Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Chce vláda nasmerovať Slovensko späť k štátom riadenej ekonomike?

Chce vláda nasmerovať Slovensko späť k štátom riadenej ekonomike?

Kým sa poslanci Národnej rady SR usilovne zaoberajú otázkou, ako zrušiť mečiarove amnestie, vláde sa bez väčších problémov darí presadzovať spektakulárne opatrenia. Bez väčšej verejnej diskusie sa jej podarilo zakázať, aby mali obchody otvorené cez štátne sviatky, legislatívnou procedúrou sa predierajú aj ďalšie návrhy v podobnom duchu. Vracia sa Slovensko späť v čase smerom k štátnom riadenej ekonomike?

Slovensko sa po 28 rokoch po páde komunizmu vracia k regulácii otváracej doby obchodov. Parlament tento týždeň schválil zákaz predaja v obchodných prevádzkach počas všetkých 15 štátnych sviatkov. Tento návrat ku komunistickým praktikám rozdelil spoločnosť na dve skupiny. V jednej sú tí, ktorí museli v obchodoch počas sviatkov pracovať, alebo im otváracia doba vadí kvôli ich svetonázoru, v druhej skupine sú bežní konzumenti, ako aj zástancovia voľného trhu. O zákaze bude ešte rozhodovať Ústavný súd. Opozícia ho totiž napadla s argumentom obmedzovania práva na podnikanie. Uvidíme, teda či sa na Slovensko vráti silná ruka štátu rozhodujúca, čo je pre ľudí dobré a čo nie.

Ďalšie „dobré nápady“

Redakcii investujeme.sk sa okrem toho podarilo zistiť, že apetít stredo-ľavej vlády v obmedzovaní voľného trhu týmto neskončil. Chystajú sa ďalšie zmeny, ktoré by mali chrániť spotrebiteľov pred nenásytným kapitalizmom.

Pôjde napríklad o realitné kancelárie, s ktorých prácou sú niektorí klienti nespokojní. Ich výčitkou je, že realitky pracujú s príliš vysokou maržou, ktorú pokladajú za nezaslúženú. Nezodpovedá podľa nich objemu vykonanej práce. Vláda preto chce regulovať výšku provízie percentom z obchodu. Je nezaslúžené, aby sa niekto „obohacoval“ neúmerne k výške priemernej mzdy.

Okrem toho, aby sa realitky snažili klientom odporúčať len také nehnuteľnosti, v ktorých budú spokojne a dlhodobo bývať, bude provízia rozložená po dobu piatich rokov. Ak sa človek v tom čase presťahuje, bude musieť realitka pomernú časť provízie vrátiť. Neodviedla totiž svoju práce dobre a klient bol nútený predčasne sa presťahovať. Rovnaký princíp sa bude uplatňovať aj pri prenájmoch. Provízia tu bude rozložená do 12 mesiacov.

Regulované budú i personálne agentúry. Na dnešnom pracovnom trhu, na ktorom je núdza o kvalitných pracovníkov, začína byť fluktuácia stále väčším problémom. Ľudia často nevydržia u jedného zamestnávateľa ani rok. Personálky teda nebudú odmeňované len za vyhľadanie vhodného kandidáta, ale aj za jeho zotrvanie na pracovnom mieste po dobu jedného roka. Ak človek dostane v priebehu toho roka zajačie úmysly, či lepšiu ponuku, agentúra bude musieť časť provízie vrátiť.

A to bez ohľadu na to, či firma vytvorila človekovi vhodné a motivujúce pracovné podmienky, alebo či ho naopak zahltila prácou nad rámec pôvodne dohodnutej agendy. Rovnako bude obmedzená aj výška provízie agentúry a to na jeden mesačný nástupný plat zamestnanca. Podobne ako pri predchádzajúcom prípade – v záujme dosiahnutia spravodlivosti.

Tretím regulovaným odvetvím bude finančné sprostredkovanie. Hypotekárny boom agentom už dva roky praje. Tí najúspešnejší si dokážu zarobiť aj násobky priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Ich odmena by preto mala byť, rovnako ako pri predchádzajúcich prípadoch, limitovaná. Navyše agenti nebudú dostávať províziu len za to, že sprostredkujú klientom lacnejší hypotekárny úver, ale aj za to, že ľudia vydržia v danej banke minimálne po dobu siedmych rokov.

Provízia bude preto vyplácaná postupne a vo chvíli, keď počas tohto času príde nejaká iná banka s lepšou ponukou a klienti opäť raz zdvihnú kotvy smerom k nej, sprostredkovatelia o časť provízie prídu. Jednoducho budú mať smolu, pretože ich ponuku spred času niekto iný neskôr tromfol. A to aj bez ohľadu na to, že v danom čase bola na trhu najlepšia.

Hypotekárne sadzby klesli aj vďaka sprostredkovateľom

Tým, ktorí si pamätajú časy spred roka 1989 môžu tieto návrhy pripadať ako obrat kormidla od trhovej ekonomiky smerom k štátnemu dirigizmu a riadenej ekonomike. Stačili dve desaťročia a ľudia zabudli, kam Slovensko štátna ekonomika doviedla. Pozorní čitatelia si však už isto všimli a ostatným napovieme, že v deň 1. apríla sme si dovolili istú novinársku hyberbolu. Dva z „návrhov“ sú len ilustratívne – použité na dokreslenie absurdnosti zvyšných dvoch, ktoré štát myslí celkom vážne. Obchody budú zatvorené, to je fakt. Schválil to už parlament. A ministerstvo financií naozaj chce obmedziť výšku provízie finančných sprostredkovateľov a rozložiť ju na obdobie siedmych rokov.

Kto z toho bude profitovať? Pravdepodobne len veľké banky a poisťovne, ktorým zdecimovanie sprostredkovateľského stavu vráti klientov späť na pobočky. Malí a strední poskytovatelia finančných služieb, ktorí sa dnes spoliehajú najmä na externý predaj, pravdepodobne prídu o zákazníkov. Hlavnou obeťou ale budú spotrebitelia.

Nech zdvihne ruku ten, kto si v priebehu ostatných siedmych rokov nerefinancoval svoju hypotéku v lacnejšej banke. Tých, ktorí tak urobili dva, či viac krát, tiež určite nie je málo. Veľkú zásluhu na tom majú práve finanční sprostredkovatelia, ktorí dokázali na trhu vytvoriť konkurenčný tlak a donútiť banky, aby sa intenzívne pretekali o klienta. Netreba snáď pripomínať, že slovenské hypotekárne sadzby zaznamenali za posledné tri roky najväčší pokles v Európe. Dnes patria medzi tie najlacnejšie, čo je bezpochyby aj zásluhou sprostredkovateľov.

Keď po obmedzení provízií „vymrú“ dve tretiny sprostredkovateľov a klienti si budú hypotéky opäť vybavovať na bankových pobočkách, zmizne neviditeľná ruka trhu, pretože nikto z bežných klientov si nedokáže zoradiť v priebehu krátkeho času vedľa seba ponuky všetkých hypotekárnych bánk so všetkými relevantnými parametrami. Práve to dnes robia agenti. Uľahčujú prácu spotrebiteľom, a ich kvalifikovaným rozhodnutím zlepšujú konkurenciu.

Ministerstvo financií argumentuje pri návrhu nekalými praktikami pri prepoisťovaní zmlúv v investičnom životnom poistení. Tento problém nie je ničím nový a vypuklý je najmä v krajinách na západ od našich hraníc. Existuje však viacero možností, ako sa s ním vysporiadať, pričom obmedzovanie sprostredkovateľských provízií je len chytaním zajaca za chvost. Prepoisťovanie zmlúv v investičnom životnom poistení treba riešiť komplexne, tak strane poisťovní, ako aj zvyšovaním finančnej gramotnosti spotrebiteľov.

NBS už upozornila, že tieto produkty by nemali byť používané, ako sporenie. S touto aktivitou treba len súhlasiť a treba neustále zdôrazňovať, že poistenie a investovanie sú dve rôzne potreby, na ktoré slúžia dve, navzájom odlišné, skupiny produktov.

Chce vláda nasmerovať Slovensko späť k štátom riadenej ekonomike?

Chce vláda nasmerovať Slovensko späť k štátom riadenej ekonomike? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Miroslav Kriak | 24.05.2017 00:00 Finančné sprostredkovanie nepotrebuje nezmyselnú reguláciu

V uplynulých týždňoch prebehla celým sprostredkovateľským sektorom a mnohými finančnými inštitúciami vlna znepokojenia a obáv z chystaného transponovania Smernice o distribúcii poistenia č. 2016/97 (Insurance distribution directive – IDD), teda z prijatia regulácie finančného sprostredkovania v príliš tvrdej a prísnej podobe. Prijatie týchto zmien by malo na odvetvie doslova likvidačný dopad. Nemožno však povedať, že sprostredkovanie nepotrebuje ďalšie reformy a vyššiu profesionalizáciu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Paul Stanfield | 18.05.2017 00:00 Náklady finančných rozhodnutí bez poradenstva môžu byť vysoké

V uplynulých rokoch bolo zverejnené množstvo štúdií, ktoré dokazujú hodnotu kvalitného finančného poradenstva a sprostredkovania. Hlavný záver by sa dal zhrnúť nasledovne: klienti, ktorí dostali kvalitné poradenstvo, sú podstatne lepšie zabezpečení na dôchodok, a lepšie finančne chránení počas pracovného života, ako tí, ktorí poradenstvo nedostali. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.05.2017 00:00 Princípy, na ktorých stojí úspech finančného agenta

Živelnosť deväťdesiatych rokov sa prejavovala naprieč celou spoločnosťou a zachvátila aj oblasť finančného sprostredkovania. Uplatnenie často nebolo výsledkom odbornosti, ale manipulácii a techník, ktoré nepatrili vždy k serióznym. S týmto obdobím sa však finančné sprostredkovanie rozlúčilo a úspech stojí na úplne iných predpokladoch, ako je agresívny predaj. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Miroslav Kriak | 25.04.2017 00:00 Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Investovanie je na Slovensku stále opradené príbehmi a domnienkami. Napokon, ešte donedávna veľká časť Slovákov považovala za investíciu aj životné poistenie. Na úplne opačnej strane sú alternatívne aktíva ako umenie, autá, či víno, ktoré sú často skôr hedonizmom ako premysleným investičným rozhodnutím. Poslednou skupinou, ktorá sa teší pozornosti neprávom je 26 miliárd eur uložených na vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a bežných účtoch. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Paul Stanfield | 24.04.2017 00:00 Je odvetvie finančného sprostredkovania pripravené na zmenu?

Nedávno som čítal v podkladoch spoločnosti Tomorrow Today, ktorá sa špecializuje na poradenstvo v oblasti pracovného prostredia, zaujímavý príklad: „Keď sa Michal rozprával so svojím trinásťročným synom a narazili na faktický problém, ktorý si potrebovali overiť a dozvedieť sa viac, Michal sa rozhodol pozrieť na Google, no jeho syn išiel na YouTube. Michal si tak uvedomil, že ich prístupy k vyhľadávaniu informácií, získavaniu odpovedí, ako aj k práci s internetom, sa podstatne líšia.“ Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

24.05.2017 09:48 Petr Saic: S OVB se chci dohodnout na hladkém odchodu

Petr Saic působí v OVB 12 let a dostal se na pozici zemského ředitele. Nyní chce odejít a nastoupit vlastní cestu finančního poradenství. „Byl jsem historicky jako první zemský ředitel OVB ponížen do pozice regionálního ředitele,“ říká Petr Saic v rozhovoru pro Investujeme.cz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.05.2017 08:44 Hodnota poradenství – a co to stojí, když si poradit nedáte

Četné studie v posledních letech prokázaly hodnotu kvalitního finančního poradenství – v neposlední řadě to, že klientům, kterým je takové poradenství poskytnuto, se po odchodu do důchodu daří významně lépe a z finančního hlediska jsou i během předchozích fází svého života mnohem více chráněni. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 16:43 Radí odborník: Akú rezervu by mal mať človek v prípade zmeny zamestnania

Prinášame vám poradňu z oblasti finančných služieb a finančného správania. V tejto časti na tému výšky finančnej rezervy radí Jana Lacková, exkluzívna finančná sprostredkovateľka Fincentra. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 09:41 Jak provize ovlivňují prodej životního pojištění

Provize, provize, provize… kolem nich se točí jádro regulace distribuce životního pojištění. Provize ovlivňují prodej ale i zcela nečekaným směrem. Jak? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 09:01 Jak se vyrovnat s regulací provizí?

Regulace rozložení provizí za životní pojištění zvýšilo riziko storna finančním poradcům. Jak si s novým rizikem poradit? Řešením mohou být vlastní storno fondy v dostatečné výši. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Finančné poradenstvo za posledných 14 dní

Paul Stanfield | 18.05.2017 00:00 Náklady finančných rozhodnutí bez poradenstva môžu byť vysoké

V uplynulých rokoch bolo zverejnené množstvo štúdií, ktoré dokazujú hodnotu kvalitného finančného poradenstva a sprostredkovania. Hlavný záver by sa dal zhrnúť nasledovne: klienti, ktorí dostali kvalitné poradenstvo, sú podstatne lepšie zabezpečení na dôchodok, a lepšie finančne chránení počas pracovného života, ako tí, ktorí poradenstvo nedostali. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.05.2017 00:00 Princípy, na ktorých stojí úspech finančného agenta

Živelnosť deväťdesiatych rokov sa prejavovala naprieč celou spoločnosťou a zachvátila aj oblasť finančného sprostredkovania. Uplatnenie často nebolo výsledkom odbornosti, ale manipulácii a techník, ktoré nepatrili vždy k serióznym. S týmto obdobím sa však finančné sprostredkovanie rozlúčilo a úspech stojí na úplne iných predpokladoch, ako je agresívny predaj. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »