Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje

Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje

Trh financovania bývania chytil nový dych. Napriek tomu, že ešte na začiatku roka analytici špekulovali, že sadzby začnú pomaly opäť rásť, marec rozpútal novú bitku o klientov a s tým spojený pokles úrokov. Aktuálne banky prichádzajú s novými nástrojmi, ako ešte viac rozvíriť, už i tak búrlivé, vody hypotekárneho trhu. 

Ešte vo februári znížila VÚB sadzby pri trojročnom fixe na 1,39 percenta. Podobne ako vlani sa tak stala kľúčovým hráčom, ktorý určuje podmienky pre zvyšok trhu. Inováciou, ktorú ponuka priniesla, bol záväzok znížiť úroky klientom, vždy keď k tomu dôjde v priebehu doby fixácie na aktuálnych akciových ponukách pre nových klientov.

Konkurenti však krátko na to túto ponuku prekonal a dve menšie banky – Prima banka a OTP, prišli s úrokom 1,2 percenta. Prima banka ho dáva pri refinancovaní každému, kto sa kvalifikuje jej úverovým skóringom a úrok si zafixuje na štyri roky. Inováciou Prima banka dokáže poskytnúť úver na bývanie až na 40 rokov.

OTP ponúka sadzbu 1,2 percenta len pre najbonitnejších klientov. Ide teda o sadzbu „od“. Tento úrok ale je možné si zafixovať si na dobu o rok dlhšiu ako v Prima banke.

Aj náklady na predčasné splatenie úveru

Svoje polienko do ohňa priložila aj Tatra banka. Prišla s novým, doteraz nevyužívaným, modelom. Nie len, že sa snaží prilákať klientov lepšími podmienkami, rozhodla sa preplatiť klientom aj náklady na predčasné splatenie v inej banke. Ten, pre koho kvôli pokute za predčasné splatenie, nepripadalo doteraz refinancovanie do úvahy, sa tým otvorili nové možností.

K tejto stratégii sa neskôr pridala i VÚB banka, ktorá tiež prepláca poplatok za predčasné splatenie úveru v predchádzajúcej banke, no jej ponuka sa najprv sústreďovala len na klientov odchádzajúcich z Prima banky, a neskôr sa rozšírila i na Sberbank a na Tatra banku.

Nedávno okrem toho pribudol na trh nový hráč. Svoju ponuku predstavila Poštová banka a trh šokovala dovtedy nevídanou sadzbou 0,725 percenta. Podmienkou je však vklad na sporiacom účte vo výške polovice poskytnutého úveru. Aktuálne to nepredstavuje žiadne náklady navyše, pretože kreditné úroky na vkladoch sa blížia nule. Pre ľudí s dostatočnou osobnou hotovosťou, alebo úsporami v rodine (pre tieto účely sa dá zohľadniť až 5 sporiacich účtov v Poštovej banke) je to preto určite zaujímavá ponuka. Peniaze na účtoch pritom nie sú navyše počas čerpania hypotéky viazané. V prípade ich výberu, sa o pomernú časť zvýši úroková sadzba na hypotéke.

Pod jedno percentom sa úrokom dostala i UniCredit Bank. Je tu však, ako je už u tejto banky obvyklé, potrebné splniť niekoľko podmienok. Napríklad využívať osobný účet, platiť kreditnou kartou, či uzavrieť si poistenie schopnosti splácať úver. Úver bez poistenia je už o 0,4 percenta vyšší, čím sa ponuka dostáva na bežnú trhovú úroveň.

Banky teda zvádzajú ďalšiu bitku v dlhodobej hypotekárnej vojne. Nikto nevie, aké zbrane ešte môžu vytasiť. Snažia sa využiť vysoký apetít spotrebiteľov o nové bývanie, ako aj o refinancovanie starších úverov. Zároveň ale banky využívajú aj časový stres, ktorý vzniká postupným uplatňovaní novej legislatívy. Postupne totiž nabiehajú opatrenia Národnej banky Slovenska, ktoré by mohli dostupnosť bývania zhoršovať. Spotrebitelia ako aj banky preto chcú využiť dnešné benevolentnejšie podmienky.

Špecifikom dnešnej situácie okrem toho je, že vďaka novým ponukám praje aj tým, ktorým by sa predtým, kvôli poplatku za predčasné splatenie úveru, prechod do inej banky nevyplatil. 

Fakty o slovenských hypotékach

  • Priemerná výška hypotéky na Slovensku vzrástla medziročne o tri percentá. Aktuálne dosahuje 72 000 eur. 
  • Tradične najvyššia je hypotéka v Bratislave, priemerne tu dosahuje sumu 98 000 eur. V ostatných regiónoch Slovenska sa pohybuje okolo 62 000 eur. Bratislavské domácnosti si z celkového objemu poskytnutých hypoték zobrali až 40 %.
  • Ženy tvoria jednu tretinu žiadateľov o hypotéky. Výrazné zastúpenie majú najmä v Bratislave, kde si takmer každú druhú hypotéku berie žena.
  • Priemerná výška hypotéky za rok 2017: Muži – 73 600 €, Ženy – 69 300 €
  • Účelovú hypotéku na kúpu bytu, domu alebo rekonštrukciu si berie 52 percent žiadateľov, podiel refinančných hypoték na splatenie starších úverov naopak klesá, aktuálne predstavuje len 38 percent. Priemerná výška účelových hypoték je takmer o desať tisíc eur vyššia oproti priemernej výške refinančnej.
  • Slováci si hypotéky primárne určené na bývanie berú najčastejšie na 25 až 30 rokov/ priemerná splatnosť na účelovej hypotéke je 27,7 rokov. 
  • Najobľúbenejšou dobou fixácie je päť rokov, za ňou nasleduje troj a štvorročná fixácia.
Údaje vyplývajú to zo štatistík VÚB banky, ktorá je lídrom na trhu úverov na bývanie.
Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje

Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Posledné pridané komentáre (celkem 1 komentár)

susan | 19.04.2017 14:27

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Peter Apolen | 24.07.2017 00:00 Bratislavčania si na dovolenke užívajú. Vidno to aj na ich platbách kartou

Nie je asi prekvapením, že výška výdavkov na dovolenke sa líši podľa danej krajiny. Najdrahšie z krajín preferovaných Slovákmi vychádza Taliansko s priemernou výškou platby kartou 277 eur. Naopak najlacnejšia je dovolenka v Bulharsku – platby kartou za len zhruba sto eur. Na výšku výdavkov na dovolenke však vplýva i kraj, z ktorého dovolenkár pochádza. Priemerný Bratislavčan tak napríklad zaplatí na dovolenke kartou viac ako dvojnásobok toho, čo šetrní obyvatelia Žilinského kraja. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 21.07.2017 00:00 Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí

Nízke ceny úverov urobili bývanie dostupné takmer pre každého. Ceny v treťom bratislavskom obvode stúpli napríklad v druhom štvrťroku o šesť percent. Nami oslovený realitný maklér hovorí: “Mnoho nehnuteľností kúpených dnes, za ceny vyhnané do extrémnych výšok, bude o pár rokov problém predať bez straty”. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 07.07.2017 00:00 Prenos účtu - užitočná služba, o ktorej málokto tuší

Preniesť si bankový účet za lepšími službami, či nižšími poplatkami môže byť lákavé, mnohých však odrádza množstvo formalít spojených s rušením starého a nastavovaním nového účtu. Málokto pritom vie, že banky už umožňujú zbytočnú administratívu obísť. Stačí podať jednu žiadosť a nová banka vybaví všetka za klienta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

27.07.2017 15:27 Ceny nových bytov v Prahe vzrástli medziročne o 15 %

Priemerná cena nových bytov v Prahe predaných v júni vzrástla o 15 percent na zhruba 2900 eur za meter štvorcový. V porovnaní s koncom prvého štvrťroka sa zvýšila o päť percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.07.2017 09:02 Kdo má lepší dynamiku: Česká spořitelna, Komerční banka nebo ČSOB?

Bankovnictví a pojišťovnictví se věnuji již 15 let a je to obor, který mě stále baví a zajímá, proto jsem si začátkem léta udělal ze svého soukromého zájmu jednoduché cvičení: vzal jsem hospodářské výsledky tří největších českých bank, položil jsem si je vedle sebe a sčítal, odečítal, dělil, násobil, srovnával a analyzoval. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 12:05 Zmeny cenníkov bánk od 1.8.2017

Od augusta upravuje svoje sadzobníky poplatkov až sedem bánk. Porovnávač finančných produktov, FinančnáHitparáda.sk, pripravil ich prehľad. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 11:36 Ceny nehnuteľností rástli aj v 2. štvrťroku, no už pomalšie

Ceny bytov na Slovensku pokračovali vo vysokom raste aj v 2. štvrťroku, no oproti prvým trom mesiacom roka sa tempo spomalilo.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 14:53 mBank na Slovensku má nového šéfa

Digitálna banka mBank mení svoje vedenie. Na pozíciu generálneho riaditeľa a vedúceho organizačnej zložky nastupuje dlhoročný obchodný riaditeľ, Robert Chrištof. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 21.07.2017 00:00 Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí

Nízke ceny úverov urobili bývanie dostupné takmer pre každého. Ceny v treťom bratislavskom obvode stúpli napríklad v druhom štvrťroku o šesť percent. Nami oslovený realitný maklér hovorí: “Mnoho nehnuteľností kúpených dnes, za ceny vyhnané do extrémnych výšok, bude o pár rokov problém predať bez straty”. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »