Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade. 

  • Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, pričom paneurópske indexy sa posunuli na najvyššie úrovne od leta 2015 v nízko volatilnom prostredí. Burzy nemalo čo vykoľajiť pri dynamickom raste globálnej raste globálnej ekonomiky, vysokých úrovniach predstihových ukazovateľov sentimentu, nízkych inflačných tlakoch, stále uvoľnenej menovej politiky a pri rastúcej ziskovosti firiem. 
  • Napriek pozitívnej nálade na trhoch ceny štátnych dlhopisov ostali nízke s tendenciou klesania. Trhy podceňujú, že Fed by mohol doručiť dve ďalšie zvýšenia sadzieb po 25 bázických bodov v tomto roku. Zároveň spľasli očakávania, že ECB by tomto roku mohla v budúcnosti výraznejšie utiahnuť menovú politiku, hoci zrejme na najbližšom zasadnutí upraví slovník vo vyhlásení.
  • Zlato v prvej polovici mesiaca strácalo pre absenciu averzie k riziku pri rozprávkovej kondícii svetovej ekonomiky a po zvolení Emmanuela Macrona za francúzskeho prezidenta, aby všetky straty vymazalo po zvýšení politickej nervozity v USA súvisiacej s odvolaním šéfa FBI Jamesa Comeyho. Ropa po volatilnom obchodovaní končila mesiac v strate, keď obchodníci ostávajú skeptickí, že predĺženie dohody o znížení produkcie členmi OPEC a ďalšími krajinami dokáže vybalansovať trh.
  • Euro profitovalo z toho, že Emmanuel Macron by mohol znamenať pre Francúzsko zmenu a že by sa mohla obnoviť užšia nemecko-francúzska kooperácia a akcelerácia integrácie, ako aj očakávania, že ECB bude signalizovať zmenu v nastavení menovej politiky. 

Akciové trhy

Wall Street v máji salámovým spôsobom prepisovala historické maximá a pomaly rástli aj európske indexy na najvyššie úrovne od leta 2015, pričom volatilita klesla k historickým minimám. Jednoducho na trhoch panovalo slnečné, bezoblačné investičné počasie, keď investori neverili, že by ho mohlo niečo vykoľajiť pri robustnom raste globálnej ekonomiky, kde predstihové ukazovatele naznačovali jej ďalšiu akceleráciu, pri inflačnom tlaku len pozvoľne sa obnovujúcom a pri uvoľnenej menovej politike, rastúcej ziskovosti firemného sektora a pri odstránení politických rizík v Európe po víťazstve reformne vnímaného Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách. 

Ani z oblaku okolo kontroverzného odvolania šéfa FBI Jamesa Comeyho či okolo spolupráce Bieleho domu s Moskvou nepršalo dlho a akciové burzy sa z toho dokázali rýchlo otriasť.

Dlhopisové trhy

Ceny štátnych dlhopisov ako bezpečne vnímaných aktív v úvode mesiaca pozvoľne klesali pri zníženej averzii k riziku a poklese rizikových prirážok podnikových dlhopisov, pri zverejňovaní solídnych makrodát či pri príchode Emmanuela Macrona do Elyzejského paláca. Zlom nastal až v druhej polovici mesiaca a dlhopisy začali mazať straty, za čím stáli politický vývoj vo Washingtone a zvýšená nervozita po kontroverznom odvolaní šéfa FBI prezidentom Donaldom Trumpom alebo po prezradení tajných izraelských informácií Kremľu. 

Investori sa obávali, že politické škandály a snaha o ich odrazenie by mohli spomaliť už aj tak niekoľkokrát odkladané prijatie daňových reforiem či prorastových opatrení a súčasne oddialiť zvyšovania úrokových sadzieb Fedom. Navyše inflácia v USA v apríli prekvapila pomalšou dynamikou rastu, čo takisto podkopalo presvedčenie trhov o tom, že Fed by mohol doručiť dve či tri zvýšenia sadzieb po štvrť percente v tomto roku. A to napriek tomu, že väčšina centrálnych bankárov si udržiava jasný jastrabí slovník. Plusom pre zotrvanie úrokov na nízkych úrovniach v USA bolo zverejnenie aj relatívne holubičej zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá naznačila len pomalú redukciu nafúknutej súvahy centrálnej banky. To ovplyvnilo tiež vývoj v Európe. 

Trhy si navyše uvedomili, že napriek zlepšujúcej sa kondícii ekonomiky eurozóny a poklesu politických rizík bude ECB len veľmi pomalá pri odstraňovaní menovej akomodácie smerujúcej k normalizácii menovej politiky. Najmä periférie eurozóny na čele s Talianskom, ktoré sú vysoko zadlžené a trpia nízkou konkurencieschopnosťou pri pomalom zavádzaní štrukturálnych reforiem, by mohla normalizácia menovej politiky pridusiť. Inak povedané, ECB bude musieť šiť menovú politiku na priemerného člena eurozóny a nie na jej nemecké jadro.

Komoditné trhy

Priamo úmerne tomu, ako začiatkom mája rástli výnosy na dlhopisových trhoch, klesali ceny zlata pri poklese volatility na finančných trhoch k blízkosti historických miním. V druhej polovici mesiaca nastala otočka a žltý kov rástol, čo súviselo s určitou nervozitou vo Washingtone po sérii škandálov okolo Donalda Trumpa s FBI či okolo prepojenia na Rusko spolu s oslabením dolára. Navyše ustúpili tiež očakávania okolo rýchlosti sprísňovania menovej politiky v USA aj v eurozóne. Celkovo to však zlatu stačilo len na stagnáciu na medzimesačnej báze.

Ropa má za sebou volatilný máj. V jeho úvode klesli jej ceny hlboko pod 50-dolárovú hranicu na najnižšie úrovne od novembra, keď vymazali všetky zisky od dohody členov OPEC a ďalších štátov o znížení produkcie. Stál za tým tvrdohlavo pretrvávajúci vysoký stav zásob vo svete pri rastúcej ťažby v USA alebo v Líbyi. Jasné signály Saudskej Arábie či Ruska o tom, že dohoda bude predĺžená, a to dokonca až o deväť mesiacov namiesto predpokladaných šiestich, viedli k odrazu cien čierneho zlata pred ďalším zasadnutím OPEC, ktorý toto aj doručil. 

Obchodníci však dúfali v niečo, čo prekoná ich očakávania, teda že zníženie ťažby bude hlbšie alebo že sa k nemu pridajú ďalšie krajiny. Keďže sa tak nestalo, ropa na konci mesiaca klesla pod 50-dolárovú úroveň, keď sa vrátila skepsa, že predĺženie dohody nebude dostatočné na vybalansovanie trhu.

Devízové trhy

Euro v priebehu mája systematicky rástlo voči doláru a posunulo sa na šesťmesačné maximá nad 112 dolárových centov. Stáli za tým štyri hlavné príčiny. Prvou bol slabý inflačný tlak v USA v apríli, čo by mohlo znamenať možné odsunutie zvyšovania sadzieb Fedom už na júnovom mítingu. Druhou je politická kríza vo Washingtone, ktorá by mohla ešte oddialiť daňovú reformu či fiškálne stimuly vytvárajúce priestor na rýchlejší rast americkej ekonomiky, a teda aj vyššiu infláciu a rýchlejšie šliapanie Fedu na monetárnu brzdu. 

Tieto dva faktory spôsobili, že dolár slabol voči väčšine hlavných svetových mien. Treťou je pokračujúci dozvuk víťazstva proeurópskeho reformistu Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách, čo vyvolalo očakávania užšej nemecko-francúzskej spolupráce a predpoklady akcelerácie integrácie v eurozóne a v EÚ. A napokon štvrtým dôvodom je fakt, že ekonomike eurozóny sa darí a klesajú jej riziká, čo by mohlo znamenať, že Európska centrálna banka zmení forward guidance už na najbližšom zasadnutí. 

To vyústilo do toho, že spoločná európska mena rástla nielen voči americkému doláru, ale aj voči ostatným hlavným menám. Darilo sa menám stredoeurópskeho regiónu, čo súviselo so všeobecnou ochotou podstupovať riziko. Česká koruna tak plynule zosilnela až k úrovniam 26 korún 40 halierov za euro dva mesiace po ukončení kurzového záväzku Českej národnej banky. 

trhy-v-majiAutori sú analytici J&T banky.
Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.08.2017 12:25 Najviac slovenských firiem so zahraničnými vlastníkmi patrí Čechom a Maďarom

Česi, Maďari a Rakúšania patria medzi najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. Na absolútnu špičku sa zaraďujú práve naši západní susedia, ktorí u nás podľa najnovších dát vlastnia 9 857 spoločností. Je to o približne 300 podnikov viac ako na konci minulého roka. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.08.2017 10:16 Ranný prehľad trhov 22. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.08.2017 12:48 Celoslovenskú nezamestnanosť ťahajú nahor len 4 okresy

Evidovaná nezamestnanosť na Slovensku klesla v júli na 6,7 percenta, čo je o dve desatiny bodu menej ako v júni. Hoci ide o rekordne najnižší výsledok, stále je to vysoké číslo. Priemernú nezamestnanosť zvyšujú  najmä štyri okresy južného a východného Slovenska.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »