Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Nikdy doteraz nemalo Fincentrum taký drive, ako po tomto lete

Nikdy doteraz nemalo Fincentrum taký drive, ako po tomto lete

Finančno-sprostredkovateľská spoločnosť Fincentrum prešla v lete tohto roka náročným obdobím, keď sa istá časť jej sprostredkovateľov rozhodla odísť. Napriek tomu si generálny riaditeľ firmy Petr Stuchlík nesťažuje. Hovorí, že firma získala v lete nový drive.

 • Fincentrum prešlo za uplynulé dva mesiace asi najťažším obdobím počas svojho doterajšieho pôsobenia na Slovensku. Ako toto obdobie hodnotíte?

Nepovedal by som najťažším, ale ľudsky asi najúnavnejším obdobím. Zažili sme prvý polrok, ktorý bol vďaka hypotekárnemu boomu na jednej strane rekordný, čo do obratu, no na druhej strane mohol byť ešte silnejší. Dôvodom bolo to, že už v tej dobe na trhu kolovali rôzne zvesti a fámy o tom, kto a ako sa chce od nás odtrhnúť. Ako sa neskôr aj potvrdilo, už v tej dobe pripravovali vtedajší kolegovia, a bohužiaľ aj v spolupráci s vtedajším predsedom predstavenstva Milanom Repkom, odtrhnutie kusu Fincentra do ich novej firmy.

 • Takže o chystanom odchode časti Fincentra sa hovorilo už predtým?

Samozrejme, po trhu sa to šírilo. Ja som však samozrejme nemohol konať bez toho, aby som mal v rukách jasné dôkazy. Získal som ich až koncom prvého polroku.

 • Keď to už môžeme s odstupom času bilancovať, čo to Fincentru vzalo a prípadne dalo?

Jednoznačne nám to vzalo to, že odišla časť sprostredkovateľov. Bolo to zhruba 20 percent slovenskej produkcie. Ďalšou vecou je, že celá firma bola v tom čase veľmi znervóznená. Riaditelia všetkých úrovní zisťovali kto, s kým a podobne. Považujem za úspech, že často i na úkor svoje bežnej práce, sa im podarilo situáciu ustáť. To sú tie negatíva, ktoré sú našťastie len krátkodobé.

Pozitívne je to, že dnes už vieme, kto kde stojí a kto ako konal. Osobne mám veľkú radosť z nedávneho kongresu v Žiline, kde všetci územní a regionálni riaditelia prezentovali svoju jednotu. Nikdy doteraz nemalo Fincentrum na Slovensku takú energiu, drive a jednotiacu myšlienku ako dnes.

 • Ste teda i napriek tomu, čo sa stalo, optimistom?

Áno, pri pohľade do budúcnosti určite. Prišli sme síce o objem produkcie v hodnote jednoročného rastu, ale na druhej strane je firma naštartovaná tak, že tento objem podľa mňa dobehneme v priebehu krátkej doby.

Prešli sme si akousi katarziou. Musíme si uznať, že slovenské Fincentrum žilo v posledných dvoch, troch rokoch z podstaty, síce veľmi dobre, ale stále len z podstaty. Z Milana Repku som už roky cítil únavu a vyhorenie. Táto katarzia pomohla k tomu, že firma získala dynamiku, ktorú v predchádzajúcich rokoch stratila.

 • Spoločnosť ale napriek tomu vykazovala nárasty, ktoré by jej konkurencia mohla závidieť.

Áno, je tie nárasty boli slušné, no v zásade nič nového sme nevideli. Musím povedať, že posledné mesiace centrála nefungovala na sto percent. Z Prahy som nemal šancu to zistiť, a ani by ma to nenapadlo, ale generálny riaditeľ napríklad nerobil žiadne porady. Dokazuje to, že centrála žila z podstaty a ja osobne si myslím, že to bol v posledných mesiacoch zlý úmysel.

Je to však už za nami. Vďaka ozdravnému procesu centrála skvelo ožila, za čo chcem kolegom veľmi poďakovať. Za posledné dva mesiace sa tam urobilo viac práce ako za posledné dva roky.

 • Ešte sa vrátim k bývalému vedeniu, vyvíja sa už nejakým smerom vyšetrovanie, ktoré ste naznačovali?

Áno, všetko smeruje k tomu, aby spravodlivosti bolo učinené zadosť. To je však všetko, čo k tomu môžem v tejto chvíli povedať.

 • Na kongrese v Žiline boli prezentované viaceré nástroje a novinky, ktoré by mohli sprostredkovateľom Fincentra pomôcť. Ktoré považujete za najdôležitejšie?

Áno, noviniek bolo niekoľko. Fincentrum napríklad ako prvá spoločnosť v našej branži v regióne strednej Európy implementuje globálny CRM systém Sugar. Za najdôležitejšie, ale považujem niečo iné. Nie je to konkrétny nástroj, ale to, že sa vedenie siete, teda územní a regionálni riaditelia, dokázali zjednotiť a povedať si, ktorým smerom pôjdeme a mať na veci spoločný názor. To skôr nebolo možné. V tomto smere letná katarzia Fincentru veľmi prospela.

 • Aktuálne sa trh finančného sprostredkovania vezie na hypotekárnom boome. Aký očakávate ďalší vývoj?

Prieskum, ktorý sme si dali pred časom urobiť nezávislej agentúre, nám ukázal, že Slováci sa často zadlžujú až na hranicu svojich možností. Nezostáva im potom dostatok prostriedkov na tvorbu rezerv, prípadne iné výdavky. Takže aj, keby došlo k pribrzdeniu pri hypotékach, nebral by som to tragicky.

Navyše nie je dôvod báť sa konca hypotekárneho boomu. Ak si totiž dnes klienti prednostne financujú bývanie, menej sú ochotní riešiť iné zložky osobných financií. Odkladajú ich kvôli bývaniu, pretože to je tak dostupné, že má prioritu.

No vo chvíli, keď hypotekárny boom opadne, klienti, ako aj poradcovia, budú mať priestor venovať sa niečomu inému. Príkladom môže byť situácia v Českej republike, keď v roku 2013 skončil štátom podporovaný produkt penzijného pripoistenia. Bolo to pre nás ťažké obdobie, dnes je zabezpečenie na starobu dokonca silnejšie ako predtým.

Táto potreba totiž ani napriek stroskotaniu dôchodkovej reformy u ľudí neskončila, len namiesto obľúbeného penzijného pripoistenia dnes väčšina Čechov pravidelne investuje. Podobný vývoj teda očakávam i na Slovensku, vo chvíli keď skončí hypotekárny boom. Možno to pomôže poisťovniam, určite však očakávam rozvoj investícií.

 • Časť populácie si však stále myslí, že sa o nich postará štát. Môže sa to podľa vás v dohľadnej dobe zmeniť?

V tomto som, po pravde, dosť skeptický. Je to kultúrna záležitosť. To, že sa o nás postará štát, je v nás hlboko zakorenené a tie korenie nesiahajú len do komunizmu. Základy položila už Rakúsko-uhorská monarchia, najmä tá jej západná časť. Málokto si dnes uvedomuje, že všetky nástroje úrazového alebo dôchodkového zabezpečenia siahajú až k Bismarcovi alebo k Franz Jozefovi. To sú produkty 19teho storočia. Je to v nás. Prerod v myslení je otázka generácií.

Nemám pocit, že generácia, ktorá sa rodí teraz, alebo v čase po revolúcii, je v tomto smere nejako zodpovednejšia. To sú kultúrne stereotypy.

A pravda je taká, že štát sa o väčšinu populácie bude musieť postarať. V takej chvíli môžu prísť zo strany politikov na rad i zúfalé kroky. Môžeme teda byť svedkami toho, že štát si zoberie to, čo svedomití nasporili.

Aj v Európe sme nedávno videli, ako sa dajú znárodniť i dôchodkové úspory. Beriem to tak, že keď má politik pred sebou masy hladových občanov, musí ich nasýtiť. Po pravde im to nemám za zlé, je to ich práca. Ale je to samozrejme morálny hazard, taká je však spoločnosť, v ktorej žijeme.

Aj napriek tomu si stále myslím, že pre jednotlivca je lepšie, keď je zodpovedný, a vie si plánovať budúcnosť, ako keď je nezodpovedný a žije od výplaty k výplate. Štát vás možno nenechá zomrieť od hladu, ale nič viac.

 • Čo si myslíte o slovenských regulačných orgánoch? Ako sa Vám s nimi spolupracuje?

Myslím si, že majú jedinú smolu a to, že legislatívny proces končí v parlamente. To čo vyprodukuje ministerstvo financií a NBS väčšinou dáva zmysel. Sú to racionálne návrhy. Pokiaľ však ide o finálne znenie, je to horšie. Najlepšie sme to videli pri zákone o spotrebiteľských úveroch, ktorý mal jednoducho smolu, že sa schvaľoval pár dní pred voľbami.

Čo sa týka NBS, myslím si, že má v Európe dobré meno a funguje dobre. No ak mám byť úplne úprimný, myslím si, že vo výkone dohľadu je banka trochu arogantná. Vo svojom živote som sa už stretol s niekoľkými regulátormi v rámci EU, no vo výkone dohľadu NBS často vidím, niečo také ako: Som úradníčka a kto je viac. To je bohužiaľ asi tiež kultúrna záležitosť. Myslím si, že je to nepochopenie úlohy, ktorú úradníci majú mať.

 • Národná banka Slovenska hovorí stále častejšie o sprísňovaní úverových štandardov. Ministerstvo financií okrem toho chystá viacero opatrení v smere tvrdších podmienok trhu finančných služieb. Čo si o tom myslíte?

Som tu trochu rozpoltený. Chápem, že regulátor chce zasiahnuť, pretože ľudia sa príliš zadlžujú, a nakoniec i náš výskum to potvrdil. Na druhej strane, ak centrálna banka zníži LTV, klienti si musia vziať drahšie doplnkové financovanie. U niektorých bánk som zaznamenal dokonca radosť z toho, že hypotéky, ktoré budú môcť poskytovať v menšej výške, budú dopĺňať drahším spotrebným úverom, hoci len v rámci finančnej skupiny.

 • V ČR nedávno skončila dlhú dobu trvajúca verejná diskusia o regulácií provízií za predaj poistenia. Nedošlo nakoniec k obmedzeniu jej výšky, ale jej storno bude od 1. decembra tohto roku najmenej päťročné. Myslíte, že sa podobným smerom uberie i Slovensko?

Myslím si, že na Slovensku k tomu príde do roka a do dňa. Ukázalo sa, že české ministerstvo financií pod vedením Andreja Babiša a ČNB sú rozumné a nechcú zavádzať cenovú reguláciu. Obmedzovanie cien patrí do komunizmu. Je to rozhodnutie úradníka, ktoré síce môže byť opreté o dobré úmysly, ale videli sme, kam to v komunizme viedlo. Trh v tomto nikto neprekoná.

Vo Veľkej Británii sa napríklad okrem toho ukázalo, že keď sa obmedzí provízne poradenstvo, tak chudobnejší ľudia nedostanú žiadny produkt. Na to, aby si zaplatili poradenstvo totiž nemajú a často je tak pre človeka lepšia drahšia životná poistka, ako žiadna. Štát by tým, že by obmedzil provízie, vytvoril tlak na sociálny systém, ktorý by sa musel o nepoistených ľudí starať.

 • Ako by ste porovnali konkurenčné prostredie na trhu finančného sprostredkovania na Slovensku a v Českej republike?

Musím povedať, že Slovensko je vo viacerých smeroch, napríklad v digitalizácií poisťovníctva, nie len voči Česku, ale aj iným európskym krajinám, oveľa ďalej.

Na druhej strane v niektorých oblastiach sa trh vyvíja s určitým oneskorením. Napríklad v oblasti broker poolov. Tie boli v ČR na vrchole v rokoch 2012 až 2014. Na Slovensku to tak bolo až minulý rok.

Dnes sa ukazuje, že v Česku je jediný životaschopný broker pool, ostatní ledva prežívajú. I tak je jeho ročný obrat menší ako napríklad Fincentra. Už dvojku musela kvôli trvalej strate kúpiť poisťovňa Aegon. Myslím si, že na Slovensku sa to bude vyvíjať veľmi podobne.

Táto forma podnikania je zdanlivo lákavá pretože ponúka vysoké provízie, ale tento model nie je dlhodobo životaschopný. V dobrých časoch to ustojíte, ale akonáhle príde horšie prostredie, alebo dôjde k nejakej zásadnej zmene v regulácii, celý broker pool pôjde do straty a do krachu. Okrem toho, poradcov je treba vzdelávať, podporovať a motivovať, na čo broker pooly jednoducho nemajú peniaze. Neponúkajú preto poradcom žiadnu budúcnosť. 

 • Ďakujem za rozhovor.
Nikdy doteraz nemalo Fincentrum taký drive, ako po tomto lete

Nikdy doteraz nemalo Fincentrum taký drive, ako po tomto lete >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Finančné poradenstvo

Miroslav Kriak | 25.04.2017 00:00 Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Investovanie je na Slovensku stále opradené príbehmi a domnienkami. Napokon, ešte donedávna veľká časť Slovákov považovala za investíciu aj životné poistenie. Na úplne opačnej strane sú alternatívne aktíva ako umenie, autá, či víno, ktoré sú často skôr hedonizmom ako premysleným investičným rozhodnutím. Poslednou skupinou, ktorá sa teší pozornosti neprávom je 26 miliárd eur uložených na vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a bežných účtoch. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Paul Stanfield | 24.04.2017 00:00 Je odvetvie finančného sprostredkovania pripravené na zmenu?

Nedávno som čítal v podkladoch spoločnosti Tomorrow Today, ktorá sa špecializuje na poradenstvo v oblasti pracovného prostredia, zaujímavý príklad: „Keď sa Michal rozprával so svojím trinásťročným synom a narazili na faktický problém, ktorý si potrebovali overiť a dozvedieť sa viac, Michal sa rozhodol pozrieť na Google, no jeho syn išiel na YouTube. Michal si tak uvedomil, že ich prístupy k vyhľadávaniu informácií, získavaniu odpovedí, ako aj k práci s internetom, sa podstatne líšia.“ Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jozef Beständig | 13.04.2017 00:00 Sú Slováci opatrní, alebo len nevzdelaní investori?

Slováci finančné trhy dlho nepotrebovali. A preto ani nepoznali. Štát im “garantoval všetko”. Od narodenia v podobe predškolskej opatery, vzdelávacieho systému, zamestnania, bývania, sociálnych dávok až po dôchodok. Zjednodušene, “všetci mali všetko”. Ak aj cítili potrebu niečo si bokom odložiť alebo sa poistiť, mali na to presne jednu banku a jednu poisťovňu.  Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 14:25

Peter Apolen | 12.04.2017 00:00 Cenu Hypotéka roka 2017 získala VÚB banka

Hypotéku roka 2017 ponúka VÚB banka. Rozhodla o tom odborná porota už štvrtého ročníka súťaže najlepších bankových inštitúcií. Podujatie organizuje spoločnosť Fincentrum a týždenník Trend. Okrem najlepšej hypotekárnej banky sa oceňujú i stavebné sporiteľne, poisťovne a najlepší bankoví a poistní manažéri. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 14:26

Peter Apolen | 05.04.2017 00:00 FECIF lobuje v Bruseli za lepšiu finančnú reguláciu

Európska federácia finančných sprostredkovateľov a poradcov – FECIF, združuje 19 národných asociácia a niekoľko priamych členov – sprostredkovateľských spoločností, medzi nimi i Fincentrum. Cieľom federácie je lobovať na európskej úrovni pri tvorbe legislatívy týkajúcej sa finančných služieb a ich distribúcie. To, že je to neľahká úloha, dokazuje i ročný odpočet vlaňajšej činnosti tejto organizácie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Finančné poradenstvo

26.04.2017 09:04 Jiří Šindelář: Finanční instituce není potřeba zregulovat do bezvědomí

Šéf USF Jiří Šindelář bude reprezentovat české finanční poradenství na evropské úrovni. Co vedlo k jeho zvolení místopředsedou FECIF? Jak se vypořádá s případným střetem zájmů mezi evropskými a českými zájmy finančního poradenství? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.04.2017 08:26 FINfest Profi 2016: Kdo si pořizuje franšízu banky

Kdo si pořizuje franšízu finančně poradenské společnosti či banky? Franšízoví podnikatelé se liší. Jsou mezi nimi skuteční zájemci, ale důvody mohou být i jiné. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.04.2017 08:12 Jak vysvětlit klientovi provize

Pojišťovací zprostředkovatel musí na žádost klienta rozkrýt způsob odměňování. Co všechno musí a co naopak nemusí prozradit podle České národní banky? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.04.2017 09:35 Regulace nám pomáhají růst více než multilevelovým společnostem

Některé společnosti s regulacemi vyrovnávají lépe, jiné hůře. Jan Steinbauer, který po spojení Chytrého Honzy se společností Bonnet řídí obchodní síť nové skupiny, říká: „Regulace nám pomáhají v růstu trochu více než některým jiným multilevelovým společnostem.“ Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.04.2017 08:43 FINfest Profi 2016: Kolik stojí franšíza

Postavit franšízu ve finančním poradenství či v bance není levné. Navíc je třeba počítat s dalšími náklady po otevření pobočky. Kolik stojí franšíza? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Finančné poradenstvo za posledných 14 dní

Paul Stanfield | 24.04.2017 00:00 Je odvetvie finančného sprostredkovania pripravené na zmenu?

Nedávno som čítal v podkladoch spoločnosti Tomorrow Today, ktorá sa špecializuje na poradenstvo v oblasti pracovného prostredia, zaujímavý príklad: „Keď sa Michal rozprával so svojím trinásťročným synom a narazili na faktický problém, ktorý si potrebovali overiť a dozvedieť sa viac, Michal sa rozhodol pozrieť na Google, no jeho syn išiel na YouTube. Michal si tak uvedomil, že ich prístupy k vyhľadávaniu informácií, získavaniu odpovedí, ako aj k práci s internetom, sa podstatne líšia.“ Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Miroslav Kriak | 25.04.2017 00:00 Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Investovanie je na Slovensku stále opradené príbehmi a domnienkami. Napokon, ešte donedávna veľká časť Slovákov považovala za investíciu aj životné poistenie. Na úplne opačnej strane sú alternatívne aktíva ako umenie, autá, či víno, ktoré sú často skôr hedonizmom ako premysleným investičným rozhodnutím. Poslednou skupinou, ktorá sa teší pozornosti neprávom je 26 miliárd eur uložených na vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a bežných účtoch. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »