Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Kedy podnikať na živnosť a kedy sa oplatí založiť s.r.o.

Kedy podnikať na živnosť a kedy sa oplatí založiť s.r.o.

Rozhodujete sa medzi podnikaním na živnosť alebo prostredníctvom jednoosobovej s.r.o.? Pozreli sme sa na to túto dilemu z daňového hľadiska – pri akej hranici ročného príjmu je pre živnostníka už lepšie rozmýšľať o prechode na spoločnosť s ručením obmedzeným.

Od začiatku tohto roku je účinná novela Zákona o dani z príjmov, ktorá okrem iného zaviedla zvýšenie limitu pre uplatnenie paušálnych výdavkov pri príjmoch z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti z pôvodných 40 na 60 percent z dosiahnutých zdaniteľných príjmov. Okrem toho sa zvýšil aj ročný limit sumy paušálnych výdavkov z 5 040 na 20 000 eur. Obe tieto zmeny pomohli zatraktívniť podnikanie na živnosť. 

Mnoho podnikateľov aj napriek tomu stále váha, či je pre nich výhodnejšia živnosť alebo podnikanie prostredníctvom tzv. jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným. Z daňového pohľadu sa pri neplatcoch DPH výhodnosť jednotlivých foriem podnikania líši podľa sumy daňových výdavkov, ktoré sú schopné vygenerovať.

Pri platcoch DPH sa to rozhodnutie odvíja najmä od toho, či sa vlastník jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným rozhodne pre dobrovoľné poistenie v Sociálnej poisťovni alebo nie. Nižšie uvádzame výpočty hraníc, od ktorých je výhodnejšie vymeniť živnosť za eseročku za predpokladu, ak podnikateľ nevie vygenerovať žiadne preukázateľné výdavky na svoju podnikateľskú činnosť. 

Alternatíva A: Neplatca  DPH

Pri výbere medzi živnosťou a jednoosobovou eseročkou treba brať do úvahy najmä to, či je fyzická osoba schopná vykázať a zdokladovať dostatočné daňové výdavky. „Živnostník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty celý kalendárny rok, resp. ním je, ale iba časť kalendárneho roka, si môže uplatniť tzv. paušálne výdavky,“ upozorňuje Peter Pašek, partner spoločnosti Accace.

Ak sa jedná napríklad o fyzickú osobu, ktorá poskytuje služby a ktorá pre svoju činnosť nemusí, resp. nevie „vyprodukovať“ žiadne výdavky, hranica kedy sa pre fyzickú osobu oplatí založiť si jednoosobovú s.r.o. je približne na úrovni56 011 EUR. „Treba však upozorniť, že to viac-menej platí pre také typy podnikania, ktoré sú založené na poskytovaní cezhraničných služieb, pri ktorých príjmy resp. výnosy za ne dosiahnuté, sa nezapočítavajú do obratu na účely Zákona o DPH, ktorý je v súčasnosti na úrovni 49 790 EUR,“ dodáva P. Pašek.

Ročný príjem/výnos  

neplatca-dph

Alternatíva B: Platca DPH

Ak ide o platiteľov dane z pridanej hodnoty rozhodujúcou skutočnosťou je, či má fyzická osoba v pláne dobrovoľne sa poistiť v Sociálnej poisťovni alebo nie. 

„V situácii, ak má spoločník s.r.o. v pláne platiť len odvody do zdravotnej poisťovne ako tzv. samoplatiteľ, tak máme zato, že práve hranica ročného príjmu, od ktorej už ako živnostník musí povinne platiť odvody do Sociálnej poisťovne je sumou, kedy je z pohľadu dopadu na jeho čistý ročný príjem vhodné sa rozhodnúť pre jednoosobovú s.r.o., “ uvádza P. Pašek.

Ročný príjem/výnos  

platca-dph

Prepočet realizovala poradenská spoločnosť Accace.

Kedy podnikať na živnosť a kedy sa oplatí založiť s.r.o.

Kedy podnikať na živnosť a kedy sa oplatí založiť s.r.o. >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Dane

Peter Furmaník ml. | 06.06.2017 00:00 Príjmy a tržby v bitcoinoch: ako ich vykázať a zdaniť?

Platiť virtuálnou menou bitcoin ako akceptovanou menou je už po novom možné aj v niektorých slovenských e-shopoch. Bitcoin v súčasnosti prežíva boom a prudný rast a ako decentralizovaná a neregulovaná mena bude pravdepodobne ako platidlo používaná stále viac a viac. Pozrieme sa preto na to, ako sa pozerajú na výdavky a príjmy vo virtuálnej menej slovenské daňové a účtovné predpisy. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 13.06.2017 10:14

Peter Apolen | 13.02.2017 00:00 Na štát budeme tento rok robiť o osem dní dlhšie ako vlani

Slovenský daňovníci na budú tento rok pracovať pre štát 156 dní. Je to o osem dní viac ako v minulom roku. Deň daňovej slobody, ktorý vypočítava spoločnosť Deloite, tento rok pripadne na 6. jún. Až potom začnú Slováci zarábať len pre seba. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 10.01.2017 00:00 Začínajúce firmy majú novú možnosť ako podnikať

Od nového roka pribudla slovenským podnikateľom nová možnosť formy podnikania. Ide o takzvanú Jednoduchú spoločnosť na akcie (j.s.a.). Je určená najmä startupom, no výhodná môže byť aj pre ostatných začínajúcim podnikateľov. Takéto podnikanie by malo byť medzistupňom medzi akciovou spoločnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzením. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 25.01.2017 14:41

Marek Mittaš | 19.12.2016 00:00 Odvod z neživotného poistenia zvýši ceny poistného a zhorší jeho dostupnosť

Napriek protestom zo strany poisťovní v novembri poslanci schválili novelu zákona o poisťovníctve. Výsledkom je zavedenie osempercentného odvodu zo všetkých neživotných poistiek. Dôsledkom bude pravdepodobne rasti cien, prípadne transformácia poisťovní na pobočky, alebo dokonca ich odchod z trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník ml. | 22.11.2016 00:00 Čo sa zmení v daniach v roku 2017

Šokujúce zvýšenie paušálnych výdavkov, zvýšenie odvodových stropov pre lepšie zarábajúcich a nahradenie zdravotných odvodov z dividend daňou z príjmu. To sú asi najviditeľnejšie daňové novinky pre budúci rok. Jeden štedrý plus, jeden nesystémový mínus a jeden krok z kaluže do blata.  Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 09.12.2016 08:36Ďalšie články »

Krátké správy z Dane

20.07.2017 12:05 Sociálna poisťovňa posiela nové výmery odvodov na ďalší rok

Samostatne zárobkovo činné osoby v týchto dňoch dostávajú od Sociálnej poisťovne listom výmeru výšky odvodov na nasledujúcich 12 mesiacov. Časti SZČO vzniká alebo zaniká odvodová povinnosť ako taká. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.07.2017 13:33 Od júla sa zmení výška odvodov do Sociálnej poisťovne

Sociálna poisťovňa pravidelne k 1. júlu prehodnocuje výšku odvodovej povinnosti pre SZČO podľa daňových priznaní za predchádzajúci rok. Oznamuje ju listami, ktoré by mali tento rok prísť do schránok do 21. júla. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.07.2017 12:22 Podlžnosti na DPH ma 4 700 firiem

V prvom polroku 2017 klesol na Slovensku počet nespoľahlivých platcov DPH o 562 spoločností, pričom ich celkový počet do konca júna predstavoval 4 711. V poslednom období ide o jedno z najnižších čísel. Najmenej neplatičov DPH od začiatku minulého roka Slovensko zaznamenalo v máji tohto roka, presne 4 493. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.07.2017 14:59 Firmy zaplatili do štátnej kasy na daniach o 322 miliónov menej ako vlani

Príjem štátnej kasy z dane z príjmu právnických osôb v prvom polroku medziročne klesol o 322  mil. eur. Je za tým najmä výpadok pozitívneho efektu eurofondov, ktoré ešte boli citeľné v prvej polovici minulého roka. Okrem toho je za výpadkom to, že až 40 percent firiem si odložila priznanie a zaplatenie dane z marca na koniec druhého štvrťroku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

28.06.2017 12:25 Ministerstvo hospodárstva chce zlepšiť podnikateľské prostredie

Ministerstvo hospodárstva predložilo na rokovanie vlády zoznam 35 opatrení, ktoré by mali zlepšiť podnikateľské prostredie. Cieľom je najmä zníženie administratívy a regulačného zaťaženia.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Dane za posledných 14 dní

Peter Apolen | 12.07.2017 00:00 Kedy podnikať na živnosť a kedy sa oplatí založiť s.r.o.

Rozhodujete sa medzi podnikaním na živnosť alebo prostredníctvom jednoosobovej s.r.o.? Pozreli sme sa na to túto dilemu z daňového hľadiska – pri akej hranici ročného príjmu je pre živnostníka už lepšie rozmýšľať o prechode na spoločnosť s ručením obmedzeným. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »