Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

M. Nalevanko: Peniaze nie sú všetko, ale finančne gramotní sú vo výhode

M. Nalevanko: Peniaze nie sú všetko, ale finančne gramotní sú vo výhode

Aj keď peniaze nie sú všetko, finančne gramotní ľudia majú v živote výhodu. Riaditeľ spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy a autor publikácie Nepustite knihu do svojich peňaženiek Michal Nalevanko tvrdí, že s výchovou k finančnej gramotnosti je potrebné začať čo najskôr.

Finančná gramotnosť sa dnes dotýka asi každého…

Prakticky každý dnes má účet v banke, mnoho ľudí si sporí na dôchodok, ďalší si požičali na strechu nad hlavou a bankám splácajú hypotekárne úvery. Finančných produktov je v skutočnosti toľko, že je problém dobre si vybrať. No ľudia, ktorí majú základné vedomosti a rozumejú pojmom ako je riziko, výnos, finančná rezerva, sú v neporovnateľnej výhode oproti ľuďom, ktorí nevedia, čo je dôležité pri výbere správneho finančného produktu.

Peniaze nie sú všetko, ale faktom je, že ak človek nie je finančne gramotný, táto nevedomosť ho môže vyjsť naozaj draho.

Nie je trošku na škodu, že ľudia viac veria bankárom ako napríklad nezávislým finančným sprostredkovateľom?

Myslím si, že sčasti je to aj dôsledok akéhosi zotrvačného mechanizmu. Generácia mladých ľudí a ľudí v strednom veku sa nemala kde naučiť, aký široký diapazón finančných produktov existuje. Rodičia nič také vo svojom živote nepoznali, v škole je takáto téma prakticky tabu a obávam sa, že potrvá jednu, možno dve generácie na to, aby ľudia začali sami preberať aktívnejšiu úlohu pri výbere správneho finančného produktu a nespoliehali sa len na odporúčania bankárov, ktorých možnosti sú limitované produktmi bánk. Bude lepšie, ak začnú využívať služby odborníkov, ako sú napríklad finanční sprostredkovatelia, ktorí majú lepšie a širšie informácie.

Jedni potrebujú sporiť, iní potrebujú investovať, ďalší si chcú požičať. Každý z nás má individuálne potreby, neexistuje univerzálna rada ani univerzálny produkt pre každého. A to je práve priestor, aby odborníci na financie a finanční sprostredkovatelia pomohli ľuďom vyznať sa v pavučine finančných produktov.

Prečítajte si

Kedy začať s výučbou finančnej gramotnosti?

To je ako so znalosťou čítať a písať, čiže čo najskôr. Čím skôr si človek začne uvedomovať, že vo svete ekonómie sa hovorí, a nie nadarmo, že neexistuje obed zadarmo, tak to je základná pravda, ktorá platí kdekoľvek. Napríklad pri investovaní. S každou investíciou je spojené riziko. Investícia môže priniesť aj relatívne vyšší zisk, ale je s ňou spojené aj väčšie riziko. Ako aj prieskum Partners Group ukázal, ľudia vo 20–25 rokov, ktorí sú na prahu svojho profesionálneho života, majú spomedzi všetkých skúmaných vzoriek najhoršie vedomosti týkajúce sa financií.

Pod aký predmet by ste začlenili finančnú výchovu?

Nedávno som čítal knihu, ktorá popisovala fungovanie ekonómie. Volala sa Ekonomické bájky a je to príbeh v štýle „Verneoviek", ktorý na elementárnych princípoch, takmer až komixovým spôsobom vysvetľuje, ako ekonomika funguje a aké sú základné princípy. Myslím si, že ak by pedagógovia a odborníci našli spoločný jazyk a dokázali nájsť príťažlivú formu výučby financií, mohol by to byť samostatný a aj atraktívny predmet na základných školách.

Zmeny, ktoré nastanú v druhom pilieri, sú zrejme ďalšou významnou skúškou finančnej gramotnosti, keďže mnohí sporitelia budú musieť odhadnúť dopady a hľadať alternatívne formy sporenia, aby si zabezpečili dôstojný dôchodok…

Ľudia bez ohľadu na to, či chcú mať nejaké vedomosti, sú súčasťou finančného sveta. Tento príklad to len dokazuje. Bez ohľadu na to, či si sporia, alebo odkladajú na budúcnosť, vždy nejakým spôsobom využívajú finančné produkty. A nerozumieť tomu, čo využívajú, je tou najväčšou chybou, akú môže človek urobiť.

M. Nalevanko: Peniaze nie sú všetko, ale finančne gramotní sú vo výhode

M. Nalevanko: Peniaze nie sú všetko, ale finančne gramotní sú vo výhode >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Peter Apolen | 29.06.2017 00:00 Podnikáte vo financiách? Za inzerciu cez Google zaplatíte najviac

Firmy podnikajúce v oblasti financií zaplatia za jeden klik budúceho zákazníka hľadajúceho cez Google najviac. Ich kľúčové slová sú totiž v systéme Google AdWords najdrahšie. Financie obsadili hneď prvé štyri priečky najdrahších kľúčových slov v jednotlivých sektoroch na Slovensku. Najviac platia poisťovne. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

David Charlet | 27.06.2017 00:00 Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Európska únia vznikla pôvodne ako združenie zaoberajúce sa produkciou uhlia a ocele. Dnes je širokospektrálnou úniou oveľa viac angažovanejšou ako napríklad Spojené štáty americké. V USA by sme napríklad nikde nenašli režim podnikania na báze tzv. passportingu. Znamená to, že ak v jednom štáte USA pôsobíte ako finančný sprostredkovateľ alebo poradca, nemáte právo pôsobiť tak v inom štáte. Iba v tom, v ktorom ste získali licenciu. Teda úplne iná situácia ako v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.06.2017 00:00 Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.06.2017 17:04

Petr Stuchlík | 08.06.2017 00:00 Britská regulácia: Rana pre chudobnejších klientov

Veľká Británia zaviedla v roku 2012 reguláciu distribúcie finančných produktov. Tá zásadne obmedzila provízie pre poradcov vyplácané inštitúciami a naopak podporila poradenstvo platené klientom. Dôsledkom je zásadné obmedzenie dostupnosti finančného poradenstva. Tí chudobnejší zostali celkom bez poradenstva a tí bohatší musia platiť viac ako predtým. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

17.07.2017 09:13 Na vlastní kůži: Pojišťovací zprostředkovatel NN životní pojišťovny

Nikdy neodmítám nabídku setkání s finančním poradcem, investičním či pojišťovacím zprostředkovatelem. A tak jsem také uvítal telefonát z NN životní pojišťovny, která mi nabídla setkání s jejím zástupcem. Co nabídl? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.07.2017 09:01 Požadavky na řízení produktů povedou k vyšší kvalitě poradenství

Požadavky na řízení produktů představují jednu z nejpozoruhodnějších inovací směrnice MiFID II, kdy jejich cílem je zajistit, aby firmy, které vytvářejí a distribuují finanční nástroje, jednaly v nejlepším zájmu klientů během všech fází životního cyklu produktu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.07.2017 16:32 Spoločnosť Finvia Group sa stala súčasťou skupiny UMD group

UMD group zastrešuje spoločnosti Universal maklérsky dom a.s. a Inpol Network a.s. Jedným z cieľov fúzie má byť synergia ale aj možnosť sledovať nové trendy v poskytovaní finančných služieb. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.07.2017 08:42 Filip Duchoň: Fincentrum náboruje jako před lety

Fincentrum upravilo provize a láká další finanční poradce. Za hypotéku dává do sítě až 1,46 % z objemu a za životní pojištění vyplácí až 143 % ročního pojistného. Rovnou zálohově a bez dalších podmínek. „To jsou provizní podmínky, které nenabízí žádná z větších strukturálních společností na trhu a mohou směle konkurovat i poolovým slepencům,” říká Filip Duchoň, obchodní ředitel a člen představenstva Fincentra. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:02 Evropa z pohledu finančních poradců

Kdysi Evropská unie bývala místem, kde se těžilo uhlí a vyráběla ocel. Nyní se zdá být Unií globální, která se daleko více než USA zabývá otázkami našeho povolání a dalšími záležitostmi. Například: v USA bychom nikde nenašli režim povolování pro poradce na základě tzv. passportingu (pokud působíte jako zprostředkovatel či poradce, nemáte právo působit v jiném státě – pouze v tom, v němž jste získali licenci). Tedy úplně jiná situace než v Evropě. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »