Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov.

Kto je kto a v čom sú rozdiely?

V čom teda spočívajú rozdiely medzi finančnými poradcami a sprostredkovateľmi? Podľa zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve je sprostredkovateľ agentom, ktorého činnosť  spočíva predovšetkým v uzatváraní zmlúv o poskytnutí finančných služieb. Pri tom je nutné zdôrazniť, že dôležitú úlohu v jeho činnosti hrá aj poskytovanie odbornej pomoci v otázke financií. Teda poradenstvo.

Hlavnou úlohou každého agenta je preskúmať finančné portfólio klienta, jeho zvyky, túžby a navrhnúť mu finančné produkty, ktoré čo najlepšie vyhovejú jeho potrebám a možnostiam. Za takúto činnosť však agentovi neprináleží žiadna odmena od klienta. Financie získava od finančnej inštitúcie v prípade, ak klient uzatvorí zmluvu. Finančný agent teda môže klientovi radiť, investovať do neho čas, vedomosti aj vlastné náklady, no bez uzatvorenia zmluvy vykonáva všetku činnosť bezplatne.

Aj pre tento problém Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra nepovažuje zákonnú úpravu za ideálnu. „Reguláciu v oblasti finančného sprostredkovania a finančného poradenstva nepokladám za šťastnú. Množstvo činností, ktoré sprostredkovateľ/agent vykonáva totiž nemá, a podľa zákona a ani nesmie mať, od klienta zaplatené. A to aj napriek tomu, že danú prácu nemá zaplatenú ani finančnou inštitúciou vo forme provízie. Finančný agent by podľa môjho názoru mal mať možnosť práve v takýchto situáciách prijímať odplatu za svoje služby priamo od klienta,“ myslí si.

Zatiaľ však takáto možnosť na trhu neexistuje. Platbu od klienta má totiž povolenú len finančný poradca, ktorý však vykonáva len oblasť poradenstva a nemôže realizovať finančné sprostredkovanie. Otázkou zostáva, kde je miesto pre poradcov a keď pre finančných agentov. 

Viac svetla do problematiky vnáša Roman Krajčír Managing Director spoločnosti Promi Finance, s.r.o., ktorá je registrovaná v oblasti finančného poradenstva. „Od finančných agentov sa líšime tým, že našim klientom je firma, ktorá potrebuje úver na podnikanie, klientom sprostredkovateľov je fyzická osoba, ktorá potrebuje pôžičku na bývanie, alebo na spotrebu. Hlavným predmetom nášho poradenstva je teda aranžovanie firemných úverov,“ hovorí.

Rozdiel medzi poradcami je tak v orientácii buď na firemnú alebo na spotrebiteľskú klientelu. „Našimi klientmi sú predovšetkým výrobné podniky, developeri, obchodné firmy, exportéri a podobe,“ hovorí R. Krajčír. „Každá transakcia je iná, preto aj systém odmeňovania je nastavený individuálne, v závislosti od rizík a veľkosti transakcie,“ dodáva.

Poradca vyberá viac ako len vhodnú  pôžičku

Poradenstvo v oblasti správneho výberu produktov by však mohli pre podniky zabezpečovať aj vyspelejší finanční agenti. Poradenstvom preto zahŕňa viac činností. Ide o komplexná činnosť napríklad pri zabezpečení financovania podnikania. „V prvom rade pre klienta dokážeme odhadnúť, či jeho podnikateľský zámer má šancu na získanie úveru, alebo nie. Ak áno, pripravíme podnikateľský plán v štruktúre, ktorá je pre klienta najvýhodnejšia a mala by byť akceptovateľná v banke. Potom nasleduje celý proces tendrovania bánk, vyhodnocovania ponúk a vyjednávania až po schválenie úveru, podpis zmluvnej dokumentácie a načerpanie úveru,“ vymenúva R. Krajčír.

No v mnohých prípadoch finanční poradcovia zabezpečujú aj iné ako bankové financovanie. Oslovujú privátnych investorov, spracúvajú podklady, a vyjednávajú s nimi. Ide teda nielen o výber štandardných finančných produktov, ale aj o nastavenie komplexného financovania podnikania.

Kedy je lepší poradca a kedy agent

„Poradcu je lepšie osloviť v prípade, ak ide o neretailového klienta, napríklad priemyselný podnik so záujmom o financovanie prevádzkových alebo investičných potrieb, prípadne s potrebou rozsiahleho poistenia. Agenti sú ideálni v prípade retailového klienta, ktorému finančný produkt poskytuje finančná inštitúcia,“ uzatvára J. Beständig. 

Oddeliť poradcov od sprostredkovateľov sa na Slovensku podarilo bez váženejšej ujmy pre klientov. V Británii sa  však  po podobnom pokuse v roku 2013 prakticky zosypal trh finančného sprostredkovania. Ak dnes na Slovensku hovoríme o tom, že poradca je viac doma vo firemnej klientele a pôsobí viac ako audítor financií, pričom agent je pre retailovú klientelu, v Británii sa vďaka Retail Distribution Review (RDR) stali agenti poradcami, ktorí províziu nemôžu získavať od finančných inštitúcií, ale majú tak robiť od bežných klientov. Veľkú časť, najmä nízkopríjmových, spotrebiteľov to odstrihlo od služby poradenstva.

Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.06.2017 00:00 Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.06.2017 17:04

Peter Apolen | 07.06.2017 00:00 Poradcovia musia byť viac priateľmi klientov, ako predajcami produktov

Odvetvie finančného poradenstva sa bude stále viac orientovať na celkové potreby klientov, ako len na predaj finančných produktov. Finanční sprostredkovatelia začínajú pracovať netradičnými spôsobmi a zapájajú do toho aj svoje nefinančné zručnosti. Cieľom je vytvoriť si s klientom partnerský vzťah, ktorý presahuje len finančný svet. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Miroslav Kriak | 31.05.2017 00:00 Uvažujete o IŽP? Prečítajte si najčastejšie zavádzajúce argumenty predajcov

„Fondom neverím. Klientove peniaze môžu padnúť do mínusu, môže prísť kríza a klient už neuvidí nič. Navyše, fondy sú neznáma vec, keď mám peniaze v poisťovni, môžem byť pokojný, pretože viem, že ich má silná inštitúcia,“ argumentoval jeden sprostredkovateľ z veľkej maklérskej spoločnosti, keď sme sa ocitli vo vzájomnej konfrontácii pri spoločnom klientovi. Celá správa »

Komentárov: 4 / 4 Posledný komentár: 08.06.2017 17:09

Miroslav Kriak | 24.05.2017 00:00 Finančné sprostredkovanie nepotrebuje nezmyselnú reguláciu

V uplynulých týždňoch prebehla celým sprostredkovateľským sektorom a mnohými finančnými inštitúciami vlna znepokojenia a obáv z chystaného transponovania Smernice o distribúcii poistenia č. 2016/97 (Insurance distribution directive – IDD), teda z prijatia regulácie finančného sprostredkovania v príliš tvrdej a prísnej podobe. Prijatie týchto zmien by malo na odvetvie doslova likvidačný dopad. Nemožno však povedať, že sprostredkovanie nepotrebuje ďalšie reformy a vyššiu profesionalizáciu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

21.06.2017 09:02 Evropa z pohledu finančních poradců

Kdysi Evropská unie bývala místem, kde se těžilo uhlí a vyráběla ocel. Nyní se zdá být Unií globální, která se daleko více než USA zabývá otázkami našeho povolání a dalšími záležitostmi. Například: v USA bychom nikde nenašli režim povolování pro poradce na základě tzv. passportingu (pokud působíte jako zprostředkovatel či poradce, nemáte právo působit v jiném státě – pouze v tom, v němž jste získali licenci). Tedy úplně jiná situace než v Evropě. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

12.06.2017 09:06 Pavlína Quittová: Nejdůležitější jsou důvěra a sympatie

F.privée je nová samostatná investiční divize společnosti Fincentrum. Vznikla pro klienty s nadprůměrnými příjmy, kteří vyžadují osobní přístup a dlouhodobý vztah. Právě to je podle spoluzakladatelky f.privée Pavlíny Quittové pro tvorbu úspěšného investičního portfolia nejdůležitější Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.06.2017 08:36 Jiří Rusnok se tvrdě opřel do finančních zprostředkovatelů

Guvernér ČNB Jiří Rusnok se zjevně obává o nové pravomoci, které chce získat Česká národní banka s novým zákonem o ČNB. Proto v úterý odpoledne již podruhé vystoupil v Poslanecké sněmovně a pravomoci hájil. Opřel se přitom tvrdě do finančních zprostředkovatelů. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

07.06.2017 09:16 Stanislav Dostál ml.: Finanční poradce a realitní makléř se skvěle doplňují

Realitní makléř nachází kupce pro nemovitost. Kupec potřebuje hypotéku. O to tu ale nejde. „Realitní makléř musí udělat přibližně 10 prohlídek, aby se našel jeden kupec,“ říká Stanislav Dostál ml., zemský ředitel Fincentra, a dodává: „My máme zájem o 9 zájemců, kteří nemovitost nekoupili.“ Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

29.05.2017 09:18 Vladimír Jeřábek: Robotizace vytlačí finanční poradce

„Každý dobře naprogramovaný robot bude v určitých vybraných oblastech (např. investování) radit klientům lépe než 99 % finančních poradců,“ říká Vladimír Jeřábek, člen představenstva Komerční banky, a dodává: „U těch dobrých bych se nebál o jejich postavení. Roboti budou v jednotlivých oblastech vynikající, role bankovních poradců bude kombinovat tato doporučení. Přeci jen se tu bavíme spíše o horizontu 3, 5 let plus a bude to záviset na tom, zdali to budou klienti akceptovat.“ Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Finančné poradenstvo za posledných 14 dní

Petr Stuchlík | 08.06.2017 00:00 Britská regulácia: Rana pre chudobnejších klientov

Veľká Británia zaviedla v roku 2012 reguláciu distribúcie finančných produktov. Tá zásadne obmedzila provízie pre poradcov vyplácané inštitúciami a naopak podporila poradenstvo platené klientom. Dôsledkom je zásadné obmedzenie dostupnosti finančného poradenstva. Tí chudobnejší zostali celkom bez poradenstva a tí bohatší musia platiť viac ako predtým. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.06.2017 00:00 Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 07.06.2017 00:00 Poradcovia musia byť viac priateľmi klientov, ako predajcami produktov

Odvetvie finančného poradenstva sa bude stále viac orientovať na celkové potreby klientov, ako len na predaj finančných produktov. Finanční sprostredkovatelia začínajú pracovať netradičnými spôsobmi a zapájajú do toho aj svoje nefinančné zručnosti. Cieľom je vytvoriť si s klientom partnerský vzťah, ktorý presahuje len finančný svet. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »