Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Tento bonmot odznel na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka, kde sa diskutovalo aj o udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Zúčastnení sa zhodli, že SR čakajú z pohľadu demografie veľmi ťažké časy a negatívne zmeny sú už neodvratné.

Slovensko bude v budúcnosti čeliť dvom demografickým trendom. Bude to úbytok počtu obyvateľov ako aj starnutie populácie. „Úbytok počtu ľudí by mal do roku 2060 predstavovať 300 až 400 tisíc. Na prvý pohľad nie je až tak tragické,“ hovorí Boris Vaňo, demograf z Inštitút informatiky a štatistiky.

Nárast počtu seniorov, úbytok produktívnej populácie

„No starnutie populácie je však oveľa vážnejším demografickým problémom,“ dodáva. Tieto trendy sú už podľa neho predprogramované v štruktúre obyvateľstva. V roku 2060 pribudne na Slovensku 800 až 900 tisíc seniorov a naopak z produktívnej populácie odíde jeden milión ľudí a o ďalších zhruba 200 tisíc klesne počet detí. „Každá spoločnosť by sa k tomu mala zodpovedne postaviť,“ upozorňuje demograf.

Ide o posun početných populačných ročníkov, ktoré sú dnes vo veku 35 až 70 rokov, naprieč vekových spektrom. Keď sa tieto dostanú do post produktívneho veku, nebude ich mať v pracovnom procese kto nahradiť, a teda ani kto prispievať na ich dôchodky. Kým totiž v minulosti predstavoval počet detí v jednom ročníku zhruba sto tisíc, dnes je to necelých 60 tisíc a v budúcnosti tento počet ešte viac klesne. „Kým v roku 1980 sme boli jednou z najmladších krajín v Európe, v roku 2060 budeme jednou z najstarších,“ približuje B. Vaňo.

V súčasnej situácii už neexistuje žiadny scenár, ako na Slovensku zabrániť demografickej kríze. Priemerná pôrodnosť predstavuje 1,4 – 1,5 dieťaťa na jednu ženu. Muselo by sa to zvýšiť nad tri, ak by malo dôjsť k zmene. „Napriek tomu, že očakávame mierny nárast, na možno 1,7 až 1,8 dieťaťa, počet detí v ročníku i tak klesne z dnešných 60 tisíc až pod 50 tisíc. Klesá totiž aj počet matiek,“ hovorí B. Vaňo.

Sú však európske krajiny, ktorým sa tento trend podarilo zvrátiť. Ide napríklad o Francúzsko, alebo škandinávske krajiny. Dôvodom bola zmena v štátnej politike. „Koncept podpory rodiny zo strany štátu musí byť konzistentný a dlhodobý. Opatrenia musia ovplyvniť celospoločenskú klímu. Jednorazové zásahy nemajú žiadny vplyv,“ naznačuje B. Vaňo.

Negatívne zmeny sú už viditeľné. Kým v roku 2008 bolo na Slovensku zhruba 900 tis dôchodcov, dnes Sociálna poisťovňa vypláca viac ako jeden milión dôchodkov. Navyše priemerný dôchodok za ten čas rástol rýchlejšie ako priemerná mzda.

„Tento, na prvý pohľad, hospodársky zázrak sa podarilo dosiahnuť vyšším deficitom Sociálnej poisťovne, ktorý dnes dosahuje zhruba pol miliardy eur,“ upozorňuje portfólio manažér Allianz SDSS Miroslav Kotov.

Lepšie ako švajčiarske dôchodky

Koncern Allianz zostavuje pravidelne Index udržateľnosti penzijných systémov. Hodnotí, ako je dôchodkový systém krajín pripravený na budúce demografické zmeny. Slovensko v ňom vlani skončilo z 54 hodnotených štátov na nelichotivom 36 mieste. Problémom však nie je len starnutie obyvateľstva, ale aj rozšafnosť sociálneho systému.

„Dnes má Slovensko nastavené dôchodkový systém príliš štedro v pomere penzií k mzdám,“ hovorí M. Kotov. V zákone je síce zakotvené, že dôchodky sa majú zvyšovať o dôchodcovskú infláciu, v čase nulového rastu cien, aký bol napríklad minulý rok, sa ale vláda rozhodla valorizovať dôchodky aj napriek tomu a to na základe rastu priemernej mzdy. „Ak by sme chceli systém dostať do udržateľných pomerov, museli by dôchodky jednorazovo klesnúť o desať až 12 percent,“ naznačuje M. Kotov.

Odborník na dôchodky Michal Nalevanko z The Benchmark Research & Consultancy dodáva, že, švajčiarske dôchodky, na ktoré v čase zavádzania druhého piliera lákala klientov jedna zo správcovských spoločností, už dnes na Slovensku máme. Kým v tejto alpskej krajine predstavuje pomer výšky dôchodkov k mzdám 41 percent, na Slovensku je to až 61 percent.

„Netreba sa spoliehať na štát, ale ľuďom je potrebné hovoriť, že sa o svoj budúci dôchodok musia starať svojim vlastným sporením,“ naznačuje cestu k zlepšeniu Roman Scherhaufer z European Investment Centre.

Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Posledné pridané komentáre (celkem 1 komentár)

Nerozumiem singerko | 30.03.2017 15:23

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Penzia

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marián Kopecký | 13.07.2017 00:00 Rozhodovanie o dôchodkovom fonde - každá minca má dve strany

Po turbulentných rokoch v druhom pilieri vnímame konečne posun k stabilizácii a ku konštruktívnym debatám, z čoho sa veľmi tešíme. V poslednom období je témou diskusii najmä sporenie väčšiny sporiteľov v „nesprávnych“ fondoch. Na túto otázku je potrebné sa pozrieť z dvoch rôznych uhlov. V článku popíšem oba. Východiskom bude typický priemerný sporiteľ. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Penzia

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 11:27 Grécko emituje dlhopisy

Grécko sa rozhodlo vrátiť na kapitálové trhy. Emituje päťročné dlhopisy. Úspešné prijatie emisie investormi by znamenalo opätovný návrat Grécka medzi dôveryhodné krajiny. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 16:25 Šéfka Fedu vie zamávať trhmi, aj keď veľa nepovie

Ostro sledovanou udalosťou uplynulého týždňa bolo vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej v americkom Kongrese. Podľa jej slov Fed plánuje pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a taktiež chce začať redukovať portfólio dlhopisov.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 12:24 Miera nezamestnanosti je po prvý krát pod 7 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka historicky najnižšiu úroveň 6,9 percenta. Oproti predchádzajúcemu roku je to zlepšenie o 2,55 percentuálneho bodu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 11:14 Na účet si necháva penziu posielať 947 tisíc dôchodcov

Počet dôchodcov, ktorí si nechávajú penzie posielať na bankový účet, neustále rastie. K prvému polroku tak zasielala na účty v bankách celkovo 947 tisíc dôchodkov a 410 tisíc ich vyplácala v hotovosti.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Penzia za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marián Kopecký | 13.07.2017 00:00 Rozhodovanie o dôchodkovom fonde - každá minca má dve strany

Po turbulentných rokoch v druhom pilieri vnímame konečne posun k stabilizácii a ku konštruktívnym debatám, z čoho sa veľmi tešíme. V poslednom období je témou diskusii najmä sporenie väčšiny sporiteľov v „nesprávnych“ fondoch. Na túto otázku je potrebné sa pozrieť z dvoch rôznych uhlov. V článku popíšem oba. Východiskom bude typický priemerný sporiteľ. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »