Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť.

K založeniu detského sporiaceho produktu stačí občiansky preukaz rodiča a rodný list dieťaťa. Aký produkt však vybrať? V podstate sa netreba zameriavať iba na produkty s označením „detské“, pretože sporiť pre dieťa sa dá aj v štandardnom produkte. Ale v prípade, že existuje detský variant, je určite lepšie vybrať si práve ten. Neraz ponúka viaceré výhody.

Produkt

Benefity detských produktov

 

Obmedzenia

 

Vyšší výnos

Bez poplatkov

Poistenie

Darček

Vek

Výška vkladu

Detská vkladná knižka/

Detské sporenie

áno

áno

nie

áno

áno, zhora

Stavebné sporenie

áno

áno, resp. zľava

áno

áno

áno

áno, zdola

Podielové fondy

nie

nie

nie

áno

áno, zdola

 (Zdroj:www.FinančnáHitparáda.sk)

Investovanie do detí má viacero podôb. Niekto im kúpi zlatý šperk, iný podporí ich vzdelávanie cez kúpu hudobného nástroja, jazykového kurzu alebo kníh, prípadne podporí jeho rozhľad cez vycestovanie do zahraničia. Každý sa rozhoduje podľa svojich možností a presvedčenia. Čo v prípade, že dieťa dostane peniaze s požiadavkou na ich zhodnotenie? Vtedy je dobré zodpovedať pár otázok:

1, Ako dlho chcem pre dieťa sporiť?

Čím dlhšie bude sporenie trvať, tým viac finančných produktov a ich nastavení prichádza do úvahy.

2, Na čo majú úspory slúžiť?

Napríklad získať hypotéku vo výške viac ako 80 percent z ceny nehnuteľnosti bude čoraz ťažšie. Pri riešení bývania môže byť viac ako úspory osožnejšie získanie stavebného úveru na prefinancovanie zvyšných 20 percent z ceny nehnuteľnosti.

3, Ako často a v akej výške viem sporiť?

Niektoré produkty vyžadujú pravidelné mesačné príspevky a v určitej výške, pri niektorých sa dajú posielať peniaze podľa aktuálnych možností. Pri niektorých produktoch sa platia poplatky vopred na určitý čas trvania produktu, pri iných sa platia až zo zaslaných príspevkov, resp. sa neplatia vôbec.

4, Čo sa stane, ak úspory nebudú v presne naplánovanej výške?

Garantovať výšku úspor na konci sporenia je možné pri bankových produktoch. Pri produktoch s potenciálom vyššieho výnosu sa výška úspor dá iba odhadovať.

Dieťa si konkrétny finančný produkt nevyberá samo. Výber preto závisí od rozhodnutia jeho rodičov, ktorí sa orientujú aj podľa vlastných skúseností. Finančné produkty sa dajú rozdeliť na „základné“ a „pre pokročilých“. Rozlišovacím kritériom je výška vkladu, investičný horizont a postoj k investičnému riziku. Na výber sú (zoradené podľa rizikovosti):

  • bežný účet,
  • termínovaný účet,
  • vkladná knižka,
  • stavebné sporenie,
  • podielové fondy,
  • dlhopisy,
  • ETF,
  • akcie.

Detské poistenie nepovažujeme za sporiaci, ale primárne za poistný produkt.

Ak sa pýtate, ako hľadať konkrétne finančné produkty, tu sú názvy niektorých z nich: Junior extra, Snoopy, Krôčik, Sloník, Dukátik, Pre nezbedníkov, Rytmusík, Uniqačik, Vláčik, …

Vravíte si, že aj vy ste dieťa (svojich rodičov) a že by ste mali mať tiež možnosť využívať detské produkty? Dôvody by sa našli hneď: bez poplatkov, s vyšším úročením či poistenie. Žiaľ, nepôjde to. Tieto produkty majú vekové ohraničenie. To však neznamená, že ich nemôžete napísať na svoje deti a využívať ich sami. No obmedzení je okrem veku viac. Detské produkty v podstate nie sú určené na bežné používanie.

Autor je analytik portálu www.FinančnáHitparáda.sk. 
Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Posledné pridané komentáre (celkem 1 komentár)

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.06.2017 00:00 Štátna podpora hypoték pre mladých sa zmení. K horšiemu

Ministerstvo financií SR chce zmeniť systém podpory hypoték pre mladých. Súčasný systém bonifikácie sadzby nahradí daňový bonus, ktorý sa bude dať odrátať od ročnej daňovej povinnosti. Podľa prepočtov analytikov by tým podpora jedného úveru pre “mladého človeka” mala klesnúť o zhruba polovicu. Odporúčajú preto využiť podmienky platné ešte do konca tohto roku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.06.2017 00:00 Čo je najčastejšou príčinou invalidity

Hlavným dôvodom, pre ktorý si ľudia uzatvárajú poistenie je krytie rizika finančných problémov v prípade nepredvídateľných a väčšinou nepríjemných životných situácii, na ktoré nemajú dostatočné vlastné rezervy. Jedným z takýchto rizík je invalidita. Pozreli sme sa preto na to, aké choroby najčastejšie vedú k takto klasifikovanej strate pracovnej schopnosti. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.06.2017 17:01

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 13.06.2017 00:00 Podiel refinančných hypoték sa znižuje, trh ťahajú nové úvery

Výška hypotéky priemerne predstavovala v prvom kvartáli viac ako 72 000 eur. Medziročne je to viac o 2 300 eur. Okrem toho klesá podiel refinančných hypoték v prospech úverov určených na kúpu nehnuteľnosti. Svedčí to o zlepšujúcej sa ekonomickej situácii na Slovensku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »