Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje

Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje

Trh financovania bývania chytil nový dych. Napriek tomu, že ešte na začiatku roka analytici špekulovali, že sadzby začnú pomaly opäť rásť, marec rozpútal novú bitku o klientov a s tým spojený pokles úrokov. Aktuálne banky prichádzajú s novými nástrojmi, ako ešte viac rozvíriť, už i tak búrlivé, vody hypotekárneho trhu. 

Ešte vo februári znížila VÚB sadzby pri trojročnom fixe na 1,39 percenta. Podobne ako vlani sa tak stala kľúčovým hráčom, ktorý určuje podmienky pre zvyšok trhu. Inováciou, ktorú ponuka priniesla, bol záväzok znížiť úroky klientom, vždy keď k tomu dôjde v priebehu doby fixácie na aktuálnych akciových ponukách pre nových klientov.

Konkurenti však krátko na to túto ponuku prekonal a dve menšie banky – Prima banka a OTP, prišli s úrokom 1,2 percenta. Prima banka ho dáva pri refinancovaní každému, kto sa kvalifikuje jej úverovým skóringom a úrok si zafixuje na štyri roky. Inováciou Prima banka dokáže poskytnúť úver na bývanie až na 40 rokov.

OTP ponúka sadzbu 1,2 percenta len pre najbonitnejších klientov. Ide teda o sadzbu „od“. Tento úrok ale je možné si zafixovať si na dobu o rok dlhšiu ako v Prima banke.

Aj náklady na predčasné splatenie úveru

Svoje polienko do ohňa priložila aj Tatra banka. Prišla s novým, doteraz nevyužívaným, modelom. Nie len, že sa snaží prilákať klientov lepšími podmienkami, rozhodla sa preplatiť klientom aj náklady na predčasné splatenie v inej banke. Ten, pre koho kvôli pokute za predčasné splatenie, nepripadalo doteraz refinancovanie do úvahy, sa tým otvorili nové možností.

K tejto stratégii sa neskôr pridala i VÚB banka, ktorá tiež prepláca poplatok za predčasné splatenie úveru v predchádzajúcej banke, no jej ponuka sa najprv sústreďovala len na klientov odchádzajúcich z Prima banky, a neskôr sa rozšírila i na Sberbank a na Tatra banku.

Nedávno okrem toho pribudol na trh nový hráč. Svoju ponuku predstavila Poštová banka a trh šokovala dovtedy nevídanou sadzbou 0,725 percenta. Podmienkou je však vklad na sporiacom účte vo výške polovice poskytnutého úveru. Aktuálne to nepredstavuje žiadne náklady navyše, pretože kreditné úroky na vkladoch sa blížia nule. Pre ľudí s dostatočnou osobnou hotovosťou, alebo úsporami v rodine (pre tieto účely sa dá zohľadniť až 5 sporiacich účtov v Poštovej banke) je to preto určite zaujímavá ponuka. Peniaze na účtoch pritom nie sú navyše počas čerpania hypotéky viazané. V prípade ich výberu, sa o pomernú časť zvýši úroková sadzba na hypotéke.

Pod jedno percentom sa úrokom dostala i UniCredit Bank. Je tu však, ako je už u tejto banky obvyklé, potrebné splniť niekoľko podmienok. Napríklad využívať osobný účet, platiť kreditnou kartou, či uzavrieť si poistenie schopnosti splácať úver. Úver bez poistenia je už o 0,4 percenta vyšší, čím sa ponuka dostáva na bežnú trhovú úroveň.

Banky teda zvádzajú ďalšiu bitku v dlhodobej hypotekárnej vojne. Nikto nevie, aké zbrane ešte môžu vytasiť. Snažia sa využiť vysoký apetít spotrebiteľov o nové bývanie, ako aj o refinancovanie starších úverov. Zároveň ale banky využívajú aj časový stres, ktorý vzniká postupným uplatňovaní novej legislatívy. Postupne totiž nabiehajú opatrenia Národnej banky Slovenska, ktoré by mohli dostupnosť bývania zhoršovať. Spotrebitelia ako aj banky preto chcú využiť dnešné benevolentnejšie podmienky.

Špecifikom dnešnej situácie okrem toho je, že vďaka novým ponukám praje aj tým, ktorým by sa predtým, kvôli poplatku za predčasné splatenie úveru, prechod do inej banky nevyplatil. 

Fakty o slovenských hypotékach

  • Priemerná výška hypotéky na Slovensku vzrástla medziročne o tri percentá. Aktuálne dosahuje 72 000 eur. 
  • Tradične najvyššia je hypotéka v Bratislave, priemerne tu dosahuje sumu 98 000 eur. V ostatných regiónoch Slovenska sa pohybuje okolo 62 000 eur. Bratislavské domácnosti si z celkového objemu poskytnutých hypoték zobrali až 40 %.
  • Ženy tvoria jednu tretinu žiadateľov o hypotéky. Výrazné zastúpenie majú najmä v Bratislave, kde si takmer každú druhú hypotéku berie žena.
  • Priemerná výška hypotéky za rok 2017: Muži – 73 600 €, Ženy – 69 300 €
  • Účelovú hypotéku na kúpu bytu, domu alebo rekonštrukciu si berie 52 percent žiadateľov, podiel refinančných hypoték na splatenie starších úverov naopak klesá, aktuálne predstavuje len 38 percent. Priemerná výška účelových hypoték je takmer o desať tisíc eur vyššia oproti priemernej výške refinančnej.
  • Slováci si hypotéky primárne určené na bývanie berú najčastejšie na 25 až 30 rokov/ priemerná splatnosť na účelovej hypotéke je 27,7 rokov. 
  • Najobľúbenejšou dobou fixácie je päť rokov, za ňou nasleduje troj a štvorročná fixácia.
Údaje vyplývajú to zo štatistík VÚB banky, ktorá je lídrom na trhu úverov na bývanie.
Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje

Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Posledné pridané komentáre (celkem 1 komentár)

susan | 19.04.2017 14:27

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Marek Mittaš | 26.05.2017 00:00 Schopnosť domácností splácať úvery sa zhoršuje

Dlh prestal predstavovať záťaž a úvery sa považujú za stabilnú súčasť fungujúcej ekonomiky. Ešte v roku 2016 sa však slovenské domácnosti zadlžovali najrýchlejšie v rádiuse strednej a východnej Európy. Na dlh fungujú domácnosti, podniky, aj samotné banky a verejná správa. Dlží prakticky každý každému a tento „dokonalý“ svet požičiavania pomaly začína vyplavovať prvé úskalia v podobe zlyhávania úverov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 25.05.2017 00:00 Ako mať bankový účet zadarmo

Banky svojimi poplatkami skúšajú, čo si môžu voči klientom dovoliť. Vychádzajú z toho, že dopyt Slovákov po bežných účtoch je neelastický, čiže zvýšenie, či zníženie poplatkov nevyvolávajú migráciu klientov v takej miere, v akej došlo k pohybu cien. Ak je odozva klientov minimálna, banky nemajú dôvod poplatky znižovať. No ak sa ľudia aktivizujú, finančné ústavy sa začnú pretekať vo vytváraní lepších podmienok. Prinášame preto prehľad bankových účtov, ktoré možno mať za istých podmienok zadarmo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 10.05.2017 00:00 Čo Slovákov hnevá na bankách najviac...

Klienti slovenských bánk sa prvýkrát v meraní spokojnosti cez systém Staffino vyjadrili ku kvalite služieb poskytovaných bankami. Prezradili, s čím sú najviac nespokojní. Najväčší problém je podľa nich zastaralý a nepružný internet banking. Nasleduje neochota a neprofesionalita personálu a nevýhodnosť bankových produktov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 04.05.2017 00:00 Hypotéka od Poštovej banky - jej výhody a slabé stránky

Poštová banka prišla nedávno s novým typom produktu. Svoj vstup na trh s úvermi na bývanie ohlásila s doteraz jedinečnou sadzbou 0,725 percenta, no aj ďalšou novinkou. Je ňou neviazaný vklad na účte v banke, čo umožňuje klientovi dopracovať sa práve k historicky najnižšiemu hypotekárnemu úroku. Keďže ponuka je unikátna a ťažko porovnateľná s inými, pozrieme sa teraz bližšie na jej výhodnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

| 28.04.2017 00:00 Pozeráme sa už pri hypotekárnych úrokoch na samé dno?

Banky zas a znova prerábajú svoje reklamy a dôvodom nie je nič iné ako ďalšie zmeny hypotekárnych sadzieb. Úrokové sadzby pod jedným už nie sú žiadnym prvoaprílovým žartom, ale reálne dosiahnutou métou v histórii hypoték.  Áno, je pravdou, že pri reálnom hodnotení výhodnosti hypoték treba brať do úvahy aj ďalšie, naviazané produkty, faktom ale zostáva, že úroky pravdepodobne už dosiahli svoje dno.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

24.05.2017 14:54 Kartami platíme v zahraničí najmä v potravinách a supermarketoch

Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí  Najčastejšie je to v susednej Českej republike, nasledujú Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, a prvú päťku uzatvára Nemecko. Drvivú väčšinu tvoria elektronické platby za tovar alebo službu, zvyšok sú výbery hotovosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 13:24 Tatra banka rozdelí dividendy v hodnote 125 mil. eur

Akcionári Tatra banky na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo v stredu (17.5.), schválili rozdelenie zisku a výplatu dividend, ako aj riadnu individuálnu a konsolidovanú účtovnú uzávierku a výročnú správu za rok 2016. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 10:14 Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

O Slovákoch sa dlhé roky hovorilo, že si nevedia užiť a len šetria „do vankúša“. Rovnako tak kolovali mýty o tom, že si neradi požičiavame a radšej si nič nedoprajeme. Najnovšie čísla však ukazujú opak. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 14:23 VÚB ocenila mladých ekonómov za prácu o volatilite zlata a striebra

Nadácia VÚB ocenila mladých ekonómov v súťaži Economicus. Hlavnú cenu v hodnote 10 tisíc eur získala práca autorov Štefan Lyócsa a Peter Molnár na tému „Predpovedanie volatility strategicky prepojených obchodovateľných komoditných fondov: Prípad zlata a striebra“. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 12:41 Nový podvodný e-mail možno aj vo vašej pošte

Tentoraz sa podvodníci zamerali na klientov UniCredit Bank. Podvodný e-mail sa tvári, že zabraňuje podvodu. V skutočnosti si pýta údaje z platobnej karty. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Peter Apolen | 10.05.2017 00:00 Čo Slovákov hnevá na bankách najviac...

Klienti slovenských bánk sa prvýkrát v meraní spokojnosti cez systém Staffino vyjadrili ku kvalite služieb poskytovaných bankami. Prezradili, s čím sú najviac nespokojní. Najväčší problém je podľa nich zastaralý a nepružný internet banking. Nasleduje neochota a neprofesionalita personálu a nevýhodnosť bankových produktov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »