Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Dlhopisy slovenských firiem - čo treba vedieť pred ich kúpou

Dlhopisy slovenských firiem - čo treba vedieť pred ich kúpou

Pri hľadaní možností zhodnotiť finančné prostriedky aspoň nad hranicou inflácie, sa mnohí investori ohliadajú po dlhopisoch slovenských firiem. Tie aj po odpočítaní poplatkov predstavujú vyššie zhodnotenie ako termínované vklady a zdanlivo istejšie peniaze ako akciové fondy. Hoci majú mnoho výhod, obsahujú aj niekoľko rizík.

Výhody na oboch stranách

Nie je to slovenským, ale súčasným globálnym trendom, prinášať formu investovania do lokálnych korporátnych dlhopisov. Domáce firmy ľudia poznajú, vidia projekty, ktoré následne využívajú a do istej miery financujú rozvoj vlastnej krajiny. „Je to dobrý spôsob, ako urobiť konkrétny krok nielen k efektívnemu uloženiu voľných financií, ale zároveň týmto spôsobom podporujeme aj domácu ekonomiku. Slovenský trh korporátnych dlhopisov je relatívne izolovaný od diania vo svete, nie je v ňom prítomných veľa inštitucionálnych investorov a väčšina investorov drží dlhopisy do splatnosti,“ hovorí o výhodách takýchto dlhopisov analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Vydávanie bondov zo strany firiem, či už slovenských alebo aj zahraničných, však nie je charita, dobročinnosť, ani snaha poskytnúť nezištne vyššie úročenie. „Naša spoločnosť vydáva vlastné cenné papiere, pretože chceme čo najviac diverzifikovať podnikateľské riziko a maximalizovať zisk,“ hovorí Pavol Kožík, majiteľ investičnej skupiny Proxenta. Matematika je jasná. Ak firma k vlastným a bankovým prostriedkom pridá klientske peniaze, pracuje s väčším rozpočtom. „Môžeme naraz realizovať viac projektov, a tým rozložiť riziko medzi viac aktivít a viac sektorov. A samozrejme aj vyprodukovať väčší zisk pre všetky zúčastnené strany,“ hovorí o systéme P. Kožík. Firma tak namiesto bankového úveru dostáva aj peniaze, ku ktorým by sa už napríklad v banke nedostala.

Aj Miron Zelina, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku privátneho bankovníctva Privatbanky vysvetľuje: „Pre firmu, ktorá vydáva dlhopisy, predstavujú popri úveroch a vlastných zdrojoch ďalšiu formu financovania. Výhodou oproti úverom je, že firma nemusí zakladať majetok a má flexibilnejšie možnosti použitia týchto zdrojov. Na druhej strane, platí o niečo vyšší výnos, ako pri bankovom financovaní. Oproti vlastným zdrojom v podobe akciového kapitálu sú zase dlhopisy oveľa lacnejšie.“

Dôvodom, pre ktorý spoločnosti prinášajú dlhopisy je aj stabilná úroková sadzba a možnosť vlastného nastavenia doby splatnosti. „V zahraničí je dlhopisové financovanie považované za lacnejšiu a flexibilnejšiu formu financovania ako bankový úver. Často sú samozrejmosťou emisie so splatnosťou sedem alebo viac rokov, čo umožňuje firmám získať dlhodobé zdroje na financovanie svojej činnosti a ďalšieho rozvoja. V niektorých fázach projektu je dlhopisové financovanie dokonca jednou z mála možností ako projekt financovať,“ dodáva Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments 

Slovenské firmy zostávajú

Treba otvorene priznať, že vo svete je tento model financovania bežný a na Slovensku stále v začiatkoch.  Čo je dôvodom, že u nás dlhopisy zatiaľ využíva len málo firiem? M. Ďurik pokladá za hlavný dôvod fakt, že Slovensko je bankovou ekonomikou a kapitálový trh tu v zásade neexistuje. No v rovnici sú aj ďalšie premenné.

„Jednou z prekážok určite je, že spoločnosti nemajú ľudí, ktorí by vedeli odborne pripraviť emisiu dlhopisov. Často ani nevedia, že si takúto službu môžu zaplatiť u externého subjektu. Ďalším úskalím je, že nevedia vydané dlhopisy umiestniť. Na to je potrebný partner – finančná inštitúcia, ktorá má na takúto službu licenciu. Typicky je to banka, alebo licencovaný obchodník s cennými papiermi, ktorý má zazmluvnenú dostatočnú sieť finančných agentov s dostatočným počtom klientov, ktorým je možné dlhopisy ponúknuť a predať,“ hovorí P. Kožík.

Takéhoto partnera však firma potrebuje presvedčiť o tom, že jej dlhopisy sú dobrou investíciou a to nie je vždy jednoduché. Je tu teda ďalší rozmer a ním je dôvera. Tá sa na Slovensku zatiaľ ťažko hľadá tak u partnerov, ako aj bežných ľudí. Otvorene o tom hovorí M. Zelina: „Dlhopisy sú o dôvere. Veľká finančná skupina, má určitú históriu, vysoké vlastné imanie, riadne a včas splatila desiatky emisií dlhopisov. Ak príde na trh s dlhopismi relatívne malá firma, tak je pre ňu ťažké umiestniť významný objem dlhopisov. Zvyčajne takúto emisiu dlhopisov kupujú iba tí, ktorí majú k tej firme blízko: manažment, majitelia, niektorí dodávatelia, obchodní partneri.“

Aj tu si však treba uvedomiť, že pokiaľ ide o dôveru, ani záruka známeho finančného žraloka nemusí vždy predstavovať stávku na istotu.  „Emitentmi často nie sú ani najväčší finanční žraloci, ale ich dcérske, sesterské a majetkovo prepojené firmy,“ hovorí Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra. Preto je veľmi dôležité pozrieť sa aj na skutočného eminenta a jeho záruky, aktíva, majetok a životaschopnosť.

Investíciu musí každý preveriť na vlastné riziko

„Dôležité je si uvedomiť, že dlhopis je vlastne pôžička. A pokiaľ sa emitent dostane do problémov, nemusí majiteľovi dlhopisu vyplatiť všetky kupóny, časť nominálnej hodnoty alebo i celu nominálnu hodnotu,“ hovorí o kreditnom riziku J. Beständig. Samozrejme dlhopisy súkromných spoločností nie sú kryté Fondom na ochranu vkladov a prakticky investor znáša riziko, ak by sa emitentovi nedarilo, a požičané peniaze by nemohol vrátiť.

Preto by jedným zo základných atribútov kúpy konkrétneho dlhopisu malo byť oboznámenie sa s investičnými zámermi emitujúcej spoločnosti. Na vydanie dlhopisu je síce potrebné schválenie Národnou bankou Slovenska, no tá naň nedáva žiadne záruky.  

„Pri verejných emisiách, ktoré sú ponúkané retailu, a sú určené veľkému množstvu drobných investorov, je vyžadovaný prospekt, ktorý schvaľuje Národná banka Slovenska. Niektorí sprostredkovatelia tento fakt zneužívajú a tvrdia, že ak to schválila NBS, tak je dlhopis bezpečný. To je nezmysel. NBS posudzuje len to, či prospekt obsahuje všetky náležitosti predpísané zákonom. Samotné riziko si musí posúdiť investor sám, napríklad aj na základe prospektu,“ hovorí M. Zelina.

Problémom je, že  prospekt je dlhý a číta ho len zlomok investorov. „Nezáleží na tom, či ide o dlhopisy slovenských alebo zahraničných spoločností. Vždy je rozhodujúci konkrétny projekt – jeho cash flow, zadĺženie a podobne. Výhoda pri slovenských dlhopisoch je teda viac menej skôr psychologická – projekty, ktoré sú na Slovensku, si môže investor takpovediac „ohmatať“. Môže sa ísť pozrieť, či Digital Park naozaj stojí, vidí fungujúce lekárne Dr. Max, Fortunu, Bory Mall, rezidenčný projekt Pri Mýte a podobne,“ uvádza M. Zelina príklady slovenských projektov, ktoré boli financované z dlhopisov.

Pri dlhopisoch slovenských firiem sú však riziká rovnaké ako pri dlhopisoch akejkoľvek inej firmy. Okrem kreditného rizika sú tu aj ďalšie „Rizikom je úrokové riziko, teda citlivosť dlhopisu na zmenu úrokových sadzieb. To je najviac viditeľné na dlhopisoch, ktoré sa obchodujú na burze. Pri dlhopisoch vydávaných formou privátnych emisií nie je také viditeľné, no existuje. Menové riziko pri slovenských dlhopisoch vo väčšine prípadov nie je, keďže sú vydávané v eurách,“ uzatvára M. Ďurik. V konečnom dôsledku je to tak vždy o zvážení výnosu za istú mieru rizika. Tak ako pri každom investičnom produkte.

Dlhopisy slovenských firiem - čo treba vedieť pred ich kúpou

Dlhopisy slovenských firiem - čo treba vedieť pred ich kúpou >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »