Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

Požičiavanie peňazí je stále lacnejšie. Rastie tak aj počet ľudí, ktorí sa zadlžujú. Dnes je už  dokonca možné požičať si skutočne zadarmo a pre finančné domy plné likvidity je to stále výhodné, hoci zdanlivo nezarobia.

Sezóna úrokových prepadov

Celkový objem úverov občanom presiahol ku koncu minulého roka už 28–miliardovú hranicu. Najviac tvorili úvery na bývanie (21,92 mld. eur), no výrazne sa zvýšil aj objem spotrebných úverov, ktorých úroveň dosiahla 4,56 miliardy eur. V porovnaní s decembrom 2015 sa objem spotrebných úverov medziročne zvýšil o 17 percent. Slováci dostali chuť požičiavať si a lacné peniaze sú pre nich lákadlom. Dôvodom hladu po pôžičkách je prepad úrokových sadzieb. Kým napríklad v roku 2012 presiahol úrok na spotrebiteľských úveroch 14 percent, koncom minulého roka to bolo už len deväť percent.

Zdroj: NBS

V marci 2016 znížila ECB kľúčovú úrokovú sadzbu, za ktorú si komerčné banky od nej požičiavajú z 0,05 percenta na nulu a depozitná sadzba pre jednodňové sterilizačné operácie spadla na – 0,40 percenta. Toto číslo v praxi znamená, že banky za svoje jednodňové vklady v ECB musia platiť. Pre banky je tak výhodnejšie mať aktíva vo forme úverov, ako likviditu, za ktorej uloženie by mali platiť.

Vývoj hlavnej referenčnej sadzby ECB

Vývoj depozitnej sadzby ECB

Vývoj na trhu však neovplyvňuje len politika centrálnej banky. „Hlavná sadzba ECB nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim úrokové sadzby úverových produktov. Tie totiž závisia aj od takzvanej rizikovej prirážky, ktorá sa vyvíja priaznivo v časoch klesajúcej nezamestnanosti a rastúcich miezd a naopak. Ďalším faktorom ovplyvňujúcim úroveň úrokov je aj marketingová politika a produktové kampane jednotlivých bánk ako aj konkurenčný boj o zákazníka,“ vysvetľuje Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Nový klient za výhodné peniaze

Práve boj o zákazníka je jedným z hlavným dôvodov súčasného poklesu úrokových sadzieb. Získať totiž môžu omnoho viac, ako pár eur na ušlých úrokoch. Nový klient je tým najcennejším aktívom. Túto stratégiu využila ako prvá Poštová banka. Nový klient u nej pri pôžičke počas 20 mesiacov a neplatí žiadne úroky ani poplatky. Nulová je teda aj ročná percentuálna miera nákladov. Výška pôžičky je obmedzená na 600, 800 alebo tisíc eur.

“Budeme radi, ak si klienti tento produkt vyskúšajú a zistia ako servis novej Poštovej banky funguje,“ približuje stratégiu Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Pavel Škriniar, analytik portálu www.Finančnáhitparáda.sk, označuje pôžičky zadarmo ako marketingový ťah:„Je za tým predovšetkým snaha o získanie nového klienta. Banka oželie úrokový výnos, no vzhľadom na výšku pôžičky i jej trvanie ide len o pár desiatok eur. To je akceptovateľná cena za získanie údajov o človeku, ktorému následne môže banka ponúkať ďalšie finančné produkty, ale už na mieru.“

Na margo tejto ponuky však analytik dodáva: „Vždy treba mať na pamäti, že klient nikdy nedostane službu zadarmo. Finančné inštitúcie sú podnikateľské subjekty s cieľom dosiahnuť zisk. Keď službu klient aj nezaplatí priamo, veriteľ si príde na svoje nepriamo. Môže ísť napríklad o poplatky za kúpu iných aj nesúvisiacich produktov, pokuty za neplnenie povinností vyplývajúcich z kúpy akciového produktu, alebo keď klient neodhadne svoje možnosti a bude ich musieť riešiť cez ďalšie produkty.“

Pôžičky s nulovou RPMN teda skôr ako nový trend na bankovom trhu, možno chápať viac ako krátkodobú akciu.

Budúcnosť môže priniesť prekvapenia

Hoci Anna Jamborová hovorkyňa ČSOB tvrdí, že pri aktuálnom vývoji na trhu a zmenách nie je jednoduché predikovať vývoj sadzieb v blízkej budúcnosti, isté náznaky vývoja sa predsa len črtajú. Európska centrálna banka necháva referenčnú aj depozitnú sadzbu na nezmenenej úrovni, teda nárast úrokových sadzieb v najbližšej budúcnosti nehrozí.

“Po akcii s 0 % RPMN je výhodnejšie už iba záporné RPMN. Je to iba teoretická rovina, no veľa vecí bolo donedávna nemysliteľných,“ naznačuje P. Škriniar. Aktuálna referenčná úroková miera ECB môže niektorých hráčov na trhu inšpirovať aj k takýmto, doposiaľ nemysliteľným, akciám.

Predpokladáme, že úrokové sadzby zotrvajú ešte nejakú dobu viac menej stabilizované na súčasných úrovniach, keďže vo veľkej miere závisia od hlavnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a tá by sa v dohľadnej dobe meniť nemala. Pre tento rok očakávame úrokové sadzby naďalej na nízkych úrovniach, ale priestor pre ich ďalší pokles príliš nevidíme,“ konštatuje J. Glasová.

V dlhšom časovom horizonte však treba počítať so scenárom postupného rastu. K zadlžovaniu je preto potrebné vždy pristupovať zodpovedne a človek by mal byť schopný nielen splácať úver, ale vytvárať si aj určitú finančnú rezervu. Vidina lacných peňazí je síce lákavá, no netreba zabúdať na rozumnú mieru záväzkov.

Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Peter Apolen | 23.06.2017 00:00 Štátna podpora hypoték pre mladých sa zmení. K horšiemu

Ministerstvo financií SR chce zmeniť systém podpory hypoték pre mladých. Súčasný systém bonifikácie sadzby nahradí daňový bonus, ktorý sa bude dať odrátať od ročnej daňovej povinnosti. Podľa prepočtov analytikov by tým podpora jedného úveru pre “mladého človeka” mala klesnúť o zhruba polovicu. Odporúčajú preto využiť podmienky platné ešte do konca tohto roku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 13.06.2017 00:00 Podiel refinančných hypoték sa znižuje, trh ťahajú nové úvery

Výška hypotéky priemerne predstavovala v prvom kvartáli viac ako 72 000 eur. Medziročne je to viac o 2 300 eur. Okrem toho klesá podiel refinančných hypoték v prospech úverov určených na kúpu nehnuteľnosti. Svedčí to o zlepšujúcej sa ekonomickej situácii na Slovensku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 18.06.2017 09:51

PR článok | 30.05.2017 13:00 Podľa čoho si vyberať hypotéku?

Na Slovensku sa touto otázkou zaoberá azda každý druhý Slovák. Lacné hypotéky a čoraz širšia ponuka novostavieb presvedčia k uvažovaniu o kúpe nehnuteľnosti nejedného z nás. Každý z nás rád usporí pár eur navyše. Preto je rozumné zvážiť, ako si vybrať financovanie svojho nového bývania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

22.06.2017 09:19 Češi sedí na penězích v bankách

Banky nenabízejí téměř žádné zhodnocení. Přesto lidé mají nejvíce peněz uloženo právě na bankovních účtech. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.06.2017 14:07 SR sa môže stať testovacím trhom pre fintech firmy

Na Slovensku sú dobré podmienky na testovanie inovácií vo finančnom sektore. Dôvodom je najmä rozvinutá infraštruktúra, otvorenosť obchodníkov prijímajúcich platba a schopnosť spotrebiteľov adaptovať inovácie. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Deloitte. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.06.2017 09:08 ČNB: Banky jsou stabilní, ale… zima se blíží

„Finanční sektor v ČR […] si zachovává vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům,“ uvádí Zpráva o finanční stabilitě 2016/2017 z dílny ČNB. Přesto se dohledový orgán připravuje na horší časy. Co banky a další finanční instituce ohrožuje a na co se musí připravit? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

13.06.2017 09:03 Jak ušetřit a jak vydělat s fintech

Nové technologie a sdílená ekonomika útočí na tradiční trh. Jak s fintech společnostmi ušetřit a jak na nich vydělat? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

09.06.2017 10:44 Deti majú na vkladnej knižke v priemere 1 500 eur.

Vkladné knižky zakladajú deťom rodičia najčastejšie hneď po narodení či do jedného roka (50 %), do 6. narodenín tak urobí ďalších 26 % rodičov. V priemere má dieťa nasporených 1 500 eur, za posledné tri roky narástla táto suma o polovicu. Pravidelne však odkladajú rodičia len na každú piatu či šiestu vkladnú knižku. Sú však schopní odložiť v priemere do 200 eur mesačne. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Peter Apolen | 13.06.2017 00:00 Podiel refinančných hypoték sa znižuje, trh ťahajú nové úvery

Výška hypotéky priemerne predstavovala v prvom kvartáli viac ako 72 000 eur. Medziročne je to viac o 2 300 eur. Okrem toho klesá podiel refinančných hypoték v prospech úverov určených na kúpu nehnuteľnosti. Svedčí to o zlepšujúcej sa ekonomickej situácii na Slovensku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »