Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

23.05.2017 10:58 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy striebro zlato Ropa komodity

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom.

Výnosy na dlhopisoch v reakcii na to klesli a aj americké akcie sa prepadli najviac od septembra minulého roku. Až následne ich povzbudili dobré makroekonomické dáta.

Komoditný index Bloomber minulý týždeň síce vzrástol, no stále je o zhruba štyri percentá nižšie, ako na začiatku roka. V súčasnosti sa tak už rok pohybuje v obmedzenom pásme. Napriek tomu sme mohli počas tohto obdobia pozorovať vo februári nárast býčích stávok na futures a opcie. Až následne na to spadla cena v dôsledku výpredaja ropy, medi, cukru a obilia.

komoditny-tyzden

Dopyt po vzácnych kovoch, v neposlednom rade po zlate, ochabol. Dôvodom bolo to, že ropa našla svoj pevný bod založený na očakávaniach pred štvrtkovým (25. mája) mítingom OPEC. Cena medi, ocele a železnej rudy sa potom, ako Čína upokojila obavy z príliš rýchleho utesňovania monetárnej politiky, zotavila.

Vzrástla aj cena kakaa, ktoré povzbudila nepriaznivá situácia ohľadom zrážok v západnej Afrike. Sójové bôby, cukor a káva sa však vyvíjali opačne. Dôsledkom bol korupčný škandál v Brazílii.

Pozornosť trhov je dnes rozdelená na dva protichodné faktory. Jedným je pokračujúce zvyšovanie sadzieb v USA a druhým obnovený dopyt po aktívach predstavujúcich bezpečný investičný prístav. Očakáva sa, že komisia FOMC (Federal Open Market Committee) bude na svojom zasadnutí 14. júna opäť zvyšovať sadzby. Objavujú sa však špekulácie, že jej proaktívnosť môže pre udalosti na aktuálnej politickej scéne oslabnúť, a to zvyšuje záujem o zlato.

K obavám sa pridáva aj možné spomalenie rastu v Číne a v USA. To sú ďalšie dôvody, pre ktoré by sa mohol rast sadzieb FEDu ustať. V Európe naopak vidíme zrýchľujúci sa ekonomický rast, takže dolár sa pravdepodobne tak skoro nedokáže vrátiť na predchádzajúce silné úrovne.

Vyšší záujem o zlato

Tieto faktory budú pravdepodobne naďalej tlmiť chuť predávať zlato a naopak skresľovať riziko pri vyšších cenových úrovniach žltého kovu. Strednodobé vyhliadky na cenu zlata stále narážajú na otázku, či kov dokáže prelomiť už šesť rokov trvajúci klesajúci trend, ktorý aktuálne vykazuje úroveň odporu na 1 280 dolároch na uncu.

Striebro však opäť vykazuje vysokú volatilitu. Minulý týždeň spadlo po tom, ako dosiahlo svoj najväčší prírastok za uplynulý viac ako mesiac. Tento kov len ťažko stíha nasledovať vývoj lata. Dôvodom je to, že pohyb pri zlate bol hnaný potrebou zabezpečiť sa proti riziku, a striebro tieto kritériá spĺňa len obmedzene. Ovplyvňuje ho totiž jeho priemyselné využitie a súčasné obavy z poklesu rastu v Číne.

Ukazovateľ zlato vs. striebro, ktorý hovorí o nákladoch na jednotku zlata v jednotkách striebra, sa aktuálne obchoduje na najvyšších úrovniach od júna minulého roka. Nedávny vysoký dopyt zo stany ETF fondov totiž spadol z rekordných hodnôt na 15 mesačné minimum.

Ropa ťaží z priaznivých očakávaní

Ceny ropy už dva týždne rastie. Podporujú ju totiž priaznivé správy o amerických zásobách a rastúce presvedčenie, že tak OPEC, ako aj producenti mimo tejto organizácie, ktorí sa majú stretnúť vo štvrtok vo Viedni, sa dohodnú na pokračovaní súčasného obmedzenia v produkcii na ďalších najmenej šesť mesiacov.

Na základe sezónneho zvýšenie dopytu očakávaného v druhom polroku, bude pokles prebytku ropy trhu stále viac a viac viditeľnejší. To by mohlo ešte viac podporiť cenu. Na druhej strane trh s ropou stále čelí zvyšovaniu produkcie v USA a prípade aj v Líbyi a Nigérii.

Počas uplynulých šiestich mesiacov, odkedy sú v platnosti dohody o znížení sadzby, sa produkcia v USA, v porovnaní s očakávaniami, zvýšila o takmer milión barelov denne. Na základe toho sa ambície OPECu z predchádzajúceho zasadnutie obmedzili. Teraz pôjde skôr len o kúpenie si času pred očakávaním prirodzeného rastu ceny v ďalšej časti roka.

Ropa WTI sa vrátila na hodnotu 50 dolárov za barel, čo je nárast o viac ako dve pätiny od apríla tohto roku. Nadchádzajúce očakávania súvisiace s blížiacich sa zasadnutím kartelovej organizácie cenu pravdepodobne ešte viac podporia. No po oznámení výsledkoch, ak tie samozrejme nebudú ambicióznejšie, ako sa čaká, jej ďalší potenciál rastu obmedzia.

Dohoda o obmedzení produkcie sa môže stretnúť s nevôľou, pretože niektoré krajiny strácajú svoj podiel na trhu.

Ďalším faktorom je, že rastúci domáci dopyt v letných mesiacoch pravdepodobne zhltne časť ropy dostupnej pre export. Škrty v produkcii by tak mohli odraziť aj v ponuke ropy na svetovom trhu. 

Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »