Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

FECIF lobuje v Bruseli za lepšiu finančnú reguláciu

FECIF lobuje v Bruseli za lepšiu finančnú reguláciu

Európska federácia finančných sprostredkovateľov a poradcov – FECIF, združuje 19 národných asociácia a niekoľko priamych členov – sprostredkovateľských spoločností, medzi nimi i Fincentrum. Cieľom federácie je lobovať na európskej úrovni pri tvorbe legislatívy týkajúcej sa finančných služieb a ich distribúcie. To, že je to neľahká úloha, dokazuje i ročný odpočet vlaňajšej činnosti tejto organizácie.

Federácia FECIF bola založená v roku 1999. Dnes zastupuje takmer 250 tisíc poradcov a sprostredkovateľov v celej Európe. Celkovo ide o viac ako 600 tisíc jednotlivcov, ak započítame aj administratívnych a ostatných zamestnancov. Fincentrum je jej členom od roku 2012.

V minulom roku sa FECIF (European Federation of Financial intermediaries and Financial Advisers) zúčastnilo spolu viac ako 40 významných európskych konferencií, konzultácií, stretnutí a vypočutí s cieľom presadzovať a obhajovať záujmy finančných sprostredkovateľov a poradcov.

„Bez lobistickej činnosti a obhajovania záujmov FECIF a ďalších príslušných odvetvových združení by mnoho nariadení a smerníc EÚ nefungovalo, a niektoré by dokonca boli prijaté na úkor spotrebiteľov, ktorých majú chrániť. Stojí to obrovské množstvo času aj úsilia, ale prínosy a výhody tejto činnosti sú jasne viditeľné,“ hodnotí generálny tajomník Paul Stanfield.

„FECIF v uplynulom roku formálne prispelo alebo sa zúčastnilo približne pol tucta legislatívnych konzultácií; zhromažďovalo a zostavovalo dáta, získavalo nformácie a stanoviská od svojich členov v celej Európe s cieľom pomôcť s prípravou právnych predpisov a s ich vykonávaním," vysvetľuje predseda FECIF Johannes Muschik.

Tieto predpisy zahŕňali konkrétnu regulačnú problematiku, napríklad smernice MiFID II a IDD a nariadenia PRIIP, ako aj všeobecnejšie záležitosti, ako napríklad automatizáciu vo finančných službách, celoeurópsku individuálnu dôchodkovú legislatívu, prekážky cezhraničného podnikania a programy dôchodkového poistenia zamestnancov.

„Naša práca prispela prinajmenšom k preskúmaniu a odkladu nariadenia o balíkoch retailových investičných produktov alebo o poistných produktoch s investičnou zložkou. Problémom boli potenciálne zmeny v oznamovaní kľúčových informácií," vysvetľuje P. Stanfield. Inak by podľa neho regulátori pokračovali v procese, ktorý by mohol viesť k nejasnostiam a obmedzeniu ponuky pre spotrebiteľov.

Začiatkom minulého roka sa FECIF v súčinnosti a spolupráci s ďalšími subjektami, ako napríklad AILO, dlhodobo usilovalo o vysvetlenie problémov, ktorými by Európsky orgán pre cenné papiere a trhy – ESMA, mohol spôsobiť chaos v oblasti dohľadu nad správou aktív. J. Muschik vtedy vysvetlil: "ESMA predpokladá, že vždy existuje priamy vzťah medzi producentmi a distribútormi. To však neplatí. Všetci preto potrebujú rovnaký prístup zohľadňujúci rozmanitosť obchodných modelov ako aj ich rôzne charakteristiky.

Federácia FECIF je presvedčená, že toto zastupovanie má pre jej členov aj pre spotrebiteľov nesmierny význam, pretože pomáha regulačným orgánom pochopiť dôsledky a niekedy aj nepredpokladané výsledky ich krokov, čím chráni svoje odvetvie sprostredkovania, ako aj finančných spotrebiteľov. Poskytuje tým poradenstvo a pomoc.

Tu však činnosť federácie nekončí. Členovia Rady a Poradného výboru FECIF pravidelne vystupujú na rôznych akciách alebo sa zúčastňujú diskusných panelov a pracovných skupín. „Tým, že takto odovzdávame informácie či už nášmu odvetviu, alebo spotrebiteľom a všetkým ostatným zainteresovaným stranám, snažíme sa zabezpečiť, aby všetky relevantné subjekty boli plne informované alebo vopred varované, ak by im z prijímanej legislatívny hrozili nežiaduce a škodlivé účinky," uvádza P. Stanfield.

Vysvetľuje, že väčšina regulátorov nikdy neplnila poradenskú či sprostredkovateľskú funkciu, a teda môže byť pre nich ťažké plne porozumieť príslušným praktickým aspektom. Výsledkom potom môže byť nerealistický právny rámec. „Snažíme sa s týmito orgánmi neustále spolupracovať tak, aby legislatíva chránila spotrebiteľov vhodným a zároveň uskutočniteľným spôsobom. Objem našej práce za minulý roka poukazuje na dôležitosť tohto poslania,“ hovorí tajomník asociácie.

Okrem toho, že FECIF vlani zahájil prevádzku jedinečnej Regulačnej databázy a knižnice, spustil aj Projekt výskumu európskeho trhu finančného poradenstva, ktorého výsledky by mali byť známe v prvom štvrťroku tohto roka. Organizácia pracuje s najvýznamnejšími médiami na trhu, aby tak dokázala poskytnúť vysoko relevantné , včasné a prínosné informácie. 

FECIF lobuje v Bruseli za lepšiu finančnú reguláciu

FECIF lobuje v Bruseli za lepšiu finančnú reguláciu >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Peter Apolen | 29.06.2017 00:00 Podnikáte vo financiách? Za inzerciu cez Google zaplatíte najviac

Firmy podnikajúce v oblasti financií zaplatia za jeden klik budúceho zákazníka hľadajúceho cez Google najviac. Ich kľúčové slová sú totiž v systéme Google AdWords najdrahšie. Financie obsadili hneď prvé štyri priečky najdrahších kľúčových slov v jednotlivých sektoroch na Slovensku. Najviac platia poisťovne. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

David Charlet | 27.06.2017 00:00 Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Európska únia vznikla pôvodne ako združenie zaoberajúce sa produkciou uhlia a ocele. Dnes je širokospektrálnou úniou oveľa viac angažovanejšou ako napríklad Spojené štáty americké. V USA by sme napríklad nikde nenašli režim podnikania na báze tzv. passportingu. Znamená to, že ak v jednom štáte USA pôsobíte ako finančný sprostredkovateľ alebo poradca, nemáte právo pôsobiť tak v inom štáte. Iba v tom, v ktorom ste získali licenciu. Teda úplne iná situácia ako v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.06.2017 00:00 Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.06.2017 17:04

Petr Stuchlík | 08.06.2017 00:00 Britská regulácia: Rana pre chudobnejších klientov

Veľká Británia zaviedla v roku 2012 reguláciu distribúcie finančných produktov. Tá zásadne obmedzila provízie pre poradcov vyplácané inštitúciami a naopak podporila poradenstvo platené klientom. Dôsledkom je zásadné obmedzenie dostupnosti finančného poradenstva. Tí chudobnejší zostali celkom bez poradenstva a tí bohatší musia platiť viac ako predtým. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

17.07.2017 09:13 Na vlastní kůži: Pojišťovací zprostředkovatel NN životní pojišťovny

Nikdy neodmítám nabídku setkání s finančním poradcem, investičním či pojišťovacím zprostředkovatelem. A tak jsem také uvítal telefonát z NN životní pojišťovny, která mi nabídla setkání s jejím zástupcem. Co nabídl? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.07.2017 09:01 Požadavky na řízení produktů povedou k vyšší kvalitě poradenství

Požadavky na řízení produktů představují jednu z nejpozoruhodnějších inovací směrnice MiFID II, kdy jejich cílem je zajistit, aby firmy, které vytvářejí a distribuují finanční nástroje, jednaly v nejlepším zájmu klientů během všech fází životního cyklu produktu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.07.2017 16:32 Spoločnosť Finvia Group sa stala súčasťou skupiny UMD group

UMD group zastrešuje spoločnosti Universal maklérsky dom a.s. a Inpol Network a.s. Jedným z cieľov fúzie má byť synergia ale aj možnosť sledovať nové trendy v poskytovaní finančných služieb. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.07.2017 08:42 Filip Duchoň: Fincentrum náboruje jako před lety

Fincentrum upravilo provize a láká další finanční poradce. Za hypotéku dává do sítě až 1,46 % z objemu a za životní pojištění vyplácí až 143 % ročního pojistného. Rovnou zálohově a bez dalších podmínek. „To jsou provizní podmínky, které nenabízí žádná z větších strukturálních společností na trhu a mohou směle konkurovat i poolovým slepencům,” říká Filip Duchoň, obchodní ředitel a člen představenstva Fincentra. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:02 Evropa z pohledu finančních poradců

Kdysi Evropská unie bývala místem, kde se těžilo uhlí a vyráběla ocel. Nyní se zdá být Unií globální, která se daleko více než USA zabývá otázkami našeho povolání a dalšími záležitostmi. Například: v USA bychom nikde nenašli režim povolování pro poradce na základě tzv. passportingu (pokud působíte jako zprostředkovatel či poradce, nemáte právo působit v jiném státě – pouze v tom, v němž jste získali licenci). Tedy úplně jiná situace než v Evropě. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »