Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou.

Cena bitcoinu je značne volatilná, denné pohyby v rozmedzí desiatok percent smerom nahor, či nadol, nie sú vôbec neobvyklé. Hoci bitcoin rastie takmer nepretržite od roku 2015, tento rok si rast prešiel aj niekoľkými výraznými korekciami. K prvej z nich došlo hneď v januári, kedy kvôli obavám z čínskych regulátorov v priebehu jedného týždňa spadol o 46 percenta.

Druhá korekcia prišla v marci, po tom, čo americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) zamietla žiadosť o uvedenie prvého bitcoinového burzovo-obchodovateľného fondu (ETF) na americký trh. V tomto prípade došlo počas troch dní k oslabeniu o 35 percent.

Japonsko prelomilo hranicu

Za jednu z hlavných príčin aktuálneho posilňovania tejto meny možno považovať jej legalizáciu v Japonsku. Hoci mali ľudia možnosť platiť touto virtuálnou menou aj predtým, išlo stále len o platby v rámci šedej ekonomiky.

Návrhmi na zmenu právnych predpisov, ktoré by považovali bitcoin a iné virtuálnej meny za ekvivalenty klasických mien, sa zaoberala japonská Agentúra pre finančné služby už od februára. Japonský vládny kabinet následne podpísal zákon, ktorý vstúpil do platnosti v apríli. Krajina a jej inštitúcie tak ako prví na svete uznali virtuálnu menu ako legálny spôsob platenia.

Spolu s tým však uložili na burzy obchodujúce s bitcoinom celý rad požiadaviek. Musia sa napríklad povinne zaregistrovať u regulátora, dodávať mu ročné audity, mať minimálny kapitál desať miliónov jenov (80 tis. eur), či zodpovedajúci IT systém zabezpečený proti zlodejom.

Tieto nové pravidlá ovplyvnia nie len burzy ale aj ich zákazníkov, od ktorých sa bude vyžadovať viac informácií. Popularita bitcoinových platieb v Japonsku neustále rastie. Môžeme prijať s potešením, že Japonsko sa ako prvé odhodlalo akceptovať virtuálnu menu. Prinúti tak jej organizátorov sčasti odkryť karty a obmedziť anonymitu. Ako všade, i tu platí, že zatváranie očí pred problémom, k jeho vyriešeniu ešte nikdy nepomohlo.

Minulý rok japonský vládny kabinet rozhodol o zrušení osempercentnej spotrebnej dane, ktorá sa predtým platila z nákupu bicoinov prostredníctvom búrz. Zrušenie dane podporilo dôveru v digitálnu menu a na konci minulého roka bolo v Japonsku viac ako štyri tisíc obchodov akceptujúcich toto platidlo.

Japonská bitcoinová burza Coincheck odhaduje, že legalizácia platieb bude mať na rozšírenie platieb vo virtuálnej mene ešte vyšší dopad. Pôvodne odhadovala, že počet podnikov, ktoré budú prijímať platby v bitcoin, sa zvýši v tomto roku o 20 tisíc. Počet akceptujúcich predajní však vzrástol až o 260 000. Na Slovensku je prvým väčším obchodníkom internetový shop Alza.

Mena pre čierny trh

To, že bitcoinový trh bol doteraz neregulovaný a anonymný, bolo dôvodom, ktorý ho pre transakcie často využíva aj organizovaný zločin, či daňoví podvodníci. Príkladom môže byť Čína, kde sa bitcoin využíva na obchádzanie kapitálových kontrol, alebo India, kde ľudia presunuli peňažné prostriedky do bitcoin, aby sa tak vyhli dodatočnému zdaneniu.

Najlepším príkladom čiernej ekonomiky je i májový celosvetový hackerský útok. Infikované počítače sa mali vykúpiť zaplatením istej čiastky v bitcoinoch. Nemožno tak vylúčiť, že zvýšený dopyt po tejto mene bol do istej miery ovplyvnený aj masívnym hackerským útokom.

Čínska vláda nedávno zrušila limity na obchodovanie na troch veľkých čínskych bitcoinových burzách. Ešte vo februári ho nariadila po tom, ako musela riešiť rastúci únik kapitálu z krajiny. Aktuálna rely je tak spôsobené najmä obchodmi v Číne.

Rozvinutá však je aj česká bitcoinová komunita, patrí dokonca medzi najaktívnejšie na svete. V Prahe sa dá napríkad touto virtuálnou menou platiť vo viac reštauráciách ako v Londýne, či Paríži. Podľa online mapy coinmap.org, ktorá sleduje možnosti platiť virtuálnom menou v jednotlivých krajinách, prijíma v ČR bitcoin zhruba dvesto obchodov a reštaurácií. Vo Viedni je ich 50 a Berlíne zhruba 60.

Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Ostatné správy

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Ostatné správy

21.07.2017 12:24 Miera nezamestnanosti je po prvý krát pod 7 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka historicky najnižšiu úroveň 6,9 percenta. Oproti predchádzajúcemu roku je to zlepšenie o 2,55 percentuálneho bodu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 10:23 Social Watch: Západní země nedoženeme?

Médii proběhla vcelku masivně (takže v podstatě všude) zpráva sociální sítě Social Watch o vývoji v České republice. Vyspělé země podle ní nedoženeme. Přes vznosný cizojazyčný název organizace jde ale o domácí a ryze české hodnocení domácích a ryze českých problémů. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 09:34 Grécko by sa rado vrátilo na dlhopisové trhy

Sága gréckej dlhovej krízy sa vracia do pozornosti finančných trhov od momentu, kedy boli odhalené dlhové problémy tejto krajiny, a prebehol prvý bailout v roku 2010, zas a znova opakovane. Pri rôznych príležitostiach predstavuje táto téma, ktorá takmer spôsobila rozpad eurozóny, permanentnú hrozbu pre stabilitu Európy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.07.2017 11:52 Mileniáli si nepotrpia na fyzické pobočky bánk

Millennials odkladajú manželstvo, využívajú zdieľanú ekonomiku a spravujú svoje financie cez smartfón. Aj v 30-tke bývajú stále s rodičmi. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 11:33 Slovenská spotrebiteľská inflácia v júni dosiahla 1 %

Medziročná miera inflácie mierne zaostala za trhovými očakávaniami. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v júni nezmenili. Jadrová inflácia spomalila na 1,7 percenta r/r (z 1,9 % r/r v predchádzajúcom mesiaci).  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Ostatné správy za posledných 14 dní

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »