Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Naznačí niečo M. Draghi po zasadnutí ECB?

ECB bude musieť skôr či neskôr poľaviť v súčasnej bezprecedentne uvoľnenej monetárnej politike, ktorá udržuje sadzby, ako i výnosy na dlhopisoch na nule už viac ako päť rokov. Vedenie ECB bude zasadať vo štvrtok 8. júna. Ostatné vyjadrenie šéfa banky však naznačujú, že podľa neho zatiaľ nie je dôvod reagovať na zlepšujúce sa ekonomické fundamenty po vzoru amerického Fedu.

Ekonomika eurozóny uviazla v posledných rokoch v prostredí chabého ekonomické rastu a veľkých štrukturálnych rozdielov naprieč kontinentom. Ide napríklad o vysoké zadlženie, alebo rozpočtové deficity niektorých krajín. No konečne sa začínajú prejavovať pozitívne dôsledky expanzívnej politiky Európskej centrálnej banky, ktorá nemá v doterajšej histórii obdoby.

Nedávne hodnoty Indexu nákupných manažérov (PMI), ktoré zohľadňujú nové objednávky podnikov, či rast ich produkcie, však už stúpli na niekoľkoročné maximá. Na pokrízovom vrchole je aj spotrebiteľská dôvera. V ostrom kontraste tomu ale sú stále záporné výnosy na sedemročných nemeckých dlhopisoch.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ECB bola v posledných rokoch pri presadzovaní monetárnej politiky vnútorne rozdrobená. Kritike ju podrobovali najmä nemeckí centrálni bankári, ktorí sa obávajú zopakovania hyperinflácie z čias weimarského Nemecka. Ich rétorika smerujúca k ukončeniu výkupu aktív centrálnou bankou a sprísneniu úrokových podmienok, sa zintenzívnila najmä v posledných mesiacoch. Nemecká centrálna banka dokonca požaduje, aby sa výkup dlhopisov skončil ešte v priebehu tohto roka.

No ani toto naliehanie, ani dobré ekonomické dáta, nedokázali zatiaľ presvedčiť prezidenta ECB M. Draghiho. Jeho najväčšou obavou zostáva to, že ekonomický rast sa ešte nestihol dostatočne pretaviť do rastu cien. Nedávno potvrdil, že banka je stále „pevne presvedčená, že súčasný vysoký objem monentárnej podpory je i naďalej nevyhnutný“. Dôkazom má byť napríklad slabý rast inflácie (CPI) v Nemecku, ktorý nenaplnil očakávania.

Je však isté, že ekonomické oživenie sa na raste cien skôr, či neskôr prejaví. Súčasný vysoký rozdiel medzi výnosmi na dlhopisoch a ekonomickým rastom sa teda bude musieť začať znižovať.

Možné scenáre

Nateraz sa nedá predvídať, či ECB vo štvrtok niečo urobí alebo nie. No ak by k tomu malo dôjsť, bude to veľmi pravdepodobne len v postupných krokoch. Prvým prejavom by mohla byť zmena rétoriky vo vyhlásení predstaviteľov banky po ich zasadnutí. Môžeme počuť napríklad niečo v zmysle toho, že riziká v ekonomike sa začínajú znižovať, alebo priame upozornenie na možné utesňovanie politiky v budúcnosti. Je však len špekuláciou, či k tomu dôjde už na tomto zasadnutí. Doterajšie komentáre M. Draghiho tomu zatiaľ nenasvedčujú.

Ďalším krokom by mohlo byť obmedzenie nákupu dlhopisov. Od začiatku apríla vykupuje ECB bondy v objeme „len“ 60 miliárd eur. Je to teda menej ako úvodný cieľ 80 miliárd. Ak by malo dôjsť k ďalšiemu zníženiu, bude to pravdepodobne sprevádzať predĺženie programu výkupu, nateraz plánovaného do konca tohto decembra.

Ďalšou možnou alternatívou je zmena v zložení vykupovaných aktív. Dnes sa program týka vládnych ako aj korporátnych dlhopisov.  Evidentným prejavom sprísňovania politiky by však bolo zvýšenie depozitnej sadzby ECB. Či k tomu dôjde ešte pred úplným skočením výkupu dlhopisov, je otázne. Fed napríklad nezačal zvyšovať sadzby skôr, ako definitívne ukončil kvantitatívne uvoľňovanie. Americká centrálna banka okrem toho neznížila sadzby až do záporného teritória, a to že tak urobila ECB bolo, a je predmetom, tvrdej kritiky zo strany bánk a investorov.

Duch Alana Greenspana

Na margo nízkych úrokových sadzieb je potrebné pripomenúť, že práve tie stáli za úverovou bublinou, ktorá spôsobila finančnú krízu z roku 2008. Bývalý šéf Fedu Alan Greenspan totiž nechal sadzby príliš nízko príliš dlho, a to aj napriek nafukujúcej sa bubline. Možno túto kritiku nevysloví nahlas žiadny zo súčasných členov Fedu, no dá sa predpokladať, že to bolo hlavným dôvodom, pre ktorý sa Fed rozhodol zvyšovať sadzby radšej skôr, ako neskoro.

Len čas nám ukáže, či súčasné váhanie ECB zvýšiť sadzby napriek ekonomického rastu povedie k rovnakej chybe, no tentoraz v Európe.

Michael Boye – analytik Saxo Bank.

Naznačí niečo M. Draghi po zasadnutí ECB?

Naznačí niečo M. Draghi po zasadnutí ECB? >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z EURO

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.06.2017 00:00 Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.06.2017 00:00 Každá bublina raz praskne a Francúzi sa boja o svoje peniažky (Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Oboch poznám dlhé roky, kedy sa ešte ani nepoznali. Obaja majú tridsať, manželmi sú cca 7 rokov, majú veľký trojizbový byt s dvomi loggiami a dve autá. A nie sú to staré škodovky. Ráno idú do práce každý svojím autom, ale keď nešoférujú, chodia vždy spolu, napríklad aj na nákup bozkávajúc sa ako dve hrdličky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z EURO

21.06.2017 11:33 Reálne mzdy by tento rok mali rásť o 3,2 %

NBS zvýšila odhad rastu reálnych miezd pre tento rok o 0,2 bodu na 3,2 percenta. Pre budúci rok by to malo byť o desatinu bodu viac. Mzdy by po očistení o infláciu mali vzrásť o 2,8 percenta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.06.2017 12:43 Firmy vidia najväčšiu prekážku pri podnikaní v prístupe vládnych orgánov

Spoločnosť Intrum Justitia zisťovala, ktoré prvky uľahčujú alebo sťažujú podnikanie v tej ktorej krajine v rámci Európy. Z výsledkov vyplýva, že najhoršie vnímaným prvkom medzi slovenskými podnikateľskými subjektmi sú postoje vládnych orgánov k podnikaniu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.06.2017 11:26 Reformy vo Francúzsku sa môžu začať

Emmanuel Macron má cestu pre zavedenie svojich sľubovaných protrhových a proeurópskych reforiem otvorenú. V parlamente získal pohodlnú väčšinu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.06.2017 11:57 Grécko dostalo pochvalu za reformy a prísľub ďalšej úverovej tranže

Grécko dostane ďalšiu tranžu úveru zo záchranného fondu eurozóny ESM v sume 8,5 miliardy eur. Rozhodli o tom ministri financií krajín eurozóny. Okrem toho tiež deklarovali pripravenosť prijať ďalšie kroky na zmiernenie gréckeho dlhu hneď po skončení terajšieho programu. Svoju pomoc na základe toho obnoví i Medzinárodný menový fond, ktorý oznámil, že poskytne Grécku nový záložný úver. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.06.2017 10:38 Fed zvyšoval sadzby

Americká centrálna banka Fed na včerajšom zasadaní zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 0,25 percenta. Ide už o tretie zvýšenie za uplynulých šesť mesiacov. Okrem toho banka oznámila, že začne s odpredajom nahromadených aktív.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z EURO za posledných 14 dní

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »