Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Mileniáli si nepotrpia na fyzické pobočky bánk

Millennials odkladajú manželstvo, využívajú zdieľanú ekonomiku a spravujú svoje financie cez smartfón. Aj v 30-tke bývajú stále s rodičmi.

Vyrastali v dobe začínajúceho boomu internetu a smartfónov, sú technologicky zdatní a sledujú svoje výdavky. Nepotrpia si na luxusné produkty, autá, ani na vlastníctvo ako také, no investujú viac do svojich zážitkov. Sú zástancami zdieľanej ekonomiky a na riešenie svojich bankových potrieb siahajú po smartfóne. Reč je o generácii millennials (ľudia narodení medzi rokom 1980 a 2000), ktorá je jednou z najväčších v histórii a mení doterajšie zaužívané trendy.

„Millennials vyrastali v časoch poklesu ekonomík a systémových zmien, ktoré sa podpísali na spomalení ich dospievania. Aj preto sa osamostatňujú neskôr, prípadne bývajú s rodičmi alebo s priateľmi a neponáhľajú sa ani so zakladaním si rodiny. Keďže vyrastali aj v dobe začínajúceho technologického rozvoja, sú práve technológie neoddeliteľnou súčasťou ich každodenného života“, uvádza Marek Šupa, CEO 365.

Millennials v Spojených štátoch zarábajú o 20 % menej, ako ich rodičia v čase, keď boli rovnako starí 1. So svojimi peniazmi narábajú zodpovedne, pozorne sledujú všetky výdavky a vyhýbajú sa drahým a veľkým nákupom. Aj napriek tomu, že radi chodia von a stravujú sa v reštauráciách, celkovo minú menej, ako predchádzajúce dve generácie2. Vzhľadom na menšie finančné možnosti odkladajú záväzky ako je manželstvo či kúpu bývania.

Tretina millennials (31 %) vo Veľkej Británii žije v priemernom veku 27 rokov v jednej domácnosti so svojimi rodičmi. V porovnaní s ich predchodcami, generáciou X (ľudia narodení v rokoch 1966 a 1980), ide pritom o takmer dvojnásobok. Koncom 90. rokov totiž počet mladých  bývajúcich pod jednou strechou spolu s rodičmi predstavoval len 18 %3. Takmer polovica (47 %) tých, čo sa narodili po r. 1990 pritom očakáva, že do vlastného sa nasťahuje po 40-tke, čo je výrazne pod úrovňou vlastníctva bývania predchádzajúcich dvoch generácií (71 %)4.

Aj v dôsledku odlišného postoja millennials k vlastníctvu ako takému využívajú vo veľkej miere služby zdieľanej ekonomiky. Cestujú Uberom, vyhľadávajú ubytovanie cez Airbnb a pod. Za posledný rok využila takéto služby polovica z nich (53 %), čo je približne trojnásobne viac, ako staršia generácia X (16,2 %).

Pre 93 % je telefón rozhodujúcim zariadením prístupu na internet. So smartfónom v ruke strávia millennials v priemere 1 457 minút týždenne, čo je približne dvakrát viac, ako človek z generácie X (639 minút) a štyrikrát viac, ako ich rodičia z generácie baby boomers (308 minút). Pre takmer polovicu je telefón tiež rozhodujúci nástroj pri vybavovaní ich bankových potrieb.

„Oceňujú hlavne rýchlosť a pohodlie, ktoré im mobilné bankovníctvo prináša, ale aj jeho výhodnosť, pretože vedenie účtu majú v mobile first bankách spravidla zadarmo. Zároveň radi skúšajú nové funkcionality, ktoré znásobujú ich používateľský zážitok. Trendom sú napríklad inteligentné chatboty, vďaka ktorým získavajú odozvu v reálnom čase, a to 24/7“, vysvetľuje Marek Šupa.

Aj vďaka možnostiam mobilných aplikácií a apetítu millennials po technologických inováciách kontinuálne klesá počet ich návštev v kamenných pobočkách. Vo Veľkej Británii došlo za posledných päť rokov k 32 % poklesu fyzických návštev bánk (zo 476 na 278 mil.)5

Mileniáli si nepotrpia na fyzické pobočky bánk

Mileniáli si nepotrpia na fyzické pobočky bánk >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Ostatné správy

Peter Apolen | 27.07.2017 00:00 Súdy v júni vyhlásili rekordný počet osobných bankrotov

Nové podmienky osobných bankrotov, platné od marca, sa naplno prejavili v praxi. V júni požiadal o bankrot rekordný počet 590 občanov, čo je desaťnásobne viac ako v predchádzajúcom mesiaci a zhruba rovnako ako za celý roka 2015.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Glasová | 26.07.2017 00:00 Regionálne rozdiely v platoch: Najmenej zarábajú ľudia v Prešovskom kraji

Slovenský pracovný trh je vo svojej historicky najlepšej kondícií. Nezamestnanosť klesla prvý krát pod sedem percent a mzdy rastú. V nasledujúcej analýze sa preto pozrieme na to, ako sa líšia zárobky zamestnancov naprieč Slovenskom. Koľko percent full-time zamestnaných zarába do 450 eur a naopak koľkí sa môžu pochváliť platom nad dve tisícky mesačne. Vychádzame z nedávno zverejnených údajov Štatistického úradu SR o štruktúre miezd na Slovensku v minulom roku. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 08.08.2017 20:43

Peter Apolen | 24.07.2017 00:00 Bratislavčania si na dovolenke užívajú. Vidno to aj na ich platbách kartou

Nie je asi prekvapením, že výška výdavkov na dovolenke sa líši podľa danej krajiny. Najdrahšie z krajín preferovaných Slovákmi vychádza Taliansko s priemernou výškou platby kartou 277 eur. Naopak najlacnejšia je dovolenka v Bulharsku – platby kartou za len zhruba sto eur. Na výšku výdavkov na dovolenke však vplýva i kraj, z ktorého dovolenkár pochádza. Priemerný Bratislavčan tak napríklad zaplatí na dovolenke kartou viac ako dvojnásobok toho, čo šetrní obyvatelia Žilinského kraja. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Ostatné správy

14.08.2017 09:06 Jak je (někdy) popisován hlas lidu v Evropě

Před dvěma týdny uspořádalo mé domovské město Praha důležitou akci: Společný den ESA pro ochranu spotřebitelů. Jedná se o událost, která tvoří důležitou součást regulatorní agendy, a dle jejích organizátorů měla “projednat otázky týkající se ochrany spotřebitelů a investorů a finanční inovace“.  O tom, že mohly být k zaslechnutí určitě zajímavé návrhy, vůbec nepochybujte. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.08.2017 15:32 Nedostatok pracovníkov ženie mzdy nahor aj v tradične zle zarábajúcich odvetviach - reštauráciach, maloobchode

Reálna mesačná mzda vzrástla v júni medziročne najrýchlejšie v odvetví reštaurácií a pohostinstiev a to o osem percent. No dosiahla len hodnotu 427 eur. Toto tradične najmenej platiace odvetvie tak tiež začína pociťovať nedostatok pracovníkov a musí ich lákať vyšším mzdami. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.08.2017 10:43 Zásady, ktoré môžu zabrániť dopravnej nehode

Neschopnosť včas vozidlo zabrzdiť má často za následok nehodu prípadne inú poistnú udalosť. Čo dodržať a akú techniku voliť, aby ste škodovosť obmedzili na minimum? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

04.08.2017 10:03 Kvalita potravin: Co od toho Bruselu vlastně chceme?

Připouštím, že jsem poněkud zmaten. Stejní lidé, kteří si stěžují na „diktát Bruselu“, zároveň skoro jedním dechem požadují, aby ten stejný Brusel řešil, že kvalita potravin v českých supermarketech je horší než v německých. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.07.2017 14:00 Dobieha nemecký Volkswagen vlastná minulosť?

Najväčšiu nemeckú automobilku v poslednej dobe doháňa jeden škandál za druhým. Riešiť tak musí kauzu s manipuláciami dieselových motorov, aféru okolo údajného kartelu s ďalšími nemeckými automobilkami a teraz tiež veľmi nepríjemné informácie týkajúce sa údajnej pomoci nacistickému zločincovi.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »