Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Nový exekučný poriadok: postavenie dlžníkov sa zlepšilo

Nový exekučný poriadok: postavenie dlžníkov sa zlepšilo

Od prvého apríla platí novela exekučného poriadku, ktorej cieľom je pomôcť ľuďom vyštverať sa z dlhovej pasce, zefektívniť exekúcie a proces vymáhania dlhu sprehľadniť. Novela zákona je pri neustálom náraste počtu Slovákov v exekúcii potrebná ako soľ, no nemožno jej nevytknúť znaky populizmu.

Novela neuľahčí život všetkým

Cieľom zmien v exekučnom poriadku, ktoré platia od 1.apríla je spraviť exekučné konania férovejšie, transparentnejšie, s vyrovnanejšími vzťahmi medzi súdmi, exekútormi, veriteľmi, dlžníkmi a uľahčiť život ľuďom, ktorí sa dostali do nezvládnuteľných dlhov. Aspoň tak to vidí ministerka Lucia Žitňaská, ktorá zmeny iniciovala. „Snaha ministerstva spravodlivosti o urýchlenie exekučného konania a deklarované zvýšenie jeho férovosti je jednoznačne pozitívna,“ onštatuje Martin Musil zo spoločnosti Intrum Justitia Slovakia. Zároveň však dodáva: „Na druhej strane nie som úplne presvedčený, že schválená novela v plnej miere naplní tieto očakávania. Novela exekučného poriadku zavádza niekoľko noviniek, ktoré jednostranne zhoršujú postavenie veriteľa. Na základe týchto skutočností máme oprávnené obavy, že novela negatívne ovplyvní celkovú vymožiteľnosť pohľadávok.“

V novej úprave nájdeme aj riešenie otvorených exekučných konaní, ktoré ľudí prenasledovali často až do dôchodku. „Uľahčenie života ľudí môže nastať v tom, že v nových konaniach bude exekúcia exekútorom zastavená pri fyzických osobách po piatich rokoch a pri právnických osobách po dva a pol roku, ak je zrejmé, že je subjekt nemajetný a nie je možné pohľadávku vymôcť,“ hovorí Anetta Demešová, súdna exekútorka.

Zastavenie, alebo odklad exekúcie

Po novom totiž môže súd exekučné konanie zastaviť, ak sa v uvedenej lehote nepodarí nič vymôcť. Na druhej strane to môže otvoriť Pandorinu skrinku ešte väčšej nezodpovednosti dlžníkov ako doteraz. Veritelia tým môžu začať, v porovnaní s dlžníkmi, ťahať za kratší koniec a hrozí, že k pohľadávkam sa nikdy nedostanú.

Nespokojnosť vrhá novela aj do radov exekútorov, pre ktorých zavádza princíp paušálnych nákladov určených vyhláškou. „Náklady na vedenie exekučného konania budú predvídateľnejšie ako pre dlžníka, tak aj pre veriteľa v prípadoch neúspešných exekúcií. Obmedzená bude aj výška odmeny pre exekútora,“ hovorí Peter Bubla, hovorca Ministerstva spravodlivosti.

Súdny exekútor však financuje exekučné konanie z vlastných prostriedkov. Ako hovorí A. Demešová: „Exekútor je z tohto pohľadu podnikateľ. Je úplne bežné, že konanie prebieha aj viac ako desať rokov. Počas celej doby vedenia konania musí vykonávať úkony smerujúce k zisťovaniu alebo speňažovaniu majetku. Dlžníci aj po niekoľkých rokoch mohli nadobudnúť majetok (napríklad zdediť) a ten sa mohol začať speňažovať. Staré konania sa dokončia podľa starej úpravy.“ Zmena teraz kladie na plecia exekútorov výzvu, ako upraviť procesy vymáhania starých a aj nových konaní.

„Súčasný trend akým problematiku rieši vláda a štátne inštitúcie je taký, že sa primárne zameriavajú najmä na hasenie už existujúcich problémov, na prijímanie populárnych riešení na úkor veriteľov, ale takmer úplne chýba prevencia,“ komentuje kroky vlády M. Musil. Situácia v oblasti zadlženia Slovákov sa pritom z roka na rok zhoršuje. „Zo svojej 15 ročnej praxe viem posúdiť, že kedysi mali dlžníci jeden – maximálne dva dlhy. Teraz sa ocitajú v situáciách, kedy majú záväzky aj voči desiatim subjektom. Je nespochybniteľné, že ľudia sa ľahšie zadlžujú, nechcú byť dostatočne zodpovední za svoje rozhodnutia a ak sa dostanú do exekúcie, posledné čo chcú, je ich povinnosť vysporiadať záväzky,“ hovorí A. Demešová. Novela teda rieši najmä pomoc dlžníkom, no prevencia voči zadlžovaniu ostáva nepovšimnutá.

„Opakované posilnenie postavenia dlžníkov môže znamenať, že sa im vyplatí nesplácať. To však znamená, oslabenie postavenia veriteľov, a teda tí, ktorí by mali byť silní stávajú sa slabšími, pretože sa nikdy ku svojim peniazom nedostanú. Tu je pravdepodobne dôležitejšie dlhodobé riešenie problematiky finančnej gramotnosti obyvateľov,“ myslí si Stanislava Kolesárová zo Slovenskej komory exekútorov. Novela totiž dáva dlžníkovi do rúk silný nástroj, možnosť požiadať o odklad exekúcie zo sociálnych dôvodov. Či to však reálne pomôže, alebo vytvorí priestor na špekulácie je otázne.

„Na základe našich skúseností môžem povedať, že značná časť dlžníkov tento inštitút využije len na odklad svojej povinnosti a ich situácia sa bez aktívnej pomoci za tri mesiace nijako nezlepší,“ hovorí M. Musil. Preto ako najväčšie negatívum novely vníma to, že Ministerstvo spravodlivosti prijalo predpis, ktorý zásadným spôsobom mení pravidlá hry a významne obmedzuje len jednu stranu. Podľa neho bude mať táto novela z pohľadu vymožiteľnosti práva a pohľadávok viac negatívny efekt. Myslí si, že zmeny nepriamo nabádajú isté skupiny občanov k nezodpovednému a v niektorých prípadoch až podvodnému správaniu sa, pretože majú pocit, že ich štát bude chrániť pred veriteľmi. "Som presvedčený, že neplatenie záväzkov je pre fungovanie ekonomiky zničujúce,“ dodáva M. Musil  

Jediný exekučný súd

K jednej z najdôležitejších zmien exekučného poriadku patrí zriadenie jediného exekučného súdu v Slovenskej republike, ktorý pozitívne vnímajú takmer všetky dotknuté strany. „Zriadením jediného exekučného pracoviska na Okresnom súde v Banskej Bystrici chceme dosiahnuť vyššiu úroveň špecializácie sudcov a administratívnych pracovníkov v exekučnej agende, čo by malo v konečnom dôsledku znamenať rýchlejšie a efektívnejšie vybavovanie exekučných konaní. Výsledkom by mala byť aj predvídateľnosť rozhodovania v porovnateľných prípadoch,“ hovorí P. Bubla.

Okrem toho bude samotný výber exekútora náhodný a zaradení do neho budú môcť byť iba tí, ktorí splnia presné podmienky, ako napríklad uhradené záväzkov voči oprávneným a ich úrad bude musieť byť aj materiálno-technicky a personálne vybavený. Tým by sa mala dostať do systému viac zodpovednosti a celému procesu by mala napomôcť aj elektronizácia. Do veľkej miery je to však stále len zefektívňovanie procesu a nie riešenie samotného exekučného problému.

Nový exekučný poriadok: postavenie dlžníkov sa zlepšilo

Nový exekučný poriadok: postavenie dlžníkov sa zlepšilo >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Ostatné správy

| 18.04.2017 00:00 Veľkonočné zvyky sa evidentne vytrácajú, tradície si udržiavame len v jedle

Veľká noc je v našich zemepisných šírkach druhým najvýznamnejším sviatkom v roku. Dôležitejšie sú pre nás len Vianoce. Postupne však Veľká noc prichádza o svoju duchovnú podstatu. Bez ohľadu na to, či je naše vnímanie týchto sviatkov kresťanské alebo skôr pohanské, považujeme ich aj za sviatky rodiny. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 13:37

Jana Glasová | 22.03.2017 00:00 Slováci očakávajú zlepšenie ich finančnej situácie

Slováci sú stále pesimisti. Napriek zlepšujúcej sa ekonomike sú ich budúce očakávania negatívne. K zlepšeniu však dochádza pri finančnom správaní. Zvyšuje sa podiel ľudí, ktorí sú schopní si sporiť, naopak klesá podiel tých, ktorí žijú od výplaty k výplate. A stále rastie aj počet tých, ktorí plánujú kúpu bytu, či domu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 16.03.2017 00:00 Majetok všetkých miliardárov na svete vzrástol vlani o 16 %

Počet dolárových miliardárov vo svete vlani dosiahol rekordný počet 2257. Ich celkové bohatstvo dosiahlo osem biliónov dolárov, čo je o 16 percent viac ako pred rokom. Čísla vyplávajú z prieskumu Hurun Global Rich List 2017. Autori štúdie pripúšťajú, že svetových miliardárov môže byť v skutočnosti až päťtisíc, no mnohí radšej informácie o svojom bohatstve skrývajú. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 13.03.2017 00:00 Hackeri poľujú najmä na peniaze dôverčivých ľudí

Počet finančných phishingových útokov vzrástol počas minulého roku o takmer 13 percent. Až takmer polovica kyberkriminality predstavovala útok na peniaze obete. V ohrození sú najmä účty, kreditné kary, ci platobné systémy.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 27.02.2017 00:00 Čo prinesie osobný bankrot dlžníkom a čo veriteľom

Od 1. marca vstupuje do platnosti novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Má sprístupniť inštitút osobného bankrotu širším vrstvám dlžníkov a chrániť ich pred stratou strechy nad hlavou. Veritelia sa však na novinku pozerajú s obavou! Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Ostatné správy

26.05.2017 09:35 Kim sem, Kim tam, všude kam se podívám

Donald Trump a spolu s ním celý civilizovaný svět má problém. Tím problémem je s obezitou neúspěšně bojující vyznavač západního luxusu a neomezený vládce KLDR v jedné osobě Kim Čong-un, pro potřeby tohoto blogu Kim III. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 14:54 Kartami platíme v zahraničí najmä v potravinách a supermarketoch

Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí  Najčastejšie je to v susednej Českej republike, nasledujú Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, a prvú päťku uzatvára Nemecko. Drvivú väčšinu tvoria elektronické platby za tovar alebo službu, zvyšok sú výbery hotovosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.05.2017 08:54 David Rusňák vyšetřován. Stojí DRFG na hliněných nohou?

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák je vyšetřován policií v souvislosti s úniky informací z policejních spisů. Zády se k němu postavil i Andrej Babiš a chce ho vyloučit z ANO. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 12:54 Slováci si v oblasti financií vysoko veria

Bankový účet a on-line bankovníctvo využíva viac než 93 percent, resp. 76 percent Slovákov. Napríklad v Nemecku je to citeľne menej – len 87 percent, resp. 74 percent ľudí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 09:03 Líbilo by se vám dostávat peníze bez práce? Garantovaný příjem to zajistí

Zaručený příjem od státu má své příznivce i odpůrce. Jeho podstata spočívá v tom, že občané státu by dostávali určitý finanční obnos bez rozdílu věku, pohlaví, vzdělání, profese atd. Všichni by prostě každý měsíc dostávali garantovaný příjem. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »