Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Dosiahli už ceny akcií svoj vrchol?

Americké akcie zaznamenali aktuálne najväčší jednodňový prepad od novembra 2016. Investori sa totiž obávajú, že D. Trump nebude schopný svoju politiku presadiť. Akcie amerických bánk v utorok klesli o tri percentá a v porovnaní s vrcholom z 1.marca sú už dole o 8,2 percenta. „Nebol by som prekvapený, keby korekcia globálnych akcií nakoniec dosiahla päť až desať percent“ hovorí Peter Garnry akciový analytik Saxo Bank.

  • Sentiment averzie k riziku zostane na trhoch prítomný dovtedy, pokiaľ sa neobnoví dôvera k slovám nového prezidenta
  • Dolár oslabil k menám G3, najviac však voči JPY
  • Ropa je pod tlakom a WTI je na najnižších úrovniach od novembra 2016
  • OPEC sa nachádza v neistej situácii, pretože krajiny mimo organizácie nedodržiavajú dohodu
  • Zlato z tejto situácie ťaží a smeruje v reakcii na slabší dolár, akcie a výnosy dlhopisov k februárovým hodnotám
  • Americké štátne dlhopisy podľa očakávaní trhu rastú

Utorková seansa na Wall Street znamenala najväčší jednodňový pokles amerických akcií od novembra minulého roku. Investori sa čoraz viac obávajú, že Donald Trump bude na presadenie kľúčových reforiem príliš slabý. Zrejmý nedostatok legislatívnej podpory pozastavil nádej trhov, že prezident presadí svoje daňové škrty a programy investícií do infraštruktúry. 

„Existujú obavy, že aj keď sa D. Trumpovi podarí pretlačiť zákon o zrušení Obamacare cez snemovňu reprezentantov, v kongrese nakoniec neprejde,“ hovorí analytik Shiyun Su z pobočky Saxo Bank v Singapure. Hlavný menový stratég Saxo Bank, John Hardy poznamenal, že sentiment pred štvrtkovým hlasovaním oslabil dolár voči menám G3, hoci voči menám rozvíjajúcich sa trhov zostáva aj naďalej pevný.

Výpredaj akcií

Tzv. Trumpov efekt a eufória z globálneho oživenia hospodárstva je na ústupe. V reakcii na to sa výpredaj presúva naprieč rôznymi triedami aktív,“ hovorí J. Hardy. Hlavný akciový stratég Peter Garnry si myslí, že zmena sentimentu posunie americké cenné papiere „späť do reality“, a že „Trumpova prorastová politika začína vyzerať stále menej presvedčivo“.

Počas utorkového obchodovania klesol index S&P 500 o 1,24 percenta svojej hodnoty a akciový index Dow Jones poklesol o 1,14 percenta. Akcie amerických bánk stratili až tri percentá za deň a v porovnaní s vrcholom z 1.marca klesli už o 8,2 percenta. „Nebol by som prekvapený, keby korekcia globálnych akcií dosiahla päť až desať percent,“ hovorí P. Garnry.

Dolár na ústupe

Kým dolár vykazuje slabé výsledky voči britskej libre aj euru, holubičí slovník FEDu z minulého týždňa je najviac viditeľný na menovom páre dolár/jen, kde z hodnôt 114,75 klesol až takmer na úroveň 111.

Viditeľný pokles USD a amerických akcií, ako aj pokles výnosov dlhopisov, podporuje cenu zlata. Hlavný komoditný stratég Saxo Bank, Ole Hansen, poznamenáva, že tieto fakty, rovnako ako aj politické príčiny, môžu posunúť zlato vysoko nad februárovú úroveň 1237 dolára za uncu.

O. Hansen však varuje, že aj keby k tomu došlo, zlato sa ešte stále naplno nerozbehlo, nakoľko investori zostávajú po niekoľkých neúspešných pokusoch žltého kovu o rast tento rok opatrní.

Okrem toho analytik hovorí, že pod tlakom sú tiež ceny medi a to tak na strane ponuky ako aj dopytu plynúceho z možných nových investícií do infraštruktúry.

Hrá sa Rusko s trhom s ropou?

Kľúčovým komoditným príbehom dňa je avšak ropa, kde ceny ropnej zmesi WTI klesli na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho novembra.

„Ropa aj OPEC sú pod tlakom,“ hovorí O. Hansen. „V spojených štátoch totiž dosiahli ropné zásoby vďaka ťažbe bridlicovej ropy nové maximá a OPEC musí donútiť nečlenov zoskupenia, najmä Rusko, aby znižovali ťažbu v súlade s dohodou“.

Dodržiavanie dohody je pre cenu obzvlášť dôležité. Oznámenie spoločnosti Rosneft o rozšírení výroby v tomto roku tomu však príliš nenasvedčuje. Rusko je už dlhodobo pre ropný kartel problematickým partnerom. Saudská Arábia obmedzila ťažby v súlade s dohodou, avšak tento záväzok nezdieľajú ostatní producenti. O. Hansen poznamenáva, že Líbya sa pripravuje obnoviť vývoz ropy, čo predstavuje ďalší faktor, ktorý bude brániť rastu ceny ropy na trhoch.

Nohy z ílu?

Kombinácia averzie k riziku, slabého dolára, klesajúcich akcií, a pretrvávajúcich pochybností z predvolebných sľubov prezidenta Trumpa o novej infraštruktúre a nižších daniach upriamuje pozornosť na ďalšie udalosti. Napríklad francúzske voľby, či očakávanie normalizácie monetárnej politiky ECB.

Trh už započítal do cien ambiciózne predvolebné sľuby D. Trumpa. Otázkou teraz je, či ich aj bude schopný naplniť. Nový prezident naďalej bojuje s viacerými škandálmi. Okrem toho sa znižuje pravdepodobnosť, že sa dokáže vysporiadať s kľúčovým zákonom éry Baraka Obamu – Obamacare. To je vietor do plachiet konzervatívnym republikánom, ako aj nových pochybností investorov. 
Dosiahli už ceny akcií svoj vrchol?

Dosiahli už ceny akcií svoj vrchol? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »