôsob, ako zmierniť dopad finančnej záťaže na rodinný rozpočet. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Poistenie

23.05.2017 08:50 Odškodnění při dopravní nehodě: Nahradí snížení tržní ceny vozidla?

Ústavní soud vydal v nedávné době významné rozhodnutí v problematice náhrady škody na vozidle z povinného ručení. Lze požadovat odškodnění rozdílu mezi tržní cenou vozidla před dopravní nehodou a po jeho opravě? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 09:41 Jak provize ovlivňují prodej životního pojištění

Provize, provize, provize… kolem nich se točí jádro regulace distribuce životního pojištění. Provize ovlivňují prodej ale i zcela nečekaným směrem. Jak? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

12.05.2017 11:05 Na trhu je prvé špecializované poistenie bicyklov

Sezóna bicyklov je tu. A s ňou prichádza na slovenský trh aj prvé poistenie cyklistov a bicyklov, vrátane elektrobicyklov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.05.2017 09:34 Odškodnění při dopravní nehodě: Jaká je výše odškodnění pro pozůstalé?

S účinností nového občanského zákoníku došlo k podstatným změnám v odškodnění újmy na zdraví. Dnes se zaměříme na problematiku odškodnění nemajetkové újmy pozůstalých po zemřelém následkem dopravní nehody. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.05.2017 12:30 AXA dosiahla vlani v ČR a SR zisk vo výške 19 mil. eur

Zisk skupiny vlani medziročne vzrástol o 28 percent. Celkové hrubé výnosy vo výške 0,6 mld. eur a náklady klesli o tri percentá. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Poistenie za posledných 14 dní

Mark Kuchta | 17.05.2017 00:00 Ako zareagovali poisťovne na povinný odvod z neživotného poistenia

Slovenské poisťovne sa museli od januára vyrovnať s novou povinnosť voči štátu – odvodom z neživotného poistenia vo výške ôsmych percent z tržieb. Pri schvaľovaní zákona, koncom minulého roka, zviedli poisťovatelia s ministerstvom financií tvrdý boj a všetci si vydýchli, keď sa rozhodlo, že odvodové zaťaženie sa bude týkať iba nových zmlúv. Ako sa však ukazuje radosť bola predčasná. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »