Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Nadácia Partners testovala finančnú gramotnosť národa, navrhuje pre ňu medzinárodný deň

Nadácia Partners testovala finančnú gramotnosť národa, navrhuje pre ňu medzinárodný deň

Až 64% Slovákov si myslí, že zvláda starostlivosť o vlastné peniaze. Na druhej strane 56% nedokáže posúdiť výhodnosť úveru na základe RPNM. Obe zistenia pochádzajú z prieskumu, ktorý si nechala vypracovať Nadácia Partners a poukazujú na nízku mieru finančnej gramotnosti.

Z prieskumu, ktorý pre Nadáciu Partners realizovala spoločnosť Fokus vyplýva, že najslabšie miesta máme v oblasti investovania a bankových produktov. Až tri štvrtiny Slovákov (74%) nevedia rozlíšiť mieru rizika pri jednotlivých typoch investície, ktoré sú kľúčové pri výbere vhodného investičného produktu či pri zvolení stratégie druhého a tretieho dôchodkového piliera. Viac ako polovica respondentov (54%) nevie, že výška výnosu závisí od výšky rizika.

Na rozdiel od počítačovej gramotnosti, pri finančnej gramotnosti už neplatí, že čím mladší, tým gramotnejší. Mladí ľudia do 24 rokov sa nachádzajú pod slovenským priemerom finančnej gramotnosti. Viac ako polovica z nich sama priznáva, že sa v otázkach financií neorientuje. Najohrozenejšou skupinou sú však ľudia vo vyššom veku nad 65 rokov a nižšie príjmové skupiny s príjmov pod 500 eur mesačne. Naopak, najlepšie s finančnými vedomosťami sú na tom ľudia v strednom veku (35–54 rokov).

Najgramotnejší obyvatelia žijú v Trenčianskom kraji, v Prešovskom kraji zas klesla úroveň finančnej gramotnosti najnižšie pod celoslovenský priemer, hoci tri štvrtiny obyvateľov tohto kraja si myslia, že sa orientujú vo financiách dobre.

43% Slovákov nedokáže nič ušetriť

Slováci majú problémy s vytváraním finančnej rezervy. Z výsledkov prieskumu vyplynulo že 43% Slovákov neušetrí z mesačného príjmu domácnosti vôbec nič. Ďalších 42% ušetrí menej ako desatinu svojho príjmu. „Tieto ukazovatele sú alarmujúce. Obyvatelia eurozóny ušetria podľa údajov Eurostatu 14% svojich príjmov, v susednom Rakúsku je to dokonca viac ako 16%, vo Švajčiarsku viac ako 17%. Zo Slovákov je 85 % pod európskym priemerom, respektíve na nule. Dôsledkom sú neexistujúce alebo nedostatočné finančné rezervy. Domácnosti nie sú pripravené finančne ustáť dočasné turbulencie a ľudia majú tendenciu hľadať riešenie v podobe predražených pôžičiek,“ upozorňuje Juraj Juras, správca Nadácie PARTNERS.

V súčasnosti dáva 44% Slovákov na splátky pôžičiek približne tretinu príjmu. 35% minie na splátky do jednej tretiny príjmu, 9% viac ako tretinu. Viac ako polovica (55%) opýtaných sa nezadlžuje. 

Takmer polovica Slovákov (46%) považuje za najobjektívnejší zdroj informácií o financiách pracovníkov bánk. Štvrtina sa spolieha na finančné rady rodiny a známych a 12% opýtaných verí recenziám a hodnoteniam na internete.

Prečítajte si

Pomôže Deň finančnej gramotnosti?

Nízku mieru finančnej gramotnosti chce Nadácia PARTNERS riešiť vyhlásením Medzinárodného dňa finančnej gramotnosti, ktorý by mal pripadnúť na 8. september, teda deň, ktorý je už teraz venovaný všeobecnej gramotnosti. „Deň finančnej gramotnosti má obrovský význam, pretože vytvára priestor na to, aby sme pravidelne a konkrétnymi aktivitami upozorňovali na dôležitosť a význam finančnej gramotnosti v každodennom živote občanov,“ vysvetľuje Juraj Juras, správca Nadácie PARTNERS, dôvod prečo žiada nadácia UNESCO o registráciu medzinárodného dňa a dodáva: „Takýto deň vytvára platformy pre viaceré parciálne aktivity zamerané na vzdelávanie ľudí v oblasti finančného správania sa  a osobných financií. Popri tom považujeme za nevyhnutné, aby sa téma nízkej finančnej gramotnosti dostala do popredia celospoločenskej diskusie, tak v rozvojových ako aj vyspelých krajinách. Len tak budú stále početnejšie zodpovedné subjekty hľadať cesty, obzvlášť v časoch ekonomickej krízy, ako s týmto globálnym problémom bojovať.“

Ilustračné foto: sxc.hu.

 

 

Nadácia Partners testovala finančnú gramotnosť národa, navrhuje pre ňu medzinárodný deň

Nadácia Partners testovala finančnú gramotnosť národa, navrhuje pre ňu medzinárodný deň >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Peter Apolen | 29.06.2017 00:00 Podnikáte vo financiách? Za inzerciu cez Google zaplatíte najviac

Firmy podnikajúce v oblasti financií zaplatia za jeden klik budúceho zákazníka hľadajúceho cez Google najviac. Ich kľúčové slová sú totiž v systéme Google AdWords najdrahšie. Financie obsadili hneď prvé štyri priečky najdrahších kľúčových slov v jednotlivých sektoroch na Slovensku. Najviac platia poisťovne. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

David Charlet | 27.06.2017 00:00 Nový francúzsky prezident je nádejou pre návrat zdravého rozumu

Európska únia vznikla pôvodne ako združenie zaoberajúce sa produkciou uhlia a ocele. Dnes je širokospektrálnou úniou oveľa viac angažovanejšou ako napríklad Spojené štáty americké. V USA by sme napríklad nikde nenašli režim podnikania na báze tzv. passportingu. Znamená to, že ak v jednom štáte USA pôsobíte ako finančný sprostredkovateľ alebo poradca, nemáte právo pôsobiť tak v inom štáte. Iba v tom, v ktorom ste získali licenciu. Teda úplne iná situácia ako v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Lacková | 22.06.2017 00:00 Ísť po čo najnižšom úroku, či si radšej sadzbu zafixovať na dlhšie obdobie?

Každý človek ktorý sa už niekedy zaoberal hypotékou, určite riešil aj otázku, akú dĺžku fixácie úrokovej sadzby si zvoliť. Na jednej strane vždy stojí nižšia cena a na druhej stabilita na dlhšie obdobie. Pokiaľ nemáte doma krištáľovú guľu, jednoznačná odpoveď na túto dilemu sa hľadá ťažko.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.06.2017 00:00 Finančný poradca? Aký je rozdiel medzi ním a sprostredkovateľom

V minulosti sa všetci predajcovia finančných produktov hrdo titulovali ako finanční poradcovia. Zákon o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstvo však určil jasné hranice medzi týmito dvomi profesiami. Hoci termínom poradca stále operujú aj niektorí sprostredkovatelia, a najmä bankoví zamestnanci, pravda je taká, že NBS registruje len 11 poradcov a bezmála 30-tisíc finančných agentov. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.06.2017 17:04

Petr Stuchlík | 08.06.2017 00:00 Britská regulácia: Rana pre chudobnejších klientov

Veľká Británia zaviedla v roku 2012 reguláciu distribúcie finančných produktov. Tá zásadne obmedzila provízie pre poradcov vyplácané inštitúciami a naopak podporila poradenstvo platené klientom. Dôsledkom je zásadné obmedzenie dostupnosti finančného poradenstva. Tí chudobnejší zostali celkom bez poradenstva a tí bohatší musia platiť viac ako predtým. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

17.07.2017 09:13 Na vlastní kůži: Pojišťovací zprostředkovatel NN životní pojišťovny

Nikdy neodmítám nabídku setkání s finančním poradcem, investičním či pojišťovacím zprostředkovatelem. A tak jsem také uvítal telefonát z NN životní pojišťovny, která mi nabídla setkání s jejím zástupcem. Co nabídl? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.07.2017 09:01 Požadavky na řízení produktů povedou k vyšší kvalitě poradenství

Požadavky na řízení produktů představují jednu z nejpozoruhodnějších inovací směrnice MiFID II, kdy jejich cílem je zajistit, aby firmy, které vytvářejí a distribuují finanční nástroje, jednaly v nejlepším zájmu klientů během všech fází životního cyklu produktu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.07.2017 16:32 Spoločnosť Finvia Group sa stala súčasťou skupiny UMD group

UMD group zastrešuje spoločnosti Universal maklérsky dom a.s. a Inpol Network a.s. Jedným z cieľov fúzie má byť synergia ale aj možnosť sledovať nové trendy v poskytovaní finančných služieb. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

03.07.2017 08:42 Filip Duchoň: Fincentrum náboruje jako před lety

Fincentrum upravilo provize a láká další finanční poradce. Za hypotéku dává do sítě až 1,46 % z objemu a za životní pojištění vyplácí až 143 % ročního pojistného. Rovnou zálohově a bez dalších podmínek. „To jsou provizní podmínky, které nenabízí žádná z větších strukturálních společností na trhu a mohou směle konkurovat i poolovým slepencům,” říká Filip Duchoň, obchodní ředitel a člen představenstva Fincentra. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:02 Evropa z pohledu finančních poradců

Kdysi Evropská unie bývala místem, kde se těžilo uhlí a vyráběla ocel. Nyní se zdá být Unií globální, která se daleko více než USA zabývá otázkami našeho povolání a dalšími záležitostmi. Například: v USA bychom nikde nenašli režim povolování pro poradce na základě tzv. passportingu (pokud působíte jako zprostředkovatel či poradce, nemáte právo působit v jiném státě – pouze v tom, v němž jste získali licenci). Tedy úplně jiná situace než v Evropě. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »