Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov.

Kto je kto a v čom sú rozdiely?

V čom teda spočívajú rozdiely medzi finančnými poradcami a sprostredkovateľmi? Podľa zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve je sprostredkovateľ agentom, ktorého činnosť  spočíva predovšetkým v uzatváraní zmlúv o poskytnutí finančných služieb. Pri tom je nutné zdôrazniť, že dôležitú úlohu v jeho činnosti hrá aj poskytovanie odbornej pomoci v otázke financií. Teda poradenstvo.

Hlavnou úlohou každého agenta je preskúmať finančné portfólio klienta, jeho zvyky, túžby a navrhnúť mu finančné produkty, ktoré čo najlepšie vyhovejú jeho potrebám a možnostiam. Za takúto činnosť však agentovi neprináleží žiadna odmena od klienta. Financie získava od finančnej inštitúcie v prípade, ak klient uzatvorí zmluvu. Finančný agent teda môže klientovi radiť, investovať do neho čas, vedomosti aj vlastné náklady, no bez uzatvorenia zmluvy vykonáva všetku činnosť bezplatne.

Aj pre tento problém Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra nepovažuje zákonnú úpravu za ideálnu. „Reguláciu v oblasti finančného sprostredkovania a finančného poradenstva nepokladám za šťastnú. Množstvo činností, ktoré sprostredkovateľ/agent vykonáva totiž nemá, a podľa zákona a ani nesmie mať, od klienta zaplatené. A to aj napriek tomu, že danú prácu nemá zaplatenú ani finančnou inštitúciou vo forme provízie. Finančný agent by podľa môjho názoru mal mať možnosť práve v takýchto situáciách prijímať odplatu za svoje služby priamo od klienta,“ myslí si.

Zatiaľ však takáto možnosť na trhu neexistuje. Platbu od klienta má totiž povolenú len finančný poradca, ktorý však vykonáva len oblasť poradenstva a nemôže realizovať finančné sprostredkovanie. Otázkou zostáva, kde je miesto pre poradcov a keď pre finančných agentov. 

Viac svetla do problematiky vnáša Roman Krajčír Managing Director spoločnosti Promi Finance, s.r.o., ktorá je registrovaná v oblasti finančného poradenstva. „Od finančných agentov sa líšime tým, že našim klientom je firma, ktorá potrebuje úver na podnikanie, klientom sprostredkovateľov je fyzická osoba, ktorá potrebuje pôžičku na bývanie, alebo na spotrebu. Hlavným predmetom nášho poradenstva je teda aranžovanie firemných úverov,“ hovorí.

Rozdiel medzi poradcami je tak v orientácii buď na firemnú alebo na spotrebiteľskú klientelu. „Našimi klientmi sú predovšetkým výrobné podniky, developeri, obchodné firmy, exportéri a podobe,“ hovorí R. Krajčír. „Každá transakcia je iná, preto aj systém odmeňovania je nastavený individuálne, v závislosti od rizík a veľkosti transakcie,“ dodáva.

Poradca vyberá viac ako len vhodnú  pôžičku

Poradenstvo v oblasti správneho výberu produktov by však mohli pre podniky zabezpečovať aj vyspelejší finanční agenti. Poradenstvom preto zahŕňa viac činností. Ide o komplexná činnosť napríklad pri zabezpečení financovania podnikania. „V prvom rade pre klienta dokážeme odhadnúť, či jeho podnikateľský zámer má šancu na získanie úveru, alebo nie. Ak áno, pripravíme podnikateľský plán v štruktúre, ktorá je pre klienta najvýhodnejšia a mala by byť akceptovateľná v banke. Potom nasleduje celý proces tendrovania bánk, vyhodnocovania ponúk a vyjednávania až po schválenie úveru, podpis zmluvnej dokumentácie a načerpanie úveru,“ vymenúva R. Krajčír.

No v mnohých prípadoch finanční poradcovia zabezpečujú aj iné ako bankové financovanie. Oslovujú privátnych investorov, spracúvajú podklady, a vyjednávajú s nimi. Ide teda nielen o výber štandardných finančných produktov, ale aj o nastavenie komplexného financovania podnikania.

Kedy je lepší poradca a kedy agent

„Poradcu je lepšie osloviť v prípade, ak ide o neretailového klienta, napríklad priemyselný podnik so záujmom o financovanie prevádzkových alebo investičných potrieb, prípadne s potrebou rozsiahleho poistenia. Agenti sú ideálni v prípade retailového klienta, ktorému finančný produkt poskytuje finančná inštitúcia,“ uzatvára J. Beständig. 

Oddeliť poradcov od sprostredkovateľov sa na Slovensku podarilo bez váženejšej ujmy pre klientov. V Británii sa  však  po podobnom pokuse v roku 2013 prakticky zosypal trh finančného sprostredkovania. Ak dnes na Slovensku hovoríme o tom, že poradca je viac doma vo firemnej klientele a pôsobí viac ako audítor financií, pričom agent je pre retailovú klientelu, v Británii sa vďaka Retail Distribution Review (RDR) stali agenti poradcami, ktorí províziu nemôžu získavať od finančných inštitúcií, ale majú tak robiť od bežných klientov. Veľkú časť, najmä nízkopríjmových, spotrebiteľov to odstrihlo od služby poradenstva.

Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Jiří Šindelář | 21.08.2017 00:00 Skreslený obraz o európskom finančnom trhu na najvyšších úrovniach

Na prelome júla a augusta sa uskutočnila v Prahe zaujímavá udalosť. Išlo o Deň ochrany spotrebiteľa ESA, ktorého úlohou bolo podľa organizátorov „diskutovať o otázkach týkajúcich sa ochrany spotrebiteľov, investorov a finančných inováciách“. O tom, že sa tu dali započuť zaujímavé návrhy, niet pochýb. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 22.08.2017 15:25

Peter Apolen | 29.06.2017 00:00 Podnikáte vo financiách? Za inzerciu cez Google zaplatíte najviac

Firmy podnikajúce v oblasti financií zaplatia za jeden klik budúceho zákazníka hľadajúceho cez Google najviac. Ich kľúčové slová sú totiž v systéme Google AdWords najdrahšie. Financie obsadili hneď prvé štyri priečky najdrahších kľúčových slov v jednotlivých sektoroch na Slovensku. Najviac platia poisťovne. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 08.08.2017 05:55

David Charlet | 27.06.2017 00:00 Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Európska únia vznikla pôvodne ako združenie zaoberajúce sa produkciou uhlia a ocele. Dnes je širokospektrálnou úniou oveľa viac angažovanejšou ako napríklad Spojené štáty americké. V USA by sme napríklad nikde nenašli režim podnikania na báze tzv. passportingu. Znamená to, že ak v jednom štáte USA pôsobíte ako finančný sprostredkovateľ alebo poradca, nemáte právo pôsobiť tak v inom štáte. Iba v tom, v ktorom ste získali licenciu. Teda úplne iná situácia ako v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Stuchlík | 08.06.2017 00:00 Britská regulácia: Rana pre chudobnejších klientov

Veľká Británia zaviedla v roku 2012 reguláciu distribúcie finančných produktov. Tá zásadne obmedzila provízie pre poradcov vyplácané inštitúciami a naopak podporila poradenstvo platené klientom. Dôsledkom je zásadné obmedzenie dostupnosti finančného poradenstva. Tí chudobnejší zostali celkom bez poradenstva a tí bohatší musia platiť viac ako predtým. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

21.08.2017 09:09 Regulace provizí po lopatě aneb Pohádka o pekařích

Poslanci hledají způsob, jak prostřednictvím regulace provizí vyčistit finančně poradenský trh. A diví se, že to nefunguje. Přitom řešení je tak snadné… proč je přehlíženo? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 09:07 ČNB trestá investiční zprostředkovatele

Česká národní banka (ČNB) dohlíží nad finančními zprostředkovateli. A uděluje pokuty. Za co ČNB trestá? A jaké prohřešky si naopak „vystačí“ s opatřením k nápravě? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.08.2017 10:19 ČNB trestá Broker Consulting. Za co?

Česká národní banka v rámci dohledové činnosti udílí též sankce za porušení povinností zprostředkovatelů. Poslední „velký případ“ je pokuta 800 tis. Kč pro Broker Consulting. Za co ČNB trestá? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

01.08.2017 11:15 Sberbank a Prima banka sa oficiálne zlúčili

Značka Sberbank odo dnes na Slovensku definitívne končí. Aktivity banky prebrala Prima banka. Klienti tak majú k dispozícii sieť jej pobočiek, ako aj jej internet banking.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

31.07.2017 10:23 Milan Matějíček: Mezi našimi finančními poradci je nejvíc učitelů

K finančnímu poradenství lidé přicházejí z nejrůznějších oborů. Odkud přišly do zemského ředitelství Milana Matějíčka z Fincentra? A jaké je být finančním poradcem na Ostravsku? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »