Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Maloobchodné tržby rástli najrýchlejšie od roku 2008

Lepšia spotrebiteľská dôvera odzrkadľujúca silný trh práce (rastúcu zamestnanosť aj mzdy) v kombinácií s dlhodobo rekordne nízkymi úrokovými sadzbami sa na prelome rokov konečne začali citeľnejšie prejavovať aj na tržbách slovenských obchodníkov. Potvrdili to aj januárové čísla tržieb v maloobchode zverejnené Štatistickým úradom, ktoré sa v porovnaní s už aj tak silným koncom roka zvýšili o ďalších 0,6% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank). Dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila až na 7,4% a tržby v maloobchode si tak pripísali najsilnejší medziročný rast od septembra 2008, t.j. od vypuknutia krízy.

V januári rástli tržby najmä v niektorých segmentoch nepotravinového segmentu. Zdá sa, že povianočné výpredaje sa tento rok sústredili najmä do oblasti elektroniky (tržby predajní IKT medziročne vzrástli až o 33,9%), výrazne si polepšili aj internetové obchody (31,9%). Naopak, s koncom Vianoc v úvode tohto roka výraznejšie ochabol záujem o tovary pre kultúru a rekreáciu (knihy, hračky, športové potreby) v tradičných kamenných obchodoch, ktorých tržby sa v porovnaní s decembrom prepadli o viac ako 15% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), v porovnaní s januárom minulého roka o takmer 10%. 

Po krátkom decembrovom oživení záujmu o trhoviska (vďaka rastúcej popularite Vianočných trhov) sa na cestu poklesu opäť vrátili aj tržby stánkarov na trhoch, ktoré medziročne poklesli o –7,5%.

V rastúcom trende však v januári  pokračoval aj potravinový segment (o takmer 4% medziročne), a to ako v prípade predajní s prevahou potravín (prevažne veľké obchodné reťazce – 3,6% medziročne), tak aj v segmente malých špecializovaných predajní potravín (8,9% medziročne), ktoré posledné roky naberajú na popularite. Relatívne silný rast tržieb (v stálych cenách) si v úvode roka pripísali aj slovenské „benzínky“. 

Aj napriek zvýšeniu cien pohonných hmôt na prelome rokov, reálne predaje v maloobchode s pohonnými hmotami (teda po očistení o cenové vplyvy) relatívne dynamicky vzrástli (až o 27,1% medziročne). Rastúce tržby na slovenských čerpacích staniciach by tak mohli naznačovať zvýšenú aktivitu slovenského priemyslu, ktorú v úvode roka naznačuje aj soft indikátor dôvery v priemysle. 

Zrýchľujúci sa rast spotreby slovenských domácnosti v januári potvrdili aj tržby v ďalších odvetviach mimo maloobchodu. Rast tržieb obchodníkov s autami a tržieb z údržby áut sa opäť zrýchlil – až na 19% medziročne (predaj áut 24%, predaj náhradných dielov 13% a opravy a údržba 10%). Správy o silnej zimnej turistickej sezóne potvrdili aj čísla tržieb hotelov a reštaurácií. 

Kým v druhej polovici minulého roka rast tržieb hotelov (najmä v Bratislave) výdatne podporovalo aj slovenské predsedníctvo v EÚ, aktuálny rast tržieb ide s veľkou pravdepodobnosťou takmer výlučne na vrub rastúceho turizmu, najmä v hornatých regiónoch – lyžiarske strediska si v úvode roka užili pravú mrazivú zimu a tržby slovenských hotelov sa tak medziročne zvýšili o 11,5%, slovenských reštaurácií o 10,5%.

V úhrne tržby v maloobchode, predaji a údržbe áut a v hoteloch a reštauráciách v januári vzrástli o úctyhodných 1,4% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), pričom dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila až na 11,5% (najrýchlejší medziročný rast od februára 2008).

Výhľad

Spotrebiteľská nálada ostáva nad dlhodobým priemerom, hoci v úvode roka predsa len zaznamenala mierne zhoršenie (najmä pod vplyvom rastúcich inflačných očakávaní). Slovenská ekonomika pokračuje v relatívne dynamickom raste, čo sa pozitívne prejavuje aj na trhu práce (rastúca zamestnanosť aj mzdy). 

Spotrebu domácnosti by navyše mali ďalej podporovať aj nízke úrokové sadzby. Z tohto dôvodu očakávame, že rastúci trend by si mali maloobchodné tržby udržať aj v nasledujúcich mesiacoch. V porovnaní s januárom, kedy tržby nahor ťahali aj silné povianočné výpredaje, by sa dynamika ich rastu mohla predsa len mierne spomaliť a pohybovať sa na úrovniach okolo 3–5%.

Ľubomír Koršňák – analytik UniCredit bank
Maloobchodné tržby rástli najrýchlejšie od roku 2008

Maloobchodné tržby rástli najrýchlejšie od roku 2008 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Makroekonomika

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.06.2017 00:00 Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Makroekonomika

25.07.2017 11:27 Grécko emituje dlhopisy

Grécko sa rozhodlo vrátiť na kapitálové trhy. Emituje päťročné dlhopisy. Úspešné prijatie emisie investormi by znamenalo opätovný návrat Grécka medzi dôveryhodné krajiny. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 16:25 Šéfka Fedu vie zamávať trhmi, aj keď veľa nepovie

Ostro sledovanou udalosťou uplynulého týždňa bolo vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej v americkom Kongrese. Podľa jej slov Fed plánuje pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a taktiež chce začať redukovať portfólio dlhopisov.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 12:24 Miera nezamestnanosti je po prvý krát pod 7 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka historicky najnižšiu úroveň 6,9 percenta. Oproti predchádzajúcemu roku je to zlepšenie o 2,55 percentuálneho bodu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 10:23 Social Watch: Západní země nedoženeme?

Médii proběhla vcelku masivně (takže v podstatě všude) zpráva sociální sítě Social Watch o vývoji v České republice. Vyspělé země podle ní nedoženeme. Přes vznosný cizojazyčný název organizace jde ale o domácí a ryze české hodnocení domácích a ryze českých problémů. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 09:34 Grécko by sa rado vrátilo na dlhopisové trhy

Sága gréckej dlhovej krízy sa vracia do pozornosti finančných trhov od momentu, kedy boli odhalené dlhové problémy tejto krajiny, a prebehol prvý bailout v roku 2010, zas a znova opakovane. Pri rôznych príležitostiach predstavuje táto téma, ktorá takmer spôsobila rozpad eurozóny, permanentnú hrozbu pre stabilitu Európy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Makroekonomika za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »