Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Maloobchodné tržby rástli najrýchlejšie od roku 2008

Lepšia spotrebiteľská dôvera odzrkadľujúca silný trh práce (rastúcu zamestnanosť aj mzdy) v kombinácií s dlhodobo rekordne nízkymi úrokovými sadzbami sa na prelome rokov konečne začali citeľnejšie prejavovať aj na tržbách slovenských obchodníkov. Potvrdili to aj januárové čísla tržieb v maloobchode zverejnené Štatistickým úradom, ktoré sa v porovnaní s už aj tak silným koncom roka zvýšili o ďalších 0,6% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank). Dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila až na 7,4% a tržby v maloobchode si tak pripísali najsilnejší medziročný rast od septembra 2008, t.j. od vypuknutia krízy.

V januári rástli tržby najmä v niektorých segmentoch nepotravinového segmentu. Zdá sa, že povianočné výpredaje sa tento rok sústredili najmä do oblasti elektroniky (tržby predajní IKT medziročne vzrástli až o 33,9%), výrazne si polepšili aj internetové obchody (31,9%). Naopak, s koncom Vianoc v úvode tohto roka výraznejšie ochabol záujem o tovary pre kultúru a rekreáciu (knihy, hračky, športové potreby) v tradičných kamenných obchodoch, ktorých tržby sa v porovnaní s decembrom prepadli o viac ako 15% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), v porovnaní s januárom minulého roka o takmer 10%. 

Po krátkom decembrovom oživení záujmu o trhoviska (vďaka rastúcej popularite Vianočných trhov) sa na cestu poklesu opäť vrátili aj tržby stánkarov na trhoch, ktoré medziročne poklesli o –7,5%.

V rastúcom trende však v januári  pokračoval aj potravinový segment (o takmer 4% medziročne), a to ako v prípade predajní s prevahou potravín (prevažne veľké obchodné reťazce – 3,6% medziročne), tak aj v segmente malých špecializovaných predajní potravín (8,9% medziročne), ktoré posledné roky naberajú na popularite. Relatívne silný rast tržieb (v stálych cenách) si v úvode roka pripísali aj slovenské „benzínky“. 

Aj napriek zvýšeniu cien pohonných hmôt na prelome rokov, reálne predaje v maloobchode s pohonnými hmotami (teda po očistení o cenové vplyvy) relatívne dynamicky vzrástli (až o 27,1% medziročne). Rastúce tržby na slovenských čerpacích staniciach by tak mohli naznačovať zvýšenú aktivitu slovenského priemyslu, ktorú v úvode roka naznačuje aj soft indikátor dôvery v priemysle. 

Zrýchľujúci sa rast spotreby slovenských domácnosti v januári potvrdili aj tržby v ďalších odvetviach mimo maloobchodu. Rast tržieb obchodníkov s autami a tržieb z údržby áut sa opäť zrýchlil – až na 19% medziročne (predaj áut 24%, predaj náhradných dielov 13% a opravy a údržba 10%). Správy o silnej zimnej turistickej sezóne potvrdili aj čísla tržieb hotelov a reštaurácií. 

Kým v druhej polovici minulého roka rast tržieb hotelov (najmä v Bratislave) výdatne podporovalo aj slovenské predsedníctvo v EÚ, aktuálny rast tržieb ide s veľkou pravdepodobnosťou takmer výlučne na vrub rastúceho turizmu, najmä v hornatých regiónoch – lyžiarske strediska si v úvode roka užili pravú mrazivú zimu a tržby slovenských hotelov sa tak medziročne zvýšili o 11,5%, slovenských reštaurácií o 10,5%.

V úhrne tržby v maloobchode, predaji a údržbe áut a v hoteloch a reštauráciách v januári vzrástli o úctyhodných 1,4% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), pričom dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila až na 11,5% (najrýchlejší medziročný rast od februára 2008).

Výhľad

Spotrebiteľská nálada ostáva nad dlhodobým priemerom, hoci v úvode roka predsa len zaznamenala mierne zhoršenie (najmä pod vplyvom rastúcich inflačných očakávaní). Slovenská ekonomika pokračuje v relatívne dynamickom raste, čo sa pozitívne prejavuje aj na trhu práce (rastúca zamestnanosť aj mzdy). 

Spotrebu domácnosti by navyše mali ďalej podporovať aj nízke úrokové sadzby. Z tohto dôvodu očakávame, že rastúci trend by si mali maloobchodné tržby udržať aj v nasledujúcich mesiacoch. V porovnaní s januárom, kedy tržby nahor ťahali aj silné povianočné výpredaje, by sa dynamika ich rastu mohla predsa len mierne spomaliť a pohybovať sa na úrovniach okolo 3–5%.

Ľubomír Koršňák – analytik UniCredit bank
Maloobchodné tržby rástli najrýchlejšie od roku 2008

Maloobchodné tržby rástli najrýchlejšie od roku 2008 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Makroekonomika

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 03.05.2017 00:00 Slovensko sa zaradilo medzi rozpočtovo menej zodpovedné krajiny únie

Slovensko vlani vykázalo historicky najnižší schodok verejných financií – 1,68 percenta. Je to lepšie ako plánovaná úroveň, no krajina už nepatrí medzi rozpočtovo zodpovednejšie. Až 12 európskych vlád totiž hospodárilo s prebytkovým, alebo vyrovnaným rozpočtom. Tvoria si tak rezervy na horšie časy, kým SR zatiaľ stále zvyšuje dlh.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2017 00:00 Budeme sa mať ako hovadá! Alebo ako prasatá v žite? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Korupcia, ktorá prekáža rastu ekonomiky, na Slovensku akoby už skapínala. Požiadajú Putin, Orbán a Fico, aby boli zdaňovaní vyššou sadzbou než ostatní ľudia? Jazýčkom na váhach sú Francúzi a internet ako fenomén súčasnosti. Ale otázka znie inak: Pôjde sa šéf slovenského parlamentu poriadne ožrať? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 30.03.2017 00:00 Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Tento bonmot odznel na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka, kde sa diskutovalo aj o udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Zúčastnení sa zhodli, že SR čakajú z pohľadu demografie veľmi ťažké časy a negatívne zmeny sú už neodvratné. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 30.03.2017 15:23Ďalšie články »

Krátké správy z Makroekonomika

24.05.2017 15:43 Inflácia sa v apríli spomalila na 0,8 %

Inflácia na Slovensku v apríli spomalila. Po tom, čo vo februári a marci spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 1,1 % resp. 1,0 %, v marci sa ich rast zmiernil na 0,8 % podľa národného CPI indexu aj harmonizovaného HICP indexu. Aprílové medziročné spomalenie inflácie bolo spôsobené hlavne pomalším rastom cien v doprave a zastabilizovaním cien potravín. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 14:25 Nezamestnanosť sa blíži historickému rekordu z roku 2008

Nezamestnanosť klesla v apríli na 7,74 percenta. Blíži sa tak k rekordne najnižšej hodnote z augusta 2008, keď predstavovala 7,36 percenta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 08:58 Petr Zajíc: Pro trhy je lepší známý ďábel než neznámý anděl

Francouzské volby vyhrál Emmanuel Macron. Na budoucí vývoj Evropy a finančních trhů  se podíval Petr Zajíc, Senior Portfolio Manager investiční společnosti Pioneer Investments v Rakousku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.05.2017 13:58 Slovenská ekonomika vstúpila do nového roka správnou nohou

Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu rástla slovenská ekonomika v prvom kvartáli tohto roka medziročne o 3,1 percenta, čo predstavuje mierne zrýchlenie oproti nadol revidovanému 3,0-percentnému rastu za obdobie október-december 2016. Rast po sezónnom očistení na medzikvartálnej báze si udržal solídnu 0,8-percentnú dynamiku z predchádzajúceho štvrťroka.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 11:30 Ekonomika USA má za sebou najslabší kvartál za ostatné tri roky

Americká ekonomika vzrástla v prvom štvrťroku 2017 iba o 0,7 %  (po sezónnom očistení)  v porovnaní s 2,1 % v 4. štvrťroku 2016. Očakávania rastu sa pritom pohybovali niekde na úrovni medzi 1,0 % až 1,2 %. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Makroekonomika za posledných 14 dní

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »