Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Chce vláda nasmerovať Slovensko späť k štátom riadenej ekonomike?

Chce vláda nasmerovať Slovensko späť k štátom riadenej ekonomike?

Kým sa poslanci Národnej rady SR usilovne zaoberajú otázkou, ako zrušiť mečiarove amnestie, vláde sa bez väčších problémov darí presadzovať spektakulárne opatrenia. Bez väčšej verejnej diskusie sa jej podarilo zakázať, aby mali obchody otvorené cez štátne sviatky, legislatívnou procedúrou sa predierajú aj ďalšie návrhy v podobnom duchu. Vracia sa Slovensko späť v čase smerom k štátnom riadenej ekonomike?

Slovensko sa po 28 rokoch po páde komunizmu vracia k regulácii otváracej doby obchodov. Parlament tento týždeň schválil zákaz predaja v obchodných prevádzkach počas všetkých 15 štátnych sviatkov. Tento návrat ku komunistickým praktikám rozdelil spoločnosť na dve skupiny. V jednej sú tí, ktorí museli v obchodoch počas sviatkov pracovať, alebo im otváracia doba vadí kvôli ich svetonázoru, v druhej skupine sú bežní konzumenti, ako aj zástancovia voľného trhu. O zákaze bude ešte rozhodovať Ústavný súd. Opozícia ho totiž napadla s argumentom obmedzovania práva na podnikanie. Uvidíme, teda či sa na Slovensko vráti silná ruka štátu rozhodujúca, čo je pre ľudí dobré a čo nie.

Ďalšie „dobré nápady“

Redakcii investujeme.sk sa okrem toho podarilo zistiť, že apetít stredo-ľavej vlády v obmedzovaní voľného trhu týmto neskončil. Chystajú sa ďalšie zmeny, ktoré by mali chrániť spotrebiteľov pred nenásytným kapitalizmom.

Pôjde napríklad o realitné kancelárie, s ktorých prácou sú niektorí klienti nespokojní. Ich výčitkou je, že realitky pracujú s príliš vysokou maržou, ktorú pokladajú za nezaslúženú. Nezodpovedá podľa nich objemu vykonanej práce. Vláda preto chce regulovať výšku provízie percentom z obchodu. Je nezaslúžené, aby sa niekto „obohacoval“ neúmerne k výške priemernej mzdy.

Okrem toho, aby sa realitky snažili klientom odporúčať len také nehnuteľnosti, v ktorých budú spokojne a dlhodobo bývať, bude provízia rozložená po dobu piatich rokov. Ak sa človek v tom čase presťahuje, bude musieť realitka pomernú časť provízie vrátiť. Neodviedla totiž svoju práce dobre a klient bol nútený predčasne sa presťahovať. Rovnaký princíp sa bude uplatňovať aj pri prenájmoch. Provízia tu bude rozložená do 12 mesiacov.

Regulované budú i personálne agentúry. Na dnešnom pracovnom trhu, na ktorom je núdza o kvalitných pracovníkov, začína byť fluktuácia stále väčším problémom. Ľudia často nevydržia u jedného zamestnávateľa ani rok. Personálky teda nebudú odmeňované len za vyhľadanie vhodného kandidáta, ale aj za jeho zotrvanie na pracovnom mieste po dobu jedného roka. Ak človek dostane v priebehu toho roka zajačie úmysly, či lepšiu ponuku, agentúra bude musieť časť provízie vrátiť.

A to bez ohľadu na to, či firma vytvorila človekovi vhodné a motivujúce pracovné podmienky, alebo či ho naopak zahltila prácou nad rámec pôvodne dohodnutej agendy. Rovnako bude obmedzená aj výška provízie agentúry a to na jeden mesačný nástupný plat zamestnanca. Podobne ako pri predchádzajúcom prípade – v záujme dosiahnutia spravodlivosti.

Tretím regulovaným odvetvím bude finančné sprostredkovanie. Hypotekárny boom agentom už dva roky praje. Tí najúspešnejší si dokážu zarobiť aj násobky priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Ich odmena by preto mala byť, rovnako ako pri predchádzajúcich prípadoch, limitovaná. Navyše agenti nebudú dostávať províziu len za to, že sprostredkujú klientom lacnejší hypotekárny úver, ale aj za to, že ľudia vydržia v danej banke minimálne po dobu siedmych rokov.

Provízia bude preto vyplácaná postupne a vo chvíli, keď počas tohto času príde nejaká iná banka s lepšou ponukou a klienti opäť raz zdvihnú kotvy smerom k nej, sprostredkovatelia o časť provízie prídu. Jednoducho budú mať smolu, pretože ich ponuku spred času niekto iný neskôr tromfol. A to aj bez ohľadu na to, že v danom čase bola na trhu najlepšia.

Hypotekárne sadzby klesli aj vďaka sprostredkovateľom

Tým, ktorí si pamätajú časy spred roka 1989 môžu tieto návrhy pripadať ako obrat kormidla od trhovej ekonomiky smerom k štátnemu dirigizmu a riadenej ekonomike. Stačili dve desaťročia a ľudia zabudli, kam Slovensko štátna ekonomika doviedla. Pozorní čitatelia si však už isto všimli a ostatným napovieme, že v deň 1. apríla sme si dovolili istú novinársku hyberbolu. Dva z „návrhov“ sú len ilustratívne – použité na dokreslenie absurdnosti zvyšných dvoch, ktoré štát myslí celkom vážne. Obchody budú zatvorené, to je fakt. Schválil to už parlament. A ministerstvo financií naozaj chce obmedziť výšku provízie finančných sprostredkovateľov a rozložiť ju na obdobie siedmych rokov.

Kto z toho bude profitovať? Pravdepodobne len veľké banky a poisťovne, ktorým zdecimovanie sprostredkovateľského stavu vráti klientov späť na pobočky. Malí a strední poskytovatelia finančných služieb, ktorí sa dnes spoliehajú najmä na externý predaj, pravdepodobne prídu o zákazníkov. Hlavnou obeťou ale budú spotrebitelia.

Nech zdvihne ruku ten, kto si v priebehu ostatných siedmych rokov nerefinancoval svoju hypotéku v lacnejšej banke. Tých, ktorí tak urobili dva, či viac krát, tiež určite nie je málo. Veľkú zásluhu na tom majú práve finanční sprostredkovatelia, ktorí dokázali na trhu vytvoriť konkurenčný tlak a donútiť banky, aby sa intenzívne pretekali o klienta. Netreba snáď pripomínať, že slovenské hypotekárne sadzby zaznamenali za posledné tri roky najväčší pokles v Európe. Dnes patria medzi tie najlacnejšie, čo je bezpochyby aj zásluhou sprostredkovateľov.

Keď po obmedzení provízií „vymrú“ dve tretiny sprostredkovateľov a klienti si budú hypotéky opäť vybavovať na bankových pobočkách, zmizne neviditeľná ruka trhu, pretože nikto z bežných klientov si nedokáže zoradiť v priebehu krátkeho času vedľa seba ponuky všetkých hypotekárnych bánk so všetkými relevantnými parametrami. Práve to dnes robia agenti. Uľahčujú prácu spotrebiteľom, a ich kvalifikovaným rozhodnutím zlepšujú konkurenciu.

Ministerstvo financií argumentuje pri návrhu nekalými praktikami pri prepoisťovaní zmlúv v investičnom životnom poistení. Tento problém nie je ničím nový a vypuklý je najmä v krajinách na západ od našich hraníc. Existuje však viacero možností, ako sa s ním vysporiadať, pričom obmedzovanie sprostredkovateľských provízií je len chytaním zajaca za chvost. Prepoisťovanie zmlúv v investičnom životnom poistení treba riešiť komplexne, tak strane poisťovní, ako aj zvyšovaním finančnej gramotnosti spotrebiteľov.

NBS už upozornila, že tieto produkty by nemali byť používané, ako sporenie. S touto aktivitou treba len súhlasiť a treba neustále zdôrazňovať, že poistenie a investovanie sú dve rôzne potreby, na ktoré slúžia dve, navzájom odlišné, skupiny produktov.

Chce vláda nasmerovať Slovensko späť k štátom riadenej ekonomike?

Chce vláda nasmerovať Slovensko späť k štátom riadenej ekonomike? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Peter Apolen | 29.06.2017 00:00 Podnikáte vo financiách? Za inzerciu cez Google zaplatíte najviac

Firmy podnikajúce v oblasti financií zaplatia za jeden klik budúceho zákazníka hľadajúceho cez Google najviac. Ich kľúčové slová sú totiž v systéme Google AdWords najdrahšie. Financie obsadili hneď prvé štyri priečky najdrahších kľúčových slov v jednotlivých sektoroch na Slovensku. Najviac platia poisťovne. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

David Charlet | 27.06.2017 00:00 Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Európska únia vznikla pôvodne ako združenie zaoberajúce sa produkciou uhlia a ocele. Dnes je širokospektrálnou úniou oveľa viac angažovanejšou ako napríklad Spojené štáty americké. V USA by sme napríklad nikde nenašli režim podnikania na báze tzv. passportingu. Znamená to, že ak v jednom štáte USA pôsobíte ako finančný sprostredkovateľ alebo poradca, nemáte právo pôsobiť tak v inom štáte. Iba v tom, v ktorom ste získali licenciu. Teda úplne iná situácia ako v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.06.2017 00:00 Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.06.2017 17:04

Petr Stuchlík | 08.06.2017 00:00 Britská regulácia: Rana pre chudobnejších klientov

Veľká Británia zaviedla v roku 2012 reguláciu distribúcie finančných produktov. Tá zásadne obmedzila provízie pre poradcov vyplácané inštitúciami a naopak podporila poradenstvo platené klientom. Dôsledkom je zásadné obmedzenie dostupnosti finančného poradenstva. Tí chudobnejší zostali celkom bez poradenstva a tí bohatší musia platiť viac ako predtým. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

17.07.2017 09:13 Na vlastní kůži: Pojišťovací zprostředkovatel NN životní pojišťovny

Nikdy neodmítám nabídku setkání s finančním poradcem, investičním či pojišťovacím zprostředkovatelem. A tak jsem také uvítal telefonát z NN životní pojišťovny, která mi nabídla setkání s jejím zástupcem. Co nabídl? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.07.2017 09:01 Požadavky na řízení produktů povedou k vyšší kvalitě poradenství

Požadavky na řízení produktů představují jednu z nejpozoruhodnějších inovací směrnice MiFID II, kdy jejich cílem je zajistit, aby firmy, které vytvářejí a distribuují finanční nástroje, jednaly v nejlepším zájmu klientů během všech fází životního cyklu produktu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.07.2017 16:32 Spoločnosť Finvia Group sa stala súčasťou skupiny UMD group

UMD group zastrešuje spoločnosti Universal maklérsky dom a.s. a Inpol Network a.s. Jedným z cieľov fúzie má byť synergia ale aj možnosť sledovať nové trendy v poskytovaní finančných služieb. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.07.2017 08:42 Filip Duchoň: Fincentrum náboruje jako před lety

Fincentrum upravilo provize a láká další finanční poradce. Za hypotéku dává do sítě až 1,46 % z objemu a za životní pojištění vyplácí až 143 % ročního pojistného. Rovnou zálohově a bez dalších podmínek. „To jsou provizní podmínky, které nenabízí žádná z větších strukturálních společností na trhu a mohou směle konkurovat i poolovým slepencům,” říká Filip Duchoň, obchodní ředitel a člen představenstva Fincentra. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:02 Evropa z pohledu finančních poradců

Kdysi Evropská unie bývala místem, kde se těžilo uhlí a vyráběla ocel. Nyní se zdá být Unií globální, která se daleko více než USA zabývá otázkami našeho povolání a dalšími záležitostmi. Například: v USA bychom nikde nenašli režim povolování pro poradce na základě tzv. passportingu (pokud působíte jako zprostředkovatel či poradce, nemáte právo působit v jiném státě – pouze v tom, v němž jste získali licenci). Tedy úplně jiná situace než v Evropě. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »