Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí

Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí

Nízke ceny úverov urobili bývanie dostupné takmer pre každého. Ceny v treťom bratislavskom obvode stúpli napríklad v druhom štvrťroku o šesť percent. Nami oslovený realitný maklér hovorí: “Mnoho nehnuteľností kúpených dnes, za ceny vyhnané do extrémnych výšok, bude o pár rokov problém predať bez straty”.

Ceny nehnuteľností rastú, výhodnosť kúpy klesá

Predaj domov a bytov v súčasnosti zažíva Klondike. Splátky hypoték dokázali podliezť ceny nájmov a na to Slováci, známi obľubou bývať vo vlastnom, dobre počujú. Trh do vytrženia priviedli historicky nízke úrokové sadzby, ktoré sprístupnili bývanie prakticky pre každého dlhodobo zamestnaného a priemerne zarábajúceho. „Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že realitný makléri v tomto období musia byť veľmi spokojní. No po kríze z roku 2008 už vidíme aj za roh. Už teraz je veľmi, a myslím naozaj veľmi, vysoký dopyt v porovnaní s ponukou,“ hovorí Gabriel Šille, konateľ realitnej kancelárie EUROPA. Dodáva, že táto situácia je charakteristická najmä pre oblasť Bratislavy a blízkeho okolia.

„Dané je to určite aj skutočnosťou, že v Bratislave je veľmi veľa investičných bytov, ktoré sa prenajímajú zväčša mladým ľuďom, ktorí prišli za prácou. Predstavte si, že ste mladý úspešný človek s pravidelným slušným príjmom. Za prenájom svojho „dvojizbáčika“ platíte mesačne 500 Eur. A zrazu príde situácia, že by ste za 450 mesačne mohli mať svoj vlastný. Zaváhali by ste?“ opisuje situáciu na trhu G. Šille.

Druhou stranou mince je to, že ceny išli strmhlav hore. Ako hovorí, cena menšieho bytu narástla v priebehu pol roka aj o 15 tisíc eur. Hypotéky to síce preplatia, otázkou však ostáva, či už dnes nekupujeme menej výhodne, ako budeme môcť v budúcnosti predať. Podľa štatistík NBS rastú ceny nehnuteľnosti permanentne od roka 2015. V prvom kvartáli tohto roka zaznamenali nárast o 7,6 percenta a v druhom šesť percent.

Taký nárast cien už nemôže kompenzovať ani pokles úrokových sadzieb. Realitný maklér preto upozorňuje: „Možno očakávať, že mnoho nehnuteľností kúpených dnes za ceny vyhnané do extrémnych výšok, bude o pár rokov problém predať bez straty“.

Poskočenie cien nehnuteľností v úvode roka súvisí aj s predzvesťami, že úroky na hypotékach môžu začať pomaly rásť, no do veľkej miery aj s tým, že dopyt masívne povzbudila centrálna banka svojim rozhodnutím postupne sťažiť dostupnosť úverov na bývanie. Tým, ako nabiehajú jednotlivé opatrenia, ľudia chcú na poslednú chvíľu získať bývanie „výhodnejšie“. Peter Világi, senior analytik spoločnosti Fincentrum, však hovorí: "Už rok a pol sme v raste úverov na čele Európskej únie, pričom podľa štatistík Národnej banky Slovenska, až tri štvrtiny týchto úverov tvoria práve úvery na bývanie.

Zároveň klesá počet inzerovaných nehnuteľností, pretože ľudia očakávajú, že ceny ešte porastú. Máme najväčší počet rozostavaných bytov v histórii samostatného Slovenska. A vo väčšine prípadov sa novostavby opäť predávajú z papiera, keď sa s výstavbou ešte ani nezačalo. To všetko vedie k rastu cien dvojciferným tempom. Ešte stále síce nehovoríme o bubline, no trh sa už dostáva na úroveň, kedy riziko jej vzniku začína narastať.“

Očakáva sa spomalenie rastu cien

Na trhu s nehnuteľnosťami sa však začínajú objavovať všetky varovné signály prehrievania. „Teoreticky možno prehrievanie realitného trhu charakterizovať zásadne výraznejšou dynamikou cien bývania, ako tempom vývoja základných ekonomických fundamentov (HDP, príjmová situácia a podobne). Národná banka Slovenska hodnotí vývoj na trhu s bývaním okrem úverového zaťažovania domácností tiež z aspektu dostupnosti bývania. Podľa dostupných údajov má hodnota sledovaného kompozitného indexu, ktorý hodnotí vývoj cien bývania, rastúci trend. Zatiaľ je ale relatívne vzdialená od pásma realitnej bubliny,“ hovorí Jana Kováčová z odboru kancelárie guvernéra Národnej banky Slovenska.

Stav trhu však rozhodne nie je v rovnováhe. Po zohľadnení Kompozitného indexu na hodnotenie vývoja ceny bývania na meter štvorcový možno získať orientačnú informáciu o aktuálnom riziku spojeného s aktuálnym vývojom cien nehnuteľností na bývanie. Hodnoty kompozitného indexu sa na začiatku tohto roka posunuli až do rizikového pásma.

Zdroj: NBS

Analytici NBS Mikuláš Cár a Roman Vrbovský odhadujú, že postupné dokončovanie rozpracovaných projektov a tvrdšie kritériá na získanie hypoték, sa môžu prejaviť v postupnom zmierňovaní dynamiky cien nehnuteľností. K zmierneniu medziročného rastu priemernej ceny by mal okrem toho prispieť aj bázický efekt vyššej priemernej ceny bývania v druhom štvrťroku 2016.

Aj P. Világi z Fincentra súhlasí, že o hypotekárnej bubline v našich končinách nateraz hovoriť nemusíme. „Národná banka Slovenska je v sledovaní finančnej stability veľmi obozretná. Už opatrenie z decembra minulého roku malo dopyt po úveroch obmedziť a zároveň zabezpečiť zníženie rizika z očakávaného zvyšovania úrokových sadzieb v budúcnosti tak pre bankový sektor, ako aj pre klientov. Zabrániť nadmernému úverovému rastu je jedným zo základných cieľov regulátora. Preto môžeme očakávať, že vzniku hypotekárnej bubliny kroky NBS v budúcnosti zabráni.“

Na nehnuteľnostiach je ešte stále možné zarobiť

Ukazovatele naznačujú, že na realitnom trhu príde v budúcnosti k zmenám, no to neznamená, že reality už nebudú predstavovať zaujímavý segment zhodnotenia peňazí. Priestor na špekulatívnej investovanie sa však obmedzí.  „Treba rozlišovať, či klienti kupujú nehnuteľnosť na to, aby v nej bývali, alebo ide o čisto investičnú záležitosť. Ak si potrebujú vyriešiť bývanie, tak teraz je ten správny čas na úver na bývanie, pretože môžeme očakávať, že už v pomerne krátkom čase budú najmä dlhšie fixácie a vyššie LTV, drahšie. Ak hovoríme o čistej investícii do nehnuteľnosti, tak klientom odporúčam skôr zvážiť realitný podielový fond. Ten má totiž zvyčajne v portfóliu nielen rezidenčné, ale aj komerčné nehnuteľnosti. Klienti sa tak vystavujú oveľa nižšiemu riziku, ako keď si kúpia jeden byt, ktorého cena môže rapídne klesnúť. Investícia do realitného podielového fondu je v porovnaní s kúpou rezidenčnej nehnuteľnosti aj podstatne likvidnejšia,“ uzatvára P. Világi.

Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí

Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Bývanie

Matúš Jančura | 16.08.2017 00:00 Z realitnej ponuky sa vypredávajú najmä lacnejšie a menšie byty

Eufória na realitnom trhu v Bratislave sa podľa očakávaní mierne utíšila, no predaj naďalej zostáva na silných úrovniach. V druhom štvrťroku sa predalo 1245 nových bytov. Priemerná cena novostavieb v ponuke naďalej vysoko rastie. Dôvodom je aj to, že menšie a lacnejšie byty sa vypredajú, kým v ponuke ostávajú tie drahšie.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 03.08.2017 00:00 Realitný trh sa ochladzuje. Ceny 1-izbových bytov klesli o 1%

Priemerná cena všetkých typov bytov síce vzrástla v druhom štvrťroku o 1,1 percenta, no v predchádzajúcom štvrťroku to bolo o 2,4 percenta. Realitný trh sa tak postupne ochladzuje. Príčin je niekoľko Jednak je to nová ponuka viacerých developerských projektov v rovnakom čase, no badať aj isté ochladzovanie dopytu. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 10.08.2017 10:23

Marek Mittaš | 21.07.2017 00:00 Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí

Nízke ceny úverov urobili bývanie dostupné takmer pre každého. Ceny v treťom bratislavskom obvode stúpli napríklad v druhom štvrťroku o šesť percent. Nami oslovený realitný maklér hovorí: “Mnoho nehnuteľností kúpených dnes, za ceny vyhnané do extrémnych výšok, bude o pár rokov problém predať bez straty”. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 26.06.2017 00:20 Podnikáte a žiadate o hypotéku? Myslite na to už pri daňovom priznaní

Dostať hypotéku dnes nie je vôbec zložité, no nie na každého sa pri posudzovaní žiadosti o úver uplatňuje rovnaký meter. Pre banky predstavuje podnikateľ väčšie riziko ako zamestnanec, musí teda prejsť zložitejším schvaľovacím procesom a plánovať oficiálne príjmy, ktoré môže zdokladovať banke, často aj niekoľko rokov dopredu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Bývanie

07.08.2017 16:43 Ako zareagovali české banky na zvýšenie sadzieb v ČR?

Česká národná banka (ČNB) zvýšila minulý týždeň úrokové sadzby. Obdobie lacných peňazí pomaly končí. Ako sa podľa hypotekárnych bánk rast základných sadzieb premietne do hypotekárnych úverov? Zachráni vyššie sadzby realitný trh? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.07.2017 15:27 Ceny nových bytov v Prahe vzrástli medziročne o 15 %

Priemerná cena nových bytov v Prahe predaných v júni vzrástla o 15 percent na zhruba 2900 eur za meter štvorcový. V porovnaní s koncom prvého štvrťroka sa zvýšila o päť percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 11:36 Ceny nehnuteľností rástli aj v 2. štvrťroku, no už pomalšie

Ceny bytov na Slovensku pokračovali vo vysokom raste aj v 2. štvrťroku, no oproti prvým trom mesiacom roka sa tempo spomalilo.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.07.2017 09:28 Opatrenia NBS úverovanie nespomalili - naopak

Objem úverov slovenských domácností rastie medziročne o 15 percent. Ku koncu mája dosiahol podľa štatistík NBS 23,1 miliardy eur, čo je medziročne viac o takmer tri miliardy eur. Došlo i k medzimesačnému nárastu – o 269,4 milióna eur. Snaha centrálnej banky spomaliť nárast zadlženia domácností tak má opačný účinok.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.07.2017 10:50 Rezerva, ktorú banky odrátavajú z disponibilného príjmu žiadateľa o úver, sa od júla zvýšila

Rezerva, ktorú musia banky odpočítať z príjmu žiadateľa pri posudzovaní žiadosti o úver na bývanie, sa od 1. júla zvýšila na desať percent. Po prvý krát bolo toto opatrenie do praxe zavedené v marci, od kedy vankúš predstavoval päť percent. Na budúci rok sa povinná rezerva opäť zvýši, a to na 20 percent príjmu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Bývanie za posledných 14 dní

Peter Apolen | 03.08.2017 00:00 Realitný trh sa ochladzuje. Ceny 1-izbových bytov klesli o 1%

Priemerná cena všetkých typov bytov síce vzrástla v druhom štvrťroku o 1,1 percenta, no v predchádzajúcom štvrťroku to bolo o 2,4 percenta. Realitný trh sa tak postupne ochladzuje. Príčin je niekoľko Jednak je to nová ponuka viacerých developerských projektov v rovnakom čase, no badať aj isté ochladzovanie dopytu. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »