Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

NBS sa chystá zmeniť podmienky hypotekárneho trhu

NBS sa chystá zmeniť podmienky hypotekárneho trhu

Od nového roku začne platiť opatrenie Národnej banky Slovenska, ktoré upraví pravidlá pri poskytovania úverov na bývanie. Cieľom je pribrzdiť úverový boom. NBS však ubezpečuje, že jej nejde o dramatické priškrcovanie úverových štandardov, ale o zakonzervovanie súčasného stavu. 

NBS do opatrenia transformuje odporúčania z roku 2014. Tie napríklad už postupne obmedzili poskytovanie takzvaných sto percentných hypoték, sprísnili posudzovanie úverovej bonity dlžníkov v bankách, či skrátili maximálnu dĺžku spotrebných úverov na osem rokov.

Nové opatrenie tak transponuje odporúčania NBS spred dvoch rokov, okrem toho, ale zavedie aj nové obmedzenia. Ide napríklad o limit na hypotéky s LTV od 80 do 90 percent, alebo povinnosť bánk počítať pri posudzovaní dlžníkovej bonity s rezervou vo výške 20 percent z disponibilnému príjmu bankového klienta.

Zámer centrálnej banky vydať opatrenie vyvolal pred časom obavy z menšej dostupnosti hypoték: „Banky po príkaze NBS obmedzia ľudom hypotéky“, alebo horúčkovitému vykupovaniu bytov: sprísnené hypotéky odštartujú výpredaj bytov. Zástupcovia NBS však tvrdia, že panika je zbytočná.

„Chcem zdôrazniť, že od 1. januára budúceho roka k žiadnemu horšeniu dostupnosti úverov nedôjde. Situácia bude rovnaká ako dnes. Väčšinu nových opatrení už banky spĺňajú,“ uviedol riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS Marek Ličák.

Vysvetľuje, že hoci sa na podiel úverov na bývanie s LTV (loan to value – výška úveru k hodnote nehnuteľnosti) vo výške 80 a viac percent zavedie limit 50 percent z úverového portfólia, dnes majú banky v súvahách takýchto úverov len 47 percent. Opatrenie by tak mali bez námahy spĺňať. Od marca však bude však môcť byť takýchto úverov len 40 percent, čo si isté pritvrdenie úverových štandardov vyžiada.

Hypotéky s LTV tesne pod 90 percentami sa začali hromadiť pre zavedenie limitu na takzvané sto percentné hypotéky. Banky ich museli začať znižovať v roku 2014 a začali ich nahrádzať 90 percentnými hypotékami. Centrálnej banke sa to však nepáči, a namieta, že riziko sa teraz príliš kumuluje tesne pod hranicu 90 percent. Chcela by LTV vidieť v portfóliu bánk viac rozložené.

Z uvedeného grafu vyplýva, ako sa rozloženie LTV od roku 2014 preskupovalo.

ltv-80

Ďalšou novinkou bude povinná rezerva vo výške 20 percent z rozdielu medzi disponibilným príjmom a splátkou úveru. Má slúžiť ako vankúš v prípade neočakávaných udalostí na strane dlžníka. Banky tak budú mať pri hodnotení bonity klientov povinnosť rátať s touto rezervou.

Zavádzanie uvedených 20 percent bude postupné. Do konca júna to bude päť percent, do konca budúceho roku desať a v prvom polroku nasledujúceho roku budú musieť banky počítať s rezervou 15 percent. Výsledných 20 percentný vankúš sa bude vyžadovať až od 1. augusta 2018.

Hoci predstavitelia NBS hovoria ako o zásadných len o týchto dvoch zmenách, ich celkový zoznam bude dlhší. Znenie Opatrenia ešte nie je známe, takže nevieme presne, čo sa zmení. Dokument len prechádza legislatívnym procesom. Čaká ho tak ešte prerokovanie v legislatívnej komisii a schválenie Bankovou radou NBS. Až potom bude opatrenie uverejnené vo Vestníku NBS a Zbierke zákonov. Účinnosť je naplánovaná na Nový rok 2017.

Predstavitelia NBS však už stihli návrh prerokovať zo zástupcami bánk zastúpenými Slovenskou bankovou asociáciou. Obe strany označili výsledok, ako kompromisný. „Podarilo sa odstrániť všetky zásadné pripomienky bánk,“ uviedol riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS Vladimír Dvořáček. „Kompromisné riešenie je také, kde v niečom ustúpi každá strana,“ dodáva analytik bankovej asociácie Marcel Laznia.

Uviedol, že asociácii sa podarilo vyrokovať ústupok vo viacerých oblastiach, ktoré NBS plánovala zaviesť. Napríklad pri povinnosti využívať na ohodnocovanie nehnuteľností len znalcov zapísaných v komore znalcov, nie interných znalcov, ktorých používajú niektoré banky dnes. Ďalej to bolo podľa neho plánované sprísnenie hypoték na apartmány, kde sa podľa neho podarilo asociácii vyrokovať ústupok.

Ďalším kompromisom je podľa analytika posunutie účinnosti zmien až na marec. Novinky teda nezačnú platiť už od Nového roku. Ak pôjde v opatrení naozaj o pritvrdenie štandardov, čo uvidíme až z publikovaného znenia, trh bude mať ešte čas sa na to pripraviť.

NBS sa chystá zmeniť podmienky hypotekárneho trhu

NBS sa chystá zmeniť podmienky hypotekárneho trhu >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Peter Apolen | 24.07.2017 00:00 Bratislavčania si na dovolenke užívajú. Vidno to aj na ich platbách kartou

Nie je asi prekvapením, že výška výdavkov na dovolenke sa líši podľa danej krajiny. Najdrahšie z krajín preferovaných Slovákmi vychádza Taliansko s priemernou výškou platby kartou 277 eur. Naopak najlacnejšia je dovolenka v Bulharsku – platby kartou za len zhruba sto eur. Na výšku výdavkov na dovolenke však vplýva i kraj, z ktorého dovolenkár pochádza. Priemerný Bratislavčan tak napríklad zaplatí na dovolenke kartou viac ako dvojnásobok toho, čo šetrní obyvatelia Žilinského kraja. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 21.07.2017 00:00 Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí

Nízke ceny úverov urobili bývanie dostupné takmer pre každého. Ceny v treťom bratislavskom obvode stúpli napríklad v druhom štvrťroku o šesť percent. Nami oslovený realitný maklér hovorí: “Mnoho nehnuteľností kúpených dnes, za ceny vyhnané do extrémnych výšok, bude o pár rokov problém predať bez straty”. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 07.07.2017 00:00 Prenos účtu - užitočná služba, o ktorej málokto tuší

Preniesť si bankový účet za lepšími službami, či nižšími poplatkami môže byť lákavé, mnohých však odrádza množstvo formalít spojených s rušením starého a nastavovaním nového účtu. Málokto pritom vie, že banky už umožňujú zbytočnú administratívu obísť. Stačí podať jednu žiadosť a nová banka vybaví všetka za klienta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

26.07.2017 12:05 Zmeny cenníkov bánk od 1.8.2017

Od augusta upravuje svoje sadzobníky poplatkov až sedem bánk. Porovnávač finančných produktov, FinančnáHitparáda.sk, pripravil ich prehľad. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 11:36 Ceny nehnuteľností rástli aj v 2. štvrťroku, no už pomalšie

Ceny bytov na Slovensku pokračovali vo vysokom raste aj v 2. štvrťroku, no oproti prvým trom mesiacom roka sa tempo spomalilo.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 14:53 mBank na Slovensku má nového šéfa

Digitálna banka mBank mení svoje vedenie. Na pozíciu generálneho riaditeľa a vedúceho organizačnej zložky nastupuje dlhoročný obchodný riaditeľ, Robert Chrištof. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.07.2017 16:50 Tento rok plánuje do modernizácie bývania investovať zhruba každý tretí Slovák

Najčastejším dôvodom, pre ktorý si ľudia berú spotrebný úver, je rekonštrukcia bývania, nasleduje vybavenie a zariadenie domácnosti a tretím najčastejším dôvodom je kúpa osobného auta. Tento rok si chce svoje bývanie, podľa prieskumu, vylepšiť každý tretí Slovák. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.07.2017 09:28 Opatrenia NBS úverovanie nespomalili - naopak

Objem úverov slovenských domácností rastie medziročne o 15 percent. Ku koncu mája dosiahol podľa štatistík NBS 23,1 miliardy eur, čo je medziročne viac o takmer tri miliardy eur. Došlo i k medzimesačnému nárastu – o 269,4 milióna eur. Snaha centrálnej banky spomaliť nárast zadlženia domácností tak má opačný účinok.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 21.07.2017 00:00 Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí

Nízke ceny úverov urobili bývanie dostupné takmer pre každého. Ceny v treťom bratislavskom obvode stúpli napríklad v druhom štvrťroku o šesť percent. Nami oslovený realitný maklér hovorí: “Mnoho nehnuteľností kúpených dnes, za ceny vyhnané do extrémnych výšok, bude o pár rokov problém predať bez straty”. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »