Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

23.05.2017 10:58 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy striebro zlato Ropa komodity

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom.

Výnosy na dlhopisoch v reakcii na to klesli a aj americké akcie sa prepadli najviac od septembra minulého roku. Až následne ich povzbudili dobré makroekonomické dáta.

Komoditný index Bloomber minulý týždeň síce vzrástol, no stále je o zhruba štyri percentá nižšie, ako na začiatku roka. V súčasnosti sa tak už rok pohybuje v obmedzenom pásme. Napriek tomu sme mohli počas tohto obdobia pozorovať vo februári nárast býčích stávok na futures a opcie. Až následne na to spadla cena v dôsledku výpredaja ropy, medi, cukru a obilia.

komoditny-tyzden

Dopyt po vzácnych kovoch, v neposlednom rade po zlate, ochabol. Dôvodom bolo to, že ropa našla svoj pevný bod založený na očakávaniach pred štvrtkovým (25. mája) mítingom OPEC. Cena medi, ocele a železnej rudy sa potom, ako Čína upokojila obavy z príliš rýchleho utesňovania monetárnej politiky, zotavila.

Vzrástla aj cena kakaa, ktoré povzbudila nepriaznivá situácia ohľadom zrážok v západnej Afrike. Sójové bôby, cukor a káva sa však vyvíjali opačne. Dôsledkom bol korupčný škandál v Brazílii.

Pozornosť trhov je dnes rozdelená na dva protichodné faktory. Jedným je pokračujúce zvyšovanie sadzieb v USA a druhým obnovený dopyt po aktívach predstavujúcich bezpečný investičný prístav. Očakáva sa, že komisia FOMC (Federal Open Market Committee) bude na svojom zasadnutí 14. júna opäť zvyšovať sadzby. Objavujú sa však špekulácie, že jej proaktívnosť môže pre udalosti na aktuálnej politickej scéne oslabnúť, a to zvyšuje záujem o zlato.

K obavám sa pridáva aj možné spomalenie rastu v Číne a v USA. To sú ďalšie dôvody, pre ktoré by sa mohol rast sadzieb FEDu ustať. V Európe naopak vidíme zrýchľujúci sa ekonomický rast, takže dolár sa pravdepodobne tak skoro nedokáže vrátiť na predchádzajúce silné úrovne.

Vyšší záujem o zlato

Tieto faktory budú pravdepodobne naďalej tlmiť chuť predávať zlato a naopak skresľovať riziko pri vyšších cenových úrovniach žltého kovu. Strednodobé vyhliadky na cenu zlata stále narážajú na otázku, či kov dokáže prelomiť už šesť rokov trvajúci klesajúci trend, ktorý aktuálne vykazuje úroveň odporu na 1 280 dolároch na uncu.

Striebro však opäť vykazuje vysokú volatilitu. Minulý týždeň spadlo po tom, ako dosiahlo svoj najväčší prírastok za uplynulý viac ako mesiac. Tento kov len ťažko stíha nasledovať vývoj lata. Dôvodom je to, že pohyb pri zlate bol hnaný potrebou zabezpečiť sa proti riziku, a striebro tieto kritériá spĺňa len obmedzene. Ovplyvňuje ho totiž jeho priemyselné využitie a súčasné obavy z poklesu rastu v Číne.

Ukazovateľ zlato vs. striebro, ktorý hovorí o nákladoch na jednotku zlata v jednotkách striebra, sa aktuálne obchoduje na najvyšších úrovniach od júna minulého roka. Nedávny vysoký dopyt zo stany ETF fondov totiž spadol z rekordných hodnôt na 15 mesačné minimum.

Ropa ťaží z priaznivých očakávaní

Ceny ropy už dva týždne rastie. Podporujú ju totiž priaznivé správy o amerických zásobách a rastúce presvedčenie, že tak OPEC, ako aj producenti mimo tejto organizácie, ktorí sa majú stretnúť vo štvrtok vo Viedni, sa dohodnú na pokračovaní súčasného obmedzenia v produkcii na ďalších najmenej šesť mesiacov.

Na základe sezónneho zvýšenie dopytu očakávaného v druhom polroku, bude pokles prebytku ropy trhu stále viac a viac viditeľnejší. To by mohlo ešte viac podporiť cenu. Na druhej strane trh s ropou stále čelí zvyšovaniu produkcie v USA a prípade aj v Líbyi a Nigérii.

Počas uplynulých šiestich mesiacov, odkedy sú v platnosti dohody o znížení sadzby, sa produkcia v USA, v porovnaní s očakávaniami, zvýšila o takmer milión barelov denne. Na základe toho sa ambície OPECu z predchádzajúceho zasadnutie obmedzili. Teraz pôjde skôr len o kúpenie si času pred očakávaním prirodzeného rastu ceny v ďalšej časti roka.

Ropa WTI sa vrátila na hodnotu 50 dolárov za barel, čo je nárast o viac ako dve pätiny od apríla tohto roku. Nadchádzajúce očakávania súvisiace s blížiacich sa zasadnutím kartelovej organizácie cenu pravdepodobne ešte viac podporia. No po oznámení výsledkoch, ak tie samozrejme nebudú ambicióznejšie, ako sa čaká, jej ďalší potenciál rastu obmedzia.

Dohoda o obmedzení produkcie sa môže stretnúť s nevôľou, pretože niektoré krajiny strácajú svoj podiel na trhu.

Ďalším faktorom je, že rastúci domáci dopyt v letných mesiacoch pravdepodobne zhltne časť ropy dostupnej pre export. Škrty v produkcii by tak mohli odraziť aj v ponuke ropy na svetovom trhu. 

Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 10:51 Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:55 Ranný prehľad trhov 21. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »