Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Dosiahli už ceny akcií svoj vrchol?

Americké akcie zaznamenali aktuálne najväčší jednodňový prepad od novembra 2016. Investori sa totiž obávajú, že D. Trump nebude schopný svoju politiku presadiť. Akcie amerických bánk v utorok klesli o tri percentá a v porovnaní s vrcholom z 1.marca sú už dole o 8,2 percenta. „Nebol by som prekvapený, keby korekcia globálnych akcií nakoniec dosiahla päť až desať percent“ hovorí Peter Garnry akciový analytik Saxo Bank.

  • Sentiment averzie k riziku zostane na trhoch prítomný dovtedy, pokiaľ sa neobnoví dôvera k slovám nového prezidenta
  • Dolár oslabil k menám G3, najviac však voči JPY
  • Ropa je pod tlakom a WTI je na najnižších úrovniach od novembra 2016
  • OPEC sa nachádza v neistej situácii, pretože krajiny mimo organizácie nedodržiavajú dohodu
  • Zlato z tejto situácie ťaží a smeruje v reakcii na slabší dolár, akcie a výnosy dlhopisov k februárovým hodnotám
  • Americké štátne dlhopisy podľa očakávaní trhu rastú

Utorková seansa na Wall Street znamenala najväčší jednodňový pokles amerických akcií od novembra minulého roku. Investori sa čoraz viac obávajú, že Donald Trump bude na presadenie kľúčových reforiem príliš slabý. Zrejmý nedostatok legislatívnej podpory pozastavil nádej trhov, že prezident presadí svoje daňové škrty a programy investícií do infraštruktúry. 

„Existujú obavy, že aj keď sa D. Trumpovi podarí pretlačiť zákon o zrušení Obamacare cez snemovňu reprezentantov, v kongrese nakoniec neprejde,“ hovorí analytik Shiyun Su z pobočky Saxo Bank v Singapure. Hlavný menový stratég Saxo Bank, John Hardy poznamenal, že sentiment pred štvrtkovým hlasovaním oslabil dolár voči menám G3, hoci voči menám rozvíjajúcich sa trhov zostáva aj naďalej pevný.

Výpredaj akcií

Tzv. Trumpov efekt a eufória z globálneho oživenia hospodárstva je na ústupe. V reakcii na to sa výpredaj presúva naprieč rôznymi triedami aktív,“ hovorí J. Hardy. Hlavný akciový stratég Peter Garnry si myslí, že zmena sentimentu posunie americké cenné papiere „späť do reality“, a že „Trumpova prorastová politika začína vyzerať stále menej presvedčivo“.

Počas utorkového obchodovania klesol index S&P 500 o 1,24 percenta svojej hodnoty a akciový index Dow Jones poklesol o 1,14 percenta. Akcie amerických bánk stratili až tri percentá za deň a v porovnaní s vrcholom z 1.marca klesli už o 8,2 percenta. „Nebol by som prekvapený, keby korekcia globálnych akcií dosiahla päť až desať percent,“ hovorí P. Garnry.

Dolár na ústupe

Kým dolár vykazuje slabé výsledky voči britskej libre aj euru, holubičí slovník FEDu z minulého týždňa je najviac viditeľný na menovom páre dolár/jen, kde z hodnôt 114,75 klesol až takmer na úroveň 111.

Viditeľný pokles USD a amerických akcií, ako aj pokles výnosov dlhopisov, podporuje cenu zlata. Hlavný komoditný stratég Saxo Bank, Ole Hansen, poznamenáva, že tieto fakty, rovnako ako aj politické príčiny, môžu posunúť zlato vysoko nad februárovú úroveň 1237 dolára za uncu.

O. Hansen však varuje, že aj keby k tomu došlo, zlato sa ešte stále naplno nerozbehlo, nakoľko investori zostávajú po niekoľkých neúspešných pokusoch žltého kovu o rast tento rok opatrní.

Okrem toho analytik hovorí, že pod tlakom sú tiež ceny medi a to tak na strane ponuky ako aj dopytu plynúceho z možných nových investícií do infraštruktúry.

Hrá sa Rusko s trhom s ropou?

Kľúčovým komoditným príbehom dňa je avšak ropa, kde ceny ropnej zmesi WTI klesli na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho novembra.

„Ropa aj OPEC sú pod tlakom,“ hovorí O. Hansen. „V spojených štátoch totiž dosiahli ropné zásoby vďaka ťažbe bridlicovej ropy nové maximá a OPEC musí donútiť nečlenov zoskupenia, najmä Rusko, aby znižovali ťažbu v súlade s dohodou“.

Dodržiavanie dohody je pre cenu obzvlášť dôležité. Oznámenie spoločnosti Rosneft o rozšírení výroby v tomto roku tomu však príliš nenasvedčuje. Rusko je už dlhodobo pre ropný kartel problematickým partnerom. Saudská Arábia obmedzila ťažby v súlade s dohodou, avšak tento záväzok nezdieľajú ostatní producenti. O. Hansen poznamenáva, že Líbya sa pripravuje obnoviť vývoz ropy, čo predstavuje ďalší faktor, ktorý bude brániť rastu ceny ropy na trhoch.

Nohy z ílu?

Kombinácia averzie k riziku, slabého dolára, klesajúcich akcií, a pretrvávajúcich pochybností z predvolebných sľubov prezidenta Trumpa o novej infraštruktúre a nižších daniach upriamuje pozornosť na ďalšie udalosti. Napríklad francúzske voľby, či očakávanie normalizácie monetárnej politiky ECB.

Trh už započítal do cien ambiciózne predvolebné sľuby D. Trumpa. Otázkou teraz je, či ich aj bude schopný naplniť. Nový prezident naďalej bojuje s viacerými škandálmi. Okrem toho sa znižuje pravdepodobnosť, že sa dokáže vysporiadať s kľúčovým zákonom éry Baraka Obamu – Obamacare. To je vietor do plachiet konzervatívnym republikánom, ako aj nových pochybností investorov. 
Dosiahli už ceny akcií svoj vrchol?

Dosiahli už ceny akcií svoj vrchol? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »