Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Kandidáti na prevzatie v roku 2012

20.01.2012 11:49 | Kategórie: Investície | 0 komentárov

Sony, LG alebo Barnes a Noble môžu byť podľa Saxo Bank Stock Screener v budúcom roku atraktívnymi kandidátmi na prevzatie.

Pre vyhľadanie kandidátov na prevzatie sme zadali nasledujúce kritériá. Chceme spoločnosti, u ktorých sa očakáva, že v tomto roku nebudú v zisku, ale vrátia sa k nemu v budúcom roku. Hodnota firmy má byť relatívne nízka v porovnaní s ukazovateľom EBTDA a obchodovať sa má pod účtovnou hodnotou na akciu. V našom systéme splnilo tieto kritériá 13 akcií.

Pokiaľ boli v roku 2011 hlavnými cieľmi energetika a telekomunikácie, naším filtrom prepadli ako možné ciele pre rok 2012 iné sektory. Dominuje elektronika a technologické akcie vrátane veľkých hráčov ako Sony a LG Display. Kým Sony sa javí ako príliš veľká a diverzifikovaná firma na prevzatie, LG Display možno považovať za atraktívny cieľ. V sektore technológií rastie konkurencia na poli smartphonov a tabletov a nedávno sa spustila bitka v oblasti inteligentných televízii. LG Display môže pre veľkých hráčov predstavovať korisť, ktorá využíva ich technológie. V posledných rokoch marže LG klesali, pričom príjmy boli pomerne stabilné a mierne rástli náklady. Obe vyššie uvedené akcie patria medzi veľkých hráčov, no niektoré menšie, špecializovanejšie technologické firmy ako je Leap Wireless Technology, NEC Electronics alebo Micron Technology môžu byť pre popredné firmy tohto odvetvia zaujímavejšie.

Ďalším kandidátom na prevzatie je predajca kníh Barnes & Noblesa (BKS). BKS, známe tradičné kníhkupectvo, zaznamenalo na poli svojho maloobchodu pokles, zatiaľ čo iné segmenty ako napríklad internet zažívali v posledných rokoch boom. V roku 2011 na ne pripadlo 37,7 percent celkového obratu (pozri graf 1). Pred dvoma rokmi BKS uviedla na trh vlastný tablet, ktorý bol konkurenciou čítačky Kindle od Amazaonu a Bookstore od Applu, a ktorý pomohol firme zdvihnúť príjmy. Avšak s výrazným nárastom v štruktúre nákladov a s poklesom marží nedokázala spoločnosť v roku 2011 vytvoriť zisk. Nakoľko však firma vidí v e-obchodoch výrazný rastový potenciál, naznačila, že chce vyčleniť internetový segment, aby sa pripravila na ešte lepší rast digitálnych obchodov. Ak by k tomu došlo, v BKS by zostal pôvodný maloobchodný biznis, kde zásoby tovaru samy o sebe prekonávajú súčasnú trhovú hodnotu.

Vráťme sa späť k výsledku nášho filtra. Na horných priečkach je firma Winn Dixie Stores Inc. (vďaka nízkemu pomeru EV / EBITDA). Winn Dixie Stores prevádzkuje maloobchodné samoobsluhy s potravinami. Táto firma nedávno dostala ponuku od Bi-Lo LCC, súkromného reťazca supermarketov, ktorý bol ochotný zaplatiť prémiu vo výške 75% voči trhovej cene. Či ostatných 12 akcií bude v roku 2012 prevzatých, nevieme odhadnúť, ale skrátka spĺňajú z fundamentálneho pohľadu jednoduché "kritériá na prijatie".

Ohliadnutie za rokom 2011

Vďaka slušným ziskom v roku 2010 sa predpokladalo, že firmy sedia na hromadách hotovosti a v roku 2011 hľadajú nové rastové príležitosti a strategické akvizície. Preto boli očakávania pre M & A (fúzie a akvizície) aktivitu v roku 2011 vysoké, objem sa odhadoval na takmer 3 bilióny dolárov. Aj napriek niekoľkým "skvelým" fúziám typu HP a Autonomy Corp. alebo Microsoft a Skype však objem silne zaostal za očakávaniami. Celkový objem dokončených M & A obchodov v roku 2011 predstavoval 2,1 bilióna dolárov (21 106 obchodov), čo je mierne pod desaťročným priemerom vo výške 2,2 biliónov USD (22 500 obchodov) (pozri graf 2).

Hoci sme stále pod 10-ročným priemerom, ktorý je silne ovplyvnený skvelými rokmi 2006-2008, celkový objem obchodov sa po výraznom prepade v roku 2009 mierne zdvihol. Myslíme, že M & A aktivita by mohla byť v roku 2012 väčšia ako v roku 2011, napriek pokračujúcej ekonomickej neistote. Investori by mali hľadať atraktívnych kandidátov na prevzatie, pri ktorých môžu dúfať, že zarobia na veľkorysých prémiách, ktoré budú akvírovanej spoločnosti ponúknuté.

Priemerná prémia, ktorú investori v poslednom roku dostali, bola 24 percent, čo je nad historickým priemerom vo výške 20 percent (graf 3).

Zdroj: Sverrir Sverrisson, akciový analytik Saxo Bank.

Kandidáti na prevzatie v roku 2012

Kandidáti na prevzatie v roku 2012 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Pavel Drahotský | 23.02.2017 00:00 Sme uprostred revolúcie – ETF fondy získavajú na atraktivite

Objem majetku spravovaného takzvanými burzovo obchodovanými fondami (exchange traded funds – ETF) v posledných rokoch prudko rastie. Podľa údajov londýnskej spoločnosti ETFGI už celosvetovo dosahuje takmer 3,5 bilióna amerických dolárov. Najmä v Spojených štátoch amerických, ale už aj v západnej Európe sú tieto fondy čoraz populárnejšie. Záujem o ne majú najmä investori nespokojní s klasickými podielovými fondami. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 22.02.2017 00:00 Opatrnejší investori ako Slováci sú v Európe len Gréci

Hodnota finančného majetku domácností na Slovensku sa za uplynulú dekádu takmer strojnásobila. Nezmenilo sa však nič na tom, že tak ako v minulosti, aj teraz držia Slováci väčšinu svojich úspor na bežných, sporiacich alebo termínovaných účtoch, resp. vkladoch. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.02.2017 00:00 Úspory Slovákov sú v (ne)bezpečí!!!

Slováci sa začínajú odvracať od termínovaných vkladov. Paradoxne tak však nerobia v čase najnižšieho reálneho výnosu, ale v čase opticky najnižšieho percentuálneho úroku. Slabá investičná gramotnosť a averzia k riziku je však najmä záležitosťou doterajších generácií. S novými investičnými možnosťami a otvorenou hlavou sa nová generácia budúcich investorov pravdepodobne podstatne zmení. Vzrastie tak aj jej odolnosť voči riziku. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 21.02.2017 20:06

Peter Apolen | 03.02.2017 00:00 Máte peniaze v garantovanom penzijnom fonde? Oberáte sa o zhodnotenie

Mnohí tridsiatnici, ktorí si budú sporiť i viac ako 30 rokov, majú svoje peniaze v druhom pilieri výhradne v garantovanom fonde, čím sa oberajú o možnosť ťažiť z nárastu ekonomík v budúcnosti. Podľa štatistík tak robí až 90 percent sporiteľov. Dôkazom je aktuálny rast akciových trhov, ale i výsledky indexových ako aj akciových fondov v druhom pilieri za minulý rok. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 31.01.2017 00:00 Rozvod po anglicky: Čo prinesie tvrdý brexit pre ekonomiku

Šesť mesiacov po tom, čo súčasná britská premiérka Theresa Mayová nahradila vo funkcii Davida Camerona ako dôsledok referenda o Brexite, už Európa pozná jasnejšiu predstavu Británie o rozvode s Európou. Dvanásť bodový plán, ktorý Mayová pred nedávnom zverejnila, rozoberá podrobnejšie predstavy o budúcnosti vzťahov s úniou, predovšetkým pokiaľ ide o opustenie jednotného trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

24.02.2017 12:57 Dokáže Elon Musk realizovať tajné sny investorov?

Tesla dokázala svoje výnimočné schopnosti v účtovnej gymnastike a zároveň tvrdo pracovala aj vo svojich výrobných halách tak, aby sa mohla pochváliť ziskovým tretím kvartálom. Aj napriek tomu, že výsledky štvrtého kvartálu nenaplnili očakávania. Akcie od začiatku decembra minulého roka však vzrástli až o 54 percent. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.02.2017 10:44 Ranný prehľad trhov 24. februára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.02.2017 22:44 Mierne poklesy pred koncom týždňa

Vo štvrtok bola núdza na dáta v Ázií. Japonsko ukázalo index cien poskytovateľov služieb, ten prekonal očakávania 0,4% a dosiahol hranicu 0,5%. Austrália pridala kvartálnu mieru spotreby súkromného kapitálu, ktorá klesla nad očakávania na úroveň –2,1%. Ázijské indexy štvrtok uzavreli v strate, Nikkei 225 –0,04%, Hang Seng –0,36%, Shanghai –0,3%. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.02.2017 09:56 Ranný prehľad trhov 23. februára 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.02.2017 23:36 Streda bohatá na makrodáta

Stred týždňa bol tradične silný na makroekonomické dáta, najmä v Európe. Rakúska inflácia vzrástla z 1.4% na 2%, pri očakávaniach analytikov na úrovni 1.7%. Na mesačnej báze klesla z 0.5% na –0.3%, v súlade s očakávaniami. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Pavel Drahotský | 23.02.2017 00:00 Sme uprostred revolúcie – ETF fondy získavajú na atraktivite

Objem majetku spravovaného takzvanými burzovo obchodovanými fondami (exchange traded funds – ETF) v posledných rokoch prudko rastie. Podľa údajov londýnskej spoločnosti ETFGI už celosvetovo dosahuje takmer 3,5 bilióna amerických dolárov. Najmä v Spojených štátoch amerických, ale už aj v západnej Európe sú tieto fondy čoraz populárnejšie. Záujem o ne majú najmä investori nespokojní s klasickými podielovými fondami. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 22.02.2017 00:00 Opatrnejší investori ako Slováci sú v Európe len Gréci

Hodnota finančného majetku domácností na Slovensku sa za uplynulú dekádu takmer strojnásobila. Nezmenilo sa však nič na tom, že tak ako v minulosti, aj teraz držia Slováci väčšinu svojich úspor na bežných, sporiacich alebo termínovaných účtoch, resp. vkladoch. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.02.2017 00:00 Úspory Slovákov sú v (ne)bezpečí!!!

Slováci sa začínajú odvracať od termínovaných vkladov. Paradoxne tak však nerobia v čase najnižšieho reálneho výnosu, ale v čase opticky najnižšieho percentuálneho úroku. Slabá investičná gramotnosť a averzia k riziku je však najmä záležitosťou doterajších generácií. S novými investičnými možnosťami a otvorenou hlavou sa nová generácia budúcich investorov pravdepodobne podstatne zmení. Vzrastie tak aj jej odolnosť voči riziku. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »