Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

Autor: Redakcia | 14.08.2017 00:00 | Kategórie: Investície Makroekonomika | 0 komentárov
Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností. 

Jedným z nich je aj Jeff Kleintop, hlavný investičný stratég v spoločnosti Charles Schwab. Tento analytik vidí tri triedy aktív, pri ktorých sa podľa neho objavuje najväčšia bublina. Sú nimi: Bitcoin, produkty obchodujúce s nízkou volatilitou a spoločnosti zaoberajúce sa internetovým predajom.

Bitcoin stúpa

Cena Bitcoinu explodovala začiatkom tohto roka a odvtedy vzrástla na takmer trojnásobok. Za posledných päť rokov sa zhodnotila dokonca takmer šesť násobne. J. Kleintop sa zameriava na rýchlosť, akou sa vytvorila, podľa jeho slov, bublina pri tejto triede aktív. Ide o ďaleko rýchlejší proces rastu, než je tomu napríklad pri cenách nehnuteľností v USA.

Zároveň dodáva, že kratšia doba, ktorá bola potrebná na vytvorenie bubliny, môže znamenať, že jej prípadné prasknutie nebude mať pravdepodobne taký vplyv na ekonomiku, ako malo prasknutie internetovej či realitnej bubliny.

Rovnaký názor na neopodstatnene vysokú cenu Bitcoinu v dnešnej dobe majú aj analytici z investičnej banky Goldman Sachs. Budúcnosť však vidia inak. Šéfka tímu technických analytikov tejto spoločnosti, Sheba Jafari, síce očakáva korekciu o niekoľko desiatok percent, no po nej by mala cena Bitcoinu vystreliť opäť na rekordné úrovne, ktoré by sa mohli priblížiť až piatim tisíckam dolárov.

Nízka volatilita – pasca pre investorov

Ďalšou triedou aktív, pri ktorej sa, podľa názoru investičných stratégov, sformoval prehnaný optimizmus, zahŕňa inštrumenty zamerané na nízku volatilitu akciového trhu. Stratégia týchto produktov býva založená na predaji derivátových futures kontraktov na indexy volatility. Napríklad známy VIX na index S&P 500.

Otvorením short pozícií na index VIX investori zarábajú v prípade, že je vývoj indexu S&P 500 „pokojný“. Keďže v posledných rokoch mali akciové trhy nízku volatilitu, pripísali si od poslednej finančnej krízy takto stavané produkty zhodnotenie až o zhruba 800 percent.

Viceprezident investičnej spoločnosti Pimco, Gene Frieda, však upozorňuje, že cyklus uvoľnených menových podmienok raz skončí a to bude mať za následok rast volatility. Z niektorých produktov zameraných na volatilitu sa tak môžu rýchlo stať iba bezcenné papiere.

E-shop bubble? 

Časté varovania smerujú aj na spoločnosti zameriavajúce na internetový predaj. Ich zástancovia síce argumentujú tým, že cena akcií zodpovedá hodnote spoločností, pretože dochádza k zmenám v nákupných zvyklostiach spotrebiteľov, faktom ale je, že subsektor akcií internetových obchodníkov, vzrástol od finančnej krízy až o 1 000 percent.

Tieto spoločnosti sa v poslednej dobe vezú na vlne optimizmu týkajúceho sa veľkých technologických firiem. Na ich nadhodnotenie upozorňuje napríklad aj Bank of America. Ak by praskla bublina v subsektore internetových obchodníkov, aktuálna obľuba technologických akcií by možno znížila straty investorov. Hlavnou otázkou však je, či by sa varovanie nemalo vzťahovať aj na zvyšnú časť technologického sektora, a nie len na internetový predaj.

Niektorí významní správcovia aktív v globálnych fondoch, či fondoch zameraných na USA, už zastúpenie technologického sektora v ich portfóliách, či priamo niektoré najvýznamnejšie tituly, priamo vypúšťajú.

Na neopodstatnene vysoké ceny niektorých aktív teda začína upozorňovať čoraz viac analytikov a stratégov významných investičných spoločností. Ich varovanie sa zatiaľ obmedzuje len na užšie triedy aktív. Pri dešifrovaní ich posolstiev by sme však nemali zabúdať na to, že ich motiváciou môže byť aj sláva po tom, ako by im niektorý z „tipov“ vyšiel. Teda nie len záujmy ich investičnej spoločnosti.

Zároveň však treba dodať, že od rovnakých ľudí zároveň počuť aj názory, že prípadná korekcia cien uvedených aktív by nemala spôsobiť na globálnych trhoch a ekonomike zásadné škody, pretože nemajú silnú väzbu na reálnu ekonomiku.

To je zrejme aj scenár, s ktorým aktuálne počíta americká centrálna banka, ktorá sa v súčasnosti snaží sprísniť menovú politiku a hrozí tak, že svojím počínaním by bubliny, ak existujú, mohla „prepichnúť“. Z hľadiska dopadov na ekonomiku USA však Fedu stačí zabrániť zamrznutiu dlhopisových trhov. V takom prípade by sa pokles cien aktív v reálnej ekonomike až tak silno neprejavil.

Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »