Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Autor: Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 | Kategórie: EURO Makroekonomika | 0 komentárov
Tagy: riziko pre európu Macron Taliansko
Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce.

  • Vďaka víťazstvu E.Macrona získalo Francúzsko čas na reformy, populisti ale zostávajú silní
  • Budúci prezident si musí získať voličov Le Penovej a zvrátiť antiglobalizačné postoje
  • Deväť percent prázdnych volebných lístkov signalizuje vážne politické riziká
  • Najväčšie riziko pre Európu teraz nepredstavuje Francúzsko ani Nemecko, ale Taliansko
  • Aspoň nateraz je európskemu rastovému potenciálu koniec

Pokiaľ ide o euro a európske akcie (hlavne tie francúzske), v poslednej dobe máme pozitívny postoj. Teraz však nastal čas zmeniť ho na „neutrálny“ voči obom inštrumentom. Skutočná práca totiž E. Macrona ešte len čaká a v porovnaní s prezidentskou kampaňou bude výrazne odlišná. K obratu by tiež malo v najbližších mesiacoch dôjsť v doteraz skvelom raste ekonomiky EÚ. Ten príde so spomalením ekonomiky v USA.

Aj keď nastupujúci francúzsky prezident zvíťazil s úžasným rozdielom 66 percent voči 34 percent Marine Le Penovej, deväť percent Francúzov odvolilo pomocou prázdneho volebného lístka. Tento fakt signalizuje vážne politické riziko. Hoci Le Penová prehrala, jej Národný front má silnú voličskú základňu a po júnových parlamentných voľbách sa môže stať najsilnejšou opozičnou stranou.

Jednooký medzi slepými

Ešte pred rokom všetci predpokladali, že finále volieb sa odohrá medzi Franciosom Hollandom a Nicolasom Sarkozym. Keď táto možnosť pominula, považoval sa za jasného víťaza stredo-pravý kandidát François Fillon. Nakoniec však voľby vyhral 39-ročný centristický politik bez vlastnej politickej strany. Hoci extrémna pravica nakoniec nevyhrala, viete si predstaviť, ako by voľby asi dopadli, keby súčasný príliv imigrantov vyzeral rovnako ako v rokoch 2014–2015? Po týchto voľbách je však jasné, že takmer všetci sú s tradičnými politickými stranami nespokojní.

Ak sa pozrieme na júnové parlamentné voľby vo Francúzsku, je pomerne pravdepodobné, že E. Macron absolútnu politickú väčšinu nezíska. „Skutočná“ práca preto pre neho ešte len začína. Francúzsko teraz naozaj nutne potrebuje reformu trhu práce. Desaťpercentná nezamestnanosť je pre udržateľný rast príliš vysoká. Ak má nový prezident uspieť, potrebuje podporu tiež od voličov M. Le Penovej, teda nespokojencov a bojovníkov proti globalizácii.

Pre E. Macrona to predstavuje veľkú úlohu, ale má dobré načasovanie. Európa si prešla „vnútornou devalváciou“ a preto reforma trhu práce zameraná na vytváranie miest namiesto jednoduchého zachovávania pracovných miest by s Francúzskom mohli urobiť divy. Ak však tieto vízie E. Macronovi nevyjdú, môže za päť rokov naozaj vyhrať M.Le Penová.

Oslovenie voličov z druhého tábora

V minulú nedeľu večer zaznela jedna dôležitá myšlienka. A to, že staré politické strany sa musia renovovať. Koniec koncov E. Macrona nevolilo 43 percent francúzskych voličov a 60 percent jeho voličov by si vybralo v prvom kole niekoho iného. A aj keď protiimigračné hlasy zoslabli, stále tu zostávajú. Preto reformy sú jediným skutočným katalyzátorom podstatných zmien v nasledujúcich piatich rokoch.

Pokiaľ ide o finančné trhy, nastal koniec európskeho oživenia. Do volieb sme išli s presvedčením, že E. Macron zvíťazí a európske aktíva sú podhodnotené. To už sa stalo. Mimoeurópske trhy túto udalosť ocenili zle, ale teraz sa musíme zamerať na Taliansko. To podľa nás v Saxo Bank ostáva najväčším európskym rizikom, pretože predčasné voľby v Taliansku by mohli postaviť na hlavu všetko, čoho sa zatiaľ dosiahlo voľbami v Rakúsku, Holandsku a Francúzsku. Európa je preto aj naďalej krehká. Záverečným testom pre spoločnú Európu teda bude Taliansko, nie Nemecko.

Autor je hlavným ekonómom Saxo Bank.
Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z EURO

Ľubomír Koršňák | 03.05.2017 00:00 Slovensko sa zaradilo medzi rozpočtovo menej zodpovedné krajiny únie

Slovensko vlani vykázalo historicky najnižší schodok verejných financií – 1,68 percenta. Je to lepšie ako plánovaná úroveň, no krajina už nepatrí medzi rozpočtovo zodpovednejšie. Až 12 európskych vlád totiž hospodárilo s prebytkovým, alebo vyrovnaným rozpočtom. Tvoria si tak rezervy na horšie časy, kým SR zatiaľ stále zvyšuje dlh.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2017 00:00 Budeme sa mať ako hovadá! Alebo ako prasatá v žite? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Korupcia, ktorá prekáža rastu ekonomiky, na Slovensku akoby už skapínala. Požiadajú Putin, Orbán a Fico, aby boli zdaňovaní vyššou sadzbou než ostatní ľudia? Jazýčkom na váhach sú Francúzi a internet ako fenomén súčasnosti. Ale otázka znie inak: Pôjde sa šéf slovenského parlamentu poriadne ožrať? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 30.03.2017 00:00 Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Tento bonmot odznel na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka, kde sa diskutovalo aj o udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Zúčastnení sa zhodli, že SR čakajú z pohľadu demografie veľmi ťažké časy a negatívne zmeny sú už neodvratné. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 30.03.2017 15:23

Peter Apolen | 16.03.2017 00:00 Majetok všetkých miliardárov na svete vzrástol vlani o 16 %

Počet dolárových miliardárov vo svete vlani dosiahol rekordný počet 2257. Ich celkové bohatstvo dosiahlo osem biliónov dolárov, čo je o 16 percent viac ako pred rokom. Čísla vyplávajú z prieskumu Hurun Global Rich List 2017. Autori štúdie pripúšťajú, že svetových miliardárov môže byť v skutočnosti až päťtisíc, no mnohí radšej informácie o svojom bohatstve skrývajú. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z EURO

24.05.2017 15:43 Inflácia sa v apríli spomalila na 0,8 %

Inflácia na Slovensku v apríli spomalila. Po tom, čo vo februári a marci spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 1,1 % resp. 1,0 %, v marci sa ich rast zmiernil na 0,8 % podľa národného CPI indexu aj harmonizovaného HICP indexu. Aprílové medziročné spomalenie inflácie bolo spôsobené hlavne pomalším rastom cien v doprave a zastabilizovaním cien potravín. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 13:54 Eurozóna a MMF sa sporia o odpustenie dlhov Grécku

Kým MMF presadzuje myšlienku, aby Grécku bola odpustená časť dlhov, eurozóna sa tejto idee bráni. Ministri financií eurobloku súhlasia len s prípadným znížením úrokov, či predĺžením doby splatnosti. Medzinárodný menový fond však namieta, že Grécko je pri súčasných dlhoch odrezané od ekonomického rastu a možnosti zotaviť sa.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 14:25 Nezamestnanosť sa blíži historickému rekordu z roku 2008

Nezamestnanosť klesla v apríli na 7,74 percenta. Blíži sa tak k rekordne najnižšej hodnote z augusta 2008, keď predstavovala 7,36 percenta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 08:58 Petr Zajíc: Pro trhy je lepší známý ďábel než neznámý anděl

Francouzské volby vyhrál Emmanuel Macron. Na budoucí vývoj Evropy a finančních trhů  se podíval Petr Zajíc, Senior Portfolio Manager investiční společnosti Pioneer Investments v Rakousku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.05.2017 13:58 Slovenská ekonomika vstúpila do nového roka správnou nohou

Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu rástla slovenská ekonomika v prvom kvartáli tohto roka medziročne o 3,1 percenta, čo predstavuje mierne zrýchlenie oproti nadol revidovanému 3,0-percentnému rastu za obdobie október-december 2016. Rast po sezónnom očistení na medzikvartálnej báze si udržal solídnu 0,8-percentnú dynamiku z predchádzajúceho štvrťroka.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z EURO za posledných 14 dní

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »