Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Je odvetvie finančného sprostredkovania pripravené na zmenu?

Je odvetvie finančného sprostredkovania pripravené na zmenu?

Nedávno som čítal v podkladoch spoločnosti Tomorrow Today, ktorá sa špecializuje na poradenstvo v oblasti pracovného prostredia, zaujímavý príklad: „Keď sa Michal rozprával so svojím trinásťročným synom a narazili na faktický problém, ktorý si potrebovali overiť a dozvedieť sa viac, Michal sa rozhodol pozrieť na Google, no jeho syn išiel na YouTube. Michal si tak uvedomil, že ich prístupy k vyhľadávaniu informácií, získavaniu odpovedí, ako aj k práci s internetom, sa podstatne líšia.“

Spolu s ďalšími informáciami, ktoré sa ku mne v poslednej dobe dostali, ma to prinútilo k dlhému a dôkladnému zamysleniu sa o inováciách a technologických zmenách.

Nové spôsoby práce s údajmi a s financiami

Existuje štatistika, podľa ktorej sa ľudia z generácie milenials (narodení od roku 1985 do roku 2000) na svoj mobilný telefón pozrú priemerne až 150-krát denne. To je neuveriteľný údaj. Ďalšia štatistika, či skôr prieskum, ktorý vypracovala spoločnosť Temenos – britský dodávateľ softvéru pre finančné služby, uvádza, že pravdepodobne len desať percent mileniálov bude využívať toho istého správcu majetku ako ich rodičia. Áno, len desať percent!

Inými slovami, odbor finančného poradenstva a sprostredkovania sa musí digitalizovať oveľa efektívnejšie, rýchlejšie a vo väčšom rozsahu, aby tak dokázal prilákať klientov z mladších generácií. Bude to nutné robiť oveľa intenzívnejšie, ako bolo potrebné urobiť na to na udržanie generácií starších. Stačí sa pozrieť na to, koľko ľudí, aj zo starších ročníkov, už používa aplikácie pre mobilné bankovníctvo. Zdá sa teda, hoci to znie ako klišé, že budúcnosť už nastala!

Táto úvaha odznela aj jednom zo seminárov zo série FEIFA Masterclass, ktorým som ako generálny riaditeľ federácie FEIFA predsedal. Spoločnosť PRAEMIUM, pôsobiaca v oblasti finančných technológií, v rámci týchto seminárov poukázala na ďalší prieskum. Ten zistil, že 70 percent mileniálov by pri hľadaní služieb finančného poradenstva a sprostredkovania využilo internet. Mali by sme sa teda pripraviť na to, že naši budúci konkurenti môžu pochádzať z úplne odlišných prostredí.

Kto sa neprispôsobí vyhynie

Digitálna premena prebieha exponenciálnou rýchlosťou a niekto by mohol tvrdiť, že sme už dosiahli, alebo dokonca prekročili „bod zlomu“, od ktorého sa vývoj pohybuje v špirále a takmer sa vymyká našej kontrole. (Viac o tom vo videu YouTube.)

Ako odbor musia finanční poradcovia a sprostredkovatelia vziať technológiu nie na vedomie ale naučiť sa ju aktívne využívať. Technológia môže ich prácu uľahčiť a priniesť im väčšiu efektivitu aj úspech. A čo je možno ešte dôležitejšie, vďaka technológii dokážu pracovať spôsobom, ktorý ich klienti a potenciálni klienti naozaj požadujú.

Pre toho, kto tak neurobí, bude budúcnosť naozaj veľmi zložitá …

Paul Stanfield je výkonným riaditeľom Federácie európskych nezávislých finančných poradcov FEIFA a generálnym tajomníkom Európskej federácie zväzu finančných poradcov a finančných sprostredkovateľov FECIF. Federáciu FECIF zastupuje na Slovensku spoločnosť Fincentrum. 

Je odvetvie finančného sprostredkovania pripravené na zmenu?

Je odvetvie finančného sprostredkovania pripravené na zmenu? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Peter Apolen | 29.06.2017 00:00 Podnikáte vo financiách? Za inzerciu cez Google zaplatíte najviac

Firmy podnikajúce v oblasti financií zaplatia za jeden klik budúceho zákazníka hľadajúceho cez Google najviac. Ich kľúčové slová sú totiž v systéme Google AdWords najdrahšie. Financie obsadili hneď prvé štyri priečky najdrahších kľúčových slov v jednotlivých sektoroch na Slovensku. Najviac platia poisťovne. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

David Charlet | 27.06.2017 00:00 Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Európska únia vznikla pôvodne ako združenie zaoberajúce sa produkciou uhlia a ocele. Dnes je širokospektrálnou úniou oveľa viac angažovanejšou ako napríklad Spojené štáty americké. V USA by sme napríklad nikde nenašli režim podnikania na báze tzv. passportingu. Znamená to, že ak v jednom štáte USA pôsobíte ako finančný sprostredkovateľ alebo poradca, nemáte právo pôsobiť tak v inom štáte. Iba v tom, v ktorom ste získali licenciu. Teda úplne iná situácia ako v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.06.2017 00:00 Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.06.2017 17:04

Petr Stuchlík | 08.06.2017 00:00 Britská regulácia: Rana pre chudobnejších klientov

Veľká Británia zaviedla v roku 2012 reguláciu distribúcie finančných produktov. Tá zásadne obmedzila provízie pre poradcov vyplácané inštitúciami a naopak podporila poradenstvo platené klientom. Dôsledkom je zásadné obmedzenie dostupnosti finančného poradenstva. Tí chudobnejší zostali celkom bez poradenstva a tí bohatší musia platiť viac ako predtým. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

17.07.2017 09:13 Na vlastní kůži: Pojišťovací zprostředkovatel NN životní pojišťovny

Nikdy neodmítám nabídku setkání s finančním poradcem, investičním či pojišťovacím zprostředkovatelem. A tak jsem také uvítal telefonát z NN životní pojišťovny, která mi nabídla setkání s jejím zástupcem. Co nabídl? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.07.2017 09:01 Požadavky na řízení produktů povedou k vyšší kvalitě poradenství

Požadavky na řízení produktů představují jednu z nejpozoruhodnějších inovací směrnice MiFID II, kdy jejich cílem je zajistit, aby firmy, které vytvářejí a distribuují finanční nástroje, jednaly v nejlepším zájmu klientů během všech fází životního cyklu produktu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.07.2017 16:32 Spoločnosť Finvia Group sa stala súčasťou skupiny UMD group

UMD group zastrešuje spoločnosti Universal maklérsky dom a.s. a Inpol Network a.s. Jedným z cieľov fúzie má byť synergia ale aj možnosť sledovať nové trendy v poskytovaní finančných služieb. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.07.2017 08:42 Filip Duchoň: Fincentrum náboruje jako před lety

Fincentrum upravilo provize a láká další finanční poradce. Za hypotéku dává do sítě až 1,46 % z objemu a za životní pojištění vyplácí až 143 % ročního pojistného. Rovnou zálohově a bez dalších podmínek. „To jsou provizní podmínky, které nenabízí žádná z větších strukturálních společností na trhu a mohou směle konkurovat i poolovým slepencům,” říká Filip Duchoň, obchodní ředitel a člen představenstva Fincentra. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:02 Evropa z pohledu finančních poradců

Kdysi Evropská unie bývala místem, kde se těžilo uhlí a vyráběla ocel. Nyní se zdá být Unií globální, která se daleko více než USA zabývá otázkami našeho povolání a dalšími záležitostmi. Například: v USA bychom nikde nenašli režim povolování pro poradce na základě tzv. passportingu (pokud působíte jako zprostředkovatel či poradce, nemáte právo působit v jiném státě – pouze v tom, v němž jste získali licenci). Tedy úplně jiná situace než v Evropě. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »