Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Nový exekučný poriadok: postavenie dlžníkov sa zlepšilo

Nový exekučný poriadok: postavenie dlžníkov sa zlepšilo

Od prvého apríla platí novela exekučného poriadku, ktorej cieľom je pomôcť ľuďom vyštverať sa z dlhovej pasce, zefektívniť exekúcie a proces vymáhania dlhu sprehľadniť. Novela zákona je pri neustálom náraste počtu Slovákov v exekúcii potrebná ako soľ, no nemožno jej nevytknúť znaky populizmu.

Novela neuľahčí život všetkým

Cieľom zmien v exekučnom poriadku, ktoré platia od 1.apríla je spraviť exekučné konania férovejšie, transparentnejšie, s vyrovnanejšími vzťahmi medzi súdmi, exekútormi, veriteľmi, dlžníkmi a uľahčiť život ľuďom, ktorí sa dostali do nezvládnuteľných dlhov. Aspoň tak to vidí ministerka Lucia Žitňaská, ktorá zmeny iniciovala. „Snaha ministerstva spravodlivosti o urýchlenie exekučného konania a deklarované zvýšenie jeho férovosti je jednoznačne pozitívna,“ onštatuje Martin Musil zo spoločnosti Intrum Justitia Slovakia. Zároveň však dodáva: „Na druhej strane nie som úplne presvedčený, že schválená novela v plnej miere naplní tieto očakávania. Novela exekučného poriadku zavádza niekoľko noviniek, ktoré jednostranne zhoršujú postavenie veriteľa. Na základe týchto skutočností máme oprávnené obavy, že novela negatívne ovplyvní celkovú vymožiteľnosť pohľadávok.“

V novej úprave nájdeme aj riešenie otvorených exekučných konaní, ktoré ľudí prenasledovali často až do dôchodku. „Uľahčenie života ľudí môže nastať v tom, že v nových konaniach bude exekúcia exekútorom zastavená pri fyzických osobách po piatich rokoch a pri právnických osobách po dva a pol roku, ak je zrejmé, že je subjekt nemajetný a nie je možné pohľadávku vymôcť,“ hovorí Anetta Demešová, súdna exekútorka.

Zastavenie, alebo odklad exekúcie

Po novom totiž môže súd exekučné konanie zastaviť, ak sa v uvedenej lehote nepodarí nič vymôcť. Na druhej strane to môže otvoriť Pandorinu skrinku ešte väčšej nezodpovednosti dlžníkov ako doteraz. Veritelia tým môžu začať, v porovnaní s dlžníkmi, ťahať za kratší koniec a hrozí, že k pohľadávkam sa nikdy nedostanú.

Nespokojnosť vrhá novela aj do radov exekútorov, pre ktorých zavádza princíp paušálnych nákladov určených vyhláškou. „Náklady na vedenie exekučného konania budú predvídateľnejšie ako pre dlžníka, tak aj pre veriteľa v prípadoch neúspešných exekúcií. Obmedzená bude aj výška odmeny pre exekútora,“ hovorí Peter Bubla, hovorca Ministerstva spravodlivosti.

Súdny exekútor však financuje exekučné konanie z vlastných prostriedkov. Ako hovorí A. Demešová: „Exekútor je z tohto pohľadu podnikateľ. Je úplne bežné, že konanie prebieha aj viac ako desať rokov. Počas celej doby vedenia konania musí vykonávať úkony smerujúce k zisťovaniu alebo speňažovaniu majetku. Dlžníci aj po niekoľkých rokoch mohli nadobudnúť majetok (napríklad zdediť) a ten sa mohol začať speňažovať. Staré konania sa dokončia podľa starej úpravy.“ Zmena teraz kladie na plecia exekútorov výzvu, ako upraviť procesy vymáhania starých a aj nových konaní.

„Súčasný trend akým problematiku rieši vláda a štátne inštitúcie je taký, že sa primárne zameriavajú najmä na hasenie už existujúcich problémov, na prijímanie populárnych riešení na úkor veriteľov, ale takmer úplne chýba prevencia,“ komentuje kroky vlády M. Musil. Situácia v oblasti zadlženia Slovákov sa pritom z roka na rok zhoršuje. „Zo svojej 15 ročnej praxe viem posúdiť, že kedysi mali dlžníci jeden – maximálne dva dlhy. Teraz sa ocitajú v situáciách, kedy majú záväzky aj voči desiatim subjektom. Je nespochybniteľné, že ľudia sa ľahšie zadlžujú, nechcú byť dostatočne zodpovední za svoje rozhodnutia a ak sa dostanú do exekúcie, posledné čo chcú, je ich povinnosť vysporiadať záväzky,“ hovorí A. Demešová. Novela teda rieši najmä pomoc dlžníkom, no prevencia voči zadlžovaniu ostáva nepovšimnutá.

„Opakované posilnenie postavenia dlžníkov môže znamenať, že sa im vyplatí nesplácať. To však znamená, oslabenie postavenia veriteľov, a teda tí, ktorí by mali byť silní stávajú sa slabšími, pretože sa nikdy ku svojim peniazom nedostanú. Tu je pravdepodobne dôležitejšie dlhodobé riešenie problematiky finančnej gramotnosti obyvateľov,“ myslí si Stanislava Kolesárová zo Slovenskej komory exekútorov. Novela totiž dáva dlžníkovi do rúk silný nástroj, možnosť požiadať o odklad exekúcie zo sociálnych dôvodov. Či to však reálne pomôže, alebo vytvorí priestor na špekulácie je otázne.

„Na základe našich skúseností môžem povedať, že značná časť dlžníkov tento inštitút využije len na odklad svojej povinnosti a ich situácia sa bez aktívnej pomoci za tri mesiace nijako nezlepší,“ hovorí M. Musil. Preto ako najväčšie negatívum novely vníma to, že Ministerstvo spravodlivosti prijalo predpis, ktorý zásadným spôsobom mení pravidlá hry a významne obmedzuje len jednu stranu. Podľa neho bude mať táto novela z pohľadu vymožiteľnosti práva a pohľadávok viac negatívny efekt. Myslí si, že zmeny nepriamo nabádajú isté skupiny občanov k nezodpovednému a v niektorých prípadoch až podvodnému správaniu sa, pretože majú pocit, že ich štát bude chrániť pred veriteľmi. "Som presvedčený, že neplatenie záväzkov je pre fungovanie ekonomiky zničujúce,“ dodáva M. Musil  

Jediný exekučný súd

K jednej z najdôležitejších zmien exekučného poriadku patrí zriadenie jediného exekučného súdu v Slovenskej republike, ktorý pozitívne vnímajú takmer všetky dotknuté strany. „Zriadením jediného exekučného pracoviska na Okresnom súde v Banskej Bystrici chceme dosiahnuť vyššiu úroveň špecializácie sudcov a administratívnych pracovníkov v exekučnej agende, čo by malo v konečnom dôsledku znamenať rýchlejšie a efektívnejšie vybavovanie exekučných konaní. Výsledkom by mala byť aj predvídateľnosť rozhodovania v porovnateľných prípadoch,“ hovorí P. Bubla.

Okrem toho bude samotný výber exekútora náhodný a zaradení do neho budú môcť byť iba tí, ktorí splnia presné podmienky, ako napríklad uhradené záväzkov voči oprávneným a ich úrad bude musieť byť aj materiálno-technicky a personálne vybavený. Tým by sa mala dostať do systému viac zodpovednosti a celému procesu by mala napomôcť aj elektronizácia. Do veľkej miery je to však stále len zefektívňovanie procesu a nie riešenie samotného exekučného problému.

Nový exekučný poriadok: postavenie dlžníkov sa zlepšilo

Nový exekučný poriadok: postavenie dlžníkov sa zlepšilo >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Ostatné správy

Peter Apolen | 27.07.2017 00:00 Súdy v júni vyhlásili rekordný počet osobných bankrotov

Nové podmienky osobných bankrotov, platné od marca, sa naplno prejavili v praxi. V júni požiadal o bankrot rekordný počet 590 občanov, čo je desaťnásobne viac ako v predchádzajúcom mesiaci a zhruba rovnako ako za celý roka 2015.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Glasová | 26.07.2017 00:00 Regionálne rozdiely v platoch: Najmenej zarábajú ľudia v Prešovskom kraji

Slovenský pracovný trh je vo svojej historicky najlepšej kondícií. Nezamestnanosť klesla prvý krát pod sedem percent a mzdy rastú. V nasledujúcej analýze sa preto pozrieme na to, ako sa líšia zárobky zamestnancov naprieč Slovenskom. Koľko percent full-time zamestnaných zarába do 450 eur a naopak koľkí sa môžu pochváliť platom nad dve tisícky mesačne. Vychádzame z nedávno zverejnených údajov Štatistického úradu SR o štruktúre miezd na Slovensku v minulom roku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 24.07.2017 00:00 Bratislavčania si na dovolenke užívajú. Vidno to aj na ich platbách kartou

Nie je asi prekvapením, že výška výdavkov na dovolenke sa líši podľa danej krajiny. Najdrahšie z krajín preferovaných Slovákmi vychádza Taliansko s priemernou výškou platby kartou 277 eur. Naopak najlacnejšia je dovolenka v Bulharsku – platby kartou za len zhruba sto eur. Na výšku výdavkov na dovolenke však vplýva i kraj, z ktorého dovolenkár pochádza. Priemerný Bratislavčan tak napríklad zaplatí na dovolenke kartou viac ako dvojnásobok toho, čo šetrní obyvatelia Žilinského kraja. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Ostatné správy

27.07.2017 14:00 Dobieha nemecký Volkswagen vlastná minulosť?

Najväčšiu nemeckú automobilku v poslednej dobe doháňa jeden škandál za druhým. Riešiť tak musí kauzu s manipuláciami dieselových motorov, aféru okolo údajného kartelu s ďalšími nemeckými automobilkami a teraz tiež veľmi nepríjemné informácie týkajúce sa údajnej pomoci nacistickému zločincovi.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.07.2017 11:52 Mileniáli si nepotrpia na fyzické pobočky bánk

Millennials odkladajú manželstvo, využívajú zdieľanú ekonomiku a spravujú svoje financie cez smartfón. Aj v 30-tke bývajú stále s rodičmi. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.07.2017 16:50 Tento rok plánuje do modernizácie bývania investovať zhruba každý tretí Slovák

Najčastejším dôvodom, pre ktorý si ľudia berú spotrebný úver, je rekonštrukcia bývania, nasleduje vybavenie a zariadenie domácnosti a tretím najčastejším dôvodom je kúpa osobného auta. Tento rok si chce svoje bývanie, podľa prieskumu, vylepšiť každý tretí Slovák. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.07.2017 11:09 Ako sa Slováci vysporiadali so zatvorenými obchodmi na sv. Cyrila a Metoda

Minulotýždňový deň voľna a sviatok sv. Cyrila a Metoda priniesol pre slovenských spotrebiteľov novinku. Obchody zostali v súlade s novelou Zákonníka práce po prvý krát po celý deň zatvorené. Z porovnania údajov ČSOB o platbách kartou v kamenných obchodoch vyplýva, že Slováci sa na tento sviatok pripravili a vopred sa predzásobili. No vo väčšej miere tento sviatok využili aj na nákupy v zahraničí. Nechali tam totiž viac peňazí ako v obchodoch doma na Slovensku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

07.07.2017 09:02 Nejsou lidi? Tak je třeba investovat

Nedostatek pracovních sil je v danou chvíli klíčovým problémem české ekonomiky. Nedostává se skoro „nikoho“ – nejen tak často zmiňovaných kvalifikovaných pracovníků. Oni nejsou k dispozici ani ti nekvalifikovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Ostatné správy za posledných 14 dní

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »