Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti.

 

Matt Siddle – portfolio Manager, European Equities

Trhy vítajú víťazstvo E. Macrona v prezidentských voľbách, aj keď sa tento výsledok očakával už po prvom kole volieb. Realizácia jeho programu bude závisieť od výsledkov júnových parlamentných volieb a jeho schopnosti vytvoriť väčšinu, takže je príliš skoro predpovedať presné dôsledky, aj keď optimizmus a hlavné indikátory sú už teraz vysoké. Avšak už len skutočnosť, že prezidentkou sa nestala Marine Le Penová, zníži vnímanie politického rizika v Európe.

Vzhľadom na to, že európske ukazovatele, ako napr. P/B (price to book) sú stále na dlhodobých minimách v porovnaní s trhmi ako USA, ale rentabilita kapitálu rastie a a dobieha hodnoty v USA, a rast ziskov už USA predbieha, globálni investori by mohli do Európy alokovať viac kapitálu, keďže výrazný faktor politického rizika zmizol.

David Simner – portfolio Manager, Euro Investment Grade Fixed Income

Keďže prieskumy počas prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku boli veľmi presné a pred druhým kolom potom ukazovali jasné 20-bodové vedenie pre E. Macrona, nie je prekvapením, že tento kandidát bol nakoniec zvolený za prezidenta. Francúzske štátne dlhopisy by mali mierne predbehnúť európske štátne dlhopisy, keďže niektorí z defenzívnejších investorov uvoľňujú svoje pozície. Avšak pohyb bude pravdepodobne malý, keďže trhy tento volebný výsledok už započítali.

Anna Stupnytska – Global economist

Víťazstvo E. Macrona nad Marine Le Penovou sa všeobecne očakávalo, keďže prieskumy už po prvom kole predpovedali pohodlné vedenie centristického kandidáta. Tento výsledok je pre trhy určite pozitívny, keďže odstránil silný zdroj neistoty, ktorá počas uplynulých mesiacov dominovala v mysliach investorov.

Teraz sa pozornosť presunie na to, či prezident Macron bude v skutočnosti schopný naplniť svoj relatívne ambiciózny reformný program. Júnové parlamentné voľby by nám mohli naznačiť, akú mieru reforiem vo Francúzsku v najbližších rokoch uvidíme. Macronove hnutie En Marche! by tu mohlo mať ťažkosti, keďže nemá tradičnú stranícku základňu, takže do úvahy prichádza niekoľko možných variantov.

Očakávam, že E. Macron bude k prezidentskému úradu pristupovať pragmaticky, pretlačí niektoré – ak nie všetky – reformy, čo by bolo prospešné pre rastový potenciál Francúzska. Okrem domácej politiky je nový prezident jasne pro-EÚ, čo zlepšuje vyhliadky ďalšej integrácie eurozóny, najmä v prípade, že Martin Schulz v septembri ako kancelár nahradí Angelu Merkelovú. Ale aj v tomto prípade pravdepodobne preváži pragmatizmus a v najbližších rokoch sa objaví iný, flexibilnejší model EÚ.

Victoire de Trogoff – portfolio Manager, FF European Fund

Politická pozornosť sa teraz sústredí na to, ako sa Macronovmu novému politickému hnutiu ‘En Marche!’ bude dariť v júnových parlamentných voľbách. V prvom kole prezidentských volieb sa len 43 percent Macronových voličov vyjadrilo, že si ho vybrali z presvedčenia; ostatní boli strategickí voliči alebo takí, ktorí ho volili len z rozhorčenia. Navyše, jeho výsledok 23 percent v prvom kole bol historicky  slabým výsledkom. S takouto nízkou mierou podpory by pre neho mohlo byť ťažké presadiť svoj program.

Pre akciové trhy je cesta jasná a základy môžu opäť prevziať vedenie. Viac ako dve tretiny európskych spoločností v prvom štvrťroku prekonali svoje očakávania ohľadom ziskov, v priemere o 10%, ich zisky v skutočnosti narástli o 25%. Prelomilo to trend za posledných šesť rokov a zvyšuje to záujem o aktíva v Európe. Prílev kapitálu sa tak obnovil, čo podporuje európske akciové indexy.

Vincent Durel – portfolio Manager, FF France Fund

Keďže Emmanuel Macron je centristický, pro-európsky reformista, ktorého cieľom je znížiť verejný dlh a podporiť hospodársky rast, jeho zvolenie by malo zmierniť globálne obavy z politických rizík v Európe, posilniť úverový rating Francúzska a zlepšiť jeho hospodársky výhľad.

Zisky francúzskych spoločností by mohli vďaka Macronovým ekonomickým opatreniam, ktoré zahŕňajú nové znižovanie daní a jeho plán zmeniť súčasné dočasné zníženie odvodov na trvalé, dosiahnuť rast až o desať percent. E. Macron taktiež počas najbližších piatich rokov plánuje zvýšiť investície o 50 miliárd EUR, čo by prospelo odvetviam energetiky, stavebníctva a IT. Okrem toho by konsolidáciu  zaznamenať aj odvetvie telekomunikácií. E. Macron počas kampane oznámil zámer znížiť (alebo úplne predať) podiel štátu v spoločnosti Orange. 

Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »