Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Britské voľby zvýšia tlak na lepšiu dohodu s Britániou

Minulotýždňové predčasné voľby vo Veľkej Británii nedopadli podľa predstáv premiérky Theresy May, ktorá ich zvolávala s cieľom posilniť si pozíciu svojej vládnej strany, Konzervatívcov. Konzervatívna strana síce skončila s najvyšším počtom hlasov, 42,4 %, ale nedosiahla dostatočný počet kresiel na väčšinu v parlamente (s výsledkom 318 jej chýba 8 kresiel do väčšiny).

Oproti predchádzajúcemu stavu tak Mayovej strana stratila 13 kresiel. Hlavná opozícia, Labouristi, si výrazne polepšili a so ziskom 40 percent hlasov majú 262 kresiel v parlamente (o 30 kresiel viac ako predtým). Strana Theresy May teraz rokuje o možnej koalícii alebo aspoň tichej podpore v parlamente so severoírskou unionistickou stranou DUP, ktorá získala 10 kresiel a v mnohom zvykne podporovať politiku Konzervatívnej strany.

Voľby síce priniesli viac chaosu ako jasnosti do britskej politiky, ale pre rokovania o Brexite by to mohli byť dobré správy. V hre je silnejšia opozícia, ktorá nepodporuje tzv.tvrdý Brexit, ale jeho jemnejšiu formu.

Oslabená pozícia Konzervatívnej strany môže viesť ku väčšej ochote dosiahnuť kompromis v rokovaniach, keďže voliči dali v júnových voľbách najavo nesúhlas s jednostranným zameraním sa na tvrdý Brexit.

Katarína Muchová, analytička SLSP.

Britské voľby zvýšia tlak na lepšiu dohodu s Britániou

Britské voľby zvýšia tlak na lepšiu dohodu s Britániou >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.