Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

ECB chce zmenami v kvantitatívnom uvoľňovaním viac pomáhať Južnej Európe

ECB chce zmenami v kvantitatívnom uvoľňovaním viac pomáhať Južnej Európe

Na decembrovom zasadnutí sa Európska centrálna banka (ECB) rozhodla predĺžiť program kvantitatívneho uvoľňovania až do konca tohto roka. Nové podmienky sú nastavené viac v prospech problematických krajín južnej Európy.

Aby mala na dlhopisovom trhu aj naďalej čo nakupovať, musela banka opustiť od limitu výnosu dlhopisov. Zo zápisnice z januárového zasadnutia je však zrejmé, že ani toto pravidlo nestačí a ECB pripustila možnosť odchýlenia sa od kapitálového kľúča.

Na decembrovom zasadnutí sa Európska centrálna banka (ECB) rozhodla predĺžiť program kvantitatívneho uvoľňovania až do konca tohto roka. Aby mala na dlhopisovom trhu aj naďalej čo nakupovať, musela opustiť od limitu výnosu dlhopisov. Zo zápisnice z januárového zasadnutia je však zrejmé, že ani toto pravidlo nestačí a ECB pripustila možnosť odchýlenia sa od kapitálového kľúča.

Dlhopisy, ktoré môže banka nakupovať boli viazané k základnej úrokovej sadzbe ECB. Tá aktuálne predstavuje –0,4 percenta. Znemožňovalo to teda nakupovať dlhopisy s nižším výnosom. Pri predĺžení programu by tak mohlo dôjsť k situácii, že by na trhu neboli dlhopisy, ktoré by vyhovovali kritériám. Zrušením tohto pravidla sa naopak banke otvorila možnosť nakupovať najmä krátkodobé nemecké dlhopisy, ktorých výnosy sa nachádzajú pod základnou úrokovou sadzbou ECB.

Práve u nemeckých dlhopisov hrozilo, že ich nebude na trhu dostatočné množstvo, pretože podľa tzv. kapitálového kľúča ich musí centrálna banka v porovnaní s ostatnými krajinami kupovať najväčší objem. Kapitálový kľúč je druhým kritériom, ktoré musia dlhopisy vykupované ECB spĺňať. Vychádza z pomerov upísania kapitálu v Európskej centrálnej banke od národných centrálnych bánk jednotlivých členských štátov EÚ.

Rovnaký pomer, akým štáty upísali kapitál, sa musí zachovávať aj pri nakupovaní dlhopisov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. To znamená, že z každomesačného objemu nakúpených dlhopisov musí byť 18 percent nemeckých, 14 percent francúzskych, 12 percent talianskych, deväť percent španielskych atď. Možnosťou, ako vyriešiť problém s nedostatkom dlhopisov, je odchýlenie sa od pomerov tohto kapitálového kľúča. ECB to na ostatnom zasadnutí pripustila.

Členovia rady guvernérov centrálnej banky sa teda zhodli na tom, že odchýlky od kapitálového kľúča sú možné a dokonca nevyhnutné. Zatiaľ nie je jasné, podľa čoho bude banka postupovať pri stanovovaní nových pomerov, no napriek tomu ide o jasný signál ochoty pomôcť ekonomicky slabším krajinám. Grécku síce z uvedenej zmeny ťažiť nebude, ECB totiž nemôže nakupovať dlhopisy sa špekulatívnym ratingom, avšak pre Francúzsko, Taliansko a Španielsko ide o dobrú správu.

Napríklad vo Francúzsku sa po predstavení volebného programu francúzskej prezidentskej kandidátky Marine Le Pen zvýšila politická neistota. Prezidentská kandidátka napríklad prišla s návrhom na presunutie 80 percent súčasného francúzskeho dlhu do frankov, čo by znamenalo jeho znehodnotenie. Výnosy francúzskych štátnych dlhopisov na to reagovali rastom o 25 b.p. Banky, ktoré držia francúzske dlhopisy, by utrpeli výrazné straty.

Na správu o nových možnostiach ECB reagoval dlhopisový trh zlacnením dlhopisov. Výnosy desaťročných štátnych dlhopisov Francúzska klesli o 7 b.p na 1,02 percenta, Talianska o 12 b.p. na 2,25 percenta a Španielska o 14 b.p. na 1,6 percenta. Kvantitatívne uvoľňovanie európsky dlhopisový trh výrazne kriví. Súčasné výnosy niektorých dlhopisov sú totiž neopodstatnene nízko. V poslednej dobe môžeme pozorovať rozširovanie spreadu najmä medzi výnosom nemeckých a talianskych dlhopisov. Ten od talianskeho referenda vzrástol o 40 b.p.

Uvedeným krokom môže ECB ďalšie rozširovanie spreadu medzi výnosmi štátnych dlhopisov jednotlivých členských krajín obmedziť a snažiť sa o ich priblíženie k výnosu nemeckého štátneho dlhopisu, ktorý je považovaný za akýsi benchmark európskeho dlhopisového trhu.

Podľa tejto logiky je zrejmé, že program kvantitatívneho uvoľňovania v súčasnosti už primárne nesleduje dosiahnutie inflácie, ale záchranu južného krídla eurozóny na čele s Talianskom. Pripravovaná zmena síce nepomôže Grécku, avšak nie je vylúčené, že by sme sa na niektorom z ďalších zasadnutí ECB mohli dočkať napríklad zrušenia požiadavky na stupeň ratingu.

Potvrdzuje sa, že ECB už nebojuje proti deflácii, ale skôr kupuje európskym politikom čas. Cenou za ďalšie odďaľovanie riešenia problémov je však výrazne pokrivený dlhopisový trh, ktorý neodráža súčasný stav jednotlivých štátov. Tým sa dostáva pod tlak sama ECB, ktorá, ak niekedy ukončí kvantitatívne uvoľňovanie, sa môže tešiť na prípadné prasknutie bubliny na dlhopisoch. Jednorazová kapitálová injekcia bankovému sektoru sa preto môže javiť efektívnejšia, ako dlhodobá agónia.

ECB chce zmenami v kvantitatívnom uvoľňovaním viac pomáhať Južnej Európe

ECB chce zmenami v kvantitatívnom uvoľňovaním viac pomáhať Južnej Európe >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z EURO

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z EURO

25.07.2017 11:27 Grécko emituje dlhopisy

Grécko sa rozhodlo vrátiť na kapitálové trhy. Emituje päťročné dlhopisy. Úspešné prijatie emisie investormi by znamenalo opätovný návrat Grécka medzi dôveryhodné krajiny. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 16:25 Šéfka Fedu vie zamávať trhmi, aj keď veľa nepovie

Ostro sledovanou udalosťou uplynulého týždňa bolo vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej v americkom Kongrese. Podľa jej slov Fed plánuje pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a taktiež chce začať redukovať portfólio dlhopisov.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 12:24 Miera nezamestnanosti je po prvý krát pod 7 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka historicky najnižšiu úroveň 6,9 percenta. Oproti predchádzajúcemu roku je to zlepšenie o 2,55 percentuálneho bodu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 10:23 Social Watch: Západní země nedoženeme?

Médii proběhla vcelku masivně (takže v podstatě všude) zpráva sociální sítě Social Watch o vývoji v České republice. Vyspělé země podle ní nedoženeme. Přes vznosný cizojazyčný název organizace jde ale o domácí a ryze české hodnocení domácích a ryze českých problémů. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 09:34 Grécko by sa rado vrátilo na dlhopisové trhy

Sága gréckej dlhovej krízy sa vracia do pozornosti finančných trhov od momentu, kedy boli odhalené dlhové problémy tejto krajiny, a prebehol prvý bailout v roku 2010, zas a znova opakovane. Pri rôznych príležitostiach predstavuje táto téma, ktorá takmer spôsobila rozpad eurozóny, permanentnú hrozbu pre stabilitu Európy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z EURO za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »