Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti.

 

Matt Siddle – portfolio Manager, European Equities

Trhy vítajú víťazstvo E. Macrona v prezidentských voľbách, aj keď sa tento výsledok očakával už po prvom kole volieb. Realizácia jeho programu bude závisieť od výsledkov júnových parlamentných volieb a jeho schopnosti vytvoriť väčšinu, takže je príliš skoro predpovedať presné dôsledky, aj keď optimizmus a hlavné indikátory sú už teraz vysoké. Avšak už len skutočnosť, že prezidentkou sa nestala Marine Le Penová, zníži vnímanie politického rizika v Európe.

Vzhľadom na to, že európske ukazovatele, ako napr. P/B (price to book) sú stále na dlhodobých minimách v porovnaní s trhmi ako USA, ale rentabilita kapitálu rastie a a dobieha hodnoty v USA, a rast ziskov už USA predbieha, globálni investori by mohli do Európy alokovať viac kapitálu, keďže výrazný faktor politického rizika zmizol.

David Simner – portfolio Manager, Euro Investment Grade Fixed Income

Keďže prieskumy počas prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku boli veľmi presné a pred druhým kolom potom ukazovali jasné 20-bodové vedenie pre E. Macrona, nie je prekvapením, že tento kandidát bol nakoniec zvolený za prezidenta. Francúzske štátne dlhopisy by mali mierne predbehnúť európske štátne dlhopisy, keďže niektorí z defenzívnejších investorov uvoľňujú svoje pozície. Avšak pohyb bude pravdepodobne malý, keďže trhy tento volebný výsledok už započítali.

Anna Stupnytska – Global economist

Víťazstvo E. Macrona nad Marine Le Penovou sa všeobecne očakávalo, keďže prieskumy už po prvom kole predpovedali pohodlné vedenie centristického kandidáta. Tento výsledok je pre trhy určite pozitívny, keďže odstránil silný zdroj neistoty, ktorá počas uplynulých mesiacov dominovala v mysliach investorov.

Teraz sa pozornosť presunie na to, či prezident Macron bude v skutočnosti schopný naplniť svoj relatívne ambiciózny reformný program. Júnové parlamentné voľby by nám mohli naznačiť, akú mieru reforiem vo Francúzsku v najbližších rokoch uvidíme. Macronove hnutie En Marche! by tu mohlo mať ťažkosti, keďže nemá tradičnú stranícku základňu, takže do úvahy prichádza niekoľko možných variantov.

Očakávam, že E. Macron bude k prezidentskému úradu pristupovať pragmaticky, pretlačí niektoré – ak nie všetky – reformy, čo by bolo prospešné pre rastový potenciál Francúzska. Okrem domácej politiky je nový prezident jasne pro-EÚ, čo zlepšuje vyhliadky ďalšej integrácie eurozóny, najmä v prípade, že Martin Schulz v septembri ako kancelár nahradí Angelu Merkelovú. Ale aj v tomto prípade pravdepodobne preváži pragmatizmus a v najbližších rokoch sa objaví iný, flexibilnejší model EÚ.

Victoire de Trogoff – portfolio Manager, FF European Fund

Politická pozornosť sa teraz sústredí na to, ako sa Macronovmu novému politickému hnutiu ‘En Marche!’ bude dariť v júnových parlamentných voľbách. V prvom kole prezidentských volieb sa len 43 percent Macronových voličov vyjadrilo, že si ho vybrali z presvedčenia; ostatní boli strategickí voliči alebo takí, ktorí ho volili len z rozhorčenia. Navyše, jeho výsledok 23 percent v prvom kole bol historicky  slabým výsledkom. S takouto nízkou mierou podpory by pre neho mohlo byť ťažké presadiť svoj program.

Pre akciové trhy je cesta jasná a základy môžu opäť prevziať vedenie. Viac ako dve tretiny európskych spoločností v prvom štvrťroku prekonali svoje očakávania ohľadom ziskov, v priemere o 10%, ich zisky v skutočnosti narástli o 25%. Prelomilo to trend za posledných šesť rokov a zvyšuje to záujem o aktíva v Európe. Prílev kapitálu sa tak obnovil, čo podporuje európske akciové indexy.

Vincent Durel – portfolio Manager, FF France Fund

Keďže Emmanuel Macron je centristický, pro-európsky reformista, ktorého cieľom je znížiť verejný dlh a podporiť hospodársky rast, jeho zvolenie by malo zmierniť globálne obavy z politických rizík v Európe, posilniť úverový rating Francúzska a zlepšiť jeho hospodársky výhľad.

Zisky francúzskych spoločností by mohli vďaka Macronovým ekonomickým opatreniam, ktoré zahŕňajú nové znižovanie daní a jeho plán zmeniť súčasné dočasné zníženie odvodov na trvalé, dosiahnuť rast až o desať percent. E. Macron taktiež počas najbližších piatich rokov plánuje zvýšiť investície o 50 miliárd EUR, čo by prospelo odvetviam energetiky, stavebníctva a IT. Okrem toho by konsolidáciu  zaznamenať aj odvetvie telekomunikácií. E. Macron počas kampane oznámil zámer znížiť (alebo úplne predať) podiel štátu v spoločnosti Orange. 

Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »