Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Naznačí niečo M. Draghi po zasadnutí ECB?

ECB bude musieť skôr či neskôr poľaviť v súčasnej bezprecedentne uvoľnenej monetárnej politike, ktorá udržuje sadzby, ako i výnosy na dlhopisoch na nule už viac ako päť rokov. Vedenie ECB bude zasadať vo štvrtok 8. júna. Ostatné vyjadrenie šéfa banky však naznačujú, že podľa neho zatiaľ nie je dôvod reagovať na zlepšujúce sa ekonomické fundamenty po vzoru amerického Fedu.

Ekonomika eurozóny uviazla v posledných rokoch v prostredí chabého ekonomické rastu a veľkých štrukturálnych rozdielov naprieč kontinentom. Ide napríklad o vysoké zadlženie, alebo rozpočtové deficity niektorých krajín. No konečne sa začínajú prejavovať pozitívne dôsledky expanzívnej politiky Európskej centrálnej banky, ktorá nemá v doterajšej histórii obdoby.

Nedávne hodnoty Indexu nákupných manažérov (PMI), ktoré zohľadňujú nové objednávky podnikov, či rast ich produkcie, však už stúpli na niekoľkoročné maximá. Na pokrízovom vrchole je aj spotrebiteľská dôvera. V ostrom kontraste tomu ale sú stále záporné výnosy na sedemročných nemeckých dlhopisoch.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ECB bola v posledných rokoch pri presadzovaní monetárnej politiky vnútorne rozdrobená. Kritike ju podrobovali najmä nemeckí centrálni bankári, ktorí sa obávajú zopakovania hyperinflácie z čias weimarského Nemecka. Ich rétorika smerujúca k ukončeniu výkupu aktív centrálnou bankou a sprísneniu úrokových podmienok, sa zintenzívnila najmä v posledných mesiacoch. Nemecká centrálna banka dokonca požaduje, aby sa výkup dlhopisov skončil ešte v priebehu tohto roka.

No ani toto naliehanie, ani dobré ekonomické dáta, nedokázali zatiaľ presvedčiť prezidenta ECB M. Draghiho. Jeho najväčšou obavou zostáva to, že ekonomický rast sa ešte nestihol dostatočne pretaviť do rastu cien. Nedávno potvrdil, že banka je stále „pevne presvedčená, že súčasný vysoký objem monentárnej podpory je i naďalej nevyhnutný“. Dôkazom má byť napríklad slabý rast inflácie (CPI) v Nemecku, ktorý nenaplnil očakávania.

Je však isté, že ekonomické oživenie sa na raste cien skôr, či neskôr prejaví. Súčasný vysoký rozdiel medzi výnosmi na dlhopisoch a ekonomickým rastom sa teda bude musieť začať znižovať.

Možné scenáre

Nateraz sa nedá predvídať, či ECB vo štvrtok niečo urobí alebo nie. No ak by k tomu malo dôjsť, bude to veľmi pravdepodobne len v postupných krokoch. Prvým prejavom by mohla byť zmena rétoriky vo vyhlásení predstaviteľov banky po ich zasadnutí. Môžeme počuť napríklad niečo v zmysle toho, že riziká v ekonomike sa začínajú znižovať, alebo priame upozornenie na možné utesňovanie politiky v budúcnosti. Je však len špekuláciou, či k tomu dôjde už na tomto zasadnutí. Doterajšie komentáre M. Draghiho tomu zatiaľ nenasvedčujú.

Ďalším krokom by mohlo byť obmedzenie nákupu dlhopisov. Od začiatku apríla vykupuje ECB bondy v objeme „len“ 60 miliárd eur. Je to teda menej ako úvodný cieľ 80 miliárd. Ak by malo dôjsť k ďalšiemu zníženiu, bude to pravdepodobne sprevádzať predĺženie programu výkupu, nateraz plánovaného do konca tohto decembra.

Ďalšou možnou alternatívou je zmena v zložení vykupovaných aktív. Dnes sa program týka vládnych ako aj korporátnych dlhopisov.  Evidentným prejavom sprísňovania politiky by však bolo zvýšenie depozitnej sadzby ECB. Či k tomu dôjde ešte pred úplným skočením výkupu dlhopisov, je otázne. Fed napríklad nezačal zvyšovať sadzby skôr, ako definitívne ukončil kvantitatívne uvoľňovanie. Americká centrálna banka okrem toho neznížila sadzby až do záporného teritória, a to že tak urobila ECB bolo, a je predmetom, tvrdej kritiky zo strany bánk a investorov.

Duch Alana Greenspana

Na margo nízkych úrokových sadzieb je potrebné pripomenúť, že práve tie stáli za úverovou bublinou, ktorá spôsobila finančnú krízu z roku 2008. Bývalý šéf Fedu Alan Greenspan totiž nechal sadzby príliš nízko príliš dlho, a to aj napriek nafukujúcej sa bubline. Možno túto kritiku nevysloví nahlas žiadny zo súčasných členov Fedu, no dá sa predpokladať, že to bolo hlavným dôvodom, pre ktorý sa Fed rozhodol zvyšovať sadzby radšej skôr, ako neskoro.

Len čas nám ukáže, či súčasné váhanie ECB zvýšiť sadzby napriek ekonomického rastu povedie k rovnakej chybe, no tentoraz v Európe.

Michael Boye – analytik Saxo Bank.

Naznačí niečo M. Draghi po zasadnutí ECB?

Naznačí niečo M. Draghi po zasadnutí ECB? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z EURO

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z EURO

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.08.2017 16:15 Inflácia neprichádza. Nečakáme náhodou zbytočne?

Na trhoch s fixným výnosom sa aktuálne dosť intenzívne diskutuje okolo výnosov na dlhopisoch. V poslednej dobe sme mohli čítať niekoľko článkov a analýz, ktoré opisujú túžobne očakávaný nárast výnosov a dávajú investorom tipy, ako sa vyrovnať s nadchádzajúcimi dramatickými zmenami. No povedzme si, si prečo sa pravdepodobne mýlia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

09.08.2017 12:51 Euro sa voči doláru pohybuje na 2,5 ročných maximách

Pri bilancovaní uplynulého týždňa môžeme povedať, že euro sa voči doláru pohybovalo na najvyšších úrovniach od začiatku roka 2015, teda za posledného 2,5 roka. Posilňovanie sa európskej meny je vyvolané predovšetkým politickou situáciu na druhej strane Atlantiku. Medzi vládnucimi republikánmi totiž panujú nezhody a investori na trhoch sa obávajú, že Trump nedokáže presadiť ekonomické a daňové reformy tak, ako sľuboval pred nástupom do Bieleho domu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

09.08.2017 09:05 Jak moc se přehříváme?

Dusno, horko, pálící slunce. Je takové vedro, že už se přehřívá i česká ekonomika. Data jsou pravidelně nad odhady a poslední revize předchozích údajů o HDP ukazují, že jsme rostli ještě rychleji, než se zdálo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z EURO za posledných 14 dní

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »