Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Bankoví klienti: Štát stráca súdnosť, chce nás všetkých pozatvárať! (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Bankoví klienti: Štát stráca súdnosť, chce nás všetkých pozatvárať! (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Finančný trh zažil šok a hoci sa úžera už od úsvitu ľudstva prieči prikázaniam Božím, nebolo by reálne, ale ani žiaduce úplné odstránenie nebankoviek z finančného trhu. Bulharka Jovita si kvôli bankovej panike nemala ani za čo uvariť nedeľný obed.

Na finančné trhy počas minulého týždňa vplývali najmä nepokoje v Iraku (nie div, veď Irak má prieskumami dokázané druhé najvyššie zásoby ropy na svete), čiastočne ich ovplyvňovali aj predčasné voľby v Líbyi a pretrvávanie rusko-ukrajinského konfliktu. V nedeľu popoludní svetové médiá informovali, že Rusko znova začalo na ukrajinských hraniciach sústreďovať veľké množstvá vojakov i bojovej techniky a v oblasti Krymu a Chersonu rozmiestnilo reaktívne raketové systémy Grad a protilietadlové komplexy S-300. Trhy počas týždňa zažili aj veľký šok z americkej ekonomiky, keďže ešte začiatkom roka sa všeobecne očakával rast, no po mnohých revíziách odhadov sa rátalo, že pokles v 1Q bude niekde na úrovni –1,8 percenta, ale konečný výsledok prepadu mínus 2,9 percenta zapôsobil naozaj strašidelne.  

Americká ekonomika sa teda prepadla nečakane hlboko, analytici sa nazdávajú, že za tým zrejme nie je iba výnimočne krutá zima. Dolár po zverejnení údajov prepadol proti euru i yenu.

Finančné trhy si všimli aj fakt, že z pôvodne avízovaného povolenia dvom spoločnostiam na vývoz ultraľahkej ropy z územia Spojených štátov nakoniec nebolo nič – Biely dom oznámil, že nehodlá nič meniť, zákaz zostáva v platnosti a teda surová ropa nebude môcť byť ďalej exportovaná do zahraničia s výnimkou Kanady. Na trhy vplývalo aj zverejnenie údajov o tom, že japonská inflácia sa v máji dostala na 32-ročné maximum – za prudkým medziročným rastom spotrebiteľských cien 3,4 percenta stojí aj nedávne zvýšenie dane z obratu. Miera nezamestnanosti v Japonsku klesla v máji na 3,5 percenta, čo je najnižšia hodnota za 16 rokov! Vďaka týmto faktom yen posilňoval a vzrast cenovej hladiny v minulom mesiaci vyvoláva nádeje, že centrálna banka BoJ by mohla dosiahnuť svoj dvojpercentný inflačný cieľ.

Hollande – otras, Ficovci nie!

Určitým, aj keď menším šokom boli pre trhy aktuálne údaje o nezamestnanosti vo Francúzsku, ktorá v máji dosiahla nový rekord – medziročne vzrástla o 4,1 percenta a medzimesačne o 0,7 percenta na aktuálne číslo 3.388.900 osôb. Popularita prezidenta Françoise Hollande po zverejnení údajov opäť klesla, keďže nezamestnanosť vo Francúzsku prudko rastie navzdory prijatým reformám i miliardám eur vynakladaným na podporu tvorby pracovných miest.

Podľa európskeho štatistického úradu EUROSTAT nezamestnanosť vo Francúzsku bola v máji na úrovni 10,4 percenta, čo je inak priemer krajín EÚ, zatiaľ čo na Slovensku dosiahla úroveň rovných 14 percent, čo je podstatne viac než v okolitých krajinách, popularitou kabinetu Roberta Fica to ale vôbec neotriaslo. Len pre porovnanie: Nemecko – 5,2; Rumunsko – 7,1; Rakúsko – 4,9; Maďarsko (marcový údaj: 7,8); Česko – 6,5 percenta.

Za ulapenú dušu 3 eurá

Aj keď banky na Slovensku sú v porovnaní so západnou Európou a i okolitým regiónom vo veľmi dobrej pozícii, bankový sektor aj u nás bude čeliť výzvam, na ktoré musia byť banky pripravené. Pôjde pri tom najmä o zmenu zákazníckeho správania a novú konkurenciu, upozornila medzinárodná konzultačná spoločnosť Capco, podľa ktorej by slovenské banky nemali zaspať na vavrínoch.

Sú totiž zraniteľné a čaká ich rušné obdobie. Terajšia pokojná stabilita je len dočasná – v konkurencii prežije iba ten, kto sa zmení. Ostatní budú musieť trh opustiť. Na údajne nekalú konkurenciu medzi bankami upozornil pred pár dňami poslanec Národnej rady SR Alojz Hlina, podľa ktorého finančné skupiny späté s Poštovou bankou tunelujú Slovenskú poštu. Skupina J&T podľa Hlinu napríklad zneužíva pobočkovú sieť pôšt a poštári dostali za úlohu presviedčať dôchodcov, aby si svoje dôchodky nenechávali doručovať prostredníctvom Slovenskej pošty, ale aby si ich nechávali doručovať cez Poštovú banku.

“Poštári mali za to dostávať odmenu. Za každú ulapenú dušu tri eurá!” uviedol Hlina v parlamente a zároveň položil ministrovi Jánovi Počiatkovi (Smer-SD) otázku, aký je zmluvný vzťah medzi poštou a Poštovou bankou. Od ministra dostal odpoveď, že táto informácia je neverejná…

Už dve zprávy o finančnej stabilite Národnej banky Slovenska (NBS) hovoria o riziku závislosti bankových inštitúcií od sprostredkovateľov a zároveň poukazujú na silnú závislosť Česka, kde tvoria externí sprostredkovatelia až 65 percent distribúcie. Prezident Slovenskej bankovej asociácie (SBA) a šéf Tatra banky Igor Vida k tomu poznamenal, že vie, čo sa udialo v Čechách a vie aj to, akým spôsobom sú napríklad poisťovne závislé od sprostredkovateľov. “Vôbec sa mi nepáči myšlienka, že by aj banky mali byť tak závislé,“dodal. Z opačného konca sa k výčitkám NBS o závislosti bánk od externých sprostredkovateľov, ktoré sme publikovali v decembri minulého i v máji tohto roku, postavila Prima banka.

Keďže výčitka NBS sa týkala najmä malých bánk, u ktorých tvorí externý predaj väčšiu časť ako pri veľkých finančných ústavoch, Prima banka argumentovala faktom, že kvalita úverov cez sprostredkovateľov, s ktorými banka spolupracuje, je porovnateľná s kvalitou úverov z vlastnej pobočkovej siete.

Nastal už čas, kedy by mali byť nebankovky licencované?

Témou týždňa boli aj nebankovky, zo strany ktorých – ako v parlamente upozornil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) – enormne narastajú nekalé a agresívne obchodné praktiky. Ide najmä o praktiky, ktorých podstatou je skrytie navýšenia úroku za rôzne poplatky a jednorazové odplaty. Poškodzované nebankovými subjektmi sú podľa ministra predovšetkým skutočne marginalizované vrstvy obyvateľstva, ktoré sa nachádzajú vo veľmi zložitej finančnej situácii a jediné východisko vidia v rýchlej pôžičke od nebankového subjektu. Tomuto faktu zodpovedá aj neúmerný nárast exekučných konaní na slovenských súdoch. Situácia by sa ale mala trochu zlepšiť – napomôcť by tomu vraj mohla novela Občianskeho zákonníka, ktorá zavádza do praxe boj proti úžere.

Minister v rozprave zamietol všetky otázky typu na čo si tí ľudia berú pôžičky, keď nemajú na ich vrátenie. Takéto otázky sú podľa neho scestné: "Tí ľudia si neberú pôžičky z roztopaše, ale berú si ich preto, že nemajú čo dať deťom jesť, za čo im kúpiť školské pomôcky a kúpiť si drevo na zimu. Avšak nehorázne je to, čo sa potom od nich žiada späť. Často ide aj o päťnásobne vyššie sumy, aké si požičali!” Šéf rezortu spravodlivosti dodal, že už nastal čas, kedy by mali byť nebankové subjekty už konečne licencované. Zároveň doplnil, že nie je reálne, ale ani žiaduce úplné odstránenie nebankových subjektov z finančného trhu.

K ministrovým slovám dodám len toľko, že systém licencií všetko nevyrieši. Tzv. rómsky úžerník žiadnu licenciu nechce, nedostane a ani ju nepotrebuje. Ani sa mu o nej nesníva. Zato jeho potrebujú tí, ktorí sú na pôžičku odkázaní. A tí, ktorí pravidelne sledujú portál Investujeme.sk vedia, že pod pojmom rómski úžerníci sa ani zďaleka neskrývajú len Rómovia alebo tí, ktorí poskytujú pôžičky Rómom. Je to skôr také obrazné označenie poskytovateľa pôžičiek, ktorý všetku prácu robí načierno. Túto tému som na portáli Investujeme.sk viackrát podrobne rozobral, naposledy v Týždni vo financiách pod názvom Na pokútnych úžerníkov je vláda krátka, kde som aj odkázal na seriál článkov o úžere, ktorá je taká stará ako samo ľudstvo.

Minulý týždeň som v knižnici listoval v starom lexikóne Ottův slovník naučný, ktorý vychádzal v rokoch 1888–1909. Pod heslom lichva (úžera) som tam našiel veľa zaujímavého, ale osobitne som sa pristavil pri vete, že v celej doterajšej histórii ľudstva bola lichva považovaná za niečo, čo sa prieči nariadeniam Božím.

Banka je proti sprísneniu sankcií

Napriek prímeriu vyhlásenému a neskôr ešte o tri dni predĺženému ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom naďalej pokračujú tuhé boje medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými separatistami hojne podporovanými a vyzbrojovanými z Moskvy. EÚ i Spojené štáty preto hovoria o ďalšom sprísnení sankcií voči agresívnemu a rozpínavému Rusku. Slovenský premiér Robert Fico sa ako bývalý komunista odchovaný na moskovskom mlieku stavia k sprísneniu sankcií voči Rusku opatrne a alibisticky. Za to si počas uplynulého týždňa od predstaviteľov strany SDKÚ-DS vypočul ostré slová: “Správa sa ako ruský agent. Viac zastupuje záujmy Ruska ako EÚ, čím podkopáva dôveru našich partnerov v rámci únie a NATO.”

SDKÚ-DS ešte dodala, že keby si Rusko hľadalo nejakého svojho zástupcu alebo agenta v Európe, Fico by bol dobrou voľbou

Na stranu Ruska sa postavila aj banka UniCredit, podľa ktorej ďalšie sprísnenie sankcií EÚ proti Rusku by poškodilo samotnú Úniu i banku. „Prísnejšie obmedzenia by mali dopady na naše podnikanie, ale aj na celú Európu. Rusko je veľmi dôležitý trh," uviedli predstavitelia banky. 

Vyciciavajú ľud zlí bankári a kapitalisti?

Bankového sektora sa týka aj posledný balík správ a komentárov, podľa ktorého Bulharsko čelí masívnym až hysterickým výberom vkladov z tamojších bánk. To, že ide o veľmi horúcu a zložitú situáciu pripustila tamojšia centrálna banka BNB. Z jej vyhlásení vyberám aspoň jeden doslovný citát: “V posledných dňoch sa objavili pokusy destabilizovať štát prostredníctvom organizovaných útokov na banky." Centrálna banka zároveň uviedla, že chaos a panika nemajú žiaden racionálny podklad, ale sú vraj umelo vyvolané a umelo živené médiami a sociálnymi sieťami a preto v snahe o upokojenie hysterickej situácie prisľúbila, že využije všetky svoje prostriedky na ochranu úspor obyvatelstva.

BNB opakovane viackrát vyzvala všetky štátne orgány a úrady, vrátane prokuratúry, Ministerstva vnútra, polície a Štátnej agentúry pre národnú bezpečnosť, aby uplatnili plnú silu zákona proti šíriteľom falošných a škodlivých povestí a špekulácií a aby pomohli obnoviť dôveru verejnosti v bankový systém. Premiér Plamen Orešarski vyhlásil, že je rozhodnutý použiť všetky dostupné štátno-mocenské prostriedky potrebné na to, aby dostal situáciu pod kontrolu a udržal finančnú stabilitu krajiny.

Bulharská vláda tak nepriamo priznala, že krajina je v chaose a rozvrate. Po Orešarskeho vyhlásení sa investori hromadne zbavovali akcií bulharských bánk. Situáciu nezachránilo ani vyhlásenie ministra vnútra Cvetlina Jovčeva, ktorý oznámil, že polícia už vo štvrtok zadržala prvé dve osoby v súvislosti s údajnou snahou o destabilizáciu tamojšieho finančného systému podnecováním obyvateľov k vyberaniu bankových vkladov. Zadržaná dvojica mužov je podľa ministra podozrivá, že rozširovala falošné informácie o situácii bulharských bánk napríklad prostredníctvom Facebooku .

Hlavný opozičný predák, predseda strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) a bývalý premiér Bojko Borisov vyhlásil, že Bulharsko potrebuje pomoc a okamžitý zásah zo strany Medzinárodného menového fondu (IMF). "Urýchlene treba povolať predstaviteľov Medzinárodného menového fondu. Je to jediná možnosť, naša posledná záchrana,” hovoril Borisov v parlamente. Pozvanie IMF by podľa jeho slov upokojilo situáciu v krajine.

Lídri parlamentných strán sa v reakcii na chaos a bankovú paniku koncom týždňa dohodli na termíne predčasných volieb na 5. október, čo je ale podľa niektorých príliš neskoro. Ako to už v čase paniky býva, začali sa šíriť rôzne nálady, fámy a hystérie. Napríklad aj taká, že bulharská vláda stráca súdnosť a aby zachovala poriadok a bezpečnosť v krajine, uložila policajným útvarom za každú cenu a s použitím násilia prekaziť hromadné výbery a všetkých klientov bánk, ktorí neuposlúchnu, preventívne zadržať a zatvoriť do basy. (Pravdou je, že minister vnútra uviedol všetky bezpečnostné zložky do najvyššej pohotovosti!).

Ešte k tým náladám a hystériam. Pohľad do bulharských médií hovorí aj o tom, že niektorí Bulhari hromadne požiadali vládu, aby vyhlásila výnimočný stav. Ďalší zasa volajú po socialistickej revolúcii, resp. urýchlenom znárodnení bánk a vyhnaní zlých kapitalistov a bankárov, ktorí iba vyciciavajú jednoduchý pracujúci ľud. (Už predchádzajúci týždeň ministerstvo financií nahlas hovorilo o potrebe znárodnenia jednej z najväčších bulharských bánk Corporate Commercial Bank.) V médiách sa objavili aj názory, že keby Bulharsko malo euro, jeho banky by boli voči otrasom odolnejšie a nemuseli by vraj byť tieto problémy.

Email namiesto pointy

V nedeľu predpoludním, keď som písal tento komentár týždňa, mi prišiel email od mojej bulharskej kamarátky Jovity. Poznáme sa ešte zo starých socialistických čias, keď pracujúci krajín tzv. sovietskeho bloku vrátane Bulharska a Česloslovenska rozvíjali medzi sebou družobné vzťahy a spoluprácu. Zablahoželala mi k meninám a zároveň sa mi krátko posťažovala na svoj problém. Nemala za čo uvariť tradičný nedeľný obed. Niežeby nemala peniaze, len sa k nim nevie dostať. Všetky banky a bankomaty v okolí sú už niekoľko dní beznádejne zatvorené a zo zúfalstva si trhá vlasy.

A táto situácia by vraj mala potrvať ešte pár dní. Ale sa vraj blýska na lepšie časy. Jej dcéra pracuje v neveľkej americko-rakúsko-bulharskej firme, ktorá vyrába rôzne plastové a kombinované komponenty pre dopravu (pre vlakové súpravy, lodné kajuty i zájazdové autobusy). Jeden z jej majiteľov v nedeľu ráno osobne obišiel všetkých zamestnancov a sľúbil im, že hneď v pondelok dovezú jeho účtovníci z niektorej zo susedných krajín (nechcel špecifikovať) určité množstvá eur pre každého, aby vedeli preklenúť aktuálne problémy.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu
Bankoví klienti: Štát stráca súdnosť, chce nás všetkých pozatvárať! (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Bankoví klienti: Štát stráca súdnosť, chce nás všetkých pozatvárať! (Týždeň vo financiách očami komentátora) >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Miroslav Kriak | 25.04.2017 00:00 Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Investovanie je na Slovensku stále opradené príbehmi a domnienkami. Napokon, ešte donedávna veľká časť Slovákov považovala za investíciu aj životné poistenie. Na úplne opačnej strane sú alternatívne aktíva ako umenie, autá, či víno, ktoré sú často skôr hedonizmom ako premysleným investičným rozhodnutím. Poslednou skupinou, ktorá sa teší pozornosti neprávom je 26 miliárd eur uložených na vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a bežných účtoch. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 20.04.2017 00:00 Dlhopisy slovenských firiem - čo treba vedieť pred ich kúpou

Pri hľadaní možností zhodnotiť finančné prostriedky aspoň nad hranicou inflácie, sa mnohí investori ohliadajú po dlhopisoch slovenských firiem. Tie aj po odpočítaní poplatkov predstavujú vyššie zhodnotenie ako termínované vklady a zdanlivo istejšie peniaze ako akciové fondy. Hoci majú mnoho výhod, obsahujú aj niekoľko rizík. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.04.2017 00:00 Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania

Investovanie do podielových fondov už ani na Slovensku nie je ničím výnimočným. Objavuje ho stále viac ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa investičných fondov je príležitosť pozrieť sa trochu do štatistík. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jozef Beständig | 13.04.2017 00:00 Sú Slováci opatrní, alebo len nevzdelaní investori?

Slováci finančné trhy dlho nepotrebovali. A preto ani nepoznali. Štát im “garantoval všetko”. Od narodenia v podobe predškolskej opatery, vzdelávacieho systému, zamestnania, bývania, sociálnych dávok až po dôchodok. Zjednodušene, “všetci mali všetko”. Ak aj cítili potrebu niečo si bokom odložiť alebo sa poistiť, mali na to presne jednu banku a jednu poisťovňu.  Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 14:25Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

28.04.2017 14:01 Prehľad trhov 28. 4. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

28.04.2017 10:41 M. Draghi vylúčil predčasné ukončenie stimulov

Šéf ECB Mario Draghi sa na tlačovej konferencii po zasadnutí banky vyjadril proti predčasnému ukončeniu monetárnych stimulov. Vylúčil tak špekulácie, podľa ktorých mala centrálna banka na základe dobrých výsledkov európskej ekonomiky začať ukončovať výkup dlhopisov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

28.04.2017 09:58 Deficit rozpočtu by mal tento rok dosiahnuť 1,29 %

Deficit verejných financií dosiahol vlani, podľa notifikovaných údajov, úroveň 1,68 percenta. Je to najnižší schodok v histórii Slovenska. Za dobrými číslami je najmä relatívne vysoký ekonomický rast a nárast zamestnanosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

28.04.2017 08:27 Finanční gramotnost

Finanční gramotnost je soubor znalostí a dovedností, které člověku umožňují porozumět financí a správně s nimi zacházet. A Finanční gramotnost je obsáhlá kniha Miroslava Škváry uvádějící čtenáře či studenta do celého finančního světa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.04.2017 13:42 Ranný prehľad trhov 27. 4. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.04.2017 00:00 Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania

Investovanie do podielových fondov už ani na Slovensku nie je ničím výnimočným. Objavuje ho stále viac ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa investičných fondov je príležitosť pozrieť sa trochu do štatistík. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 20.04.2017 00:00 Dlhopisy slovenských firiem - čo treba vedieť pred ich kúpou

Pri hľadaní možností zhodnotiť finančné prostriedky aspoň nad hranicou inflácie, sa mnohí investori ohliadajú po dlhopisoch slovenských firiem. Tie aj po odpočítaní poplatkov predstavujú vyššie zhodnotenie ako termínované vklady a zdanlivo istejšie peniaze ako akciové fondy. Hoci majú mnoho výhod, obsahujú aj niekoľko rizík. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Miroslav Kriak | 25.04.2017 00:00 Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Investovanie je na Slovensku stále opradené príbehmi a domnienkami. Napokon, ešte donedávna veľká časť Slovákov považovala za investíciu aj životné poistenie. Na úplne opačnej strane sú alternatívne aktíva ako umenie, autá, či víno, ktoré sú často skôr hedonizmom ako premysleným investičným rozhodnutím. Poslednou skupinou, ktorá sa teší pozornosti neprávom je 26 miliárd eur uložených na vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a bežných účtoch. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »