Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

M. Nalevanko: Peniaze nie sú všetko, ale finančne gramotní sú vo výhode

M. Nalevanko: Peniaze nie sú všetko, ale finančne gramotní sú vo výhode

Aj keď peniaze nie sú všetko, finančne gramotní ľudia majú v živote výhodu. Riaditeľ spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy a autor publikácie Nepustite knihu do svojich peňaženiek Michal Nalevanko tvrdí, že s výchovou k finančnej gramotnosti je potrebné začať čo najskôr.

Finančná gramotnosť sa dnes dotýka asi každého…

Prakticky každý dnes má účet v banke, mnoho ľudí si sporí na dôchodok, ďalší si požičali na strechu nad hlavou a bankám splácajú hypotekárne úvery. Finančných produktov je v skutočnosti toľko, že je problém dobre si vybrať. No ľudia, ktorí majú základné vedomosti a rozumejú pojmom ako je riziko, výnos, finančná rezerva, sú v neporovnateľnej výhode oproti ľuďom, ktorí nevedia, čo je dôležité pri výbere správneho finančného produktu.

Peniaze nie sú všetko, ale faktom je, že ak človek nie je finančne gramotný, táto nevedomosť ho môže vyjsť naozaj draho.

Nie je trošku na škodu, že ľudia viac veria bankárom ako napríklad nezávislým finančným sprostredkovateľom?

Myslím si, že sčasti je to aj dôsledok akéhosi zotrvačného mechanizmu. Generácia mladých ľudí a ľudí v strednom veku sa nemala kde naučiť, aký široký diapazón finančných produktov existuje. Rodičia nič také vo svojom živote nepoznali, v škole je takáto téma prakticky tabu a obávam sa, že potrvá jednu, možno dve generácie na to, aby ľudia začali sami preberať aktívnejšiu úlohu pri výbere správneho finančného produktu a nespoliehali sa len na odporúčania bankárov, ktorých možnosti sú limitované produktmi bánk. Bude lepšie, ak začnú využívať služby odborníkov, ako sú napríklad finanční sprostredkovatelia, ktorí majú lepšie a širšie informácie.

Jedni potrebujú sporiť, iní potrebujú investovať, ďalší si chcú požičať. Každý z nás má individuálne potreby, neexistuje univerzálna rada ani univerzálny produkt pre každého. A to je práve priestor, aby odborníci na financie a finanční sprostredkovatelia pomohli ľuďom vyznať sa v pavučine finančných produktov.

Prečítajte si

Kedy začať s výučbou finančnej gramotnosti?

To je ako so znalosťou čítať a písať, čiže čo najskôr. Čím skôr si človek začne uvedomovať, že vo svete ekonómie sa hovorí, a nie nadarmo, že neexistuje obed zadarmo, tak to je základná pravda, ktorá platí kdekoľvek. Napríklad pri investovaní. S každou investíciou je spojené riziko. Investícia môže priniesť aj relatívne vyšší zisk, ale je s ňou spojené aj väčšie riziko. Ako aj prieskum Partners Group ukázal, ľudia vo 20–25 rokov, ktorí sú na prahu svojho profesionálneho života, majú spomedzi všetkých skúmaných vzoriek najhoršie vedomosti týkajúce sa financií.

Pod aký predmet by ste začlenili finančnú výchovu?

Nedávno som čítal knihu, ktorá popisovala fungovanie ekonómie. Volala sa Ekonomické bájky a je to príbeh v štýle „Verneoviek", ktorý na elementárnych princípoch, takmer až komixovým spôsobom vysvetľuje, ako ekonomika funguje a aké sú základné princípy. Myslím si, že ak by pedagógovia a odborníci našli spoločný jazyk a dokázali nájsť príťažlivú formu výučby financií, mohol by to byť samostatný a aj atraktívny predmet na základných školách.

Zmeny, ktoré nastanú v druhom pilieri, sú zrejme ďalšou významnou skúškou finančnej gramotnosti, keďže mnohí sporitelia budú musieť odhadnúť dopady a hľadať alternatívne formy sporenia, aby si zabezpečili dôstojný dôchodok…

Ľudia bez ohľadu na to, či chcú mať nejaké vedomosti, sú súčasťou finančného sveta. Tento príklad to len dokazuje. Bez ohľadu na to, či si sporia, alebo odkladajú na budúcnosť, vždy nejakým spôsobom využívajú finančné produkty. A nerozumieť tomu, čo využívajú, je tou najväčšou chybou, akú môže človek urobiť.

M. Nalevanko: Peniaze nie sú všetko, ale finančne gramotní sú vo výhode

M. Nalevanko: Peniaze nie sú všetko, ale finančne gramotní sú vo výhode >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Miroslav Kriak | 24.05.2017 00:00 Finančné sprostredkovanie nepotrebuje nezmyselnú reguláciu

V uplynulých týždňoch prebehla celým sprostredkovateľským sektorom a mnohými finančnými inštitúciami vlna znepokojenia a obáv z chystaného transponovania Smernice o distribúcii poistenia č. 2016/97 (Insurance distribution directive – IDD), teda z prijatia regulácie finančného sprostredkovania v príliš tvrdej a prísnej podobe. Prijatie týchto zmien by malo na odvetvie doslova likvidačný dopad. Nemožno však povedať, že sprostredkovanie nepotrebuje ďalšie reformy a vyššiu profesionalizáciu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Paul Stanfield | 18.05.2017 00:00 Náklady finančných rozhodnutí bez poradenstva môžu byť vysoké

V uplynulých rokoch bolo zverejnené množstvo štúdií, ktoré dokazujú hodnotu kvalitného finančného poradenstva a sprostredkovania. Hlavný záver by sa dal zhrnúť nasledovne: klienti, ktorí dostali kvalitné poradenstvo, sú podstatne lepšie zabezpečení na dôchodok, a lepšie finančne chránení počas pracovného života, ako tí, ktorí poradenstvo nedostali. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.05.2017 00:00 Princípy, na ktorých stojí úspech finančného agenta

Živelnosť deväťdesiatych rokov sa prejavovala naprieč celou spoločnosťou a zachvátila aj oblasť finančného sprostredkovania. Uplatnenie často nebolo výsledkom odbornosti, ale manipulácii a techník, ktoré nepatrili vždy k serióznym. S týmto obdobím sa však finančné sprostredkovanie rozlúčilo a úspech stojí na úplne iných predpokladoch, ako je agresívny predaj. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Miroslav Kriak | 25.04.2017 00:00 Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Investovanie je na Slovensku stále opradené príbehmi a domnienkami. Napokon, ešte donedávna veľká časť Slovákov považovala za investíciu aj životné poistenie. Na úplne opačnej strane sú alternatívne aktíva ako umenie, autá, či víno, ktoré sú často skôr hedonizmom ako premysleným investičným rozhodnutím. Poslednou skupinou, ktorá sa teší pozornosti neprávom je 26 miliárd eur uložených na vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a bežných účtoch. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Paul Stanfield | 24.04.2017 00:00 Je odvetvie finančného sprostredkovania pripravené na zmenu?

Nedávno som čítal v podkladoch spoločnosti Tomorrow Today, ktorá sa špecializuje na poradenstvo v oblasti pracovného prostredia, zaujímavý príklad: „Keď sa Michal rozprával so svojím trinásťročným synom a narazili na faktický problém, ktorý si potrebovali overiť a dozvedieť sa viac, Michal sa rozhodol pozrieť na Google, no jeho syn išiel na YouTube. Michal si tak uvedomil, že ich prístupy k vyhľadávaniu informácií, získavaniu odpovedí, ako aj k práci s internetom, sa podstatne líšia.“ Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

29.05.2017 09:18 Vladimír Jeřábek: Robotizace vytlačí finanční poradce

„Každý dobře naprogramovaný robot bude v určitých vybraných oblastech (např. investování) radit klientům lépe než 99 % finančních poradců,“ říká Vladimír Jeřábek, člen představenstva Komerční banky, a dodává: „U těch dobrých bych se nebál o jejich postavení. Roboti budou v jednotlivých oblastech vynikající, role bankovních poradců bude kombinovat tato doporučení. Přeci jen se tu bavíme spíše o horizontu 3, 5 let plus a bude to záviset na tom, zdali to budou klienti akceptovat.“ Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 09:48 Petr Saic: S OVB se chci dohodnout na hladkém odchodu

Petr Saic působí v OVB 12 let a dostal se na pozici zemského ředitele. Nyní chce odejít a nastoupit vlastní cestu finančního poradenství. „Byl jsem historicky jako první zemský ředitel OVB ponížen do pozice regionálního ředitele,“ říká Petr Saic v rozhovoru pro Investujeme.cz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.05.2017 08:44 Hodnota poradenství – a co to stojí, když si poradit nedáte

Četné studie v posledních letech prokázaly hodnotu kvalitního finančního poradenství – v neposlední řadě to, že klientům, kterým je takové poradenství poskytnuto, se po odchodu do důchodu daří významně lépe a z finančního hlediska jsou i během předchozích fází svého života mnohem více chráněni. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 16:43 Radí odborník: Akú rezervu by mal mať človek v prípade zmeny zamestnania

Prinášame vám poradňu z oblasti finančných služieb a finančného správania. V tejto časti na tému výšky finančnej rezervy radí Jana Lacková, exkluzívna finančná sprostredkovateľka Fincentra. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 09:41 Jak provize ovlivňují prodej životního pojištění

Provize, provize, provize… kolem nich se točí jádro regulace distribuce životního pojištění. Provize ovlivňují prodej ale i zcela nečekaným směrem. Jak? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Finančné poradenstvo za posledných 14 dní

Miroslav Kriak | 24.05.2017 00:00 Finančné sprostredkovanie nepotrebuje nezmyselnú reguláciu

V uplynulých týždňoch prebehla celým sprostredkovateľským sektorom a mnohými finančnými inštitúciami vlna znepokojenia a obáv z chystaného transponovania Smernice o distribúcii poistenia č. 2016/97 (Insurance distribution directive – IDD), teda z prijatia regulácie finančného sprostredkovania v príliš tvrdej a prísnej podobe. Prijatie týchto zmien by malo na odvetvie doslova likvidačný dopad. Nemožno však povedať, že sprostredkovanie nepotrebuje ďalšie reformy a vyššiu profesionalizáciu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Paul Stanfield | 18.05.2017 00:00 Náklady finančných rozhodnutí bez poradenstva môžu byť vysoké

V uplynulých rokoch bolo zverejnené množstvo štúdií, ktoré dokazujú hodnotu kvalitného finančného poradenstva a sprostredkovania. Hlavný záver by sa dal zhrnúť nasledovne: klienti, ktorí dostali kvalitné poradenstvo, sú podstatne lepšie zabezpečení na dôchodok, a lepšie finančne chránení počas pracovného života, ako tí, ktorí poradenstvo nedostali. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.05.2017 00:00 Princípy, na ktorých stojí úspech finančného agenta

Živelnosť deväťdesiatych rokov sa prejavovala naprieč celou spoločnosťou a zachvátila aj oblasť finančného sprostredkovania. Uplatnenie často nebolo výsledkom odbornosti, ale manipulácii a techník, ktoré nepatrili vždy k serióznym. S týmto obdobím sa však finančné sprostredkovanie rozlúčilo a úspech stojí na úplne iných predpokladoch, ako je agresívny predaj. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »