Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Mladí ľudia by si mali do 2. piliera začať odkladať čo najskôr

Mladí ľudia by si mali do 2. piliera začať odkladať čo najskôr

V súčasnosti sa pre sporenie na súkromných účtoch v druhom pilier rozhoduje len tretina mladých ľudí, ktorí v daný rok vstupujú na trh práce. Viacerí si nechávajú toto rozhodnutie na neskôr. Majú na to čas až do dovŕšenia 35. roku života. No nerobia dobre. V skutočnosti práve prvé roky sporenia rozhodujú o tom, či bude človek v dôchodkovom veku žiť na dôstojnej úrovni, alebo živoriť .

Ak človek začne investovať v druhom pilieri už vo veku 15 roku, alebo ak tak urobí o 10 rokov neskôr, predstavuje rozdiel v celkovej sume, ktorá sa mu nazhromaždí na jeho účte, pri priemernom štvorpercentnom úročení ročne, až takmer 40 percent.

Čo najskôr, ako sa dá

Keď vezmeme do úvahy, že mladý človek vo veku 15 rokov má do dôchodku ešte 50 rokov, v skutočnosti o výške jeho dôchodku rozhoduje najmä prvých desať rokov. Naopak v posledných rokoch, tesne pred odchodom do dôchodku, ide už najmä o sporenie, s malým podielom zhodnotenia.

Vezmime si príklad, že mladý študent strednej školy sa cez prázdniny zamestná na dohodu o brigádnickej práci. Jeho mesačná odmena presiahne 200 eur a teda podľa zákona je povinný zaplatiť si zo mzdy prvý krát dôchodkové poistenie v Sociálnej poisťovni. Vtedy sa môže aj prvý krát rozhodnúť o vstupe do druhého piliera, a vybrať si zároveň dôchodkovú správcovskú spoločnosť. Neskôr počas školského roka si samozrejme poistenie neplatí, pretože nepracuje. Sporiteľom v druhom pilieri však zostáva i naďalej, takže si do neho môže dobrovoľne prispievať.

Ak teda by teda rodičia takémuto študentovi pravidelne prispievali priamo do druhého piliera sumou 50 eur mesačne, a v rovnakej výške príspevku by pokračoval v platbách i on, už pracujúci, po skončení školy, po 50tich rokoch sporenia by, pri priemernom úroku štyri percentá ročne, mal na svojom účte v DSS sumu 95 647 eur.

Ak by ale mladý človek urobil takéto rozhodnutie až v 25. rokoch a platil si teda 50 eur mesačne len 40 rokov, predstavovala by výsledná čiastka 59 089 eur. Je to rozdiel 36 369 eur. Len samotné príspevky rodičov študenta by predstavovali pri 50 eurách mesačne za desať rokov sumu šesť tisíc eur. Za týmto vysokým rozdielom je efekt takzvaného zloženého úročenia, ľudovo povedané úrokov z úrokov. To spôsobí, že pri odchode do dôchodku má sporiteľ za celé obdobie sporenia na úrokoch nasporený v porovnaní s celkovou sumou vložených príspevkov niekoľkonásobok.

Ak by sporenie začalo až v 35 rokoch, teda podľa zákona v poslednom možnom termíne, nasporená suma by pri rovnakých parametroch dosiahla len 34 702 eur, teda výrazný rozdiel oproti prvému aj druhému variantu.

Z uvedené vyplýva, že zodpovední rodičia by mali, ak je to v ich silách, myslieť na budúci dôchodok svojich detí v čo najskoršom veku, a vytvoriť im preň dobré základy.

Odlišné priority

Je pravdou, že mladí ľudia po vstupe na trh práce prirodzene riešia iné problémy, ako je dôchodok. „Neuvedomujú si však, že sa náš dôchodkový systém zmenil a už dávno neplatí, že o dôchodok sa treba zaujímať pár rokov pred odchodom z trhu práce“, konštatuje Ján Šebo, výskumný pracovník Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.

Slovenský dôchodkový systém vyžaduje, aby si mladý človek pri vstupe doň nastavil svoje dôchodkové sporenie správne. Znamená to vstúpiť do druhého  piliera čo najskôr a zvoliť si pritom agresívnu investičnú stratégiu. Len tá dáva možnosť nasporiť si adekvátnu sumu. Jej výška “je priamo úmerná výške zhodnotenia vo fonde, čo jednoznačne nabáda na využitie potenciálu negarantovaných dôchodkových fondov. Preto odporúčame všetkým mladým, aby vstúpili do druhého piliera čo najskôr a sporili si v negarantovaných dôchodkových fondoch“, hodnotí Marián Kopecký, predseda Predstavenstva Allianz SDSS.

Rozdiel v zhodnotení je niekoľkonásobný. Kým indexové fondy zarobili vlani 8,38 percenta, v dlhopisových fondoch, kde je mimochodom deväť z desiatich sporiteľov, to bolo len 1,87 percenta.

Faktom však je, že mladí ľudia sa o sporenie na dôchodok začnú zaujímať, až keď sa im narodí dieťa alebo si založia rodinu, keď teda začínajú hľadať pocit istoty. Tým však strácajú niekedy aj viac ako desaťročie. „Odloženie sporenia o jeden rok znamená zníženie budúceho dôchodku o tri percentá,“ varuje J. Šebo.

Mladí ľudia by si mali do 2. piliera začať odkladať čo najskôr

Mladí ľudia by si mali do 2. piliera začať odkladať čo najskôr >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Penzia

Marián Kopecký | 13.07.2017 00:00 Rozhodovanie o dôchodkovom fonde - každá minca má dve strany

Po turbulentných rokoch v druhom pilieri vnímame konečne posun k stabilizácii a ku konštruktívnym debatám, z čoho sa veľmi tešíme. V poslednom období je témou diskusii najmä sporenie väčšiny sporiteľov v „nesprávnych“ fondoch. Na túto otázku je potrebné sa pozrieť z dvoch rôznych uhlov. V článku popíšem oba. Východiskom bude typický priemerný sporiteľ. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 31.03.2017 00:00 Pri vypĺňaní daňového priznania nezabudnite na príspevky do III. piliera

Jednou z položiek, ktorou sa dá znížiť daňová povinnosť je dobrovoľné dôchodkové sporenie. Ide konkrétne o vklady do výšky 180 eur ročne, ktoré sa dajú odrátať z daňových príjmov. Úspora na dani tak môže dosiahnuť 34,20 eur a sporitelia túto možnosť radi využívajú. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 30.03.2017 00:00 Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Tento bonmot odznel na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka, kde sa diskutovalo aj o udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Zúčastnení sa zhodli, že SR čakajú z pohľadu demografie veľmi ťažké časy a negatívne zmeny sú už neodvratné. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 30.03.2017 15:23

Peter Apolen | 21.02.2017 00:00 Cieľom 2. piliera nikdy nebolo dosiahnuť švajčiarske dôchodky

„Druhý pilier nebol nikdy konštruovaný s cieľom, aby sa budúci seniori utápali v peniazoch. Jeho úlohou nikdy nebolo zabezpečiť rozprávkovo vysoké dôchodky. Cieľom bolo zaviesť do systému prvok kapitalizácie a jedinou hlavnou ambíciou bolo zabezpečiť, aby aj v budúcnosti bolo dôchodky z čoho vyplácať,“ uvádza jeden zo spoluautorov dôchodkovej reformy Michal Nalevanko z The Benchmark Research & Consultancy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Penzia

09.08.2017 13:51 Ako sa darilo fondom v 2. a 3. pilieri

Prinášame pravidelný prehľad zhodnotenie fondy v druhom a treťom pilieri za predchádzajúci týždeň. Takmer všetky fondy v druhom pilieri dosiahli kladné zhodnotenie. V treťom pilieri sa nedarilo fondom DDS Tatra banky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.07.2017 11:17 Od januára sa budú zvyšovať dôchodky tzv. starodôchodcov

Dôchodky tých, ktorí odišli do dôchodku pred rokom 2004 sa budú zvyšovať. Sociálna poisťovňa ich začne prepočítavať od januára budúceho roku. Umožni jej to novela zákona o sociálnom poistení.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 11:14 Na účet si necháva penziu posielať 947 tisíc dôchodcov

Počet dôchodcov, ktorí si nechávajú penzie posielať na bankový účet, neustále rastie. K prvému polroku tak zasielala na účty v bankách celkovo 947 tisíc dôchodkov a 410 tisíc ich vyplácala v hotovosti.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 13:12 V indexových fondov si sporí len 7 % budúcich dôchodcov

Slovenské indexové dôchodkové fondy dosiahli v 2. pilieri za ostatný rok (jún 2016 – jún 2017) v priemere až 15,79-% rast. Napriek tomu si v nich šetrí len 7 % Slovákov zapojených do 2. piliera. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Penzia za posledných 14 dní

Peter Apolen | 11.08.2017 00:00 Mladí ľudia by si mali do 2. piliera začať odkladať čo najskôr

V súčasnosti sa pre sporenie na súkromných účtoch v druhom pilier rozhoduje len tretina mladých ľudí, ktorí v daný rok vstupujú na trh práce. Viacerí si nechávajú toto rozhodnutie na neskôr. Majú na to čas až do dovŕšenia 35. roku života. No nerobia dobre. V skutočnosti práve prvé roky sporenia rozhodujú o tom, či bude človek v dôchodkovom veku žiť na dôstojnej úrovni, alebo živoriť . Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »