Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Autor: Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 | Kategórie: EURO Makroekonomika | 0 komentárov
Tagy: riziko pre európu Macron Taliansko
Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce.

  • Vďaka víťazstvu E.Macrona získalo Francúzsko čas na reformy, populisti ale zostávajú silní
  • Budúci prezident si musí získať voličov Le Penovej a zvrátiť antiglobalizačné postoje
  • Deväť percent prázdnych volebných lístkov signalizuje vážne politické riziká
  • Najväčšie riziko pre Európu teraz nepredstavuje Francúzsko ani Nemecko, ale Taliansko
  • Aspoň nateraz je európskemu rastovému potenciálu koniec

Pokiaľ ide o euro a európske akcie (hlavne tie francúzske), v poslednej dobe máme pozitívny postoj. Teraz však nastal čas zmeniť ho na „neutrálny“ voči obom inštrumentom. Skutočná práca totiž E. Macrona ešte len čaká a v porovnaní s prezidentskou kampaňou bude výrazne odlišná. K obratu by tiež malo v najbližších mesiacoch dôjsť v doteraz skvelom raste ekonomiky EÚ. Ten príde so spomalením ekonomiky v USA.

Aj keď nastupujúci francúzsky prezident zvíťazil s úžasným rozdielom 66 percent voči 34 percent Marine Le Penovej, deväť percent Francúzov odvolilo pomocou prázdneho volebného lístka. Tento fakt signalizuje vážne politické riziko. Hoci Le Penová prehrala, jej Národný front má silnú voličskú základňu a po júnových parlamentných voľbách sa môže stať najsilnejšou opozičnou stranou.

Jednooký medzi slepými

Ešte pred rokom všetci predpokladali, že finále volieb sa odohrá medzi Franciosom Hollandom a Nicolasom Sarkozym. Keď táto možnosť pominula, považoval sa za jasného víťaza stredo-pravý kandidát François Fillon. Nakoniec však voľby vyhral 39-ročný centristický politik bez vlastnej politickej strany. Hoci extrémna pravica nakoniec nevyhrala, viete si predstaviť, ako by voľby asi dopadli, keby súčasný príliv imigrantov vyzeral rovnako ako v rokoch 2014–2015? Po týchto voľbách je však jasné, že takmer všetci sú s tradičnými politickými stranami nespokojní.

Ak sa pozrieme na júnové parlamentné voľby vo Francúzsku, je pomerne pravdepodobné, že E. Macron absolútnu politickú väčšinu nezíska. „Skutočná“ práca preto pre neho ešte len začína. Francúzsko teraz naozaj nutne potrebuje reformu trhu práce. Desaťpercentná nezamestnanosť je pre udržateľný rast príliš vysoká. Ak má nový prezident uspieť, potrebuje podporu tiež od voličov M. Le Penovej, teda nespokojencov a bojovníkov proti globalizácii.

Pre E. Macrona to predstavuje veľkú úlohu, ale má dobré načasovanie. Európa si prešla „vnútornou devalváciou“ a preto reforma trhu práce zameraná na vytváranie miest namiesto jednoduchého zachovávania pracovných miest by s Francúzskom mohli urobiť divy. Ak však tieto vízie E. Macronovi nevyjdú, môže za päť rokov naozaj vyhrať M.Le Penová.

Oslovenie voličov z druhého tábora

V minulú nedeľu večer zaznela jedna dôležitá myšlienka. A to, že staré politické strany sa musia renovovať. Koniec koncov E. Macrona nevolilo 43 percent francúzskych voličov a 60 percent jeho voličov by si vybralo v prvom kole niekoho iného. A aj keď protiimigračné hlasy zoslabli, stále tu zostávajú. Preto reformy sú jediným skutočným katalyzátorom podstatných zmien v nasledujúcich piatich rokoch.

Pokiaľ ide o finančné trhy, nastal koniec európskeho oživenia. Do volieb sme išli s presvedčením, že E. Macron zvíťazí a európske aktíva sú podhodnotené. To už sa stalo. Mimoeurópske trhy túto udalosť ocenili zle, ale teraz sa musíme zamerať na Taliansko. To podľa nás v Saxo Bank ostáva najväčším európskym rizikom, pretože predčasné voľby v Taliansku by mohli postaviť na hlavu všetko, čoho sa zatiaľ dosiahlo voľbami v Rakúsku, Holandsku a Francúzsku. Európa je preto aj naďalej krehká. Záverečným testom pre spoločnú Európu teda bude Taliansko, nie Nemecko.

Autor je hlavným ekonómom Saxo Bank.
Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z EURO

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z EURO

26.07.2017 14:23 Zadlžené Grécko má dnes tri možnosti

Návrat Grécka na finančné trhy je úspešným PR cvičením slúžiacim vláde Syrizy, ktorá si potrebuje upevniť pozíciu predtým, ako na budúci rok plánuje presadiť svoj plán odchodu z medzinárodného záchranného programu. Táto možnosť však napriek tomu vyzerá dnes len málo pravdepodobne. Krajina totiž potrebuje nové finančné zdroje, ktoré do roku 2019 dosiahnu až 19 miliárd eur.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 11:27 Grécko emituje dlhopisy

Grécko sa rozhodlo vrátiť na kapitálové trhy. Emituje päťročné dlhopisy. Úspešné prijatie emisie investormi by znamenalo opätovný návrat Grécka medzi dôveryhodné krajiny. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 16:25 Šéfka Fedu vie zamávať trhmi, aj keď veľa nepovie

Ostro sledovanou udalosťou uplynulého týždňa bolo vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej v americkom Kongrese. Podľa jej slov Fed plánuje pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a taktiež chce začať redukovať portfólio dlhopisov.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 12:24 Miera nezamestnanosti je po prvý krát pod 7 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka historicky najnižšiu úroveň 6,9 percenta. Oproti predchádzajúcemu roku je to zlepšenie o 2,55 percentuálneho bodu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 10:23 Social Watch: Západní země nedoženeme?

Médii proběhla vcelku masivně (takže v podstatě všude) zpráva sociální sítě Social Watch o vývoji v České republice. Vyspělé země podle ní nedoženeme. Přes vznosný cizojazyčný název organizace jde ale o domácí a ryze české hodnocení domácích a ryze českých problémů. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z EURO za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »