Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade. 

  • Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, pričom paneurópske indexy sa posunuli na najvyššie úrovne od leta 2015 v nízko volatilnom prostredí. Burzy nemalo čo vykoľajiť pri dynamickom raste globálnej raste globálnej ekonomiky, vysokých úrovniach predstihových ukazovateľov sentimentu, nízkych inflačných tlakoch, stále uvoľnenej menovej politiky a pri rastúcej ziskovosti firiem. 
  • Napriek pozitívnej nálade na trhoch ceny štátnych dlhopisov ostali nízke s tendenciou klesania. Trhy podceňujú, že Fed by mohol doručiť dve ďalšie zvýšenia sadzieb po 25 bázických bodov v tomto roku. Zároveň spľasli očakávania, že ECB by tomto roku mohla v budúcnosti výraznejšie utiahnuť menovú politiku, hoci zrejme na najbližšom zasadnutí upraví slovník vo vyhlásení.
  • Zlato v prvej polovici mesiaca strácalo pre absenciu averzie k riziku pri rozprávkovej kondícii svetovej ekonomiky a po zvolení Emmanuela Macrona za francúzskeho prezidenta, aby všetky straty vymazalo po zvýšení politickej nervozity v USA súvisiacej s odvolaním šéfa FBI Jamesa Comeyho. Ropa po volatilnom obchodovaní končila mesiac v strate, keď obchodníci ostávajú skeptickí, že predĺženie dohody o znížení produkcie členmi OPEC a ďalšími krajinami dokáže vybalansovať trh.
  • Euro profitovalo z toho, že Emmanuel Macron by mohol znamenať pre Francúzsko zmenu a že by sa mohla obnoviť užšia nemecko-francúzska kooperácia a akcelerácia integrácie, ako aj očakávania, že ECB bude signalizovať zmenu v nastavení menovej politiky. 

Akciové trhy

Wall Street v máji salámovým spôsobom prepisovala historické maximá a pomaly rástli aj európske indexy na najvyššie úrovne od leta 2015, pričom volatilita klesla k historickým minimám. Jednoducho na trhoch panovalo slnečné, bezoblačné investičné počasie, keď investori neverili, že by ho mohlo niečo vykoľajiť pri robustnom raste globálnej ekonomiky, kde predstihové ukazovatele naznačovali jej ďalšiu akceleráciu, pri inflačnom tlaku len pozvoľne sa obnovujúcom a pri uvoľnenej menovej politike, rastúcej ziskovosti firemného sektora a pri odstránení politických rizík v Európe po víťazstve reformne vnímaného Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách. 

Ani z oblaku okolo kontroverzného odvolania šéfa FBI Jamesa Comeyho či okolo spolupráce Bieleho domu s Moskvou nepršalo dlho a akciové burzy sa z toho dokázali rýchlo otriasť.

Dlhopisové trhy

Ceny štátnych dlhopisov ako bezpečne vnímaných aktív v úvode mesiaca pozvoľne klesali pri zníženej averzii k riziku a poklese rizikových prirážok podnikových dlhopisov, pri zverejňovaní solídnych makrodát či pri príchode Emmanuela Macrona do Elyzejského paláca. Zlom nastal až v druhej polovici mesiaca a dlhopisy začali mazať straty, za čím stáli politický vývoj vo Washingtone a zvýšená nervozita po kontroverznom odvolaní šéfa FBI prezidentom Donaldom Trumpom alebo po prezradení tajných izraelských informácií Kremľu. 

Investori sa obávali, že politické škandály a snaha o ich odrazenie by mohli spomaliť už aj tak niekoľkokrát odkladané prijatie daňových reforiem či prorastových opatrení a súčasne oddialiť zvyšovania úrokových sadzieb Fedom. Navyše inflácia v USA v apríli prekvapila pomalšou dynamikou rastu, čo takisto podkopalo presvedčenie trhov o tom, že Fed by mohol doručiť dve či tri zvýšenia sadzieb po štvrť percente v tomto roku. A to napriek tomu, že väčšina centrálnych bankárov si udržiava jasný jastrabí slovník. Plusom pre zotrvanie úrokov na nízkych úrovniach v USA bolo zverejnenie aj relatívne holubičej zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá naznačila len pomalú redukciu nafúknutej súvahy centrálnej banky. To ovplyvnilo tiež vývoj v Európe. 

Trhy si navyše uvedomili, že napriek zlepšujúcej sa kondícii ekonomiky eurozóny a poklesu politických rizík bude ECB len veľmi pomalá pri odstraňovaní menovej akomodácie smerujúcej k normalizácii menovej politiky. Najmä periférie eurozóny na čele s Talianskom, ktoré sú vysoko zadlžené a trpia nízkou konkurencieschopnosťou pri pomalom zavádzaní štrukturálnych reforiem, by mohla normalizácia menovej politiky pridusiť. Inak povedané, ECB bude musieť šiť menovú politiku na priemerného člena eurozóny a nie na jej nemecké jadro.

Komoditné trhy

Priamo úmerne tomu, ako začiatkom mája rástli výnosy na dlhopisových trhoch, klesali ceny zlata pri poklese volatility na finančných trhoch k blízkosti historických miním. V druhej polovici mesiaca nastala otočka a žltý kov rástol, čo súviselo s určitou nervozitou vo Washingtone po sérii škandálov okolo Donalda Trumpa s FBI či okolo prepojenia na Rusko spolu s oslabením dolára. Navyše ustúpili tiež očakávania okolo rýchlosti sprísňovania menovej politiky v USA aj v eurozóne. Celkovo to však zlatu stačilo len na stagnáciu na medzimesačnej báze.

Ropa má za sebou volatilný máj. V jeho úvode klesli jej ceny hlboko pod 50-dolárovú hranicu na najnižšie úrovne od novembra, keď vymazali všetky zisky od dohody členov OPEC a ďalších štátov o znížení produkcie. Stál za tým tvrdohlavo pretrvávajúci vysoký stav zásob vo svete pri rastúcej ťažby v USA alebo v Líbyi. Jasné signály Saudskej Arábie či Ruska o tom, že dohoda bude predĺžená, a to dokonca až o deväť mesiacov namiesto predpokladaných šiestich, viedli k odrazu cien čierneho zlata pred ďalším zasadnutím OPEC, ktorý toto aj doručil. 

Obchodníci však dúfali v niečo, čo prekoná ich očakávania, teda že zníženie ťažby bude hlbšie alebo že sa k nemu pridajú ďalšie krajiny. Keďže sa tak nestalo, ropa na konci mesiaca klesla pod 50-dolárovú úroveň, keď sa vrátila skepsa, že predĺženie dohody nebude dostatočné na vybalansovanie trhu.

Devízové trhy

Euro v priebehu mája systematicky rástlo voči doláru a posunulo sa na šesťmesačné maximá nad 112 dolárových centov. Stáli za tým štyri hlavné príčiny. Prvou bol slabý inflačný tlak v USA v apríli, čo by mohlo znamenať možné odsunutie zvyšovania sadzieb Fedom už na júnovom mítingu. Druhou je politická kríza vo Washingtone, ktorá by mohla ešte oddialiť daňovú reformu či fiškálne stimuly vytvárajúce priestor na rýchlejší rast americkej ekonomiky, a teda aj vyššiu infláciu a rýchlejšie šliapanie Fedu na monetárnu brzdu. 

Tieto dva faktory spôsobili, že dolár slabol voči väčšine hlavných svetových mien. Treťou je pokračujúci dozvuk víťazstva proeurópskeho reformistu Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách, čo vyvolalo očakávania užšej nemecko-francúzskej spolupráce a predpoklady akcelerácie integrácie v eurozóne a v EÚ. A napokon štvrtým dôvodom je fakt, že ekonomike eurozóny sa darí a klesajú jej riziká, čo by mohlo znamenať, že Európska centrálna banka zmení forward guidance už na najbližšom zasadnutí. 

To vyústilo do toho, že spoločná európska mena rástla nielen voči americkému doláru, ale aj voči ostatným hlavným menám. Darilo sa menám stredoeurópskeho regiónu, čo súviselo so všeobecnou ochotou podstupovať riziko. Česká koruna tak plynule zosilnela až k úrovniam 26 korún 40 halierov za euro dva mesiace po ukončení kurzového záväzku Českej národnej banky. 

trhy-v-majiAutori sú analytici J&T banky.
Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.06.2017 00:00 Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »