Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Cieľom 2. piliera nikdy nebolo dosiahnuť švajčiarske dôchodky

Cieľom 2. piliera nikdy nebolo dosiahnuť švajčiarske dôchodky

„Druhý pilier nebol nikdy konštruovaný s cieľom, aby sa budúci seniori utápali v peniazoch. Jeho úlohou nikdy nebolo zabezpečiť rozprávkovo vysoké dôchodky. Cieľom bolo zaviesť do systému prvok kapitalizácie a jedinou hlavnou ambíciou bolo zabezpečiť, aby aj v budúcnosti bolo dôchodky z čoho vyplácať,“ uvádza jeden zo spoluautorov dôchodkovej reformy Michal Nalevanko z The Benchmark Research & Consultancy.

Odborníci na dôchodky hodnotili stav a históriu druhého dôchodkového piliera na konferencii Fincentrum & Forbe Investícia roka. Za najväčší súčasný problém tejto časti sociálneho systému označili zlé rozloženie úspor sporiteľov. Až 85 percent z nich je totiž uložených v garantovaných fondoch, ktoré dosahujú nízke výnosy. Garantované fondy sú nízko rizikovými investíciami určenými pre sporiteľov s krátkym časom do odchodu na dôchodok. Ich úlohou je najmä zachovať hodnotu investícií, nie dosahovať vysoké výnosy.

Nešťastné vylepšenia

Pre dlhodobých sporiteľov, ktorí majú do dôchodku ešte niekoľko desaťročí sú určené negarantované fondy, a z nich najmä tie indexové alebo akciové. „Treba sa sústrediť na všetko, čo s čo najväčším násobkom poráža infláciu. To sú v prvom rade akcie, nasledujú reality, špekulatívne dlhopisy, a končí to napríklad pri zlate,“ hovorí Roman Scherhaufer z European Investment Centre. „Ak si sporíte dlhodobo, malo by to byť výlučne v akciách. Diverzifikácia na 20–40 rokov nemá veľký zmysel,“ konštatuje.

Portfólio manažér Allianz SDSS Miroslav Kotov však namieta, že treba zohľadňovať aj psychológiu slovenských sporiteľov a teda ich rizikový profil. „Nahnať ľudí len do akciových, či indexových fondov nemá veľký zmysel, pretože sa môže stať, že pri prvom poklese z nich odídu preč a tým realizujú stratu,“ upozorňuje. Do rizikových fondov podľa neho patrí len zhruba polovica sporiteľov v druhom pilieri.

Za 12 rokov jeho fungovania politici viac krát menili pravidlá hry. Systém bol štyri krát otvorený, pričom ľavicová vláda sa vždy snažila dostať z neho čo najviac ľudí. Okrem toho sa viac krát menili aj podmienky pre investovanie peňazí. Opatrením s najhorším dopadom bolo zavedenie povinnej garancie DSS za výnosy sporiteľov, čo spôsobilo to, že práve v čase, keď boli akciové trhy na svojich minimách, sa fondy zo stratami zbavili dovtedajších akciových investícií, čo okrem straty znemožnilo ich sporiteľom dosahovať v budúcnosti výnosy.

Písal sa marec 2009, keď index S&P klesol najnižšiu hodnotu v modernej histórií. Od vtedy však vykazuje neustále rastúcu tendenciu. „Jedným neprofesionálnym rozhodnutím boli stovky tisíc sporiteľov obrané o možnosť participovať na raste finančných trhov, aký v modernej histórii nemá obdobu,“ kritizuje M. Nalevanko rozhodnutie prvej vlády Roberta Fica.

Povinné garancie

Ďalším nesprávnym rozhodnutím bolo povinné presunutie všetkých sporiteľov v roku 2013 do garantovaných fondov a podmienené preradenia sa do rizikového fondu zaslaním vyplnenej návratky poštou. Urobilo tak len minimálne percento sporiteľov. Veľká väčšina z nich sa tak ocitla v ziskových garantovaných fondoch a toto rozdelenie pretrváva do dnes.

Jedným z mála pozitívnych rozhodnutí bolo vytvorenie indexových fondov roku 2012, ktoré dosahujú dnes najvyššie výnosy a sú pritom lacné na poplatkoch za správu. „Je pravda, že druhý pilier prešiel rôznymi chorobami. Súčasný systém je však nastavený dobre,“ konštatuje si M. Kotov.

„Pred rokmi, keď sa systém pripravoval, som bol hlboko presvedčený, že sa bude odlišovať od toho prvého tým, že bude imúnny voči zásahom politikov. Že sa bude správať podľa vývoja na finančných trhoch, podľa konkurencie medzi správcovskými spoločnosťami, a ďalších trhových faktorov, ale že bude konečne izolovaný od politického vplyvu. Ako hlboko som sa mýlil,“ hovorí spoluautor dôchodkovej reformy M. Nalevanko.

Cieľom 2. piliera nikdy nebolo dosiahnuť švajčiarske dôchodky

Cieľom 2. piliera nikdy nebolo dosiahnuť švajčiarske dôchodky >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Penzia

Peter Apolen | 11.08.2017 00:00 Mladí ľudia by si mali do 2. piliera začať odkladať čo najskôr

V súčasnosti sa pre sporenie na súkromných účtoch v druhom pilier rozhoduje len tretina mladých ľudí, ktorí v daný rok vstupujú na trh práce. Viacerí si nechávajú toto rozhodnutie na neskôr. Majú na to čas až do dovŕšenia 35. roku života. No nerobia dobre. V skutočnosti práve prvé roky sporenia rozhodujú o tom, či bude človek v dôchodkovom veku žiť na dôstojnej úrovni, alebo živoriť . Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marián Kopecký | 13.07.2017 00:00 Rozhodovanie o dôchodkovom fonde - každá minca má dve strany

Po turbulentných rokoch v druhom pilieri vnímame konečne posun k stabilizácii a ku konštruktívnym debatám, z čoho sa veľmi tešíme. V poslednom období je témou diskusii najmä sporenie väčšiny sporiteľov v „nesprávnych“ fondoch. Na túto otázku je potrebné sa pozrieť z dvoch rôznych uhlov. V článku popíšem oba. Východiskom bude typický priemerný sporiteľ. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 31.03.2017 00:00 Pri vypĺňaní daňového priznania nezabudnite na príspevky do III. piliera

Jednou z položiek, ktorou sa dá znížiť daňová povinnosť je dobrovoľné dôchodkové sporenie. Ide konkrétne o vklady do výšky 180 eur ročne, ktoré sa dajú odrátať z daňových príjmov. Úspora na dani tak môže dosiahnuť 34,20 eur a sporitelia túto možnosť radi využívajú. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 30.03.2017 00:00 Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Tento bonmot odznel na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka, kde sa diskutovalo aj o udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Zúčastnení sa zhodli, že SR čakajú z pohľadu demografie veľmi ťažké časy a negatívne zmeny sú už neodvratné. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 30.03.2017 15:23Ďalšie články »

Krátké správy z Penzia

17.08.2017 08:34 Jak každá tisícikoruna zvýší státní důchod?

Při výpočtu starobního důchodu platí, že čím je vyšší příjem v produktivním životě, tím je vyšší státní důchod. Vyšší příjem o tisícikorunu však může ovlivnit výši státního důchodu rozdílně. Podívejme se na praktické příklady.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 16:39 Najviac invalidných dôchodcov žije v Prešovskom kraji

Podľa údajov Sociálnej poisťovne žije v Prešovskom kraji celkom 37 955 invalidných dôchodcov, čo najviac na Slovensku. Naopak najmenej ich je v Bratislavskom kraji, kde invalidný dôchodok poberá spolu 18 574 obyvateľov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

09.08.2017 13:51 Ako sa darilo fondom v 2. a 3. pilieri

Prinášame pravidelný prehľad zhodnotenie fondy v druhom a treťom pilieri za predchádzajúci týždeň. Takmer všetky fondy v druhom pilieri dosiahli kladné zhodnotenie. V treťom pilieri sa nedarilo fondom DDS Tatra banky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.07.2017 11:17 Od januára sa budú zvyšovať dôchodky tzv. starodôchodcov

Dôchodky tých, ktorí odišli do dôchodku pred rokom 2004 sa budú zvyšovať. Sociálna poisťovňa ich začne prepočítavať od januára budúceho roku. Umožni jej to novela zákona o sociálnom poistení.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Penzia za posledných 14 dní

Peter Apolen | 11.08.2017 00:00 Mladí ľudia by si mali do 2. piliera začať odkladať čo najskôr

V súčasnosti sa pre sporenie na súkromných účtoch v druhom pilier rozhoduje len tretina mladých ľudí, ktorí v daný rok vstupujú na trh práce. Viacerí si nechávajú toto rozhodnutie na neskôr. Majú na to čas až do dovŕšenia 35. roku života. No nerobia dobre. V skutočnosti práve prvé roky sporenia rozhodujú o tom, či bude človek v dôchodkovom veku žiť na dôstojnej úrovni, alebo živoriť . Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »