Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

NBS sa chystá zmeniť podmienky hypotekárneho trhu

NBS sa chystá zmeniť podmienky hypotekárneho trhu

Od nového roku začne platiť opatrenie Národnej banky Slovenska, ktoré upraví pravidlá pri poskytovania úverov na bývanie. Cieľom je pribrzdiť úverový boom. NBS však ubezpečuje, že jej nejde o dramatické priškrcovanie úverových štandardov, ale o zakonzervovanie súčasného stavu. 

NBS do opatrenia transformuje odporúčania z roku 2014. Tie napríklad už postupne obmedzili poskytovanie takzvaných sto percentných hypoték, sprísnili posudzovanie úverovej bonity dlžníkov v bankách, či skrátili maximálnu dĺžku spotrebných úverov na osem rokov.

Nové opatrenie tak transponuje odporúčania NBS spred dvoch rokov, okrem toho, ale zavedie aj nové obmedzenia. Ide napríklad o limit na hypotéky s LTV od 80 do 90 percent, alebo povinnosť bánk počítať pri posudzovaní dlžníkovej bonity s rezervou vo výške 20 percent z disponibilnému príjmu bankového klienta.

Zámer centrálnej banky vydať opatrenie vyvolal pred časom obavy z menšej dostupnosti hypoték: „Banky po príkaze NBS obmedzia ľudom hypotéky“, alebo horúčkovitému vykupovaniu bytov: sprísnené hypotéky odštartujú výpredaj bytov. Zástupcovia NBS však tvrdia, že panika je zbytočná.

„Chcem zdôrazniť, že od 1. januára budúceho roka k žiadnemu horšeniu dostupnosti úverov nedôjde. Situácia bude rovnaká ako dnes. Väčšinu nových opatrení už banky spĺňajú,“ uviedol riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS Marek Ličák.

Vysvetľuje, že hoci sa na podiel úverov na bývanie s LTV (loan to value – výška úveru k hodnote nehnuteľnosti) vo výške 80 a viac percent zavedie limit 50 percent z úverového portfólia, dnes majú banky v súvahách takýchto úverov len 47 percent. Opatrenie by tak mali bez námahy spĺňať. Od marca však bude však môcť byť takýchto úverov len 40 percent, čo si isté pritvrdenie úverových štandardov vyžiada.

Hypotéky s LTV tesne pod 90 percentami sa začali hromadiť pre zavedenie limitu na takzvané sto percentné hypotéky. Banky ich museli začať znižovať v roku 2014 a začali ich nahrádzať 90 percentnými hypotékami. Centrálnej banke sa to však nepáči, a namieta, že riziko sa teraz príliš kumuluje tesne pod hranicu 90 percent. Chcela by LTV vidieť v portfóliu bánk viac rozložené.

Z uvedeného grafu vyplýva, ako sa rozloženie LTV od roku 2014 preskupovalo.

ltv-80

Ďalšou novinkou bude povinná rezerva vo výške 20 percent z rozdielu medzi disponibilným príjmom a splátkou úveru. Má slúžiť ako vankúš v prípade neočakávaných udalostí na strane dlžníka. Banky tak budú mať pri hodnotení bonity klientov povinnosť rátať s touto rezervou.

Zavádzanie uvedených 20 percent bude postupné. Do konca júna to bude päť percent, do konca budúceho roku desať a v prvom polroku nasledujúceho roku budú musieť banky počítať s rezervou 15 percent. Výsledných 20 percentný vankúš sa bude vyžadovať až od 1. augusta 2018.

Hoci predstavitelia NBS hovoria ako o zásadných len o týchto dvoch zmenách, ich celkový zoznam bude dlhší. Znenie Opatrenia ešte nie je známe, takže nevieme presne, čo sa zmení. Dokument len prechádza legislatívnym procesom. Čaká ho tak ešte prerokovanie v legislatívnej komisii a schválenie Bankovou radou NBS. Až potom bude opatrenie uverejnené vo Vestníku NBS a Zbierke zákonov. Účinnosť je naplánovaná na Nový rok 2017.

Predstavitelia NBS však už stihli návrh prerokovať zo zástupcami bánk zastúpenými Slovenskou bankovou asociáciou. Obe strany označili výsledok, ako kompromisný. „Podarilo sa odstrániť všetky zásadné pripomienky bánk,“ uviedol riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS Vladimír Dvořáček. „Kompromisné riešenie je také, kde v niečom ustúpi každá strana,“ dodáva analytik bankovej asociácie Marcel Laznia.

Uviedol, že asociácii sa podarilo vyrokovať ústupok vo viacerých oblastiach, ktoré NBS plánovala zaviesť. Napríklad pri povinnosti využívať na ohodnocovanie nehnuteľností len znalcov zapísaných v komore znalcov, nie interných znalcov, ktorých používajú niektoré banky dnes. Ďalej to bolo podľa neho plánované sprísnenie hypoték na apartmány, kde sa podľa neho podarilo asociácii vyrokovať ústupok.

Ďalším kompromisom je podľa analytika posunutie účinnosti zmien až na marec. Novinky teda nezačnú platiť už od Nového roku. Ak pôjde v opatrení naozaj o pritvrdenie štandardov, čo uvidíme až z publikovaného znenia, trh bude mať ešte čas sa na to pripraviť.

NBS sa chystá zmeniť podmienky hypotekárneho trhu

NBS sa chystá zmeniť podmienky hypotekárneho trhu >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Posledné pridané komentáre (celkem 1 komentár)

Pouzdani krediti na 2%. Jamie Freeman | 19.05.2017 01:44

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Peter Apolen | 30.05.2017 00:00 Objem úspor v bankách kulminuje tesne pred dôchodkom

Dnešní rodičia a starí rodičia sú zvyknutí mať finančnú rezervu na horšie časy. Vyše pol milióna klientov Poštovej banky vo veku nad 50 rokov má na vkladových produktoch uložených priemerne 5 678 eur. Najvyššími úsporami sa môžu pochváliť čerství dôchodcovia vo veku 60 až 64 rokov. Z regionálneho pohľadu sú to samozrejme Bratislavčania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 26.05.2017 00:00 Schopnosť domácností splácať úvery sa zhoršuje

Dlh prestal predstavovať záťaž a úvery sa považujú za stabilnú súčasť fungujúcej ekonomiky. Ešte v roku 2016 sa však slovenské domácnosti zadlžovali najrýchlejšie v rádiuse strednej a východnej Európy. Na dlh fungujú domácnosti, podniky, aj samotné banky a verejná správa. Dlží prakticky každý každému a tento „dokonalý“ svet požičiavania pomaly začína vyplavovať prvé úskalia v podobe zlyhávania úverov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 25.05.2017 00:00 Ako mať bankový účet zadarmo

Banky svojimi poplatkami skúšajú, čo si môžu voči klientom dovoliť. Vychádzajú z toho, že dopyt Slovákov po bežných účtoch je neelastický, čiže zvýšenie, či zníženie poplatkov nevyvolávajú migráciu klientov v takej miere, v akej došlo k pohybu cien. Ak je odozva klientov minimálna, banky nemajú dôvod poplatky znižovať. No ak sa ľudia aktivizujú, finančné ústavy sa začnú pretekať vo vytváraní lepších podmienok. Prinášame preto prehľad bankových účtov, ktoré možno mať za istých podmienok zadarmo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 10.05.2017 00:00 Čo Slovákov hnevá na bankách najviac...

Klienti slovenských bánk sa prvýkrát v meraní spokojnosti cez systém Staffino vyjadrili ku kvalite služieb poskytovaných bankami. Prezradili, s čím sú najviac nespokojní. Najväčší problém je podľa nich zastaralý a nepružný internet banking. Nasleduje neochota a neprofesionalita personálu a nevýhodnosť bankových produktov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 04.05.2017 00:00 Hypotéka od Poštovej banky - jej výhody a slabé stránky

Poštová banka prišla nedávno s novým typom produktu. Svoj vstup na trh s úvermi na bývanie ohlásila s doteraz jedinečnou sadzbou 0,725 percenta, no aj ďalšou novinkou. Je ňou neviazaný vklad na účte v banke, čo umožňuje klientovi dopracovať sa práve k historicky najnižšiemu hypotekárnemu úroku. Keďže ponuka je unikátna a ťažko porovnateľná s inými, pozrieme sa teraz bližšie na jej výhodnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

29.05.2017 19:51 Sberbank splynie s Prima bankou 1. augusta

Akcionári spoločností Sberbank Slovensko, a.s. a Prima banka Slovensko, a.s. rozhodli na svojich mimoriadnych valných zhromaždeniach o zlúčení obidvoch bánk k 1. 8. 2017 s tým, že nástupníckou spoločnosťou bude Prima banka Slovensko, a.s. V nadväznosti na rozhodnutie akcionárov podpísali obidve banky Zmluvu o zlúčení a predchádzajúci súhlas so zlúčením vydala aj Národná banka Slovenska. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 29.05.2017 21:47

24.05.2017 14:54 Kartami platíme v zahraničí najmä v potravinách a supermarketoch

Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí  Najčastejšie je to v susednej Českej republike, nasledujú Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, a prvú päťku uzatvára Nemecko. Drvivú väčšinu tvoria elektronické platby za tovar alebo službu, zvyšok sú výbery hotovosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 13:24 Tatra banka rozdelí dividendy v hodnote 125 mil. eur

Akcionári Tatra banky na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo v stredu (17.5.), schválili rozdelenie zisku a výplatu dividend, ako aj riadnu individuálnu a konsolidovanú účtovnú uzávierku a výročnú správu za rok 2016. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 10:14 Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

O Slovákoch sa dlhé roky hovorilo, že si nevedia užiť a len šetria „do vankúša“. Rovnako tak kolovali mýty o tom, že si neradi požičiavame a radšej si nič nedoprajeme. Najnovšie čísla však ukazujú opak. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 14:23 VÚB ocenila mladých ekonómov za prácu o volatilite zlata a striebra

Nadácia VÚB ocenila mladých ekonómov v súťaži Economicus. Hlavnú cenu v hodnote 10 tisíc eur získala práca autorov Štefan Lyócsa a Peter Molnár na tému „Predpovedanie volatility strategicky prepojených obchodovateľných komoditných fondov: Prípad zlata a striebra“. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 26.05.2017 00:00 Schopnosť domácností splácať úvery sa zhoršuje

Dlh prestal predstavovať záťaž a úvery sa považujú za stabilnú súčasť fungujúcej ekonomiky. Ešte v roku 2016 sa však slovenské domácnosti zadlžovali najrýchlejšie v rádiuse strednej a východnej Európy. Na dlh fungujú domácnosti, podniky, aj samotné banky a verejná správa. Dlží prakticky každý každému a tento „dokonalý“ svet požičiavania pomaly začína vyplavovať prvé úskalia v podobe zlyhávania úverov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 25.05.2017 00:00 Ako mať bankový účet zadarmo

Banky svojimi poplatkami skúšajú, čo si môžu voči klientom dovoliť. Vychádzajú z toho, že dopyt Slovákov po bežných účtoch je neelastický, čiže zvýšenie, či zníženie poplatkov nevyvolávajú migráciu klientov v takej miere, v akej došlo k pohybu cien. Ak je odozva klientov minimálna, banky nemajú dôvod poplatky znižovať. No ak sa ľudia aktivizujú, finančné ústavy sa začnú pretekať vo vytváraní lepších podmienok. Prinášame preto prehľad bankových účtov, ktoré možno mať za istých podmienok zadarmo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »