Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

FECIF lobuje v Bruseli za lepšiu finančnú reguláciu

FECIF lobuje v Bruseli za lepšiu finančnú reguláciu

Európska federácia finančných sprostredkovateľov a poradcov – FECIF, združuje 19 národných asociácia a niekoľko priamych členov – sprostredkovateľských spoločností, medzi nimi i Fincentrum. Cieľom federácie je lobovať na európskej úrovni pri tvorbe legislatívy týkajúcej sa finančných služieb a ich distribúcie. To, že je to neľahká úloha, dokazuje i ročný odpočet vlaňajšej činnosti tejto organizácie.

Federácia FECIF bola založená v roku 1999. Dnes zastupuje takmer 250 tisíc poradcov a sprostredkovateľov v celej Európe. Celkovo ide o viac ako 600 tisíc jednotlivcov, ak započítame aj administratívnych a ostatných zamestnancov. Fincentrum je jej členom od roku 2012.

V minulom roku sa FECIF (European Federation of Financial intermediaries and Financial Advisers) zúčastnilo spolu viac ako 40 významných európskych konferencií, konzultácií, stretnutí a vypočutí s cieľom presadzovať a obhajovať záujmy finančných sprostredkovateľov a poradcov.

„Bez lobistickej činnosti a obhajovania záujmov FECIF a ďalších príslušných odvetvových združení by mnoho nariadení a smerníc EÚ nefungovalo, a niektoré by dokonca boli prijaté na úkor spotrebiteľov, ktorých majú chrániť. Stojí to obrovské množstvo času aj úsilia, ale prínosy a výhody tejto činnosti sú jasne viditeľné,“ hodnotí generálny tajomník Paul Stanfield.

„FECIF v uplynulom roku formálne prispelo alebo sa zúčastnilo približne pol tucta legislatívnych konzultácií; zhromažďovalo a zostavovalo dáta, získavalo nformácie a stanoviská od svojich členov v celej Európe s cieľom pomôcť s prípravou právnych predpisov a s ich vykonávaním," vysvetľuje predseda FECIF Johannes Muschik.

Tieto predpisy zahŕňali konkrétnu regulačnú problematiku, napríklad smernice MiFID II a IDD a nariadenia PRIIP, ako aj všeobecnejšie záležitosti, ako napríklad automatizáciu vo finančných službách, celoeurópsku individuálnu dôchodkovú legislatívu, prekážky cezhraničného podnikania a programy dôchodkového poistenia zamestnancov.

„Naša práca prispela prinajmenšom k preskúmaniu a odkladu nariadenia o balíkoch retailových investičných produktov alebo o poistných produktoch s investičnou zložkou. Problémom boli potenciálne zmeny v oznamovaní kľúčových informácií," vysvetľuje P. Stanfield. Inak by podľa neho regulátori pokračovali v procese, ktorý by mohol viesť k nejasnostiam a obmedzeniu ponuky pre spotrebiteľov.

Začiatkom minulého roka sa FECIF v súčinnosti a spolupráci s ďalšími subjektami, ako napríklad AILO, dlhodobo usilovalo o vysvetlenie problémov, ktorými by Európsky orgán pre cenné papiere a trhy – ESMA, mohol spôsobiť chaos v oblasti dohľadu nad správou aktív. J. Muschik vtedy vysvetlil: "ESMA predpokladá, že vždy existuje priamy vzťah medzi producentmi a distribútormi. To však neplatí. Všetci preto potrebujú rovnaký prístup zohľadňujúci rozmanitosť obchodných modelov ako aj ich rôzne charakteristiky.

Federácia FECIF je presvedčená, že toto zastupovanie má pre jej členov aj pre spotrebiteľov nesmierny význam, pretože pomáha regulačným orgánom pochopiť dôsledky a niekedy aj nepredpokladané výsledky ich krokov, čím chráni svoje odvetvie sprostredkovania, ako aj finančných spotrebiteľov. Poskytuje tým poradenstvo a pomoc.

Tu však činnosť federácie nekončí. Členovia Rady a Poradného výboru FECIF pravidelne vystupujú na rôznych akciách alebo sa zúčastňujú diskusných panelov a pracovných skupín. „Tým, že takto odovzdávame informácie či už nášmu odvetviu, alebo spotrebiteľom a všetkým ostatným zainteresovaným stranám, snažíme sa zabezpečiť, aby všetky relevantné subjekty boli plne informované alebo vopred varované, ak by im z prijímanej legislatívny hrozili nežiaduce a škodlivé účinky," uvádza P. Stanfield.

Vysvetľuje, že väčšina regulátorov nikdy neplnila poradenskú či sprostredkovateľskú funkciu, a teda môže byť pre nich ťažké plne porozumieť príslušným praktickým aspektom. Výsledkom potom môže byť nerealistický právny rámec. „Snažíme sa s týmito orgánmi neustále spolupracovať tak, aby legislatíva chránila spotrebiteľov vhodným a zároveň uskutočniteľným spôsobom. Objem našej práce za minulý roka poukazuje na dôležitosť tohto poslania,“ hovorí tajomník asociácie.

Okrem toho, že FECIF vlani zahájil prevádzku jedinečnej Regulačnej databázy a knižnice, spustil aj Projekt výskumu európskeho trhu finančného poradenstva, ktorého výsledky by mali byť známe v prvom štvrťroku tohto roka. Organizácia pracuje s najvýznamnejšími médiami na trhu, aby tak dokázala poskytnúť vysoko relevantné , včasné a prínosné informácie. 

FECIF lobuje v Bruseli za lepšiu finančnú reguláciu

FECIF lobuje v Bruseli za lepšiu finančnú reguláciu >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Miroslav Kriak | 24.05.2017 00:00 Finančné sprostredkovanie nepotrebuje nezmyselnú reguláciu

V uplynulých týždňoch prebehla celým sprostredkovateľským sektorom a mnohými finančnými inštitúciami vlna znepokojenia a obáv z chystaného transponovania Smernice o distribúcii poistenia č. 2016/97 (Insurance distribution directive – IDD), teda z prijatia regulácie finančného sprostredkovania v príliš tvrdej a prísnej podobe. Prijatie týchto zmien by malo na odvetvie doslova likvidačný dopad. Nemožno však povedať, že sprostredkovanie nepotrebuje ďalšie reformy a vyššiu profesionalizáciu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Paul Stanfield | 18.05.2017 00:00 Náklady finančných rozhodnutí bez poradenstva môžu byť vysoké

V uplynulých rokoch bolo zverejnené množstvo štúdií, ktoré dokazujú hodnotu kvalitného finančného poradenstva a sprostredkovania. Hlavný záver by sa dal zhrnúť nasledovne: klienti, ktorí dostali kvalitné poradenstvo, sú podstatne lepšie zabezpečení na dôchodok, a lepšie finančne chránení počas pracovného života, ako tí, ktorí poradenstvo nedostali. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.05.2017 00:00 Princípy, na ktorých stojí úspech finančného agenta

Živelnosť deväťdesiatych rokov sa prejavovala naprieč celou spoločnosťou a zachvátila aj oblasť finančného sprostredkovania. Uplatnenie často nebolo výsledkom odbornosti, ale manipulácii a techník, ktoré nepatrili vždy k serióznym. S týmto obdobím sa však finančné sprostredkovanie rozlúčilo a úspech stojí na úplne iných predpokladoch, ako je agresívny predaj. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Miroslav Kriak | 25.04.2017 00:00 Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Investovanie je na Slovensku stále opradené príbehmi a domnienkami. Napokon, ešte donedávna veľká časť Slovákov považovala za investíciu aj životné poistenie. Na úplne opačnej strane sú alternatívne aktíva ako umenie, autá, či víno, ktoré sú často skôr hedonizmom ako premysleným investičným rozhodnutím. Poslednou skupinou, ktorá sa teší pozornosti neprávom je 26 miliárd eur uložených na vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a bežných účtoch. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Paul Stanfield | 24.04.2017 00:00 Je odvetvie finančného sprostredkovania pripravené na zmenu?

Nedávno som čítal v podkladoch spoločnosti Tomorrow Today, ktorá sa špecializuje na poradenstvo v oblasti pracovného prostredia, zaujímavý príklad: „Keď sa Michal rozprával so svojím trinásťročným synom a narazili na faktický problém, ktorý si potrebovali overiť a dozvedieť sa viac, Michal sa rozhodol pozrieť na Google, no jeho syn išiel na YouTube. Michal si tak uvedomil, že ich prístupy k vyhľadávaniu informácií, získavaniu odpovedí, ako aj k práci s internetom, sa podstatne líšia.“ Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

24.05.2017 09:48 Petr Saic: S OVB se chci dohodnout na hladkém odchodu

Petr Saic působí v OVB 12 let a dostal se na pozici zemského ředitele. Nyní chce odejít a nastoupit vlastní cestu finančního poradenství. „Byl jsem historicky jako první zemský ředitel OVB ponížen do pozice regionálního ředitele,“ říká Petr Saic v rozhovoru pro Investujeme.cz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.05.2017 08:44 Hodnota poradenství – a co to stojí, když si poradit nedáte

Četné studie v posledních letech prokázaly hodnotu kvalitního finančního poradenství – v neposlední řadě to, že klientům, kterým je takové poradenství poskytnuto, se po odchodu do důchodu daří významně lépe a z finančního hlediska jsou i během předchozích fází svého života mnohem více chráněni. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 16:43 Radí odborník: Akú rezervu by mal mať človek v prípade zmeny zamestnania

Prinášame vám poradňu z oblasti finančných služieb a finančného správania. V tejto časti na tému výšky finančnej rezervy radí Jana Lacková, exkluzívna finančná sprostredkovateľka Fincentra. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 09:41 Jak provize ovlivňují prodej životního pojištění

Provize, provize, provize… kolem nich se točí jádro regulace distribuce životního pojištění. Provize ovlivňují prodej ale i zcela nečekaným směrem. Jak? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 09:01 Jak se vyrovnat s regulací provizí?

Regulace rozložení provizí za životní pojištění zvýšilo riziko storna finančním poradcům. Jak si s novým rizikem poradit? Řešením mohou být vlastní storno fondy v dostatečné výši. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Finančné poradenstvo za posledných 14 dní

Paul Stanfield | 18.05.2017 00:00 Náklady finančných rozhodnutí bez poradenstva môžu byť vysoké

V uplynulých rokoch bolo zverejnené množstvo štúdií, ktoré dokazujú hodnotu kvalitného finančného poradenstva a sprostredkovania. Hlavný záver by sa dal zhrnúť nasledovne: klienti, ktorí dostali kvalitné poradenstvo, sú podstatne lepšie zabezpečení na dôchodok, a lepšie finančne chránení počas pracovného života, ako tí, ktorí poradenstvo nedostali. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.05.2017 00:00 Princípy, na ktorých stojí úspech finančného agenta

Živelnosť deväťdesiatych rokov sa prejavovala naprieč celou spoločnosťou a zachvátila aj oblasť finančného sprostredkovania. Uplatnenie často nebolo výsledkom odbornosti, ale manipulácii a techník, ktoré nepatrili vždy k serióznym. S týmto obdobím sa však finančné sprostredkovanie rozlúčilo a úspech stojí na úplne iných predpokladoch, ako je agresívny predaj. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »