Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Firemné výsledky naznačujú silné európske oživenie

Sme práve uprostred výsledkovej sezóny európskych a amerických korporácii. Zatiaľ to vyzerá tak, že na oboch stranách Atlantiku ide o najlepšiu sezónu za posledné roky.

  • Európske, ako aj americké firmy hlásia dobré čísla
  • Rast miezd bude onedlho testovať firemnú rentabilitu
  • Napriek dobrým číslam čelí Apple protivetru vyvolanému iPadom a Macom

Tento týždeň pribudne so svojimi výsledkami ďalších 421 spoločností, z celkového počtu 2000 reportujúcich firiem. Svoje údaje zatiaľ ešte nezverejnil Apple, Facebook ani Novo Nordisk.

Hoci prezident ECB Mario Draghi bol minulý týždeň po zasadnutí predsedníctva banky len veľmi opatrný a súčasné oživenie európskej ekonomiky hodnotil veľmi mierne, čísla hovoria samé za seba. V súčasnosti vidíme na európskom kontinente vysokú spotrebiteľskú ako aj firemnú dôveru, inflácia sa štverá nahor a nezamestnanosť rýchlo klesá. Všetky indikátory naznačujú, že HDP eurozóny rastie medziročne o vysoké tri percentá.

To, že sa mäkké ako aj tvrdé dáta pretavujú do rastu reálneho výkonu, naznačujú aj firemné výsledky. Ukazovateľ EBITDA rastie o takmer desať percent, čo najviac od 3. kvartálu roku 2011. Je síce pravdou, že percentuálny rast treba sčasti pripísať dobrým dátam z energetického, spracovateľského a finančného sektora, no podľa môjho názoru v súčasnosti zažívame niečo viac ako len dočasné oživenie.

U spoločností z indexu S&P 500 je pozitívny trend vo vývoji EBITDA zreteľný už od posledného štvrťroku 2015. Ukazovateľ rástol doteraz o 7,5 percent. Americké spoločnosti totiž nemusia čeliť protivetru v podobne silného dolára a oslabenia na trhu komodít, čo ich dovoľuje rýchlejšie rásť. Skôr, či neskôr sa však dostaví aj nárast miezd a my uvidíme, či budú firmy ochotné a schopné preniesť vyššie prevádzkové náklady na svojich zákazníkov.

 

Cyklus náhrady

Spoločnosť Apple oznámi dnes večer svoj predpoklad zisku na druhý kvartál. Analytici očakávajú, že zisk na akciu dosiahne 2,02 dolára, čo by bol medziročný nárast o sedem percent, a že tržby stúpnu o päť percent na hodnotu 53 miliárd dolárov.

Nosným produktom firmy je stále iPhone, ktorý tvorí až 63 percent jej tržieb. V skutočnosti je to možno oveľa viac, pretože na iPhone je naviazaný celý ekosystém služieb a aplikácií, ktoré produkujú výnosy.

iPhone v súčasnosti prechádza fázou náhrady modelu za novší. Nový update operačného systému iOS pravdepodobne už nebude podporovať iPhone 5, čo by mohlo donútiť užívateľov tohto staršieho modelu k prechodu na novší.

Cena akcií na základe týchto očakávaní vyletela na nový rekord, čo od začiatku roku predstavuje nárast o 24 percent. Napriek tomu sú však analytici Wall Street pri hodnotení ďalšieho potenciálu firmy opatrní. V krátkodobom horizonte sa totiž nerysuje žiadny nový produkt, ani žiadna udalosť, ktoré by mohli firmu posunúť ešte vyššie.

 

Neteší ani výhľad na iPad, ktorý v spotrebiteľských hodnoteniach zaostáva za Surface od Microsoftu. Pod tlakom je aj Mac. Rast Apple je preto, napriek súčasným silným číslam predaja iPhonu, neistý.

Na druhej strane spoločnosť stále produkuje vysoké tržby v pomere k investovanému kapitálu a jej akcie sú stabilnejšie, ako akcie konkurentov.

Spomalenie, alebo nie?

Facebook oznámi hospodárske výsledky za prvý kvartál v stredu. Analytici očakávajú, že zisk na akciu dosiahne 1,12 dolára, čo je medziročný nárast o 45 percent. O rovnaké percento by mali vzrásť aj tržby, čím by mali dosiahnuť 7,8 mld. dolárov. Nahor ich ťahajú vysoké príjmy z reklamy na mobilných zariadeniach. I tu je však miesto na opatrnosť. Čaká sa totiž spomalenie rastu firmy. Priestor na Newsfeed dosiahol podľa vyjadrenia vedenia „maximum reklamnej kapacity“.

Aj akcie Facebooku sú na svojich vrcholných hodnotách. Investori oceňujú vysoký rast a očakávanie rastu tržieb z video reklám. Pozitívne očakávania vzbudzujú aj ďalšie služby, ako Instagram, Messenger a WhatsApp, ktoré by sa mali v budúcnosti stať ťahúňmi nového rastu. Náš odhad je však skôr neutrálny.

Najväčší svetový producent inzulínu, spoločnosť Novo Nordisk, oznámi svoje čísla za prvý kvartál rovnako v stredu. Analytici čakajú, že zisk na akciu poklesne o dve percentá, zatiaľ čo tržby o tri percentá stúpnu.

Táto niekedy najúspešnejšia európska farmaceutická spoločnosť v Európe má za sebou ťažké roky. Cena jej akcií rapídne klesla. Postihol ju totiž tlak na ceny liečiv na rozhodujúcom severoamerickom trhu. Navyše spoločnosť sa musela vzdať svojej myšlienky produkovať tabletkový inzulín.

Tlak na ceny liekov bude pravdepodobne pretrvávať, rovnako tak neistý vývoj ceny akcií firmy. Nádejou však je čínsky trh, ktorý veľmi rýchlo rastie, a mohol by pre Novo Nordisk predstavovať zdroj nového rastu.

Tabuľka zobrazuje najdôležitejšie hospodárske výsledky zverejnené minulý týždeň.

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank

Firemné výsledky naznačujú silné európske oživenie

Firemné výsledky naznačujú silné európske oživenie >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 14:23 Zadlžené Grécko má dnes tri možnosti

Návrat Grécka na finančné trhy je úspešným PR cvičením slúžiacim vláde Syrizy, ktorá si potrebuje upevniť pozíciu predtým, ako na budúci rok plánuje presadiť svoj plán odchodu z medzinárodného záchranného programu. Táto možnosť však napriek tomu vyzerá dnes len málo pravdepodobne. Krajina totiž potrebuje nové finančné zdroje, ktoré do roku 2019 dosiahnu až 19 miliárd eur.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »