Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Miera nezamestnanosti v európskych regiónoch

02.05.2017 10:58 | Kategórie: Makroekonomika | 0 komentárov
Tagy: regióny nezamestnanosť

Najnižšiu mieru nezamestnanosti, 2,1 %, vlani zaznamenali v nemeckom regióne Dolné Bavorsko. Nasledovala Praha s 2,2 % a ďalší nemecký región Horné Bavorsko (2,4 %). Celkovo prvú desiatku regiónov s najnižšou mierou nezamestnanosti obsadili nemecké regióny, s výnimkou Prahy, maďarského  Nyugat-Dunántúl a britského  Berkshire, Buckinghamshire & Oxfordshire.

Naopak, na druhom konci rebríčka sa s mierou nezamestnanosti 31,3 percenta umiestnila grécka Západná Makedónia, nasledovaná španielskou enklávou a prístavom v severnej Afrike, Melillou (30,8 %).Trojicu regiónov s najvyššou mierou nezamestnanosti doplnil grécky región Západné Grécko (29,8 %).      

Slovenské regióny si oproti predchádzajúcemu roku svoje postavenie viac-menej udržali. Najbližšie k regiónom s najnižšou nezamestnanosťou sa priblížil Bratislavský kraj (5,1 %). Vyššiu mieru nezamestnanosti ako v Bratislavskom kraji malo vlani 183 regiónov EÚ. Východné Slovensko s mierou nezamestnanosti 13,2 % si oproti roku 2015 výrazne polepšilo (pokles z 15 %) ale ešte stále sa držalo bližšie skôr ku opačnému koncu rebríčka. Za ním nasledovalo ešte 44 európskych regiónov.

V miere nezamestnanosti mladých (15–24 rokov) sa vlani najlepšie umiestnili znovu nemecké regióny – Švábsko (4,3 %), Horné Bavorsko a  Tübingen (obe zhodne 4,6 %). V prvej desiatke sa s výnimkou britského  Berkshire, Buckinghamshire & Oxfordshire nenachádzali regióny mimo Nemecka. Naopak, na druhej strane rebríčka sa nachádzali španielske enklávy v severnej Afrike, Melilla (69,1 %) a  Ceuta (63,3 %),  ako aj talianska Kalábria (58,7 %). Je dôležité podotknúť, že miera nezamestnanosti mladých sa počíta k ekonomicky aktívnym mladým a nie k celkovému počtu mladých.

V Bratislavskom kraji bolo vlani 15,3 % mladých nezamestnaných, zatiaľ čo na Východnom Slovensku 30 %. Zo slovenských regiónov sa Bratislava a región Západného Slovenska umiestnili v prvej polovici rebríčka.

Vlani bol vo viacerých regiónoch EÚ zaznamenaný rázny pokles miery nezamestnanosti. V rámci regionálnej politiky EÚ ako aj jednotlivých členských štátov je dobré pokračovať v snahe zmenšovať regionálne rozdiely, vrátane znižovania vysokej miery nezamestnanosti viacerých regiónov. Postupne sa tak budeme môcť priblížiť k dosiahnutiu cieľov regionálnej politiky EÚ, ktorými sú podpora tvorby pracovných miest, konkurencieschopnosti regiónov, udržateľný ekonomický rast a zlepšenie životnej kvality obyvateľov.

Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

Miera nezamestnanosti v európskych regiónoch

Miera nezamestnanosti v európskych regiónoch >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Makroekonomika

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 03.05.2017 00:00 Slovensko sa zaradilo medzi rozpočtovo menej zodpovedné krajiny únie

Slovensko vlani vykázalo historicky najnižší schodok verejných financií – 1,68 percenta. Je to lepšie ako plánovaná úroveň, no krajina už nepatrí medzi rozpočtovo zodpovednejšie. Až 12 európskych vlád totiž hospodárilo s prebytkovým, alebo vyrovnaným rozpočtom. Tvoria si tak rezervy na horšie časy, kým SR zatiaľ stále zvyšuje dlh.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2017 00:00 Budeme sa mať ako hovadá! Alebo ako prasatá v žite? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Korupcia, ktorá prekáža rastu ekonomiky, na Slovensku akoby už skapínala. Požiadajú Putin, Orbán a Fico, aby boli zdaňovaní vyššou sadzbou než ostatní ľudia? Jazýčkom na váhach sú Francúzi a internet ako fenomén súčasnosti. Ale otázka znie inak: Pôjde sa šéf slovenského parlamentu poriadne ožrať? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 30.03.2017 00:00 Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Tento bonmot odznel na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka, kde sa diskutovalo aj o udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Zúčastnení sa zhodli, že SR čakajú z pohľadu demografie veľmi ťažké časy a negatívne zmeny sú už neodvratné. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 30.03.2017 15:23Ďalšie články »

Krátké správy z Makroekonomika

24.05.2017 15:43 Inflácia sa v apríli spomalila na 0,8 %

Inflácia na Slovensku v apríli spomalila. Po tom, čo vo februári a marci spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 1,1 % resp. 1,0 %, v marci sa ich rast zmiernil na 0,8 % podľa národného CPI indexu aj harmonizovaného HICP indexu. Aprílové medziročné spomalenie inflácie bolo spôsobené hlavne pomalším rastom cien v doprave a zastabilizovaním cien potravín. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 14:25 Nezamestnanosť sa blíži historickému rekordu z roku 2008

Nezamestnanosť klesla v apríli na 7,74 percenta. Blíži sa tak k rekordne najnižšej hodnote z augusta 2008, keď predstavovala 7,36 percenta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 08:58 Petr Zajíc: Pro trhy je lepší známý ďábel než neznámý anděl

Francouzské volby vyhrál Emmanuel Macron. Na budoucí vývoj Evropy a finančních trhů  se podíval Petr Zajíc, Senior Portfolio Manager investiční společnosti Pioneer Investments v Rakousku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.05.2017 13:58 Slovenská ekonomika vstúpila do nového roka správnou nohou

Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu rástla slovenská ekonomika v prvom kvartáli tohto roka medziročne o 3,1 percenta, čo predstavuje mierne zrýchlenie oproti nadol revidovanému 3,0-percentnému rastu za obdobie október-december 2016. Rast po sezónnom očistení na medzikvartálnej báze si udržal solídnu 0,8-percentnú dynamiku z predchádzajúceho štvrťroka.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 11:30 Ekonomika USA má za sebou najslabší kvartál za ostatné tri roky

Americká ekonomika vzrástla v prvom štvrťroku 2017 iba o 0,7 %  (po sezónnom očistení)  v porovnaní s 2,1 % v 4. štvrťroku 2016. Očakávania rastu sa pritom pohybovali niekde na úrovni medzi 1,0 % až 1,2 %. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Makroekonomika za posledných 14 dní

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »