Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Byť svojprávny: Poznáme podstatu tohto pojmu?

Autor: Veronika Slišková | 06.12.2012 00:00 | Kategórie: Radíme | 0 komentárov
Tagy: pozbavenie právna spôsobilosť
Byť svojprávny: Poznáme podstatu tohto pojmu?

Skloňovanie slovného spojenia mať právo v akýchkoľvek súvislostiach budí rešpekt, oháňame sa ním v nepríjemných situáciách ako obranným štítom, je oporou čestným ľuďom i predmetom špekulácií tých s nečistými úmyslami. Napríklad svojprávnosť berieme ako samozrejmosť až dovtedy, kým sa nás jej niekto nesnaží zbaviť s cieľom dostať sa k nášmu majetku či peniazom. Alebo sa „staneme" nesvojprávnymi, aby sme neniesli zodpovednosť za svoje činy … Máme v tomto dôležitom pojme jasno?

Byť svojprávny znamená …

Spôsobilosť na právne úkony, hovorovo svojprávnosť, je spôsobilosť fyzickej osoby vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a povinnosti. Spôsobilosť na právne úkony vzniká dosiahnutím plnoletosti, t. j. 18. rokom života. Čiže od osemnástky samostatne môžeme riešiť napríklad úver v banke, ručiť zaň, kúpiť si, či predať auto, byt, za plnenie každej zmluvy, ktorú podpíšeme, nesieme i právnu zodpovednosť …„Svojprávnosť“ si však nesmieme zamieňať so spôsobilosťou mať práva a povinnosti, ktorá trvá od narodenia až do smrti a nemožno ju nijakým spôsobom odňať alebo obmedziť.

Dôvody pozbavenia či obmedzenia svojprávnosti

Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, nie je vôbec schopná robiť právne úkony, súd ju pozbaví spôsobilosti na právne úkony. Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov, omamných prostriedkov alebo jedov je schopná robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jej spôsobilosť na právne úkony a rozsah obmedzenia určí v rozhodnutí.

Príklad zo života: V prípade, že napríklad vaša babička podpísala akúkoľvek zmluvu (či už výhodnú alebo nie) po právoplatnosti rozhodnutia o pozbavení spôsobilosti na právne úkony, je tento úkon, t.j. podpis zmluvy neplatný od začiatku. V opačnom prípade, t. j. ak nebola ešte v čase podpisu zmluvy pozbavená spôsobilosti na právne úkony, prihliada sa na ňu ako na osobu plne právne spôsobilú.

Pozor, súd pozbavenie alebo obmedzenie spôsobilosti zmení alebo zruší, ak sa zmenia alebo ak odpadnú dôvody, ktoré k nim viedli.

Kto môže na našu svojprávnosť siahnuť?

Návrh na začatie konania o spôsobilosti na právne úkony (pozbavenie, obmedzenie alebo vrátenie spôsobilosti) môže podať:

  • zdravotnícke zariadenie,
  • štátny orgán,
  • iná osoba, ktorej môže súd uložiť, aby do primeranej lehoty predložila lekárske vysvedčenie o duševnom stave vyšetrovaného s tým, že ak nebude lekárske vysvedčenie v určenej lehote predložené, súd konanie zastaví,
  • osoba pozbavená spôsobilosti na právne úkony (v prípade návrhu na vrátenie spôsobilosti na právne úkony).

Tomu, o koho spôsobilosť na právne úkony ide, ustanoví predseda senátu opatrovníka pre konanie. Opatrovníkom pre konanie by nemala byť osoba, u ktorej je riziko konfliktu záujmov. O zdravotnom stave vyšetrovaného súd vždy vypočuje znalca.

Ak potrebujete pomoc alebo odbornú radu právnika, no nie ste v situácii, aby ste si ju mohli zaplatiť, obráťte sa na Centrá právnej pomoci. Pôsobia na celom Slovensku, ich aktuálny počet a adresy nájdete na stránke www.legalaid.sk.

Autorka je právnička spoločnosti Provident Financial. Ilustračné foto: sxc.hu. 

 

Byť svojprávny: Poznáme podstatu tohto pojmu?

Byť svojprávny: Poznáme podstatu tohto pojmu? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Radíme

Peter Apolen | 15.01.2016 00:00 Silná psychika nie je len vrodená vlastnosť, dá sa vybudovať

Každý sa už určite niekedy dostali do bodu, ktorý otestoval jeho mentálnu silu. Buď to bolo hľadanie novej práce, problémy vo vzťahu, či nejaká vážna rodinná udalosť. Niekto však dokáže problémami preplávať bez väčšej ujmy a už smeruje k novým métam, ale iný uviazne a nevie sa pohnúť ďalej. Ponúkame niekoľko rád, ktorými sa oplatí inšpirovať od psychicky silných ľudí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2015 00:00 Ako uchrániť svoje peniaze pri výbere z bankomatu: pozor na skimming!

Zbystrite pozornosť, ak vyberáte hotovosť zo zastrčeného, málo používaného bankomatu. Je pri ňom vyššia pravdepodobnosť domontovania neoprávnených snímacích zariadení, ktoré sa vás snažia okradnúť. Pre takéto prípady (skimming) prinášame niekoľko zásadných informácií. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 29.07.2015 00:00 Ako reklamovať dovolenku kúpenú cez zľavový portál

Dovolenku si cez zľavové portály kupuje stále viac Slovákov. Keďže zájazd sa predáva cez tretiu stranu – sprostredkovateľa, môže byť vybavenie prípadnej reklamácie o to náročnejšie.  No i tu má spotrebiteľ svoej práva. Pozreli sme sa na niektoré špecifické prípady.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 30.12.2014 00:00 K novoročným predsavzatiam cez mobilnú aplikáciu

Povianočné obdobie sa zvyčajne spája s konsolidáciou osobných financií. Väčšina ľudí sa po Vianociach a Silvestri snaží šetriť s cieľom vykompenzovať predchádzajúce rozšafné výdavky. Svedčia o tom i ľudoprázdne obchody a nákupné centrá. Užitočnou pomôckou v úsilí dostať výdavky do normálu môžu byť mobilné aplikácie. Pokúsime sa preto poskytnúť ich základný prehľad. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 16.12.2014 00:00 Chceli by ste dať dar, na ktorý ste si museli požičať? Mnohí Slováci tak robia

Pozrime sa na Vianoce realisticky. Okrem všetkých známych pozitív, ktoré do nášho života prinášajú, majú i svoje negatívne črty. Je ňou napríklad zvyšovanie zadlženia. Zo štatistík vyplýva na záver roka si berieme viac spotrebných úverov ako počas roka. Vianočnú pohodu si teda financujeme na dlh.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Radíme

28.04.2015 11:16 Robert Kiyosaki jako učitel bohatých?

Škola nás učí pracovat pro peníze, ale to, aby peníze pracovaly pro nás, zůstává běžným smrtelníkům utajeno. K tomu, abyste zbohatli, musíte prý změnit své myšlení, začít investovat a budovat firmy – dosáhnout pasivních příjmů a příjmů z portfolia. Tolik stručné shrnutí poselství Roberta Kiyosakiho, na Wikipedii označovaného za „učitele bohatých“. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.01.2015 09:49 Novoročné predsavzatie - začať šetriť

Počas príprav na decembrové sviatky zrejme dostala vaša peňaženka poriadne zabrať. Ak ste si navyše zobrali pôžičku, aby ste zažili „štedré Vianoce a veselý Silvester“, január môže byť pre vás studenou sprchou. Začiatok roka je však príležitosťou na získanie dobrých finančných návykov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.12.2014 11:31 Zvyčajné výdavky sú postrachom až pre 4 z 5 slovenských domácností

Obdobie Vianoc spojené s vyššími výdavkami sa nezadržateľne blíži. Už aj bežné výdavky na potraviny, dopravu a oblečenie, ale aj účty za elektrinu, vodu či teplo, ktorým sa nevyhneme ani počas jediného mesiaca, sú pre mnohé domácnosti záťažou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.12.2014 11:12 Dôchodcovia, pozor na vianočné zadlžovania, upozorňujú exekútori

Slovenská komora exekútorov upozorňuje dôchodcov a sociálne slabšie skupiny obyvateľstva, na nezdravé zadlžovanie sa pred Vianocami. To môže mať podľa nej katastrofálny dopad na finančnú situáciu takýchto občanov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.12.2014 00:00 Oplatí sa Slovákom vycestovať za vianočnými nákupmi do zahraničia?

Nákupná turistika do susedných krajín či nakupovanie cez internet zo zahraničia nie sú na Slovensku neznámym pojmom. Darí sa im najmä v časoch, kedy meny príslušných krajín voči euru výraznejšie oslabujú. Kurzový vývoj je však iba jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú nakupovanie za našimi hranicami. Ďalším dôvodom je cenový vývoj u nás a v krajinách, do ktorých sa za nákupmi vyberieme. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »