Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Inflácia neprichádza. Nečakáme náhodou zbytočne?

Na trhoch s fixným výnosom sa aktuálne dosť intenzívne diskutuje okolo výnosov na dlhopisoch. V poslednej dobe sme mohli čítať niekoľko článkov a analýz, ktoré opisujú túžobne očakávaný nárast výnosov a dávajú investorom tipy, ako sa vyrovnať s nadchádzajúcimi dramatickými zmenami. No povedzme si, si prečo sa pravdepodobne mýlia.

Existuje skutočne veľa ukazovateľov toho, že sa veci vo svetovom hospodárstve menia k lepšiemu. Európske hospodárstvo sa zlepšuje a aj nedávne čísla z USA boli prekvapivo pozitívne. Strach z čínskeho spomalenia, na ktoré sme v poslednom čase aj my upozorňovali, sa zatiaľ nerealizoval.

Zlepšenie globálneho výhľadu a nedostatok veľkých geopolitických rizík zanechali na finančných trhoch svoj pozitívny podpis. Väčšina hlavných akciových indexov je na rekordných hodnotách. Spready na dlhopisoch sa blížia k predkrízovým úrovniam a dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov dosahujú každý týždeň nové maximá. Preto by som označil toto obdobie za šťastné dni pre rizikové aktíva.

Zdá sa tak, že nielen rizikovejšie triedy dlhopisov, ale aj vývoj na globálnych akciových trhoch sú predčasným darčekom pre investorov. Hneď ako trhy prelomia jedno historické maximum, hneď sa zamerajú na ďalšie.

To však prebúdza starosti z minulosti. Dosahujem úrovne zaznamenané pred krízou. Natíska sa preto otázka: „Prichádza to opäť?“, alebo „Sme na kraji útesu?“.

Je úplne opodstatnené mať obavy, avšak stojí za to zistiť, čo nás dostalo na súčasnú úroveň. A tiež treba preskúmať, prečo je tak ťažké dostať globálne výnosy na aktívach s fixným výnosom vyššie?

Napriek optimistickému makroekonomickému vývoju sa totiž inflácia zviecha len veľmi ťažko. Na začiatku tohto roka sme pritom ešte pevne verili, že inflačné tlaky vyženú hore aj výnosy na dlhopisoch. Realita je však úplne iná.

Dokonca aj v ekonomikách, kde je nezamestnanosť nízka a ekonomika sa zohrieva, je veľmi ťažké vidieť relevantné inflačné pnutie. Možno ide len o oneskorenie a inflácia bude reagovať až po čase, no naše inflačné očakávania musíme prehodnotiť.

Niekto by mohol namietať, že ekonomika by na základe súčasného rastu produkcie, rastu zamestnanosti a dopytu po komoditách mala produkovať aj rast cien. Avšak zdá sa, že sme svedkami prechodu na novú technologickú úroveň, pod ktorú sa podpisujú inovácie, robotizácia a podobne. Takže preto nedostatková ekonomika, ktorá by hnala ceny nahor, neprichádza. Naše inflačné očakávania by sme mali znížiť.

Ak je tento predpoklad správny, výnosy na dlhopisoch majú už svoje ťažké časti sčasti za sebou, keď sa vyhli výpredaju pri rizikových dlhopisoch, high-yield bondoch a dlhopisoch rozvojových krajín. To tiež ospravedlňuje nízku volatilitu na trhu, čo naznačuje, že obavy sú na veľmi nízkej úrovni a nie je čoho sa obávať.

Mohli by sme však v budúcnosti čeliť iným spúšťačom volatility. Napríklad investori majú tendenciu opustiť trhy, v ktorých už prebehla masívna rely, alebo niektoré trhy rozvojových krajín, ktoré by mohlo negatívne ovplyvniť politické a geopolitické riziko, rovnako ako výkyvy kurzu amerického dolára.

Ale čo s obavami prasknutia dlhopisovej bubliny spôsobenej vyššími benchmarkovými výnosmi? Zažili by sme pravdepodobne ťažké časy a s touto otázkou sa možno budeme musieť vyrovnať už čoskoro.

A čo centrálne banky? Centrálne banky vyjadrili svoje obavy z prehrievania trhu akcií a dlhopisov. To nakoniec jedným z dôvodov začiatku konca kvantitatívneho uvoľňovania v Európe. Mohli by sme sa preto dočkať situácie, že aj investori s dlhopismi sa budú obávať zníženia bilancie amerického FEDu.

Očakávaným spúšťačom zo strany centrálnych bánk je nárast inflácie, teda niečo čo môže prísť až o veľmi dlhý čas. Dobrým príkladom je nedávny nárast cenovej hladiny v Európe, ktorý povzbudil nádeje pre návrat inflácie na zdravé a udržateľné úrovne známe z minulosti. Problémom však je, že tento nárast vyvolali najmä vyššie ceny ropy, ktorá sa dostala nad 50 dolárov za barel. Ďalším dôvodom možno bola aj nádej, že uvidíme ešte ďalší rast.

Problém je však v skutočnosti o niečo hlbší. Ukazovateľ takzvanej „doma produkovanej inflácie“ – DGI v eurozóne, naznačuje, že ceny sú voči externých šokom relatívne dosť odolné. Dokonca naopak, aj vyššie ceny ropy dokážu ustáť bez zodpovedajúceho rastu. V tomto kontexte potom nie je jasné, či zo strany ECB uvidíme v dohľadnej dobe vôbec nejakú reakciu. Strach z narušenia krehkého ekonomického rastu je totiž väčší, ako strach z nafukovania bubliny na akciových trhoch.

Ďalším dôvodom, ktorý drží výnosy na dlhopisoch na uzde je zotrvačnosť veľkých investičných fondov, ktoré majú svoje strategické pozície pri aktívach s fixným výnosom postavené tak, že radšej investujú do niečoho, čo sa dá ako tak zobchodovať, ako by rozkývali príliš pokojné dlhopisové trhy.

Keď to zhrniem: investori by mali byť ostražití na všetkých trhoch s dlhotrvajúcou rely. Platí to rovnako pre akcie, aj dlhopisy. Súčasné úrovne môžu vyzerať na prvý pohľad ako príliš napnuté. No ak skutočne došlo k zmene inflačnej paradigmy popísanej vyššie, benchmarkové výnosy zostanú i naďalej nízko a akciové trhy budú môcť pokračovať v nových rely.

Simon Fasdal, dlhopisový stratég Saxo Bank

Inflácia neprichádza. Nečakáme náhodou zbytočne?

Inflácia neprichádza. Nečakáme náhodou zbytočne? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »