Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Globálnym akciovým trhom hrozí v treťom kvartáli spomalenie

Po dobrých výsledkoch globálnych akciových trhov v druhom štvrťroku čakáme v treťom štvrťroku určité náznaky spomalenia. Súvisieť to bude predovšetkým s poklesom globálnych úverových stimulov, k čomu už došlo v Číne a v USA.

Druhý kvartál 2017 bol pre globálne akcie ďalším dobrým štvrťrokom. Najúspešnejší bol akciový trh v Číne a na rozvíjajúcich sa trhoch. Na pomyselnom treťom mieste sa umiestnili európske akcie, ktoré poháňal prílev kapitálu. Investori začali Európe opäť dôverovať. Dôvodom bolo to, že trhovo prijateľný centrista Emmanuel Macron vyhral francúzske prezidentské voľby a jeho strane sa v júni podarilo zvíťaziť aj v parlamentných voľbách. E. Macron tak dostal najsilnejší možný mandát na reformu francúzskej spoločnosti, aký kedy mal francúzsky prezident od druhej svetovej vojny.

Na býčom akciovom trhu v druhom kvartáli strácali len austrálske a brazílske akcie, hoci nie moc. Mohlo by to byť varovaním pred očakávaným spomalením Číny, ktoré bude spôsobené slabšími úverovými stimulmi.

 

V rámci sektorov zaznamenali najväčšie prekvapenie služby a nehnuteľnosti, ktoré poháňali nižšie úroky. Pomalšia trajektória rastu úrokových sadzieb je zjavne pozitívna pre odvetvia, ktoré využívajú najväčší dlh.

Jediným odvetvím s negatívnym výnosom bol opäť energetický sektor. Saxo Bank predpovedá jeho záporný výnos už tretí kvartál v rade a náš výhľad zostáva negatívny aj pre tretí štvrťrok tohto roka. Ocenenie energetických zásob totiž ešte stále odráža príliš vysoké očakávania rastu cien ropy.

Technologický sektor dosiahol medziročný výnos až o 18 percent a každý preto teraz hovorí o narastajúcej bubline. Jún nám pripomenul aj už takmer zabudnutú volatilitu, keď index Nasdaq 100 náhle počas dvoch sessions klesol až o štyri percentá. Tento sektor však rýchlo pritiahol nové ponuky, takže zostáva v súčasnom makroekonomickom prostredí jedným z mála rastúcich sektorov. Valuácia technologických akcií sa však znižuje a preto si myslím, že ďalší rast už nebude pokračovať.

Ak je naše očakávanie spomalenia technologického sektora v treťom štvrťroku správne, potom zdravotná starostlivosť, spotrebné tovary a verejné služby budú pravdepodobne v nasledujúcom kvartáli tými najlepšími odvetviami.

 

Úverové stimuly poukazujú na nižší rast

Spomalenie, o ktorom hovoríme, sa točí okolo úverov, ktoré sú pre moderné hospodárstvo kľúčové. Neustále sa objavujú nové dôkazy o tom, že úverové stimuly alebo zmena čistých nových úverov v ekonomike na 12-mesačnej báze, predchádzajú reálnu zmenu v ekonomickom raste o jeden až dva kvartály. Ak chceme vedieť, prečo sú úvery dôležité, pozrime sa na Čínu. Pred finančnou krízou boli čisté nové úvery v pomere k HDP na úrovni 19 percent. Priemer po finančnej kríze je však na úrovni až 29 percent.

Vidíme, že celosvetové úverové stimuly boli, počnúc Čínou v marci, v druhom štvrťroku negatívne. V dôsledku toho zaznamenal druhý kvartál zmiešaný makroekonomický obraz a nedávna inflácia bola sklamaním. Znovu si musíme uvedomiť akú úlohu hrá v globálnej ekonomike Čína. V najbližších troch rokoch by sa mala podieľať na približne 35 percentách rastu svetového HDP. Spomalenie Číny tak bude mať za následok podhodnotenie akcií rozvíjajúcich sa trhov a pod tlakom bude aj odvetvie výroby.

Úverové stimuly sú negatívne aj v USA. Spomalenie v treťom štvrťroku tam preto nebude veľkým prekvapením. Americká ekonomika by mala v nasledujúcich troch rokoch prispieť k rastu svetového HDP 18 percentami. Tretím najväčším prispievateľom k rastu globálneho HDP by sa mala do roku 2020 stať India. Aj tá však zaznamenáva negatívny rast úverov.

Jediným veľkým regiónom s pozitívnymi úverovými stimulmi zostáva Európa. Preto pri európskych akciách nechávame náš výhľad pozitívny. Očakávame, že príliv kapitálu tu bude pokračovať.

 

Funguje japonská Abenomika?

Zdá sa, že slnko nakoniec predsa stúpa nad Japonskom. HDP Japonska sa momentálne nachádza vyššie ako v roku 1997, kedy rast tam ekonomiky zaznamenal svoj vrchol. Aktuálne rastie o 2,1 percenta, čo výrazne presahuje náklady na financovanie krajiny, a to je kľúčovým ukazovateľom dlhodobej udržateľnosti.

Japonsky rast HDP zaznamenal podobné čísla naposledy v rokoch 1993–98. Nezamestnanosť predstavovala v apríli len 2,8 percenta, čo je najnižšia miera od roku 1994. Blíži sa tak historickým úrovniam, pri ktorých v minulosti začala rásť aj inflácia. Ak k tomu naozaj dôjde, bude to jednou z najväčších udalostí budúceho roku. Mimochodom japonské akcie sú oproti americký ohodnotené so zhruba 20 percentným diskontom. V dôsledku zlepšenia makroekonomických údajov a tohto ocenenia akcií preto hodnotíme japonské akcie ako veľmi perspektívne.

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank

Globálnym akciovým trhom hrozí v treťom kvartáli spomalenie

Globálnym akciovým trhom hrozí v treťom kvartáli spomalenie >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.07.2017 08:50 Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 13:12 V indexových fondov si sporí len 7 % budúcich dôchodcov

Slovenské indexové dôchodkové fondy dosiahli v 2. pilieri za ostatný rok (jún 2016 – jún 2017) v priemere až 15,79-% rast. Napriek tomu si v nich šetrí len 7 % Slovákov zapojených do 2. piliera. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 10:15 Ranný prehľad trhov 20. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.07.2017 09:29 Vypisování opcí aneb Tahání za kratší konec provazu

Opci můžete buď koupit, nebo ji vypsat a prodat. V druhém případě jste na kratší straně provazu – podstupujete neomezené riziko a máte předem daný maximální zisk. Kdy a proč opce vypisovat? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 18. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »