Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Slováci očakávajú zlepšenie ich finančnej situácie

Slováci očakávajú zlepšenie ich finančnej situácie

Slováci sú stále pesimisti. Napriek zlepšujúcej sa ekonomike sú ich budúce očakávania negatívne. K zlepšeniu však dochádza pri finančnom správaní. Zvyšuje sa podiel ľudí, ktorí sú schopní si sporiť, naopak klesá podiel tých, ktorí žijú od výplaty k výplate. A stále rastie aj počet tých, ktorí plánujú kúpu bytu, či domu. 

Štatistky a prognózy analytikov hovoria pomerne jasne. Očakáva sa, že slovenská ekonomika sa bude aj počas tohto roka vyvíjať priaznivo. Nezamestnanosť bude naďalej klesať a mali by sme aj reálne viac zarábať. Zmena však nastane v oblasti cenového vývoja, keďže sa Slovensko v tomto roku prehupne opäť do inflácie. 

Pohľad bežných ľudí je však mierne odlišní. Platí, že ľudia sú zväčša pesimisticky ladení a veci vidia väčšinou horšie, ako v skutočnosti sú. Pozreli sme sa preto na to, aké sú očakávania Slovákov ohľadom tohtoročného vývoja ekonomiky, nezamestnanosti a samozrejme cenového vývoja. Zaujalo nás aj to, ako našinci hodnotia svoju finančnú situáciu, tvorbu úspor a aké majú plány ohľadom kúpy finančne náročnejších tovarov či dokonca nového bývania. Vychádzali sme zo zisťovania Spotrebiteľský barometer I., ktoré zostavuje Štatistický úrad SR.    

Aký vývoj v ekonomike očakávajú slovenské domácnosti v tomto roku:

Ekonomická situácia – zostane rovnaká

38 % domácností

Ekonomická situácia – zhorší sa

30 % domácností

Ekonomická situácia – zlepší sa

18 % domácností

Nezamestnanosť – zostane rovnaká

34 % domácností

Nezamestnanosť – vzrastie

24 % domácností

Nezamestnanosť – klesne

34 % domácností

Inflácia – bude rásť rovnakým tempom ako doteraz

29 % domácností

Inflácia – bude rásť rýchlejšie ako doteraz

16 % domácností

Inflácia – bude rásť pomalšie ako doteraz

12 % domácností

Inflácia – zostane rovnaká ako doteraz

26 % domácností

Zdroj: analytický tím Poštovej banky podľa Spotrebiteľský barometer, ŠÚ SR

 

Na začiatku tohto roka najväčšia skupina našincov, až 38 percent, očakávala, že ekonomická situácia v našej krajine zostane počas tohto roka rovnaká ako doteraz. Pesimistov je ale stále viac ako optimistov. Až 30 percent respondentov predpokladá zhoršenie ekonomiky, zatiaľ čo zlepšenie očakáva „len“ 18 percent Slovákov. Čo sa však trhu práce týka, tak tam sú Slováci väčšími optimistami. Mieru nezamestnanosti na rovnakej úrovni ako doteraz očakáva až 34 percent našincov a rovnaké percento dokonca odhaduje, že nezamestnanosť bude tento rok klesať. Naopak, nárast nezamestnanosti predpokladá iba 24 percent Slovákov.

Zaujímavý je aj pohľad na to, aký vývoj cien Slováci predpovedajú. Pocitová inflácia je takmer vždy vyššia ako tá reálna. To znamená, že ľudia majú zväčša pocit, že ceny rastú rýchlejšie, ako je tomu v skutočnosti. Dokonca aj v období deflácie, počas roka 2016, zhruba polovica Slovákov mala pocit, že ceny tovarov a služieb sa zvyšujú.

Aktuálne až 57 percent Slovákov očakáva, že ceny v obchodoch budú počas roka mieriť nahor. V rámci toho sa dokonca 16 percent našich obyvateľov domnieva, že ceny budú rásť rýchlejšie ako doteraz. Stále vysoký podiel našincov, približne štvrtina, si ale myslí, že ceny zostanú rovnaké ako doteraz, teda že inflácia stúpať nebude.                                                                                                                                                                                                                                                   

Akú finančnú situáciu očakávajú slovenské domácnosti v tomto roku:

Zlepšenie svojej finančnej situácie očakáva

18 % domácností

Schopnosť vytvárať úspory očakáva

38 % domácností

Rekonštruovať svoje bývanie plánuje

15 % domácností

Minúť viac na veľké nákupy (bielej a čiernej techniky, nábytku, kobercov a pod.) plánuje

18 % domácností

Kúpu auta má v pláne zrealizovať

6 % domácností

Kúpiť alebo postaviť dom, byt alebo chatu plánuje

4 % domácností

Zdroj: analytický tím Poštovej banky na základe výsledkov Spotrebiteľský barometer, ŠÚ SR

 

Zlepšenie svojej finančnej situácie v tomto roku očakáva 18 percent našich domácností. V porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi podiel týchto optimisticky naladených domácností mierne poklesol. Až tri pätiny našincov, teda drvivá väčšina, však predpokladá, že ich finančná situácia sa počas tohto roka meniť nebude.

Slováci sú pomerne sporivý národ. Potvrdzuje to aj fakt, že 38 percent našich domácností sa domnieva, že si budú tento rok schopné vytvárať úspory. Podiel sporivých domácností sa na takejto úrovni drží dlhodobo, čo je pozitívom pre našu ekonomiku. Práve úspory totiž používame na kúpu finančne náročnejších tovarov.

Rekonštruovať svoje bývanie alebo uskutočniť spomínané väčšie nákupy [bielej a čiernej techniky, nábytku, kobercov a pod.] plánuje v tomto roku zhruba každá šiesta domácnosť. Kúpu auta počas roka zamýšľa šesť percent domácností. Podiel domácností, ktorí si v tomto roku plánujú kúpiť alebo postaviť novú nehnuteľnosť, vzrástol na štyri percentá, pričom dlhodobejšie sa tento podiel pohyboval na úrovni troch percent. Na svedomí to majú priaznivé podmienky na úverovom trhu a nízke úrokové sadzby.

Pozitívnejšie sa v úvode roka vyvíjala situácia týkajúca sa finančných možností slovenských rodín. Pribudlo totiž tých, ktorí sporia a naopak, ubudlo tých, ktorí žijú takpovediac od výplaty k výplate. Podiel domácností, ktoré žijú na dlh alebo vyberajú svoje úspory, oproti predchádzajúcim mesiacom mierne klesol na úroveň 17 percent. Kým v úvode minulého roka si dokázalo sporiť 45 percent domácností, na začiatku tohto roka to bolo 47 percent. To je určite pozitívna správa pre celú ekonomiku.

Nasporené prostriedky totiž môžu výhodne investovať, uložiť do bánk na termínované vklady, aby sa zhodnocovali, alebo použiť na kúpu finančne náročnejších tovarov. Vo všeobecnosti sa odporúča, že každý z nás by si mal dokázať každý mesiac odložiť minimálne desať percent zo svojho príjmu. Stále vysoký je ale u nás podiel ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate – je to až jedna tretina domácností.

Autorka je analytičkou Poštovej banky.

Slováci očakávajú zlepšenie ich finančnej situácie

Slováci očakávajú zlepšenie ich finančnej situácie >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Ostatné správy

Pavel Škriniar | 04.05.2017 00:00 Hypotéka od Poštovej banky - jej výhody a slabé stránky

Poštová banka prišla nedávno s novým typom produktu. Svoj vstup na trh s úvermi na bývanie ohlásila s doteraz jedinečnou sadzbou 0,725 percenta, no aj ďalšou novinkou. Je ňou neviazaný vklad na účte v banke, čo umožňuje klientovi dopracovať sa práve k historicky najnižšiemu hypotekárnemu úroku. Keďže ponuka je unikátna a ťažko porovnateľná s inými, pozrieme sa teraz bližšie na jej výhodnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

| 28.04.2017 00:00 Pozeráme sa už pri hypotekárnych úrokoch na samé dno?

Banky zas a znova prerábajú svoje reklamy a dôvodom nie je nič iné ako ďalšie zmeny hypotekárnych sadzieb. Úrokové sadzby pod jedným už nie sú žiadnym prvoaprílovým žartom, ale reálne dosiahnutou métou v histórii hypoték.  Áno, je pravdou, že pri reálnom hodnotení výhodnosti hypoték treba brať do úvahy aj ďalšie, naviazané produkty, faktom ale zostáva, že úroky pravdepodobne už dosiahli svoje dno.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 27.04.2017 00:00 Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov. Prešlo za ten čas viacerými zmenami a jeho vlastnosti sú každou generáciou vnímané inak. Napríklad štátna prémia už dnes nie je tým najvýznamnejším motivátorov pre uzatvorenie zmluvy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

| 18.04.2017 00:00 Veľkonočné zvyky sa evidentne vytrácajú, tradície si udržiavame len v jedle

Veľká noc je v našich zemepisných šírkach druhým najvýznamnejším sviatkom v roku. Dôležitejšie sú pre nás len Vianoce. Postupne však Veľká noc prichádza o svoju duchovnú podstatu. Bez ohľadu na to, či je naše vnímanie týchto sviatkov kresťanské alebo skôr pohanské, považujeme ich aj za sviatky rodiny. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 13:37

Peter Apolen | 07.04.2017 00:00 Bitka o hypotekárnych klientov sa stupňuje

Trh financovania bývania chytil nový dych. Napriek tomu, že ešte na začiatku roka analytici špekulovali, že sadzby začnú pomaly opäť rásť, marec rozpútal novú bitku o klientov a s tým spojený pokles úrokov. Aktuálne banky prichádzajú s novými nástrojmi, ako ešte viac rozvíriť, už i tak búrlivé, vody hypotekárneho trhu.  Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 14:27Ďalšie články »

Krátké správy z Ostatné správy

24.05.2017 14:54 Kartami platíme v zahraničí najmä v potravinách a supermarketoch

Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí  Najčastejšie je to v susednej Českej republike, nasledujú Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, a prvú päťku uzatvára Nemecko. Drvivú väčšinu tvoria elektronické platby za tovar alebo službu, zvyšok sú výbery hotovosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.05.2017 08:54 David Rusňák vyšetřován. Stojí DRFG na hliněných nohou?

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák je vyšetřován policií v souvislosti s úniky informací z policejních spisů. Zády se k němu postavil i Andrej Babiš a chce ho vyloučit z ANO. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 12:54 Slováci si v oblasti financií vysoko veria

Bankový účet a on-line bankovníctvo využíva viac než 93 percent, resp. 76 percent Slovákov. Napríklad v Nemecku je to citeľne menej – len 87 percent, resp. 74 percent ľudí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 09:03 Líbilo by se vám dostávat peníze bez práce? Garantovaný příjem to zajistí

Zaručený příjem od státu má své příznivce i odpůrce. Jeho podstata spočívá v tom, že občané státu by dostávali určitý finanční obnos bez rozdílu věku, pohlaví, vzdělání, profese atd. Všichni by prostě každý měsíc dostávali garantovaný příjem. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 12:08 Problémy podnikateľov s e-schránkami môže vyriešiť startup Zelená pošta

Od 1. júla majú všetky právnické osoby povinnosť aktivovať si štátnu elektronickú schránku. Od tohto dátumu bude totiž všetka ich komunikácia s úradmi prebiehať elektronicky. Systém, ktorý by mal mnohé uľahčiť, však môže vo výsledku ľuďom život naopak skomplikovať.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »