Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

ECB chce zmenami v kvantitatívnom uvoľňovaním viac pomáhať Južnej Európe

ECB chce zmenami v kvantitatívnom uvoľňovaním viac pomáhať Južnej Európe

Na decembrovom zasadnutí sa Európska centrálna banka (ECB) rozhodla predĺžiť program kvantitatívneho uvoľňovania až do konca tohto roka. Nové podmienky sú nastavené viac v prospech problematických krajín južnej Európy.

Aby mala na dlhopisovom trhu aj naďalej čo nakupovať, musela banka opustiť od limitu výnosu dlhopisov. Zo zápisnice z januárového zasadnutia je však zrejmé, že ani toto pravidlo nestačí a ECB pripustila možnosť odchýlenia sa od kapitálového kľúča.

Na decembrovom zasadnutí sa Európska centrálna banka (ECB) rozhodla predĺžiť program kvantitatívneho uvoľňovania až do konca tohto roka. Aby mala na dlhopisovom trhu aj naďalej čo nakupovať, musela opustiť od limitu výnosu dlhopisov. Zo zápisnice z januárového zasadnutia je však zrejmé, že ani toto pravidlo nestačí a ECB pripustila možnosť odchýlenia sa od kapitálového kľúča.

Dlhopisy, ktoré môže banka nakupovať boli viazané k základnej úrokovej sadzbe ECB. Tá aktuálne predstavuje –0,4 percenta. Znemožňovalo to teda nakupovať dlhopisy s nižším výnosom. Pri predĺžení programu by tak mohlo dôjsť k situácii, že by na trhu neboli dlhopisy, ktoré by vyhovovali kritériám. Zrušením tohto pravidla sa naopak banke otvorila možnosť nakupovať najmä krátkodobé nemecké dlhopisy, ktorých výnosy sa nachádzajú pod základnou úrokovou sadzbou ECB.

Práve u nemeckých dlhopisov hrozilo, že ich nebude na trhu dostatočné množstvo, pretože podľa tzv. kapitálového kľúča ich musí centrálna banka v porovnaní s ostatnými krajinami kupovať najväčší objem. Kapitálový kľúč je druhým kritériom, ktoré musia dlhopisy vykupované ECB spĺňať. Vychádza z pomerov upísania kapitálu v Európskej centrálnej banke od národných centrálnych bánk jednotlivých členských štátov EÚ.

Rovnaký pomer, akým štáty upísali kapitál, sa musí zachovávať aj pri nakupovaní dlhopisov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. To znamená, že z každomesačného objemu nakúpených dlhopisov musí byť 18 percent nemeckých, 14 percent francúzskych, 12 percent talianskych, deväť percent španielskych atď. Možnosťou, ako vyriešiť problém s nedostatkom dlhopisov, je odchýlenie sa od pomerov tohto kapitálového kľúča. ECB to na ostatnom zasadnutí pripustila.

Členovia rady guvernérov centrálnej banky sa teda zhodli na tom, že odchýlky od kapitálového kľúča sú možné a dokonca nevyhnutné. Zatiaľ nie je jasné, podľa čoho bude banka postupovať pri stanovovaní nových pomerov, no napriek tomu ide o jasný signál ochoty pomôcť ekonomicky slabším krajinám. Grécku síce z uvedenej zmeny ťažiť nebude, ECB totiž nemôže nakupovať dlhopisy sa špekulatívnym ratingom, avšak pre Francúzsko, Taliansko a Španielsko ide o dobrú správu.

Napríklad vo Francúzsku sa po predstavení volebného programu francúzskej prezidentskej kandidátky Marine Le Pen zvýšila politická neistota. Prezidentská kandidátka napríklad prišla s návrhom na presunutie 80 percent súčasného francúzskeho dlhu do frankov, čo by znamenalo jeho znehodnotenie. Výnosy francúzskych štátnych dlhopisov na to reagovali rastom o 25 b.p. Banky, ktoré držia francúzske dlhopisy, by utrpeli výrazné straty.

Na správu o nových možnostiach ECB reagoval dlhopisový trh zlacnením dlhopisov. Výnosy desaťročných štátnych dlhopisov Francúzska klesli o 7 b.p na 1,02 percenta, Talianska o 12 b.p. na 2,25 percenta a Španielska o 14 b.p. na 1,6 percenta. Kvantitatívne uvoľňovanie európsky dlhopisový trh výrazne kriví. Súčasné výnosy niektorých dlhopisov sú totiž neopodstatnene nízko. V poslednej dobe môžeme pozorovať rozširovanie spreadu najmä medzi výnosom nemeckých a talianskych dlhopisov. Ten od talianskeho referenda vzrástol o 40 b.p.

Uvedeným krokom môže ECB ďalšie rozširovanie spreadu medzi výnosmi štátnych dlhopisov jednotlivých členských krajín obmedziť a snažiť sa o ich priblíženie k výnosu nemeckého štátneho dlhopisu, ktorý je považovaný za akýsi benchmark európskeho dlhopisového trhu.

Podľa tejto logiky je zrejmé, že program kvantitatívneho uvoľňovania v súčasnosti už primárne nesleduje dosiahnutie inflácie, ale záchranu južného krídla eurozóny na čele s Talianskom. Pripravovaná zmena síce nepomôže Grécku, avšak nie je vylúčené, že by sme sa na niektorom z ďalších zasadnutí ECB mohli dočkať napríklad zrušenia požiadavky na stupeň ratingu.

Potvrdzuje sa, že ECB už nebojuje proti deflácii, ale skôr kupuje európskym politikom čas. Cenou za ďalšie odďaľovanie riešenia problémov je však výrazne pokrivený dlhopisový trh, ktorý neodráža súčasný stav jednotlivých štátov. Tým sa dostáva pod tlak sama ECB, ktorá, ak niekedy ukončí kvantitatívne uvoľňovanie, sa môže tešiť na prípadné prasknutie bubliny na dlhopisoch. Jednorazová kapitálová injekcia bankovému sektoru sa preto môže javiť efektívnejšia, ako dlhodobá agónia.

ECB chce zmenami v kvantitatívnom uvoľňovaním viac pomáhať Južnej Európe

ECB chce zmenami v kvantitatívnom uvoľňovaním viac pomáhať Južnej Európe >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z EURO

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 03.05.2017 00:00 Slovensko sa zaradilo medzi rozpočtovo menej zodpovedné krajiny únie

Slovensko vlani vykázalo historicky najnižší schodok verejných financií – 1,68 percenta. Je to lepšie ako plánovaná úroveň, no krajina už nepatrí medzi rozpočtovo zodpovednejšie. Až 12 európskych vlád totiž hospodárilo s prebytkovým, alebo vyrovnaným rozpočtom. Tvoria si tak rezervy na horšie časy, kým SR zatiaľ stále zvyšuje dlh.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2017 00:00 Budeme sa mať ako hovadá! Alebo ako prasatá v žite? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Korupcia, ktorá prekáža rastu ekonomiky, na Slovensku akoby už skapínala. Požiadajú Putin, Orbán a Fico, aby boli zdaňovaní vyššou sadzbou než ostatní ľudia? Jazýčkom na váhach sú Francúzi a internet ako fenomén súčasnosti. Ale otázka znie inak: Pôjde sa šéf slovenského parlamentu poriadne ožrať? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 30.03.2017 00:00 Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Tento bonmot odznel na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka, kde sa diskutovalo aj o udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Zúčastnení sa zhodli, že SR čakajú z pohľadu demografie veľmi ťažké časy a negatívne zmeny sú už neodvratné. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 30.03.2017 15:23Ďalšie články »

Krátké správy z EURO

26.05.2017 11:05 Podarí sa Francúzsku znížiť dlh a deficit aj pri súčasnom nízkom raste?

Nový francúzsky minister hospodárstva, Bruno Le Maire, tento týždeň uviedol, že Francúzsko si váži svoje európske záväzky a chce tak znížiť svoj deficit. Avšak pri súčasnej prognóze relatívne mierneho hospodárskeho rastu sa táto úloha zdá byť až príliš ambiciózna. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.05.2017 09:35 Kim sem, Kim tam, všude kam se podívám

Donald Trump a spolu s ním celý civilizovaný svět má problém. Tím problémem je s obezitou neúspěšně bojující vyznavač západního luxusu a neomezený vládce KLDR v jedné osobě Kim Čong-un, pro potřeby tohoto blogu Kim III. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 15:43 Inflácia sa v apríli spomalila na 0,8 %

Inflácia na Slovensku v apríli spomalila. Po tom, čo vo februári a marci spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 1,1 % resp. 1,0 %, v marci sa ich rast zmiernil na 0,8 % podľa národného CPI indexu aj harmonizovaného HICP indexu. Aprílové medziročné spomalenie inflácie bolo spôsobené hlavne pomalším rastom cien v doprave a zastabilizovaním cien potravín. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 13:54 Eurozóna a MMF sa sporia o odpustenie dlhov Grécku

Kým MMF presadzuje myšlienku, aby Grécku bola odpustená časť dlhov, eurozóna sa tejto idee bráni. Ministri financií eurobloku súhlasia len s prípadným znížením úrokov, či predĺžením doby splatnosti. Medzinárodný menový fond však namieta, že Grécko je pri súčasných dlhoch odrezané od ekonomického rastu a možnosti zotaviť sa.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 14:25 Nezamestnanosť sa blíži historickému rekordu z roku 2008

Nezamestnanosť klesla v apríli na 7,74 percenta. Blíži sa tak k rekordne najnižšej hodnote z augusta 2008, keď predstavovala 7,36 percenta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »