Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Mladí ľudia majú nesprávne nastavené investičné očakávania

Mladí ľudia majú nesprávne nastavené investičné očakávania

Nedávny prieskum ukázal, že ľudia do 35 rokov očakávajú z investícií oveľa vyšší výnos, ako je dnes možné na trhoch dosiahnuť a sú ochotní investovať len na krátku dobu. Výsledkom tak často býva sklamanie a dezilúzia.

Dá sa povedať, že aj všeobecná investorská verejnosť má oproti realite prehnané očakávania. Často zabúda, že „garantovaný výnos“ v podobe bankových vkladov a aj výnosov z dlhopisov sa dnes blíži nule. Na vine sú centrálne banky. V snahe vyťažiť z trhu čo najviac a aspoň trochu sa priblížiť svojim cieľom, potom investori siahajú po rizikových investíciách. Na konci toho celého potom často býva sklamanie a nespokojnosť.

Nie každý totiž vie plávať v búrlivých vodách a reagovať na krátkodobé neopakovateľné príležitosti. Keď vezmeme do úvahy, že väčšina investorov by sa mala definovať ako dlhodobých, mala by hľadať dlhodobé trendy a príležitosti, nie špekulatívne pozície.

Ešte vypuklejší je tento problém u mladej generácie. V duchu hesla „Všetko a teraz“ , ale aj pre nižšiu averziu k riziku, vstupujú do rozbúrených vôd nebezpečených trhov.

Podľa nedávnej štúdie investičnej spoločnosť Schroders očakávajú investori priemerný ročný výnos vo výške 9,1 percenta. Toto číslo je však vzhľadom na aktuálnu politiku nulových sadzieb len veľmi ťažko dosiahnuteľné. U mladých do 35 rokov sú očakávania ešte viac odtrhnuté od reality. Čakajú až viac ako desať percent ročne. U starších je to potom priemerne osem percent.

Prieskum okrem toho ukázal, že investori majú tendenciu len ku krátkodobému investovaniu. Priemerne to je 3,2 roku, čo by bolo možno fajn pre hotovosť alebo niektoré dlhopisy, ale je to príliš krátko v prípade trubulentných akciových trhov, akých sme dnes svedami. Cieľom dlhodobých investícií totiž je prekonať krátkodobé výkyvy postupným dlhodobým investovaním. Priemeruje sa tak vstupná cena a umožňuje to dosiahnuť lepšiu cenu i pri výstupe.

Investovať na viac ako päť rokov, ktoré sa pri takýchto akciových investíciách, považujú za minimum, je ochotná len necelá pätina investorov. Naopak jedna tretina z nich by chcela vyberať svoje investíciu už za menej ako rok.

I tu prieskum ukázal horšie správanie sa mladšej generácie. Priemerne plánuja nechať svoje investície zrieť len 2,3 roka, pričom u starších, skúsenejších investorov je to 3,9 roka.

Napriek týmto negatívnym záverom výskum potvrdil i jednu pozitívnu tendenciu. Mladí investori majú o investovanie stále veľký záujem. Ich cieľom je najmä získať ďalší zdroj k príjmu k pravidelnému platu, zabezpečiť sa pre budúce výdavky a našetriť si na penziu. Sledujú najmä krátkodobé ciele a čo je pochopiteľné, motivácia šetriť si na penziu, na vzdelanie svojich detí a tvorba dlhodobého majetku, je u nich v úzadí.

Čo z týchto údajov vyplýva? Záverom je jednoznačne to, že očakávania sa vo veľkej miere míňajú s realitou. Svoje miesto by si teda mali obhájiť všetci poradcovia, konzultanti, a sprostredkovatelia, ktorí môžu usmerňovať rozhodovací proces investorov.

Až polovica investorov na globálnej úrovni povedala, že ak by mali robiť investičné rozhodnutie ešte raz, radi by ho skonzultovali s poradcom. Radám sú otvorené všetky vekové skupiny, najviac však práve mladí.

Investovanie je dôležitým prostriedkom ako dosiahnuť finančné ciele. Či už ide o budovanie si finančného majetku, alebo zabezpečenie sa na penziu. Keď ale nabudení investori narazia na stenu nesplnených očakávaní, môže sa o niekoľko rokov stať, že stratia svoj súčasný optimizmus a na investovanie ako také zanevrú. Presviedčať niekoho sklamaného je vždy ťažšie, ako urobiť rozhodnutie po prvý krát.

Ľudia by si preto mali uvedomiť, že investovanie je niečo iné ako špekulatívne obchodovanie. To prvé predpokladá dlhodobo si odkladať a budovať majetok, to druhé si vyžaduje permanentné sledovanie finančných trhov, neustále sa vzdelávanie a oveľa väčšiu ochotu znášať straty. Poradcovia by preto mali svojim klientom tento rozdiel vysvetliť a priviesť ich tak na dlhodobo výnosnú dráhu.

Mladí ľudia majú nesprávne nastavené investičné očakávania

Mladí ľudia majú nesprávne nastavené investičné očakávania >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »