Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Dokáže Elon Musk realizovať tajné sny investorov?

Tesla dokázala svoje výnimočné schopnosti v účtovnej gymnastike a zároveň tvrdo pracovala aj vo svojich výrobných halách tak, aby sa mohla pochváliť ziskovým tretím kvartálom. Aj napriek tomu, že výsledky štvrtého kvartálu nenaplnili očakávania. Akcie od začiatku decembra minulého roka však vzrástli až o 54 percent.

Okrem finančných výsledkov sa pozornosť opäť zameriava na produkciu Modelu 3 a jeho uvedenie na trh, integráciu spoločnosti SolarCity a pokrok v stavbe Gigafactory.

Týždenný graf akcií spoločnosti Tesla od roku 2012

/Users/Martin_Sipos/Downloads/33f873d2-e724-44d5-b724-e3937aefa68d.png

 

Zatiaľ čo Tesla dosiahla to, v čo nikto neveril, že je možné, pôsobivá schopnosť Elona Muska predať takmer čokoľvek, mu pomohla podmaniť si komunitu investorov. Preto sa akcie spoločnosti Tesla významne odchyľujú od fundamentov automobilového priemyslu.

Diagram rozptylu, ktorý uvádzam nižšie, ukazuje vzťah medzi očakávanými príjmami v nasledujúcich 12 mesiacoch a aktuálnou trhovou hodnotou. Ako je možné vidieť, Tesla sa ani len nepribližuje k zvyšku automobilového priemyslu. Dôvodom sú veľmi optimistické očakávania, ktoré sú už započítané do ceny akciís spoločnosti.

/Users/Martin_Sipos/Downloads/1fa6924f-471f-4919-b74a-755cd85010db.png

 

Diagram rozptylu nižšie ukazuje vzťah medzi očakávaným EBITDA na nasledujúcich 12 mesiacov a aktuálnej hodnoty podniku. Môžete medzi nimi vidieť slušný lineárny pomer. Ak sa lepšie pozrieme na graf, môžeme si povedať, že je to Volkswagen, ktorý sa v rámci svojho sektora vymyká priemeru. Napriek všetkému, sa aj akcie spoločnosti Tesla oddeľujú od automobilového sektora. Avšak aká je v tom logika? Automobilový priemysel bude aj v dohľadnej budúcnosti stále pre Teslu ten najväčší trh, preto by sa hodnota jej akcií nemala ostatným akciám automobilových spoločností vzďaľovať.

../../../../Downloads/056cb7ce-09ec-42e5-a41c-404482b6424f.png

 

Vysvetlením sa môže zdať to, že spoločnosť Tesla po akvizícii SolarCity už ďalej nie je len automobilkou. Zatiaľ čo v rámci vertikálnej integrácie sa zdá byt akvizícia dobrým ťahom, obchodný model SolarCity je veľmi riskantný a kapitál si vyžaduje rýchlejšie, ako sa odparuje voda na púšti. Na druhej strane zásadná zmena z automobilky na významnú svetovú energeticky inovatívnu spoločnosť je veľmi múdra. Priťahuje totiž typ investorov, ktorí sú ochotní akceptovať aj vyššie ocenenie a poskytnúť dodatočný kapitál na budúce výdavky s cieľom podporiť rast a investície.

Vidíme však veľké riziko naplnenia tohto plánu a zároveň v tejto chvíli väčšiu pravdepodobnosť poklesu ako rastu. Aktuálne ocenenie akcií počíta s bezchybným naplnením cieľom a vyššiu ziskovosť. Neveríme však, že to Tesla v priebehu najbližších troch rokov dokáže. Jednotkové náklady na výrobu automobilu Tesla 3 sa už teraz nachádzajú nad pôvodnými odhadmi, takže očakávaný hrubý zisk sa bude tvoriť až od vyššej sumy nákladov. Z technického hľadiska vyzerá preto veľmi zaujímavo staviť si na pokles akcií. Tie sa dnes nachádzajú na svojich najvyšších úrovniach z rokov 2014 a 2015.

Manažment a opis rizika

Spoločnosť Tesla oznámila výsledky za štvrtý kvartál túto stredu (22. februára) a výsledky za prvý kvartál vyhlási 10. mája. To bude pre akcie firmy najrizikovejšia udalosť, ktorej bude čeliť v nasledujúcich mesiacoch. Podľa nášho názoru je najlepším spôsobom, ako vyjadriť negatívny pohľad na akcie Tesla, kúpa put opcií, kde denné cover ratio je na úrovni 7,4 (čo znamená, že obchodníci, ktorí stavia na pokles ceny akcií budú mať o málo viac ako sedem dní na uzavretie svojich krátkych pozícií). Vysoké číslo tzv. cover ratio znamená, že akákoľvek pozitívna správa ktorá prekoná očakávania trhu, by mohla znamenať výrazne rastový signál, pretože špekulanti, ktorí očakávali prepad, sa budú rýchlo snažiť opúšťať svoje krátke pozície.

Nákupom put opcií si našu pozíciu proti tomuto scenáru dostatočne ochránime. Tiež nám automaticky dáva vopred definovaný signál stop, ktorý nemožno prekročiť a tým nás ochráni proti cenovým skokom smerom hore v prípade nepredvídateľných očakávaní. Väčšinou sa hodí táto „poistka“ pri strmom raste ceny akcií, ale je zmysluplná aj vzhľadom k rizikám na strane poklesu.

Parametre

Vstup: Nakúpte put (predajné opcie) s cenou 280 dolárov, ktoré budú mať exspiráciu 16.júna 2017.

Stop: Vzhľadom k tomu, že kupujeme predajné opcie, máme z podstaty opcie už „vstavaný“ príkaz a obmedzenú stratu pri cene 25,55 dolára za kontrakt, či inak povedané 9,1 percentná strata pred zarátaním transakčných nákladov.

Cieľ: Naša cieľová hodnota je 220 dolárov, pretože táto úroveň odráža priemernú cenovú hladinu pred rastom, ktorý začal v decembri. Podľa nášho názoru Tesla neponúka nič, čo by potvrdilo 54 percentný rast v tak krátkej dobe.

Časový horizont: Predajné opcie exspirujú 16.6.2017, takže obchod bude prebiehať po dobu štyroch mesiacov. Preto časový horizont je strednodobý.

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank
Dokáže Elon Musk realizovať tajné sny investorov?

Dokáže Elon Musk realizovať tajné sny investorov? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.08.2017 10:16 Ranný prehľad trhov 22. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »