Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov.

Zdravý životný štýl, najmä výživa a testovanie rôznych diét sú trendom súčasného vyspelého sveta. Reagujú na to patrične aj ceny potravín, ktoré sú práve v kurze.

Hnutie zdravého stravovania podporujú napríklad mobilné aplikácie zamerané na zobrazenie výživových hodnôt potravín, či zostavovanie optimálneho jedálneho lístka. Inšpiráciou k obohateniu jedálnička o nové kreatívne recepty sú však aj rôzne food či lifestylové blogy. Trendy v jedle tak určujú najmä sociálne médiá, napríklad instagram, ktorý je pre fotenie jedla ako stvorený.

Jedným z najnovších jedálenských trendov na instagrame je takzvaný unicorn toast. Nie je pritom ničím iným ako toustom natretým rôzne zafarbenými smotanovými syrmi. No ceny smotanových syrov vzrástli jeho dôsledkom od začiatku roka globálne o 21 percent. Podobnými trendmi sú napríklad: avokádový sendvič či karfiolová ryža.

Novou farbou zlata je zelená

V Mexiku, ktoré je najväčším svetovým producentom avokáda, sa toto ovocie nazýva aj ako zelené zlato. Názov je isto priliehavý. Avokádo totiž dosahuje v Mexiku vyšší rast predaja, než akákoľvek iná plodina.

Celosvetový dopyt po avokáde narastá každým rokom o zhruba tri percentá, pričom jeho produkcia za týmto tempom zaostáva. To sa pochopiteľne odráža na jeho cene, ktorá je oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka vyššie až o 120 percent.

Vývoj ceny desaťkilovej debny avokáda z mexickej oblasti Michoacán od roku 2012 do súčasnosti v mexickom pese je znázornený na následnom grafe. 

Cena avokáda je značne sezónna, pričom minulý rok vzrástla výrazne viac ako v predchádzajúcich rokoch a tento trend možno pozorovať aj tento rok. „Tlak na rast cien spôsobil už spomínaný vzostup dopytu, no tiež aj nepriaznivé klimatické podmienky v ostatných rokoch,“ hovorí analytik Fincentra Peter Világi. Avokádo potrebuje k vypestovaniu približne päťkrát viac vody ako napríklad pomaranč. Pretrvávajúce sucho má teda na vývoj jeho ceny značný vplyv.

K najvýraznejšiemu nárastu v spotrebe avokáda došlo v USA, kde medzi rokmi 2006 a 2015 stúpla jeho konzumácia o 1,6 kg na obyvateľa, čo je nárast o viac ako sto percent. Podľa prieskumu spoločnosti Starbucks ľudia konzumujú avokádo nielen pre svoju chuť, ale aj kvôli obsahu zdravých olejov a tukov, ktoré pomáhajú redukovať riziko rakoviny a srdcové choroby. Vzhľadom k tomu sieť Starbucks nedávno rozšírila ponuku o obľúbený avokádový sendvič.

Karfiol – nový grál

Rast ceny avokáda je však zanedbateľný oproti cenám karfiolu. Ten v USA počas posledného roka zdražel takmer trojnásobne. Hoci cena tejto zeleniny v poslednej dobe mierne klesla, stále je na hodnotách prevyšujúcich historický priemer. Rast ceny spôsobujú najmä moderné recepty ako napríklad karfiolová ryža, či karfiolová pizza. Recepty majú v obľube najmä vegáni a ľudia stravujúci sa bezlepkovo.

Aký si teda z toho môže investor vyvodiť záver? „Na súčasné trendy zdravého životného štýlu, ktoré sú veľmi jednoducho šíriteľné pomocou sociálnych sietí, reagujú ceny neštandardných potravinových komodít výrazným nárastom,“ hovorí analytik Fincentra Peter Világi.

Najmä u avokáda, ktoré používajú reštaurácie a ľudia na prípravu guacamole, sushi alebo sendvičov, môžeme pozorovať výrazne zvýšený dopyt. Pred pár rokmi bolo avokádo považované za niečo neznámeho a dnes sa vďaka rozmachu záujmu o zdravé potraviny teší veľkej popularite.

Zostaviť podobné porovnania „trendy“ potravín je u nás pomerne zložité, pretože Štatistický úrad SR väčšinu z nich nesleduje. Avokádo napríklad v jeho štatistikách nenájdeme.

No spomínaný karfiol zdražel v januári medziročne o 17 percent. Cena ďalšej zdravej potraviny, zeleru, stúpla za dva roky o 20 percent, alebo cena cesnaku o 68 percent. Aj na Slovensku teda už môžeme pozorovať náznaky zvýšeného záujmu o zdravú stravu.

S pribúdajúcim počtom vegetariánov a vegánov vznikajú nové trendy vo výžive, ktoré potom ovplyvňujú cenu niektorých komodít. „Niektoré spoločnosti dokážu následne tieto trendy využiť vo svoj prospech a flexibilne prispôsobiť ponuku. Ak ste teda fanúšikmi niektorej neznámej potraviny, môžete skúsiť vstúpiť do dlhej pozície (na rast ceny) a potom skúsiť vašu obľúbenú potravinu spropagovať cez sociálne siete,“ uzatvára analytik Fincentra.

 

Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »