Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

ČSOB Trio Depozit: Ďalšia marketingová bublina?

Autor: Ľuboslav Kačalka | 13.01.2012 00:00 | Kategórie: Banky | 1 komentár
ČSOB Trio Depozit: Ďalšia marketingová bublina?

Chcete nové auto za 1000 eur? Dostanete ho, ak si od nás kúpite bicykel za 15 tisíc. S podobnou logikou spúšťa ČSOB vkladový trojprodukt Trio Depozit. Atraktívny úrok 4% na ročnom vklade kombinuje s bežným zhodnotením na dvoj a trojročnom vklade. Na prvý pohľad lákavé, na druhý už menej. A na tretí?

Riaditeľka odboru odboru Sporenie a investície ČSOB Andrea Halcinová vysvetľuje, že vytvorením nového produktu reagovali správanie klientov: „Práve rozkladanie úspor klientov nás viedlo k založeniu produktu Trio Depozit. Ako už aj z jeho názvu vyplýva, spája v sebe 3 termínované vklady s rôznymi viazanosťami, ktoré Slováci využívajú na zhodnotenie svojich peňazí najčastejšie.“

Podstatou je kombinácia troch termínovaných vkladov s viazanosťou na 1, 2 a 3 roky, pričom klient musí rozložiť plánovanú „investíciu“ rovnomerne, na všetky tri termínované účty. Minimálny vklad je 1 500 eur, to znamená 500 eur na každý z trojice termínovaných vkladov. Prvú časť svojej investície spolu s úrokmi si klient môže vybrať už po uplynutí viazanosti prvého z vkladov, a to 1-ročného termínovaného vkladu. Rovnaký postup platí aj pri splatnosti 2-ročného a 3-ročného termínovaného vkladu.

Nie sú 4% ako 4%

Nesporným ťahákom produktu je 4% zhodnotenie na ročnom termínovanom vklade. Nie je ťažké uhádnuť, že číslica štyri by mala byť taká oslnivá, až zaslepí podrobnejší pohľad klienta na všetky podmienky. V tomto produktovému tímu ČSOB niet čo vyčítať. V prostredí nízkych úrokových sadzieb bojujú banky o klienta kreativitou a balením menej zaujímavých produktov do veľmi atraktívnych obalov. Na to, aby sme atraktívny modrobiely obal strhli ešte pred kúpou, nám stačí jednoduchá matematika.

Bez ohľadu na to, koľko vloží klient peňazí, musí ich rovnomerne rozložiť do troch vkladov (4%-ného 1-ročného, 2,85%-ného 2-ročného a 3,1%-ného 3-ročného). Jednoduché spriemerovanie nám potom hovorí, že za prvý rok získa klient zhodnotenie približne 3,2%*. Druhý rok 2,98% a tretí rok 3,1%. Aj keď stále ide o pomerne zaujímavé zhodnotenie, absolútna bomba na trhu to už nie je.

*) v skutočnosti ešte trošku menej, keďže pri 2 a 3 ročnom zhodnotí sa úrok nepripisuje hneď, ale na konci vkladu.

Trio Depozit verzus alternatívy

Trio depozit ČSOB ponúka celkom atraktívne úročenie a na trhu by sme určite našli viacero produktov, ktoré ponúknu klientovi menej. Našim cieľom je však v tomto prípade porovnávať s tými najlepšími, aj preto ho porovnáme s dvoma alternatívnymi možnosťami uloženia peňazí, pričom:

  • Variant A znamená umiestnenie peňazí v sporiacej schéme ČSOB Trio Depozit.
  • Variant B znamená umiestnenie peňazí (z pohodlnosti) iba v jednej inej banke so všeobecne výhodnejšími úrokovými sadzbami, pričom tretinu vkladu umiestnime na ročný vklad, tretinu na dvojročný a tretinu na trojročný - rozloženie presne kopíruje Trio Depozit.
  • Variant C znamená umiestnenie peňazí v troch rôznych bankách, tak, aby úrok pri každej viazanosti patril k najvyšším na trhu. Pričom tretinu vkladu umiestnime na ročný vklad, tretinu na dvojročný a tretinu na trojročný - rozloženie presne kopíruje Trio Depozit.

V prvej fáze sme vypočítali zhodnotenie tretiny peňazí za jeden rok, tretiny za dva roky a tretiny za tri roky. Výsledok vidíme v treťom stĺpci tabuľky. S porovnaní s ostatnými alternatívami nevyšiel produkt ČSOB výhodnejšie.

Toto porovnávanie však má svoje trhliny. Ak chceme byť voči ČSOB korektní, musíme priznať, že hoci celkové porovnateľné zhodnotenie je pri alternatívach B a C vyššie, ešte sme nezohľadňovali ďalšie možné zhodnotenie. Napríklad kapitalizovanú istinu pri ročnom vklade môžeme ešte dva roky ďalej zhodnocovať, kým vyprší trojročná viazanosť poslednej tretiny vkladu (viď graf). V prípade ročného vkladu ČSOB so zhodnotením 4% máme k dispozícii viac prostriedkov na zhodnocovanie ako v prípade alternatívy B a C (štvrtý stĺpec). Keďže ide o ďalšie zhodnotenie po maturite pôvodného produktu, použijeme v tomto prípade pre všetky alternatívy rovnakú úrokovú sadzbu.

V posledných troch stĺpcoch vidíme, že vyššie ďalšie zhodnotenie kapitalizovanej istiny dosiahneme pri alternatíve A. Pri treťom pohľade tak produkt ČSOB pôsobí zaujímavejšie práve vďaka vysokému úročeniu pri ročnej fixácii.

Pre úplné porovnanie využijeme súčet pôvodného zhodnotenia (tretí stĺpec) a ďalšieho zhodnotenia kapitalizovanej istiny (jeden z trojice posledných stĺpcov).

Sumárne zhodnotenie celého kapitálu za tri roky nám naznačuje, že ČSOB Trio Depozit je síce zaujímavý, ale trh dokáže ponúknuť aj atraktívnejšie zhodnotenie.

Porovnanie pri vklade 3 x 500 eur

Porovnanie pri vklade 3 x 1000 eur

Prečo jedna banka?

Produkt Trio Depozit je zaujímavý, ale kombinácia troch termínovaných vkladov neponúka dostatočne výraznú pridanú hodnotu. Klient nezíska viac, ako keby si vybral zvolil tri samostatné termínované vklady v inej banke. Navyše, keby si zvolil samostatné vklady, minimalizoval by problémy v prípade nutnosti náhle ukončiť jeden z vkladov.

Pokiaľ by bol klient ešte agilnejší a každý z trojice vkladov by si otvoril v inej banke, získal by nielen ešte vyššie zhodnotenie, ale poistil by sa pre prípad problémov jednej z bánk. Ak by sa, teoreticky, jedna z bánk ocitla v problémoch a zastavila by vyplácanie vkladov, do času, kým by získal náhradu z Fondu na ochranu vkladov, mal by blokovanú len tretinu zdrojov. Netreba však zabúdať, že žiadna zo slovenských bánk nie je v situácii, keď by jej hrozila insolvencia, preto ide len o teoretickú výhodu.

Trio Depozit v skratke

Sporiace prasiatko z reklamy na Trio Depozit určite nezomrie od hladu z úročenia, ktoré mu ponúkne ČSOB. Ale, výstavného šampióna z neho takouto stravou nevychováte. Ako sme si ukázali, pre jeho plné bruško môžete urobiť aj viac.

Najvyšší úrok môže ponúknuť len jedna banka na trhu, ostatným neostáva iné, než produkty nastaviť tak, aby si klient nevšimol, že jeho banka nie je lídrom úročenia. Z pohľadu klientov je určite dobré, ak sú banky inovatívne, ale je ešte lepšie, ak im klienti neskočia na všetko.

ČSOB Trio Depozit: Ďalšia marketingová bublina?

ČSOB Trio Depozit: Ďalšia marketingová bublina? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Posledné pridané komentáre (celkem 1 komentár)

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Jaroslav Ilek | 24.02.2017 00:00 Bitka o hypotekárnych klientov sa opäť rozbieha

Slovenská sporiteľňa začala nový rok zvyšovaním úrokov. Vyzeralo to preto tak, že banky otáčajú kormidlo k vyšším sadzbám. Dlho to však netrvalo a začiatkom roka prišla s úrokom 1,39 najväčšia hypotekárna banka na trhu VÚB. O zhruba desať dní ju nasledovala aj trhová dvojka Slovenská sporiteľňa. Preberať klientov ostatných bankám chce novou ponukou i Tatra banka. Vyzerá to teda, že cenová vojna pokračuje.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 20.02.2017 00:00 Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

Požičiavanie peňazí je stále lacnejšie. Rastie tak aj počet ľudí, ktorí sa zadlžujú. Dnes je už  dokonca možné požičať si skutočne zadarmo a pre finančné domy plné likvidity je to stále výhodné, hoci zdanlivo nezarobia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.02.2017 00:00 Úspory Slovákov sú v (ne)bezpečí!!!

Slováci sa začínajú odvracať od termínovaných vkladov. Paradoxne tak však nerobia v čase najnižšieho reálneho výnosu, ale v čase opticky najnižšieho percentuálneho úroku. Slabá investičná gramotnosť a averzia k riziku je však najmä záležitosťou doterajších generácií. S novými investičnými možnosťami a otvorenou hlavou sa nová generácia budúcich investorov pravdepodobne podstatne zmení. Vzrastie tak aj jej odolnosť voči riziku. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 21.02.2017 20:06

Peter Apolen | 15.02.2017 00:00 Čo sa zmení v hypotékach pre mladých?

Ministerstvo financií chystá zmeny v hypotekárnych pravidlách. Cieľom je spružniť a zefektívniť hypotekárny trh a vylepšiť štátnu podporu bývania mladých.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 26.01.2017 00:00 Dlhy Slovákov po prvýkrát prevýšili úspory

Bilancia slovenských domácností sa minulý rok prvý krát prehupla do mínusu. Kým doteraz boli úspory Slovákov vždy vyššie, ako ich dlhy, dnes to už neplatí. Priemerný dlh občana Slovenska predstavoval 5570 eur, úspory len 5300 eur. Za obratom v bilancii je najmä rekordný hypotekárny boom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

23.02.2017 16:48 Podľa čoho si Slováci požičiavajú? Rozhoduje rýchlosť poskytnutia pôžičky

Úrokové sadzby na pôžičkách sú čoraz nižšie a s nimi sa zrýchľuje aj tempo, akým sa ľudia zadlžujú. Ak ešte pred niekoľkými rokmi bola najdôležitejším kritériom výška úročenia, dnes je to rýchlosť, akou je možné pôžičku získať. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.02.2017 09:02 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.02.2017 09:06 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.02.2017 18:28 Predpovede o zvyšovaní hypotekárnych sadzieb zatial nevychádzajú

Kým pred koncom roka sa začalo hovoriť o zvyšovaní hypotekárnych sadzieb a teda zmene takmer tri roky trvajúceho trendu, dnes je situácia iná. Na ponuku VÚB, ktorá pred nedávnom znížila sadzby pri najkratších fixáciách, teraz reaguje aj druhý najsilnejšia banka na trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

09.02.2017 10:29 Európska investičná banka poskytla VÚB úverovú linku na 50 mil. eur

Zvýhodnené úvery sú určené na  regionálny rozvoj, financovanie malého a stredného podnikania, podporu životného prostredia a vedomostnej ekonomiky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Jaroslav Ilek | 24.02.2017 00:00 Bitka o hypotekárnych klientov sa opäť rozbieha

Slovenská sporiteľňa začala nový rok zvyšovaním úrokov. Vyzeralo to preto tak, že banky otáčajú kormidlo k vyšším sadzbám. Dlho to však netrvalo a začiatkom roka prišla s úrokom 1,39 najväčšia hypotekárna banka na trhu VÚB. O zhruba desať dní ju nasledovala aj trhová dvojka Slovenská sporiteľňa. Preberať klientov ostatných bankám chce novou ponukou i Tatra banka. Vyzerá to teda, že cenová vojna pokračuje.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 20.02.2017 00:00 Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

Požičiavanie peňazí je stále lacnejšie. Rastie tak aj počet ľudí, ktorí sa zadlžujú. Dnes je už  dokonca možné požičať si skutočne zadarmo a pre finančné domy plné likvidity je to stále výhodné, hoci zdanlivo nezarobia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.02.2017 00:00 Úspory Slovákov sú v (ne)bezpečí!!!

Slováci sa začínajú odvracať od termínovaných vkladov. Paradoxne tak však nerobia v čase najnižšieho reálneho výnosu, ale v čase opticky najnižšieho percentuálneho úroku. Slabá investičná gramotnosť a averzia k riziku je však najmä záležitosťou doterajších generácií. S novými investičnými možnosťami a otvorenou hlavou sa nová generácia budúcich investorov pravdepodobne podstatne zmení. Vzrastie tak aj jej odolnosť voči riziku. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 15.02.2017 00:00 Čo sa zmení v hypotékach pre mladých?

Ministerstvo financií chystá zmeny v hypotekárnych pravidlách. Cieľom je spružniť a zefektívniť hypotekárny trh a vylepšiť štátnu podporu bývania mladých.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »