Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa.

Aj FED však sprísňuje svoju politiku a možno bude mať dôvod pokračovať v tom aj naďalej. A ak FED sprísňovanie obmedzí, bude to zrejme kvôli blížiacej sa recesii americkej ekonomiky, čo naozaj nie je dôvod na radosť. Hlavné riziko každopádne spočíva v rastúcej volatilite. Tento vývoj by mohol podporiť kurz amerického dolára, ktorý by mohol slúžiť ako bezpečný prístav a zmierniť tým nadšenie z mien rozvíjajúcich sa trhov ako aj malých rozvinutých trhov.

Nadšenie zo zvolenia D. Trumpa už vybledlo

Americký dolár podľa dolárového indexu už stihol vymazať takmer všetky zisky z oživenia, ktoré zaznamenal po zvolení Donalda Trumpa v novembri minulého roku. D. Trump tak nedokázal zmeniť narastajúcu politickú nervozitu a jeho neúspešná konfrontácia vo Washingtone viedla k tomu, že trh v podstate úplne odpísal potenciál tzv. „Trump trade“, teda kombináciu daňových reforiem a fiškálnych stimulov, ktoré mali podporiť výkony americkej ekonomiky a jej menu.

Americký dolár však tento zvrat v sentimente mohol postihnúť aj menej, ako v skutočnosti, nebyť stabilného prúdu zlých ekonomických správ z USA v druhom štvrťroku, a na druhej strane dobrých výsledkov z Európy a Japonska. Americký dolár je napriek tomu stále drahý a pravdepodobne sa stretne s ďalším predajom. Nestabilné trhy s aktívami však na druhej strane zrejme poskytnú doláru podporu plynúcu z jeho tradičnej úlohy bezpečného prístavu.

Je tu určité riziko, že koncom tretieho štvrťroka dôjde k politickej konfrontácii kvôli rozpočtovému stropu. To by mohlo vyvinúť tlak na oslabenie dolára. Do úvahy však treba brať aj to, aké zámery bude mať v treťom štvrťroku FED a či spustí menej akomodačnú politiku, než sa očakáva.

Opustí FED úlohu „pána vesmíru“?

Už v druhom štvrťroku niektorí spochybňovali vytrvalosť FEDu pri zvyšovaní sadzieb. No centrálna banka odignorovala oslabenie inflácie a amerických dát a pokračovala s vyhliadkou na ďalšie zvyšovanie sadzieb. No trh aj tak neverí, že k zvyšovaniu sadzieb dôjde v takej miere, ako sa do konca tohto roku predpokladá. Opäť raz teda nesúhlasí s jastrabími predpoveďami predstaviteľov FEDu.

Jedným z vysvetlení viacerých jastrabích vyhlásení členov vedenia centrálnej banky by mohlo byť to, že guvernérka Janet Yellenová sa chystá opustiť svoj úrad a začiatkom budúceho roka by mohla byť nahradená kandidátom D. Trumpa. Možno chce byť označovaná ako guvernérka, ktorá konečne dostala FED z éry kvantitatívneho uvoľňovania a politiky nulových úrokových sadzieb, i keď to robí len veľmi pozvoľne.

Do istej miery sa tieto špekulácie môžu zakladať na pravde, no radšej by som veril inému vysvetleniu a to tomu, že FED sa chce zbaviť svojej úlohy „pána vesmíru“. Má totiž veľké obavy o účinnosť svojich nástrojov, teda nulových úrokových sadzieb a kvantitatívneho uvoľňovania využívaných už od prepuknutia finančnej krízy. Zároveň však aj o nerovnosť, akú tieto nástroje spôsobili. FED by tak mohol chcieť odovzdať svoje politické žezlo späť vláde Spojených štátov amerických.

Možno sa FED tiež obáva, že práve jeho politika pomohla D. Trumpovi do Bieleho domu. Ak je vzniknutá nerovnováha dôvodom Trumpovho volebného víťazstva, tak FED skutočne nesie určitú mieru zodpovednosti. Centrálna banka sa pod vedením J. Yellenovej možno preto nebojí sprísňovať svoju politiku i nad očakávania trhu. Je možné, že chce čiastočne odčiniť to, ako dlho sa hrala na pána trhov. Navyše rola FEDu bude po príchode ďalšej recesie, kedy sa zrejme stane len doplnkom fiškálnych stimulov, výrazne obmedzená.

Európa sa pravdepodobne udrží na rastovej trajektórii

Európa bude mať pravdepodobne vďaka veľmi intenzívnej stimulačnej politike ECB dostatok energie k tomu, aby sa dokázala aj v treťom štvrťroku udržať na pozitívnej vlne. Rastúce obavy o globálny rast by však mohli mať negatívny vplyv na jadro EÚ. Teda hlavne na Nemecko, ktoré je ako globálny vývozca najviac vystavené zmenám v globálnej ekonomike.

Všetky komplikované existenciálne otázky Európy, napr. odpustenie dlhu Grécku, talianske voľby, alebo štrukturálne reformy európskych inštitúcií, budú musieť počkať až do septembrových volieb v Nemecku. Tieto otázky sa však každopádne vrátia na stôl. Grécko ukázalo dobrú vôľu a odpustenie dlhu je matematickým imperatívom.

Ak si má Európska únia udržať súčasné zloženie aj po ukončení kvantitatívneho uvoľňovania ECB, bude sa musieť pomaly posunúť smerom k spoločnému emitovaniu dlhopisov. Znamenalo by to, že silnejšie štáty by ručili za tie slabšie, ktoré dnes drahé úvery tlačia do negatívnych čísel. Platí to najmä pre najslabší článok EÚ – Taliansko. Odpustenie dlhu Grécku a vzájomne zdieľaný euro-dlh budú do volieb v Nemecku pre súčasnú kancelárku Angelu Merkelovú tabu, aj keď jej ambíciou po voľbách je vybudovať ešte viac integrovanú Európu.

Pokiaľ ide o tretí štvrťrok, posilnenie eura možno vyšumí, hneď ako sa zvýši volatilita trhu. Veľká časť nadšenia pre jednotnú menu totiž dnes stojí na pozitívnych očakávaniach ekonomického rastu, čo nie je v súlade s naším, skôr negatívnym, výhľadom pre ďalší štvrťrok.

Nákupy eura a špekulatívne pozície na neho sa už teraz upínajú smerom k býčiemu trhu. Kurz EUR/USD tak môže vážne otestovať úroveň 1,1500 +, ktorá predstavuje tzv. rezistenciu z rokov 2015–2016. Nepredpokladáme ale výraznejšie prekonanie tejto úrovne.

Británia – zdroj neistoty

Britská premiérka Theresa Mayová sa, pokiaľ ide o výsledky tamojších parlamentných volieb, prepočítala. Neuspokojivé volebné výsledky len prihodili ďalšie polienko pod kotol neistoty pred začiatkom oficiálnych rokovaní o brexite. T. Mayová je teraz nepríliš hrdou držiteľkou slabého domáceho mandátu. Avšak vzhľadom k časovej náročnosti a zložitosti procesu brexitu sa možno v treťom štvrťroku nestane nič nové. Prvá fáza rokovaní sa bude zameriavať na oblasť majetku a práv občanov EÚ, teda nie na to, čo je z obchodného hľadiska pre britskú libru po odchode z EÚ dôležité.

Kurz EUR/GBP sa celý rok drží v rozmedzí plus mínus štyroch až piatich percent. Ak bude ale britská ekonomika naďalej vykazovať slabé výsledky, možno dôjde k otestovaniu vyššej hranice, teda 0,9000 +. V ekonomike prevláda riziko poklesu libry pre neistotu okolo brexitu. Je tu však aj jeden možný zdroj špekulácií na rast kurzu. Čo keby politici, potom, čo dôjde k dohode o brexite, prisľúbili občanom ďalšie referendum? Mohla by Británia nakoniec zostať?

John Hardy, hlavný forex stratég Saxo Bank
Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »