Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Firemné výsledky naznačujú silné európske oživenie

Sme práve uprostred výsledkovej sezóny európskych a amerických korporácii. Zatiaľ to vyzerá tak, že na oboch stranách Atlantiku ide o najlepšiu sezónu za posledné roky.

  • Európske, ako aj americké firmy hlásia dobré čísla
  • Rast miezd bude onedlho testovať firemnú rentabilitu
  • Napriek dobrým číslam čelí Apple protivetru vyvolanému iPadom a Macom

Tento týždeň pribudne so svojimi výsledkami ďalších 421 spoločností, z celkového počtu 2000 reportujúcich firiem. Svoje údaje zatiaľ ešte nezverejnil Apple, Facebook ani Novo Nordisk.

Hoci prezident ECB Mario Draghi bol minulý týždeň po zasadnutí predsedníctva banky len veľmi opatrný a súčasné oživenie európskej ekonomiky hodnotil veľmi mierne, čísla hovoria samé za seba. V súčasnosti vidíme na európskom kontinente vysokú spotrebiteľskú ako aj firemnú dôveru, inflácia sa štverá nahor a nezamestnanosť rýchlo klesá. Všetky indikátory naznačujú, že HDP eurozóny rastie medziročne o vysoké tri percentá.

To, že sa mäkké ako aj tvrdé dáta pretavujú do rastu reálneho výkonu, naznačujú aj firemné výsledky. Ukazovateľ EBITDA rastie o takmer desať percent, čo najviac od 3. kvartálu roku 2011. Je síce pravdou, že percentuálny rast treba sčasti pripísať dobrým dátam z energetického, spracovateľského a finančného sektora, no podľa môjho názoru v súčasnosti zažívame niečo viac ako len dočasné oživenie.

U spoločností z indexu S&P 500 je pozitívny trend vo vývoji EBITDA zreteľný už od posledného štvrťroku 2015. Ukazovateľ rástol doteraz o 7,5 percent. Americké spoločnosti totiž nemusia čeliť protivetru v podobne silného dolára a oslabenia na trhu komodít, čo ich dovoľuje rýchlejšie rásť. Skôr, či neskôr sa však dostaví aj nárast miezd a my uvidíme, či budú firmy ochotné a schopné preniesť vyššie prevádzkové náklady na svojich zákazníkov.

 

Cyklus náhrady

Spoločnosť Apple oznámi dnes večer svoj predpoklad zisku na druhý kvartál. Analytici očakávajú, že zisk na akciu dosiahne 2,02 dolára, čo by bol medziročný nárast o sedem percent, a že tržby stúpnu o päť percent na hodnotu 53 miliárd dolárov.

Nosným produktom firmy je stále iPhone, ktorý tvorí až 63 percent jej tržieb. V skutočnosti je to možno oveľa viac, pretože na iPhone je naviazaný celý ekosystém služieb a aplikácií, ktoré produkujú výnosy.

iPhone v súčasnosti prechádza fázou náhrady modelu za novší. Nový update operačného systému iOS pravdepodobne už nebude podporovať iPhone 5, čo by mohlo donútiť užívateľov tohto staršieho modelu k prechodu na novší.

Cena akcií na základe týchto očakávaní vyletela na nový rekord, čo od začiatku roku predstavuje nárast o 24 percent. Napriek tomu sú však analytici Wall Street pri hodnotení ďalšieho potenciálu firmy opatrní. V krátkodobom horizonte sa totiž nerysuje žiadny nový produkt, ani žiadna udalosť, ktoré by mohli firmu posunúť ešte vyššie.

 

Neteší ani výhľad na iPad, ktorý v spotrebiteľských hodnoteniach zaostáva za Surface od Microsoftu. Pod tlakom je aj Mac. Rast Apple je preto, napriek súčasným silným číslam predaja iPhonu, neistý.

Na druhej strane spoločnosť stále produkuje vysoké tržby v pomere k investovanému kapitálu a jej akcie sú stabilnejšie, ako akcie konkurentov.

Spomalenie, alebo nie?

Facebook oznámi hospodárske výsledky za prvý kvartál v stredu. Analytici očakávajú, že zisk na akciu dosiahne 1,12 dolára, čo je medziročný nárast o 45 percent. O rovnaké percento by mali vzrásť aj tržby, čím by mali dosiahnuť 7,8 mld. dolárov. Nahor ich ťahajú vysoké príjmy z reklamy na mobilných zariadeniach. I tu je však miesto na opatrnosť. Čaká sa totiž spomalenie rastu firmy. Priestor na Newsfeed dosiahol podľa vyjadrenia vedenia „maximum reklamnej kapacity“.

Aj akcie Facebooku sú na svojich vrcholných hodnotách. Investori oceňujú vysoký rast a očakávanie rastu tržieb z video reklám. Pozitívne očakávania vzbudzujú aj ďalšie služby, ako Instagram, Messenger a WhatsApp, ktoré by sa mali v budúcnosti stať ťahúňmi nového rastu. Náš odhad je však skôr neutrálny.

Najväčší svetový producent inzulínu, spoločnosť Novo Nordisk, oznámi svoje čísla za prvý kvartál rovnako v stredu. Analytici čakajú, že zisk na akciu poklesne o dve percentá, zatiaľ čo tržby o tri percentá stúpnu.

Táto niekedy najúspešnejšia európska farmaceutická spoločnosť v Európe má za sebou ťažké roky. Cena jej akcií rapídne klesla. Postihol ju totiž tlak na ceny liečiv na rozhodujúcom severoamerickom trhu. Navyše spoločnosť sa musela vzdať svojej myšlienky produkovať tabletkový inzulín.

Tlak na ceny liekov bude pravdepodobne pretrvávať, rovnako tak neistý vývoj ceny akcií firmy. Nádejou však je čínsky trh, ktorý veľmi rýchlo rastie, a mohol by pre Novo Nordisk predstavovať zdroj nového rastu.

Tabuľka zobrazuje najdôležitejšie hospodárske výsledky zverejnené minulý týždeň.

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank

Firemné výsledky naznačujú silné európske oživenie

Firemné výsledky naznačujú silné európske oživenie >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 15:43 Inflácia sa v apríli spomalila na 0,8 %

Inflácia na Slovensku v apríli spomalila. Po tom, čo vo februári a marci spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 1,1 % resp. 1,0 %, v marci sa ich rast zmiernil na 0,8 % podľa národného CPI indexu aj harmonizovaného HICP indexu. Aprílové medziročné spomalenie inflácie bolo spôsobené hlavne pomalším rastom cien v doprave a zastabilizovaním cien potravín. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 13:54 Eurozóna a MMF sa sporia o odpustenie dlhov Grécku

Kým MMF presadzuje myšlienku, aby Grécku bola odpustená časť dlhov, eurozóna sa tejto idee bráni. Ministri financií eurobloku súhlasia len s prípadným znížením úrokov, či predĺžením doby splatnosti. Medzinárodný menový fond však namieta, že Grécko je pri súčasných dlhoch odrezané od ekonomického rastu a možnosti zotaviť sa.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »