Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov.

Zdravý životný štýl, najmä výživa a testovanie rôznych diét sú trendom súčasného vyspelého sveta. Reagujú na to patrične aj ceny potravín, ktoré sú práve v kurze.

Hnutie zdravého stravovania podporujú napríklad mobilné aplikácie zamerané na zobrazenie výživových hodnôt potravín, či zostavovanie optimálneho jedálneho lístka. Inšpiráciou k obohateniu jedálnička o nové kreatívne recepty sú však aj rôzne food či lifestylové blogy. Trendy v jedle tak určujú najmä sociálne médiá, napríklad instagram, ktorý je pre fotenie jedla ako stvorený.

Jedným z najnovších jedálenských trendov na instagrame je takzvaný unicorn toast. Nie je pritom ničím iným ako toustom natretým rôzne zafarbenými smotanovými syrmi. No ceny smotanových syrov vzrástli jeho dôsledkom od začiatku roka globálne o 21 percent. Podobnými trendmi sú napríklad: avokádový sendvič či karfiolová ryža.

Novou farbou zlata je zelená

V Mexiku, ktoré je najväčším svetovým producentom avokáda, sa toto ovocie nazýva aj ako zelené zlato. Názov je isto priliehavý. Avokádo totiž dosahuje v Mexiku vyšší rast predaja, než akákoľvek iná plodina.

Celosvetový dopyt po avokáde narastá každým rokom o zhruba tri percentá, pričom jeho produkcia za týmto tempom zaostáva. To sa pochopiteľne odráža na jeho cene, ktorá je oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka vyššie až o 120 percent.

Vývoj ceny desaťkilovej debny avokáda z mexickej oblasti Michoacán od roku 2012 do súčasnosti v mexickom pese je znázornený na následnom grafe. 

Cena avokáda je značne sezónna, pričom minulý rok vzrástla výrazne viac ako v predchádzajúcich rokoch a tento trend možno pozorovať aj tento rok. „Tlak na rast cien spôsobil už spomínaný vzostup dopytu, no tiež aj nepriaznivé klimatické podmienky v ostatných rokoch,“ hovorí analytik Fincentra Peter Világi. Avokádo potrebuje k vypestovaniu približne päťkrát viac vody ako napríklad pomaranč. Pretrvávajúce sucho má teda na vývoj jeho ceny značný vplyv.

K najvýraznejšiemu nárastu v spotrebe avokáda došlo v USA, kde medzi rokmi 2006 a 2015 stúpla jeho konzumácia o 1,6 kg na obyvateľa, čo je nárast o viac ako sto percent. Podľa prieskumu spoločnosti Starbucks ľudia konzumujú avokádo nielen pre svoju chuť, ale aj kvôli obsahu zdravých olejov a tukov, ktoré pomáhajú redukovať riziko rakoviny a srdcové choroby. Vzhľadom k tomu sieť Starbucks nedávno rozšírila ponuku o obľúbený avokádový sendvič.

Karfiol – nový grál

Rast ceny avokáda je však zanedbateľný oproti cenám karfiolu. Ten v USA počas posledného roka zdražel takmer trojnásobne. Hoci cena tejto zeleniny v poslednej dobe mierne klesla, stále je na hodnotách prevyšujúcich historický priemer. Rast ceny spôsobujú najmä moderné recepty ako napríklad karfiolová ryža, či karfiolová pizza. Recepty majú v obľube najmä vegáni a ľudia stravujúci sa bezlepkovo.

Aký si teda z toho môže investor vyvodiť záver? „Na súčasné trendy zdravého životného štýlu, ktoré sú veľmi jednoducho šíriteľné pomocou sociálnych sietí, reagujú ceny neštandardných potravinových komodít výrazným nárastom,“ hovorí analytik Fincentra Peter Világi.

Najmä u avokáda, ktoré používajú reštaurácie a ľudia na prípravu guacamole, sushi alebo sendvičov, môžeme pozorovať výrazne zvýšený dopyt. Pred pár rokmi bolo avokádo považované za niečo neznámeho a dnes sa vďaka rozmachu záujmu o zdravé potraviny teší veľkej popularite.

Zostaviť podobné porovnania „trendy“ potravín je u nás pomerne zložité, pretože Štatistický úrad SR väčšinu z nich nesleduje. Avokádo napríklad v jeho štatistikách nenájdeme.

No spomínaný karfiol zdražel v januári medziročne o 17 percent. Cena ďalšej zdravej potraviny, zeleru, stúpla za dva roky o 20 percent, alebo cena cesnaku o 68 percent. Aj na Slovensku teda už môžeme pozorovať náznaky zvýšeného záujmu o zdravú stravu.

S pribúdajúcim počtom vegetariánov a vegánov vznikajú nové trendy vo výžive, ktoré potom ovplyvňujú cenu niektorých komodít. „Niektoré spoločnosti dokážu následne tieto trendy využiť vo svoj prospech a flexibilne prispôsobiť ponuku. Ak ste teda fanúšikmi niektorej neznámej potraviny, môžete skúsiť vstúpiť do dlhej pozície (na rast ceny) a potom skúsiť vašu obľúbenú potravinu spropagovať cez sociálne siete,“ uzatvára analytik Fincentra.

 

Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »