Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

Požičiavanie peňazí je stále lacnejšie. Rastie tak aj počet ľudí, ktorí sa zadlžujú. Dnes je už  dokonca možné požičať si skutočne zadarmo a pre finančné domy plné likvidity je to stále výhodné, hoci zdanlivo nezarobia.

Sezóna úrokových prepadov

Celkový objem úverov občanom presiahol ku koncu minulého roka už 28–miliardovú hranicu. Najviac tvorili úvery na bývanie (21,92 mld. eur), no výrazne sa zvýšil aj objem spotrebných úverov, ktorých úroveň dosiahla 4,56 miliardy eur. V porovnaní s decembrom 2015 sa objem spotrebných úverov medziročne zvýšil o 17 percent. Slováci dostali chuť požičiavať si a lacné peniaze sú pre nich lákadlom. Dôvodom hladu po pôžičkách je prepad úrokových sadzieb. Kým napríklad v roku 2012 presiahol úrok na spotrebiteľských úveroch 14 percent, koncom minulého roka to bolo už len deväť percent.

Zdroj: NBS

V marci 2016 znížila ECB kľúčovú úrokovú sadzbu, za ktorú si komerčné banky od nej požičiavajú z 0,05 percenta na nulu a depozitná sadzba pre jednodňové sterilizačné operácie spadla na – 0,40 percenta. Toto číslo v praxi znamená, že banky za svoje jednodňové vklady v ECB musia platiť. Pre banky je tak výhodnejšie mať aktíva vo forme úverov, ako likviditu, za ktorej uloženie by mali platiť.

Vývoj hlavnej referenčnej sadzby ECB

Vývoj depozitnej sadzby ECB

Vývoj na trhu však neovplyvňuje len politika centrálnej banky. „Hlavná sadzba ECB nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim úrokové sadzby úverových produktov. Tie totiž závisia aj od takzvanej rizikovej prirážky, ktorá sa vyvíja priaznivo v časoch klesajúcej nezamestnanosti a rastúcich miezd a naopak. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim úroveň úrokov je aj marketingová politika a produktové kampane jednotlivých bánk ako aj konkurenčný boj o zákazníka,“ vysvetľuje Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Nový klient za výhodné peniaze

Práve boj o zákazníka je jedným z hlavným dôvodov súčasného poklesu úrokových sadzieb. Získať totiž môžu omnoho viac, ako pár eur na ušlých úrokoch. Nový klient je tým najcennejším aktívom. Túto stratégiu využila ako prvá Poštová banka. Nový klient u nej pri pôžičke počas 20 mesiacov a neplatí žiadne úroky ani poplatky. Nulová je teda aj ročná percentuálna miera nákladov. Výška pôžičky je obmedzená na 600, 800 alebo tisíc eur.

“Budeme radi, ak si klienti tento produkt vyskúšajú a zistia ako servis novej Poštovej banky funguje,“ približuje stratégiu Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Pavel Škriniar, analytik portálu www.Finančnáhitparáda.sk, označuje pôžičky zadarmo ako marketingový ťah:„Je za tým predovšetkým snaha o získanie nového klienta. Banka oželie úrokový výnos, no vzhľadom na výšku pôžičky i jej trvanie ide len o pár desiatok eur. To je akceptovateľná cena za získanie údajov o človeku, ktorému následne môže banka ponúkať ďalšie finančné produkty, ale už na mieru.“

Na margo tejto ponuky však analytik dodáva: „Vždy treba mať na pamäti, že klient nikdy nedostane službu zadarmo. Finančné inštitúcie sú podnikateľské subjekty s cieľom dosiahnuť zisk. Keď službu klient aj nezaplatí priamo, veriteľ si príde na svoje nepriamo. Môže ísť napríklad o poplatky za kúpu iných aj nesúvisiacich produktov, pokuty za neplnenie povinností vyplývajúcich z kúpy akciového produktu, alebo keď klient neodhadne svoje možnosti a bude ich musieť riešiť cez ďalšie produkty.“

Pôžičky s nulovou RPMN teda skôr ako nový trend na bankovom trhu, možno chápať viac ako krátkodobú akciu.

Budúcnosť môže priniesť prekvapenia

Hoci Anna Jamborová hovorkyňa ČSOB tvrdí, že pri aktuálnom vývoji na trhu a zmenách nie je jednoduché predikovať vývoj sadzieb v blízkej budúcnosti, isté náznaky vývoja sa predsa len črtajú. Európska centrálna banka necháva referenčnú aj depozitnú sadzbu na nezmenenej úrovni, teda nárast úrokových sadzieb v najbližšej budúcnosti nehrozí.

“Po akcii s 0 % RPMN je výhodnejšie už iba záporné RPMN. Je to iba teoretická rovina, no veľa vecí bolo donedávna nemysliteľných,“ naznačuje P. Škriniar. Aktuálna referenčná úroková miera ECB môže niektorých hráčov na trhu inšpirovať aj k takýmto, doposiaľ nemysliteľným, akciám.

Predpokladáme, že úrokové sadzby zotrvajú ešte nejakú dobu viac menej stabilizované na súčasných úrovniach, keďže vo veľkej miere závisia od hlavnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a tá by sa v dohľadnej dobe meniť nemala. Pre tento rok očakávame úrokové sadzby naďalej na nízkych úrovniach, ale priestor pre ich ďalší pokles príliš nevidíme,“ konštatuje J. Glasová.

V dlhšom časovom horizonte však treba počítať so scenárom postupného rastu. K zadlžovaniu je preto potrebné vždy pristupovať zodpovedne a človek by mal byť schopný nielen splácať úver, ale vytvárať si aj určitú finančnú rezervu. Vidina lacných peňazí je síce lákavá, no netreba zabúdať na rozumnú mieru záväzkov.

Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Peter Apolen | 18.08.2017 00:00 Hypotéky pre mladých dostanú nové pravidlá. Podpora štátu klesne

Vláda SR tento týždeň schválila novelu zákona o dani z príjmov, ktorá má zmeniť systém štátnej podpory hypoték pre mladých. Cieľom je nahradiť systém bonifikácie vyplácanej bankám na daňový bonus, ktorý si každý klient odpočíta sám zo svojej daňovej povinnosti. To by malo systém zjednodušiť a sprehľadniť. Problémom však je limit bonusu 400 eur ročne. Navyše podpora môže kryť najviac polovicu z úrokovej sadzby, čo je oproti dnešným podmienkam zásadné zhoršenie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 24.07.2017 00:00 Bratislavčania si na dovolenke užívajú. Vidno to aj na ich platbách kartou

Nie je asi prekvapením, že výška výdavkov na dovolenke sa líši podľa danej krajiny. Najdrahšie z krajín preferovaných Slovákmi vychádza Taliansko s priemernou výškou platby kartou 277 eur. Naopak najlacnejšia je dovolenka v Bulharsku – platby kartou za len zhruba sto eur. Na výšku výdavkov na dovolenke však vplýva i kraj, z ktorého dovolenkár pochádza. Priemerný Bratislavčan tak napríklad zaplatí na dovolenke kartou viac ako dvojnásobok toho, čo šetrní obyvatelia Žilinského kraja. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 07.07.2017 00:00 Prenos účtu - užitočná služba, o ktorej málokto tuší

Preniesť si bankový účet za lepšími službami, či nižšími poplatkami môže byť lákavé, mnohých však odrádza množstvo formalít spojených s rušením starého a nastavovaním nového účtu. Málokto pritom vie, že banky už umožňujú zbytočnú administratívu obísť. Stačí podať jednu žiadosť a nová banka vybaví všetka za klienta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

07.08.2017 16:43 Ako zareagovali české banky na zvýšenie sadzieb v ČR?

Česká národná banka (ČNB) zvýšila minulý týždeň úrokové sadzby. Obdobie lacných peňazí pomaly končí. Ako sa podľa hypotekárnych bánk rast základných sadzieb premietne do hypotekárnych úverov? Zachráni vyššie sadzby realitný trh? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

04.08.2017 13:20 Prevádzkový zisk Slovenskej sporiteľne klesol v 1. polroku o 13 %

Objem úverov Slovenskej sporiteľne v prvom polroku medziročne narástol o 14,2 percenta. Napriek tomu výnos z úrokov klesol o šesť percent. Dôvodom je celkový pokles úrokových sadzieb, ktoré sa týkajú tak nových, ako refinančných úverov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

31.07.2017 12:25 Š. Máj v Slovenskej sporiteľni končí

Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne Štefan Máj na konci roka ukončí pôsobenie v pozícii šéfa najväčšej slovenskej banky. Rozhodol sa, že po skončení aktuálneho pracovného kontraktu sa chce venovať hlavne rodine a koníčkom. Novým generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva bude od 1. januára 2018 Peter Krutil, doterajší podpredseda predstavenstva banky zodpovedný za firemné bankovníctvo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

28.07.2017 12:05 Tatra banka bude musieť zmeniť svoj internet banking

Flash player končí. Tatra banka, ktorá ho ako jediná z veľkých bánk na Slovensku využívala, preto bude musieť do troch rokov zmeniť svoj internet banking. Dôvodom ukončenia podpory tohto multimediálneho prehliadača bola nízka bezpečnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.07.2017 09:02 Kdo má lepší dynamiku: Česká spořitelna, Komerční banka nebo ČSOB?

Bankovnictví a pojišťovnictví se věnuji již 15 let a je to obor, který mě stále baví a zajímá, proto jsem si začátkem léta udělal ze svého soukromého zájmu jednoduché cvičení: vzal jsem hospodářské výsledky tří největších českých bank, položil jsem si je vedle sebe a sčítal, odečítal, dělil, násobil, srovnával a analyzoval. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Peter Apolen | 18.08.2017 00:00 Hypotéky pre mladých dostanú nové pravidlá. Podpora štátu klesne

Vláda SR tento týždeň schválila novelu zákona o dani z príjmov, ktorá má zmeniť systém štátnej podpory hypoték pre mladých. Cieľom je nahradiť systém bonifikácie vyplácanej bankám na daňový bonus, ktorý si každý klient odpočíta sám zo svojej daňovej povinnosti. To by malo systém zjednodušiť a sprehľadniť. Problémom však je limit bonusu 400 eur ročne. Navyše podpora môže kryť najviac polovicu z úrokovej sadzby, čo je oproti dnešným podmienkam zásadné zhoršenie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »