Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Centrálne banky zvyšovaním sadzieb pribrzdia rast svetového hospodárstva

Po dlhotrvajúcom období experimentov v monetárnej politike prichádza čas uťahovania si opaskov. Objem úverov na svetových trhoch klesá a klesať bude. Nebudem zdôrazňovať, ako veľmi je tento proces potrebný, sústredím sa skôr na to, čo tento negatívny impulz spôsobí. Bude to pravdepodobne spomalenie trhov smerom k recesii.

  • Napriek všetkým rečiam o sprísňovaní politiky, je obmedzovanie objemu úverov reálnym rizikom pre svetovú ekonomiku, ktoré môže koncom roka otočiť vývoj trhov smerom k recesii
  • Práve teraz cena za politiku nalievania hotovosti rastie – stredno a dlhodobové výnosy na dlhopisoch klesajú, úverový impulz je negatívny a ceny energií flirtujú s doteraz najnižšími úrovňami tohto roka
  • Úverový impulz sa naplno prejaví v ekonomike až v priebehu nasledujúcich približne deviatich mesiacov

Dospela politika experimentov v monetárnej politike konečne k svojmu koncu? Finančné médiá si to s určitosťou myslia a americká centrálna banka FED rozhodne kráča po ceste zvyšovania sadzieb, vysielajúc pritom signály o ďalšom utesňovaním kohútikov s peniazmi.

Japonská centrálna banka zatiaľ objavuje možné riziká programu kvantitatívneho uvoľňovania a Európska centrálna banka hovorí o možnom obmedzovaní výkupu dlhopisov.

V rovnakom čase sadzby pri aktívach s fixným výnosom, ako aj volatilita, pokračujú v poklese. Táto kombinácia nepatrí medzi práve učebnicové. Niečo sa teda pravdepodobne deje.

Nadopovať trhy peniazmi

Základnou premisou ekonomickej a monetárnej politiky po kríze v roku 2008 bola úverová expanzia. Cieľom bolo zaplaviť trhy hotovosťou a pomôcť tak ekonomike rásť. Pozitívne dôsledky sa nedajú uprieť, no táto politika má aj riziká. Tie sa teraz začínajú prejavovať. Pri ukončovaní nalievania peňazí do ekonomiky totiž hrozí nepríjemné vytriezvenie.

Náš výhľad na trhy v treťom štvrťroku tohto roka preto hovorí: „Centrálne banky zatiahnu zvyšovaním sadzieb brzdy rastu svetového hospodárstva.“

Napriek všetkým rečiam o sprísňovaní monetárnej politiky, je obmedzovanie objemu úverov pre svetovú ekonomiku skutočným rizikom, ktoré môže do konca roka otočiť trhy smerom k recesii, a tu je prečo:

My ekonómovia toho v skutočnosti vieme o “čiernej skrinke” zvanej ekonómia veľmi málo.

Namiesto jej skúmania sa sústreďujeme na výstupné veličiny, ktoré z tejto “skrinky” vychádzajú, ako napríklad zisk, produktivita, inflácia, alebo tvorbu pracovných miest.  

Na základe týchto ukazovateľov sa potom snažíme predpovedať budúci vývoj. Mali by sme však radšej sústrediť na faktory, ktoré ekonomikou hýbu. Nimi sú: cena peňazí, objem úverov a cena energií.

Cenu peňazí udávajú úrokové sadzby a sú prvým faktorom, na ktorý by sme sa mali zamerať.  Objem úverov nám hovorí o rýchlosti ekonomiky a energie stoja za všetkým, čo sa v ekonomike deje. Ich cena je tak tiež kľúčovým faktorom ekonomického výkonu.

Na základe toho môže dospieť k nasledovnému záveru. Napriek vysokým valuáciám akcií a býčej nálade na trhoch, budeme čoskoro čeliť vážnemu riziku ekonomického spomalenia.

Negatívny úverový impulz

Pri hodnotení dostupnosti úverov sledujeme takzvaný “úverový impulz”, ktorý predstavuje čistú zmenu v objeme úverov v pomere k HDP.

Úverový impulz sa naplno prejaví v ekonomike až v priebehu nasledujúcich zhruba deviatich mesiacov.


Zdroj: Matt King, Citigroup (jún 2017)

 

Tento graf ukazuje dva kľúčové javy týkajúce sa úverov. Prvý znázorňuje masívny prílev úverov v Číne a v rozvojových ekonomikách. Druhý graf hovorí o čistej zmene toku úverov v pomere k HDP. Vidíme tu pokles z takmer troch percent, až na mínus jedno percento.

Ďalšou možnosťou, ako demonštrovať vplyv úverového impulzu je pohľad späť. V roku 2016 sme zažili najhorší rozbeh roka na finančných trhoch za posledných niekoľko dekád. Centrálne banky spanikárili, FED prestal so zvyšovaním sadzieb, ECB naplno otvorila kohútiky kvantitatívneho uvoľňovania a Bank of Japan zaviedla fixnú desať ročnú sadzbu. Výsledkom bol masívny pozitívny úverový impulz, čo znázorňujú aj grafy vyššie. V druhej polovici roka už začala Čína dostupnosť úverov obmedzovať.

Poďme teraz aplikovať tieto udalosti na finančné trhy v období nasledujúcich deviatich mesiacov. Keď berieme do úvahy obdobie od mája 2016 do februára tohto roka, môžeme vidieť nárast ekonomickej aktivity s vrcholom vo februári. Takže nech sa páči, zlepšujúce sa ukazovatele, ako PMI alebo inflácia, neboli v skutočnosti dôsledkom volebného víťazstva Donalda Trumpa, ale do veľkej miery úverovej expanzie z úvodu minulého roka.

Riziko spomalenia ekonomiky

Vždy, keď sa na ceste objavia nejaké prekážky, riešenie zo strany centrálny bank je rovnaké – viac úverov. Dnes však títo regulátori trhov stoja pred vážnym problémom. Tak FED, ako aj čínska centrálna banka, sú nútené svoje úverové impulzy obmedzovať. Znamená to, že bez ďalších reforiem alebo daňových úľav americká a aj svetová ekonomika do konca tohto roka významne spomalia. Predpokladáme, že k tomu dôjde s pravdepodobnosťou 60 percent (nie 100 %).

Od roku 1920 stála recesia investorov v priemere 33 percentnú stratu, s rozsahom od 25 do 55 percent. A recesia je presne to, čo je obsiahnuté v úverovej expanzii cestou slabého dolára. Regulátori sa tomu samozrejme snažia vyhnúť, a predĺžiť ekonomický cyklus, ako je to len možné.

Toto nie je maľovanie čerta na stenu, len upozornenie na to, k čomu by mohlo dôjsť po desiatich rokoch obdobia, keď úvery boli jedinou ingredienciou, ktorú regulátori používali na nabudenie ekonomiky. Po tomto čase sa môžeme veľmi jednoducho dostať do stavu, keď “čierna skrinka” zvaná ekonomika, môže začať vykazovať negatívne výsledky.

Aktuálne už cena za politiku nalievania hotovosti rastie – stredno a dlhodobové výnosy na dlhopisoch klesajú, úverový impulz je negatívny a ceny energií flirtujú s doteraz najnižšími úrovňami tohto roka.

Centrálne banky robia už tradičnú chybu, keď sa sústreďujú na koncové ekonomické dáta a zotrvávajú v názore, že súčasné spomalenie inflácie a ekonomickej aktivity, je len dočasné. My v Saxo Bank si však myslíme, že ekonomika zostane naďalej pri svojich základných pravidlách. Nemôžeme preto ignorovať slabší úverový impulz.

Predpokladáme, že inflácia bude klesať a cyklus zvyšovania sadzieb je u konca, aj vrátane jastrabích rečí. Vzrastú preto výnosy na dlhopisoch, ako aj cena zlata a objavia sa riziká pre akciové trhy.

Investori si možno myslia, že na zmenu v trende je ešte dosť času, no čas je ťažko uchopiteľná veličina. Niekedy sa vymkne spod kontroly, najmä keď to tak podvedome chceme.

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

Centrálne banky zvyšovaním sadzieb pribrzdia rast svetového hospodárstva

Centrálne banky zvyšovaním sadzieb pribrzdia rast svetového hospodárstva >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Makroekonomika

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.06.2017 00:00 Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Makroekonomika

21.07.2017 12:24 Miera nezamestnanosti je po prvý krát pod 7 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka historicky najnižšiu úroveň 6,9 percenta. Oproti predchádzajúcemu roku je to zlepšenie o 2,55 percentuálneho bodu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 10:23 Social Watch: Západní země nedoženeme?

Médii proběhla vcelku masivně (takže v podstatě všude) zpráva sociální sítě Social Watch o vývoji v České republice. Vyspělé země podle ní nedoženeme. Přes vznosný cizojazyčný název organizace jde ale o domácí a ryze české hodnocení domácích a ryze českých problémů. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 09:34 Grécko by sa rado vrátilo na dlhopisové trhy

Sága gréckej dlhovej krízy sa vracia do pozornosti finančných trhov od momentu, kedy boli odhalené dlhové problémy tejto krajiny, a prebehol prvý bailout v roku 2010, zas a znova opakovane. Pri rôznych príležitostiach predstavuje táto téma, ktorá takmer spôsobila rozpad eurozóny, permanentnú hrozbu pre stabilitu Európy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 11:33 Slovenská spotrebiteľská inflácia v júni dosiahla 1 %

Medziročná miera inflácie mierne zaostala za trhovými očakávaniami. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny v júni nezmenili. Jadrová inflácia spomalila na 1,7 percenta r/r (z 1,9 % r/r v predchádzajúcom mesiaci).  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.07.2017 08:59 Hra o trůny pokračuje

Spuštění 7. série seriálu Hra o trůny na HBO může rozhodnout o budoucnosti akcií Time Warner. Za pozornost ovšem bude stát sledovat i akcie automobilky Deimler po rozjetí kauzy Dieselgate 2.0. A z českých akcií? Do budoucna slibný může být přemet O2. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Makroekonomika za posledných 14 dní

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »