Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom.

„Je tu rad signálov o tom, že ekonomika je už značne zahriata a určité ochladenie by jej neuškodilo,“ dôvodil guvernér ČNB Jiří Rusnok. Rast HDP by mal tento rok dosiahnuť 3,6 percenta a inflácia v júni predstavovala 2,3 percenta, čo je nad inflačným cieľom ČNB. Okrem toho prudko rastú ceny nehnuteľností, ktoré sú poháňané lacnými hypotékami. 

„Postupný rast sadzieb je v súčasnej situácii žiaduci. Ekonomický rast je priaznivý a v niektorých ohľadoch možno v ekonomike už pozorovať známky prehrievania,“ dodáva hlavný ekonóm ING Jakub Seidler. „Rad ekonomických ukazovateľov sa pohybuje na svojich historicky najvýhodnejších hodnotách. Nulové sadzby tak už nie sú konzistentné so súčasným stavom ekonomiky a vedú k vzniku nerovnováh,“ myslí si.  

ČNB zvyšuje úroky po takmer desiatich rokoch opačnej tendencie. Naposledy ich zvýšila ešte v roku 2008, na hodnotu 3,75 percenta. Potom nasledovalo znižovanie a dno sadzba dosiahla v roku 2012 na úrovni 0,05 percent. Tam sa úrok nachádzal až do včera. V Česku tým začal nový úrokový cyklus. ČNB zmenila svoju rétoriku z holubičej na jastrabiu ešte niekoľko týždňov pred augustovým zasadnutím. Trh tak už sčasti zvýšenie sadzieb očakával.  

Čo vyššie sadzby prinesú

Bude to znamenať zvyšovanie úrokov na hypotékach. Tie v ČR už tento rok tak, či tak rastú a svoje rekordné minimum zaznamenali preto ešte v decembri minulého roku na hodnote 1,77 percenta. V júni tohto roka to už bolo 2,04 percenta. Po zvýšení sadzieb ČNB však bude rast s najväčšou pravdepodobnosťou ešte výraznejší. 

Zároveň vzrastú aj úroky na vkladoch. A do tretice úvery zdražejú aj firmám na financovanie investícií. „Končí sa éra lacných peňazí, takže budú drahšie hypotéky, spotrebné úvery, ale budú aj lepšie úročené vklady,“ hodnotí Lukáš Kovand, hlavný ekonóm spoločnosti Cyrpus. 

ČNB očakáva, že sa jej vyššími sadzbami podarí utlmiť hypotekárny a realitný boom. „Odporúčania ČNB na sprísnenie limitov pre poskytovanie hypoték české banky do značnej miery prehliadajú a pretavenie týchto odporúčaní do nariadení cez legislatívnu zmenu, ktorú musí schváliť parlament, nie je aktuálne pred predčasnými voľbami schodné. ČNB tak ostala jediná cesta, hoci len symbolická, korigovať prehrievanie na úverovom trhu zvýšením sadzieb," vysvetľuje analytik VÚB banky Andrej Arady. 

Silnejšia koruna

Česká koruna už v reakcii na včerajší rast sadzieb posilnila. Dostala sa na okamih pod úroveň 25,9 EUR/CZK. Len v apríli pritom centrálna banka ukončila tri rok trvajúci menový záväzok udržiavať menu na hodnote 27 korún za euro. „Súčasná úroveň koruny zrejme už bude pre viacerých investorov dostatočne zaujímavá na vyberanie ziskov. Navyše nasledujúce týždne bude maturovať veľký objem českých cenných papierov, ktoré majú v portfóliu zahraniční investori, čo ich môže, pri solídnom zisku zhruba štyroch percent, ešte viac motivovať k odpredaju českých aktív,“ hovorí A. Arady. 

Investori totiž vlani a začiatkom tohto roku pred predpokladaným ukončením menového záväzku investovali čo českej koruny a cenných papierov v nej nominovaných značný objem peňazí. Teraz vyčkávajú na chvíľu, kedy by sa mohli českej meny so ziskom zbaviť. 

Koruna tak bude medzi protichodne pôsobiacimi tlakmi. Na jednej strane tu bude prirodzené posilňovanie vyplývajúce z dobrého stavu českej ekonomiky, na druhej výpredaj zo strany zahraničných investorov, čo bude korunu naopak oslabovať. Ďalej to bude úrokový diferenciál, keďže po zvýšení sadzieb bude výhodnejšie investovať do finančných aktív v ČR ako v Európe s nižším sadzbami. 

ČNB by rada udržala kurz stabilizovaný. „Je to podobné, ako keď sa pacient prebúdza z narkózy. Tiež mu nie je úplne najlepšie, ale to neznamená, že operácia sa nepodarila,“ povedal guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Čo bude ďalej

Analytici čakajú, že rast sadzieb bude pokračovať, no pravdepodobne len veľmi pozvoľna. J. Rusnok nevylúčil, že k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb môže dôjsť v nasledujúcich dvoch rokoch, ale neuviedol presne kedy. „Bude to samozrejme závisieť od vývoja kurzu koruny. Ďalšie zvyšovanie v najbližších dvoch rokoch môže prísť. No bude to podmienené ďalším vývojom kľúčových ukazovateľov, "povedal.  

ECB sa zatiaľ so zatváraním kohútikov s likviditou neponáhľa. „Ako sama deklaruje, menové nástroje bude sprísňovať v opačnom poradí ako ich uvoľňovala. Teda najskôr tie neštandardné, až potom sa dostane k sadzbám,“ pripomína A. Arady. Aspoň nejaké vyjadrenie k plánu zastavenia odkupu dlhopisov by mala centrálna banka zverejniť na jeseň. Čaká sa na lepšie informácie o inflácii, o ekonomickom raste eurozóny a zároveň aj na kľúčové parlamentné voľby v Nemecku.

„Trhy sa potom zrejme začnú pripravovať na rast depozitnej sadzby, ktorá je aktuálne v zápore 0,4 percenta a je kľúčovou ku kormidlovaniu sadzieb na peňažnom trhu. Refinančná sadzba zrejme ostane nedotknutá ešte celý budúci rok,“ myslí si analytik VÚB.

ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Posledné pridané komentáre (celkem 2 komentáre)

kovboj | 11.08.2017 15:13
miro | 08.08.2017 20:26

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Makroekonomika

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Makroekonomika

21.08.2017 12:48 Celoslovenskú nezamestnanosť ťahajú nahor len 4 okresy

Evidovaná nezamestnanosť na Slovensku klesla v júli na 6,7 percenta, čo je o dve desatiny bodu menej ako v júni. Hoci ide o rekordne najnižší výsledok, stále je to vysoké číslo. Priemernú nezamestnanosť zvyšujú  najmä štyri okresy južného a východného Slovenska.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 09:03 Zapomínat je lidské

„Hele, Hanko, já ti musím něco říct. Já sem myslel, že teď spolu budeme chodit, ale kluci z kapely mi řekli, že už jako…, že už jako jednu holku mám.“ Památná slova Jiří Macháčka z filmu Samotáři jako by ožila při pohledu na dění na Wall Street. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.08.2017 16:15 Inflácia neprichádza. Nečakáme náhodou zbytočne?

Na trhoch s fixným výnosom sa aktuálne dosť intenzívne diskutuje okolo výnosov na dlhopisoch. V poslednej dobe sme mohli čítať niekoľko článkov a analýz, ktoré opisujú túžobne očakávaný nárast výnosov a dávajú investorom tipy, ako sa vyrovnať s nadchádzajúcimi dramatickými zmenami. No povedzme si, si prečo sa pravdepodobne mýlia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Makroekonomika za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »