Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Tento bonmot odznel na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka, kde sa diskutovalo aj o udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Zúčastnení sa zhodli, že SR čakajú z pohľadu demografie veľmi ťažké časy a negatívne zmeny sú už neodvratné.

Slovensko bude v budúcnosti čeliť dvom demografickým trendom. Bude to úbytok počtu obyvateľov ako aj starnutie populácie. „Úbytok počtu ľudí by mal do roku 2060 predstavovať 300 až 400 tisíc. Na prvý pohľad nie je až tak tragické,“ hovorí Boris Vaňo, demograf z Inštitút informatiky a štatistiky.

Nárast počtu seniorov, úbytok produktívnej populácie

„No starnutie populácie je však oveľa vážnejším demografickým problémom,“ dodáva. Tieto trendy sú už podľa neho predprogramované v štruktúre obyvateľstva. V roku 2060 pribudne na Slovensku 800 až 900 tisíc seniorov a naopak z produktívnej populácie odíde jeden milión ľudí a o ďalších zhruba 200 tisíc klesne počet detí. „Každá spoločnosť by sa k tomu mala zodpovedne postaviť,“ upozorňuje demograf.

Ide o posun početných populačných ročníkov, ktoré sú dnes vo veku 35 až 70 rokov, naprieč vekových spektrom. Keď sa tieto dostanú do post produktívneho veku, nebude ich mať v pracovnom procese kto nahradiť, a teda ani kto prispievať na ich dôchodky. Kým totiž v minulosti predstavoval počet detí v jednom ročníku zhruba sto tisíc, dnes je to necelých 60 tisíc a v budúcnosti tento počet ešte viac klesne. „Kým v roku 1980 sme boli jednou z najmladších krajín v Európe, v roku 2060 budeme jednou z najstarších,“ približuje B. Vaňo.

V súčasnej situácii už neexistuje žiadny scenár, ako na Slovensku zabrániť demografickej kríze. Priemerná pôrodnosť predstavuje 1,4 – 1,5 dieťaťa na jednu ženu. Muselo by sa to zvýšiť nad tri, ak by malo dôjsť k zmene. „Napriek tomu, že očakávame mierny nárast, na možno 1,7 až 1,8 dieťaťa, počet detí v ročníku i tak klesne z dnešných 60 tisíc až pod 50 tisíc. Klesá totiž aj počet matiek,“ hovorí B. Vaňo.

Sú však európske krajiny, ktorým sa tento trend podarilo zvrátiť. Ide napríklad o Francúzsko, alebo škandinávske krajiny. Dôvodom bola zmena v štátnej politike. „Koncept podpory rodiny zo strany štátu musí byť konzistentný a dlhodobý. Opatrenia musia ovplyvniť celospoločenskú klímu. Jednorazové zásahy nemajú žiadny vplyv,“ naznačuje B. Vaňo.

Negatívne zmeny sú už viditeľné. Kým v roku 2008 bolo na Slovensku zhruba 900 tis dôchodcov, dnes Sociálna poisťovňa vypláca viac ako jeden milión dôchodkov. Navyše priemerný dôchodok za ten čas rástol rýchlejšie ako priemerná mzda.

„Tento, na prvý pohľad, hospodársky zázrak sa podarilo dosiahnuť vyšším deficitom Sociálnej poisťovne, ktorý dnes dosahuje zhruba pol miliardy eur,“ upozorňuje portfólio manažér Allianz SDSS Miroslav Kotov.

Lepšie ako švajčiarske dôchodky

Koncern Allianz zostavuje pravidelne Index udržateľnosti penzijných systémov. Hodnotí, ako je dôchodkový systém krajín pripravený na budúce demografické zmeny. Slovensko v ňom vlani skončilo z 54 hodnotených štátov na nelichotivom 36 mieste. Problémom však nie je len starnutie obyvateľstva, ale aj rozšafnosť sociálneho systému.

„Dnes má Slovensko nastavené dôchodkový systém príliš štedro v pomere penzií k mzdám,“ hovorí M. Kotov. V zákone je síce zakotvené, že dôchodky sa majú zvyšovať o dôchodcovskú infláciu, v čase nulového rastu cien, aký bol napríklad minulý rok, sa ale vláda rozhodla valorizovať dôchodky aj napriek tomu a to na základe rastu priemernej mzdy. „Ak by sme chceli systém dostať do udržateľných pomerov, museli by dôchodky jednorazovo klesnúť o desať až 12 percent,“ naznačuje M. Kotov.

Odborník na dôchodky Michal Nalevanko z The Benchmark Research & Consultancy dodáva, že, švajčiarske dôchodky, na ktoré v čase zavádzania druhého piliera lákala klientov jedna zo správcovských spoločností, už dnes na Slovensku máme. Kým v tejto alpskej krajine predstavuje pomer výšky dôchodkov k mzdám 41 percent, na Slovensku je to až 61 percent.

„Netreba sa spoliehať na štát, ale ľuďom je potrebné hovoriť, že sa o svoj budúci dôchodok musia starať svojim vlastným sporením,“ naznačuje cestu k zlepšeniu Roman Scherhaufer z European Investment Centre.

Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Posledné pridané komentáre (celkem 1 komentár)

Nerozumiem singerko | 30.03.2017 15:23

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Penzia

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 03.05.2017 00:00 Slovensko sa zaradilo medzi rozpočtovo menej zodpovedné krajiny únie

Slovensko vlani vykázalo historicky najnižší schodok verejných financií – 1,68 percenta. Je to lepšie ako plánovaná úroveň, no krajina už nepatrí medzi rozpočtovo zodpovednejšie. Až 12 európskych vlád totiž hospodárilo s prebytkovým, alebo vyrovnaným rozpočtom. Tvoria si tak rezervy na horšie časy, kým SR zatiaľ stále zvyšuje dlh.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2017 00:00 Budeme sa mať ako hovadá! Alebo ako prasatá v žite? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Korupcia, ktorá prekáža rastu ekonomiky, na Slovensku akoby už skapínala. Požiadajú Putin, Orbán a Fico, aby boli zdaňovaní vyššou sadzbou než ostatní ľudia? Jazýčkom na váhach sú Francúzi a internet ako fenomén súčasnosti. Ale otázka znie inak: Pôjde sa šéf slovenského parlamentu poriadne ožrať? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 31.03.2017 00:00 Pri vypĺňaní daňového priznania nezabudnite na príspevky do III. piliera

Jednou z položiek, ktorou sa dá znížiť daňová povinnosť je dobrovoľné dôchodkové sporenie. Ide konkrétne o vklady do výšky 180 eur ročne, ktoré sa dajú odrátať z daňových príjmov. Úspora na dani tak môže dosiahnuť 34,20 eur a sporitelia túto možnosť radi využívajú. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Penzia

26.05.2017 11:05 Podarí sa Francúzsku znížiť dlh a deficit aj pri súčasnom nízkom raste?

Nový francúzsky minister hospodárstva, Bruno Le Maire, tento týždeň uviedol, že Francúzsko si váži svoje európske záväzky a chce tak znížiť svoj deficit. Avšak pri súčasnej prognóze relatívne mierneho hospodárskeho rastu sa táto úloha zdá byť až príliš ambiciózna. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.05.2017 09:35 Kim sem, Kim tam, všude kam se podívám

Donald Trump a spolu s ním celý civilizovaný svět má problém. Tím problémem je s obezitou neúspěšně bojující vyznavač západního luxusu a neomezený vládce KLDR v jedné osobě Kim Čong-un, pro potřeby tohoto blogu Kim III. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 15:43 Inflácia sa v apríli spomalila na 0,8 %

Inflácia na Slovensku v apríli spomalila. Po tom, čo vo februári a marci spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 1,1 % resp. 1,0 %, v marci sa ich rast zmiernil na 0,8 % podľa národného CPI indexu aj harmonizovaného HICP indexu. Aprílové medziročné spomalenie inflácie bolo spôsobené hlavne pomalším rastom cien v doprave a zastabilizovaním cien potravín. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 16:05 Počet ľudí odkázaných na dávky v hmotnej núdzi klesá

V apríli tohto roka bolo na dávky v hmotnej núdzi odkázaných 95 tisíc ľudí. Medziročne sa ich počet znížil o 16 tisíc. Medzimesačne tento pokles predstavuje 958. Svedčí to o rastúcej ekonomike, ktorá dokáže dať prácu aj dlhodobo nezamestnaným. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.05.2017 11:19 Dôchodkové fondy v 2. aj 3. pilieri v pluse

Prinášame prehľad zhodnotenia fondov v druhom a treťom pilieri. V oboch vykázali kladné zhodnotenie za predchádzajúci týždeň takmer všetky fondy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »